Doba platnosti receptu

Rubrika: Tipy pro zdraví

Polovina listopadu je za námi a my se čím dál tím více přibližujeme období, kdy i Ti odolnější z nás budou muset zajít k lékaři pro nějaký ten lék na chřipku nebo nachlazení. V ideálním případě lékaře potřebovat nebudeme, ale pro případy ostatní bych zde ráda aktualizovala informace z článku staršího data, který popisuje platnost receptu, resp. lékařského předpisu

Současnou situaci s platností receptů určuje vyhláška o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání lékařských předpisů (č. 54/2008 Sb.), která nahradila dříve platnou vyhlášku č. 343/1997 Sb.

Z ní vybírám to nejdůležitější pro nás, obyčejné smrtelníky:

 • Recept s předepsanými antibiotiky a antimikrobiálními chemoterapeutiky platí nejdéle 5 kalendářních dnů počínaje dnem jeho vystavení, pokud nejde o léčivé přípravky pro místní použití.
 • Recept s předepsanými ostatními léčivými přípravky platí 14 kalendářních dnů, neurčí-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení.
 • Recept s předepsanými léčivými přípravky, jejichž výdej se má opakovat, platí 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok.
 • Recept vystavený pohotovostní službou, včetně stomatologické a ústavní, platí nejdéle 1 kalendářní den následující po dnu jeho vystavení.
 • Žádanka na léčivé přípravky obsahující omamné látky nebo psychotropní látky (recept s modrým pruhem) platí nejdéle 14 kalendářních dnů počínaje dnem jejího vystavení.

V případě, že lékárna nemá k dispozici předepsaný počet balení, nebo jestliže jsou na receptu předepsány 2 druhy léčivých přípravků, z nichž některý není k dispozici a ani nemůže být urychleně obstarán (tj. předpokládám ze zkušeností – lék nemůže být objednán lékárnou, ve které recept uplatňuji, protože je dočasně na trhu nedostupný nebo by pro Vás vyzvednutí léku bylo časově nepřijatelné apod.), vystaví lékarník na chybějící léčivý přípravek výpis z receptu s označením „Výpis“. Doba platnosti výpisu z receptu se počítá ode dne jeho vystavení. Výpis musí být samozřejmě pořízen v době platnosti původního receptu a dalo by se říci, že výpisem se prodlužuje platnost recepisu na vypsané léčivo.

Co se týče platnosti recepisů užívaných pro humánní účely je to vše. Pokud jste studijní typ a tato tématika Vás zajímá, doporučuji vyhlášku k přečtení v plném znění ZDE.

Pokud tyto informace nevyužijete, srdečně Vám gratuluji, zřejmě máte dobrý kořínek a k lékaři pro recept nemusíte. V případě, že pro recept zajít musíte a máte pochybnosti s jeho platností, či dalšími náležitostmi, doporučuji konzultaci s lékařem, který Vám jej vystaví.

Napsal/a: bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  zajímá mě prosím platnost receptu s antikoncepcí. mám ještě dvě plata doma koupené a dnes mi lékařka předepsala na tři měs, jaká je nejdelší doba vyzvednutí receptu v lékárně díky za odpověď

 • bokul

  To anonymní:

  Jsem ráda, že Vám tyto informsce pomohly!

 • Anonymní

  Velice jste mi pomohla informací o době platnosti receptu.Jsem invalidní,venku je „slota“ a mně nemá kdo léky přinést.Jsem klidnější,díky.Zdena

 • bokul

  V době, kdy jsem tento příspěvek psala, jsem neměla zkušenost s recept s předepsanými léčivými přípravky, jejichž výdej se má opakovat. Včera jsem ale měla možnost takový recept shlédnout a jsem opravdu ráda, že jsou i lékaři, kteří jej využívají!

  Pro ty, kdo se s ním ještě nesetkali – vypadá zcela stejně jako recept „normální“ s tou odlišností, že je tu napsáno „REPETATUR“ a v počet opakovaní slovně i latinsky. Výhodu vidím osobně v tom, že pokud berete trvale nějaký lék a k lékaři na kontrolu chodíte třeba po 6 nebo více měsících a zároveň předepsané balení léku nevystačí na celou tuto dobu, můžete si během doby platnosti (standardně 6 měsíců – viz. text příspěvku) receptu vyzvednout potřebný počet balení bez toho, aniž byste museli znovu navštívit lékaře. Dle mého to šetří čas Vám i lékaři. Na regulačním poplatku neušetříte, ten zaaplatíte při každém vyzvednutí léku. Na druhou stranu recepisu lékarna(y) zaznamenávají počet vyzvednutí léku a při posledním Vám recept odeberou.

  Tak snad tato informace doplňující bude k užitku nebo alespoň ochytření o možnostech našeho zdarvotnictví! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist