Strašák jménem žloutenka…

Rubrika: Onemocnění a léčba

818437_injection_1Není to žádné tajemství. Denně se z médií dozvídáme aktuální děsivá čísla počtu nakažených hepatitidou typu A. Tahle „nemoc špinavých rukou“, jak se jí obecně přezdívá, se nevyskytuje už „jen“ v Praze a Středočeském kraji, ale své nové nakažené hlásí snad všechny kraje. A přestože se nestýkáme s lidmi z „pochybné“ společnosti a dodržujeme základní hygienické návyky, ani podle slov hlavního hygienika nejsme stoprocentně chráněni před nákazou. Ale můžeme být. Stačí „jen“ nechat se naočkovat…

A tak jsem vyrazila k naší praktické lékařce pro názor a také pro recept. Ten jsem dostala i s radou, abych v Praze a jejím blízkém okolí vůbec nezkoušela očkovací látku vyzvednout, protože by to bylo zcela marné snažení. Očkovací látka zkrátka není k dostání, lékárny hlásí nulový stav. A prý dokonce zavedly i pořadníky…
Nechci na tomto místě polemizovat, proč některé skupiny obyvatel očkovací látku mají a navíc zdarma. Já si jí ráda zaplatím. Za ten klid mi to stojí. Protože určitě nehodlám hepatitidu prodělat. Konec konců ukažte mi jednoho jediného člověka, který by byl ochotný marodit. Nejen „být na neschopence“, ale skutečně ulehnout s teplotou do postele, být unavený, malátný, trpět bolestmi kloubů a po několika dnech zežloutnout a zažívat nepříjemné svědění kůže. Nestojím ani o následný několikatýdenní pobyt v nemocnici, který by mě jen na pouhých poplatcích za hospitalizaci stál ve finále zhruba stejně, když ne víc, než „hloupé“ očkování. To nemluvím o tom, kdo by se postaral po tu dobu o našeho malého syna a až vůbec nechci domyslet, kdyby se v povinné izolaci vyskytla i naše hlava a zároveň živitel rodiny… Takže očkovacích látek potřebujeme v naší domácnosti zákonitě víc.
Snad jen sucharová a čajová dieta by někoho mohla nalákat a zajistit mu tak konečně redukci jeho váhy. Já osobně ale o tento způsob hubnutí nestojím.
A posledním plusem je určitě fakt, že zdravotní pojišťovna poskytuje finanční příspěvek na očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, tudíž se nám většina investovaných peněz vrátí zase zpět do rodinného rozpočtu.

Troufám si říct, že prevence zatíží rodinný rozpočet každé rodiny bezesporu podstatně méně než by zatížila v případě propuknutí choroby. Jenže…
Jak vypadá v praxi zdánlivě jednoduchá věc, jakou je návštěva lékárny a vyzvednutí léku, který vám lékař předepsal? Já na radu své lékařky vyrazila (spolu s lékařskými recepty) na rodinný výlet na západ republiky a spojila tak příjemné s užitečným.

Po týdnu vypadalo skóre já versus žloutenka 0:1. Ani v jedné ze šesti navštívených lékáren jsem neuspěla a svoji očkovací látku tedy stále nemám. V zoufalství jsem se pokoušela dotazovat se v dalších lékárnách telefonicky, ale se zcela stejným výsledkem.
Navíc mi partner oznámil, že v zaměstnání jim ochořel hepatitidou typu A jeden z kolegů. Skóre se zvyšuje na 0:2.
Ale abych tady nevypouštěla jen samé poplašné zprávy. V jedné z lékáren v blízkosti hranic s Německem jsem se dozvěděla pozitivní zprávu, a to, že právě za hranicemi očkovací látky k dispozici jsou! Lékařský předpis k vydání nepotřebují, neboť je látka volně k prodeji. A její cena se liší zhruba o 2 Eura. Pan lékárník dokonce předpokládal, že pakliže vydávají běžně platební doklady německým pacientům a ty jim v Německu jejich zdravotní pojišťovny proplácejí, nevidí důvod, proč by tedy česká zdravotní pojišťovna neuznávala doklad z Německa. Inu, zní to logicky, navíc v dnešní době „bez hranic“ v tom ani já nespatřuji problém. Zato zdravotní pojišťovna ano!!! Po vzneseném telefonickém dotazu se dozvídám strohou odpověď, že pakliže svůj plán zrealizuji, pojišťovna se nebude na úhradě finančně podílet. Na dotaz, zda mi paní na telefonu může poradit, jakým způsobem zmiňovanou látku získat, odpověděla že ne a s přáním pěkného dne se se mnou rozloučila…

Přiznám se, že té úřednické logice nerozumím. Ano, chápu, že existují nějaké standardní postupy, ale pokud dojde k nějaké mimořádné situaci, což absolutní nedostatek očkovacích sér v lékárnách a šířící se nákaza bezesporu jsou, pak nechápu, proč zdravotní pojišťovna není ochotna přijmout nějaké jiné, byť jen přechodné opatření. V čí zájmu (kromě pacienta) je, aby zůstal zdráv a pro své zdraví udělal maximum? Přeci v zájmu zdravotní pojišťovny, která by hradila lékařům veškeré náklady za návštěvy, vyšetření, hospitalizaci i následné kontroly. Jenže to by někdo z pracovníků musel chtít a snažil se prosadit svoji vizi. Říct jen „nejde to“, je mnohem, mnohem snazší…

Napsal/a: babofka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (41 vyjádření)

  • ctiradka

    Já jsem taky zastáncem „nepanikařit a vyčkávat“…
    Vždycky je něco, jednou je to ptačí chřipka, potom zase panika z listeriózy, letos mám prostě takový pocit, že je „moderní“ žloutenka…
    Nojo, na čem by potom farmaceutické firmy vydělávaly, že… 🙁

  • Babofko, béčko je sice „hůř“ přenosné, ale je mnohem nebezpečnější, protože způsobuje cirhózu jater a může způsobit i rakovinu jater – alespoň jsem to někde četla. Áčko je sice snáz přenosné, ale takové následky nemá – je to spíš nepříjemnost než dlouhodobý problém.
    Já sama jsem před cestou do Jižní Afriky dostala očkování proti A + B – gamaglobulin se to myslím jmenovalo, byla to špatně vstřebatelná „olejovka“, aplikace byla dost nepříjemná a očkování stálo asi 2500,- před 12-ti lety.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Karamelo, Dr. Vít mluvil o tom, že největší výskyt je ve skupině 25-40 let, hovořil konkrétně o pražské skupině narkomanů.
    Taky říkal, že vždy koncem srpna, začátkem září je vyšší výskyt onemocnění mezi dětmi.
    A že dřív byl běžný výskyt cca 1000 případů ročně a postupně se to podařilo snížit na cca 200 případů za rok. A když je tak nízké promoření v populaci, že když se pak něco objeví, tak to „jede“.
    Nicméně hlavní hygienik v naší rodině (dědeček, ač už v důchodu) radil vyčkat. Tak vyčkáváme.
    Nejsem zastáncem paniky – a zatím mi to vychází. Na všech frontách, nejen co se zdraví týče.
    ;o)

  • za 1500,- je twinrix adult.
    dobroty si nepíchám:-))) díky za info…jsem úplný nevzdělanec. K

  • Karamelko, já už na typ B očkovaná jsem už několik let a měla bych mít doživotní imunitu. Typ B je pouze krví přenosný, takže těch možností nákazy zase tolik není, pokud si tedy např. nepícháš s kamarády nějaké dobroty do žil… 🙂
    Proto mi už stačí jen áčko a děti, jak správně píšeš, mají B taky povinné. I když tu logiku moc nechápu. Pravděpodobnost nákazy je asi vyšší u áčka.
    Jinak u partnera jsem zvažovala typ A+B, (název si nepamatuju, ale cena je podle mé MUDr. prý 1500,-/1 dávku, jsou zapotřebí celkem 3), ale považuju to béčko u něj taky za zbytečné. Jako lékař ani sestřička nepracuje, nešlehá si nic do žil, tak by měl být ok. 😉

  • Jarmuschko tak sem nad tím přemýšlela,že největší výskyt je 25-40let…no jo,ale zrovna v tom věku mají lidé děti ne? Takže myslím,že riziko přenosu na děti a následného přenosu ve školce je dost vysoké. Opravdu mám o prcka strach..všichni víme jak se děti chovají na toaletách-kolikrát si zapomenou umýt ruce a když už máme doma dítko,které je pečlivé tak ty ostatní děti takové být nemusí a s hračkami si hrají všechny dohromady,že.
    Stejně tak u dospělých na veřejných záchodcích-ale tam jsem opatrná vždy:-) a nebo na pracovišti,v kavárně,nakonec i v autobuse,že… :-(((

  • Babofko dotázek..proč jsi volila pro dospělé Avaxim? ten je pouze proti A… našla sem ještě kombinované vakcíny proti A i B… např. Engerix adult-1.dávka 800,–ale jsou tam třeba dávky 3..takže vyjde dráž. Žloutenka typ B není momentálně rozšířena v populaci ? Děti nar. po r. 2001 jsou očkovány na B povinně,že ? K

  • souhlas s Babofkou…já přešla k ZPMV loni-jsme tam celá rodinka a dobře sem udělala:-)

  • Hmmm, lenousku, tak to vám ZP opravdu moc nepřispěje. Já bych asi ve tvém případě zvažovala změnu ZP. Jiné pojišťovny poskytují tuším vyšší příspěvky na očkování a nejen na něj. Na plavání a cvičení pro děti, vitamíny, návštěvu solné jeskyně, příspěvek na nákup cyklistické nebo lyžařské helmy nebo brýlí, atd…
    Všechny ZP uvádějí výše svých příspěvků na svých internetových stránkách.

  • Babofko, mám VZP 111 – platí 300,- Kč na osobu, takže je to pouze příspěvek, protože Havrix se očkuje ve dvou dávkách, přičemž jedna dávka stojí cca 800,- Kč – i když pořád lepší nějaký příspěvek než vůbec nic.
    Pravda je, že v ZŠ mého nejstaršího syna je žloutenka – měl jí jeden třeťáček, byl 14 dní na infekčním a celá „malá“ budova – první, druhá a třetí třída má karanténu – musí chodit jinak na obědy, mají přístup jen na některé záchody, nemají tělocvik a kroužky, při kterých se sportuje. Konec karantény bude 30. října – konečně. Děti se musí mýt v dezinfekci, všechno ve škole smrdí a lepí, takže opravdu hezký začátek školního roku.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Tak ještě jedno info: „základní“ očkování proti hepatitidě typu A je dvoufázové. Druhá dávka se očkuje po roce a nastupuje 10-15 letá imunita.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Zrovna na Radiožurnálu je hostem hlavní hygienik ČR Dr. Vít a říká, že největší výskyt je ve věkové kategorii 25-40 let. A další zajímavé informace.

  • My máme předepsaný Havrix junior a pro nás Avaxim. Pokud bude i v příštím roce ZP příspěvky na očkování poskytovat, penízky za přeočkování se nám zase vrátí…
    S tou dobou účinnosti je to složité. Chtělo by se ti čekat celý život na to, až několik dobrovolníků vyzkouší, kolik let očkování funguje, abys to věděla přesně, před tím, než se necháš naočkovat? 🙂 Teoreticky by mělo být doživotní, při jedné dávce pouze 1 rok.

    TeĎ právě upozorňovali ve zprávách na předražené vakcíny na hepatitidu. 🙂

  • A tak sem našla na stránkách ZPMV je psáno,že přeočkování se provádí po podání první dávky za 6měs-18měs. Účinnost vakcíny po podání první dávky asi 1rok a po podání 2dávek 5-20let. Trošku zvláštní údaj,že ? jakoby si nebyli jistí účinností.
    Takže by pojišťovna mohla teoreticky další rok uhradit druhou dávku zase z fondu prevence. K

  • Babofko taky sem už kukala na stránky..,,naší“:-) 211:-) a to je fajn ta 1000,-na osobu, to už je opravdu skoro zadarmo.
    Takže Hawrix Junior pro prcka ? 800,- až 1000,- tudíž by to měl mít zadarmo-až nám to pojišťovna proplatí zpětně-tam je jen jedna dávka? nebo pak další za další penízky?

    a dospělci teda do 1500,- ?
    bych se mohla zeptat v lékárně co ?:-))))) ale tak kdyby měl někdo info sem s ním. děkujííí K

  • Babofko, tak vidíš 🙁 – jak se jim to zrovna hodí do krámu. Dnes přišel nejstarší syn domů s tím, že jeden jejich spolužák má ASI žloutenku… ach jo, snad se tomu opravdu vyhneme.

    Jinak nám paní doktorka říkala, že ten Hawrix stojí kolem 800,- – možná je rozdíl i jak v kterém kraji….
    Každopádně držím palce všem, ať to nedostanem :)))

  • Tak holky, dnešní nejnovější zpráva z lékárny zní, že snad už koncem tohoto týdne by vakcíny měly být zase k dostání. Netuší ale, kolik jich dostanou a kolik tedy uspokojí pacientů… Lékárnice doporučovala zkoušet ještě nemocniční lékárny, tam by prý mohli dostat více kusů a šance by tak mohla být větší…

    My jsme dnes dostali navíc recept i u dětské lékařky na očkování i pro malého.
    Tak tolik asi nejaktuálnější pro karamelu a ostatní očkováníchtivé… 🙂

    Lenousku, nevím, jakou máš pojišťovnu. Naše pojišťovna (211) přispívá 1000,- Kč/na rok/na pojištěnce na očkování nehrazená ze zdravotního pojištění (klíšťovka, pneumokok, hepatitida A,…). Přesnou cenu očkovací látky neznám, v žádné lékárně mi ji nebyli schopni sdělit. Tuším jen, že by se měla pohybovat někde mezi 1000-1400,- Kč.

    Ájíku, on si hlavní hygienik asi dělá z lidí dobrý den… Jeden den říká to, druhý den zas naopak… Já slyšela jeho verzi, že pouhá hygiena rukou očkování nenahradí… Ale aspoň něco, že… 🙂
    Jinak s očkováním proti chřipce máme naprosto stejný názor…

    Tak ať se ten „fujtajbl“, jak píše Ájík, drží od nás všech dál…
    A krásný den všem!!! 🙂

  • No jo, no… 🙂
    Taky uvažuji o naočkování aspoň nás velkých a prcků na A… ale říkám si, než budou k mání vakcíny, tak bude i po epidemii 🙂
    Jinak bych i souhlasila s Lenouskem, co se týká např. klasické chřipky, na tu mi přijde očkování naprosto zbytečné, myslí si to i naše paní doktorka – a jako že je skvělá. A o bezplatném očkování některých skupin obyvateltsva – k tomu není co dodat, i když svým způsobem tento tah státu chápu.
    Nicméně hlavní hygienik se vyjádřil v tom smyslu, že dostatečná hygiena rukou nahradí očkování, tak tomu budu zatím věřit 🙂
    Ale prodělávat tenhle fujtajbl bych opravdu nechtěla….

  • Babofko..teda to je děs běs…uvažuji malého nechat naočkovat a možná i nás dospělce:-) ale s takovou se půjdu první přeptat do místní lékárny jak že jsou na tom:-((( K

  • Babofko, to není jen žloutenka. Kdykoliv se objeví v médiích informace o nějaké více či méně nebezpečné chorobě, na kterou existuje vakcína, vypukne davové šílenství. Nemusím připomínat chřipku, ptačí chřipku nebo pneumokokovou infekci. Připadá mi, že se tím někdo baví, potřebuje vyprodat staré zásoby, tak vyhlásí epidemii a lidé začnou okupovat ordinace a lékárny. O tom, že je potom vakcín nebo léků málo ani nemluvím. Zrovna u té žloutenky není příspěvek nijak velký, ale díky za něj. Spíš mi vadí, že děti a ostatní obyčejní lidé si to prostě MUSÍ zaplatit a někomu to hradí stát, potažmo zase ty děti a obyčejní pacienti.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist