Takovou knihu jste ještě nečetli!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

… a s námi ji můžete vyhrát!
Výjimečná kniha Velký objev Huga Cabreta přináší zcela nové a ojedinělé propojení obrazu a textu. Jedná se o skutečně mistrovské dílo spisovatele Briana Selznicka, s důmyslně zpracovanou uměleckou koláží vyprávěného příběhu, ilustrací a filmových technik.

Velký objev Huga Cabreta se pyšní Caldecottovou medailí za nejlepší knihu pro děti za rok 2007. Právě v Americe bylo za rok 2007 prodáno více než 150 tisíc kusů výtisků této originální knihy! Kniha se právem držela 50 týdnů na žebříčku bestsellerů prestižního deníku The New York Times. Okouzlená hollywoodská studia stanovila premiéru filmové verze Velkého objevu na rok 2010.

obrVelký objev Huga Cabreta umožňuje dětem zapojit při čtení jejich vlastní fantazii a představivost a dotvářejí si tak děj celého příběhu. Před očima se jakoby začíná odvíjet úchvatný filmový příběh, složený z perfektně propracovaných ilustrací od autora.
Kniha ovšem není jen zajímavá svým „filmovým zpracováním“, ale nemalá část taktéž příjemně pojednává i o úplných začátcích filmu. Průkopník filmového průmyslu Georges Méliès je velmi důležitou součástí knihy.
Georges Méliès byl slavným režisérem, který tvořil v letech 1890 až do roku 1920. Natočil úplně první film s tématikou science fiction. Film se jmenoval A Trip to the Moon (Cesta na Měsíc), byl kouzelný, plný fantastických detailů.

Příběh sirotka Huga, žijícího na Pařížském nádraží s sebou přináší i téma hledání rodiny a přátelství. Hugo pečlivě ochraňuje otcem předané tajemství a snaží se odhalit skrytý vzkaz od mechanického mužíka.

Brian Selznick o své inspiraci k této knize říká:
„Před několika lety jsem si přečetl knihu od Gaby Woodové V předvečer Edisona: Kouzelný příběh pátrání po mechanickém životě. Kniha líčí pravdivý příběh týkající se sbírky pracně vytvořených mechanických figurek na klíček (známých jako roboti), která byla darována jednomu pařížskému muzeu. Vzácnou sbírku nedbale uložili na půdu, kam zatékalo, a nakonec ji museli vyhodit. Představil jsem si, jak nějaký chlapec tyto rozbité a zrezivělé strojky najde, a v té chvíli se zrodil Hugo a jeho příběh.“

Z anglického originálu přeložila Drahomíra Michnová.
Formát 140x210mm, váz., 544 str., 399 Kč – pro čtenáře od 11 let

O autorovi
Brian Selznick
, 41 let, je ilustrátorem knih, které získaly významná ocenění, např.:
The Dinosaurs of Waterhouse Hawkins a Walt Whitman: Words for America od Barbary Kerleyové a When Marian Sang z pera Pam Muñoz Ryanové.
Brian Selznick žije v Brooklynu v New Yorku a v San Diegu v Kalifornii.

Vydalo nakladatelství Fragment, září 2008
Knihu si můžete objednat ZDE.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Soutěžní otázka: V jakém velkoměstě je nádraží, na němž žije sirotek Hugo Cabret?
  Správná odpověď: v Paříži

  Počet soutěžících: 430

  Výhekyně: polakovak

  GRATULUJEME!

 • Muj synovec ma rad takovehle knihy, urcite mu ji doporucim, ovsem jsou moc drahe a nez prijdou do knihoven chvili to trva.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist