Trochu o adenotomii – odstranění nosní mandle

Rubrika: Onemocnění a léčba

294065_surgical_lightingNosní mandle (správněji hltanová, odborně adenoidní vegetace) je uložena v klenbě nosohltanu a dosahuje největšího objemu v předškolním a školním věku, poté se postupně zmenšuje. Je součástí tzv. hltanového lymfatického okruhu. Do tohoto okruhu patří i další mandle: krční, jazykové, drobné ostrůvky lymfatických tkání na sliznici hltanu. Tento lymfatický kruh chrání vstup do dýchacích cest a vytváří filtr pro viry a bakterie jdoucí přes nos a ústa.

Jaké potíže může nosní mandle dělat?

Nejčastější potíží je zvětšení mandle a chronický zánět v ní. Mandle pak svým zvětšením může ucpávat přechod z nosu do hltanu a může naléhat na Eustachovy trubice.

Jaké jsou příznaky zvětšení nosní mandle?

  • dýchání ústy většinu dne
  • chronická rýma
  • chrápání v noci
  • celkově častější nemocnost v oblasti dýchacích cest
  • nedoslýchavost
  • opakované záněty středního ucha
  • huhňavost
  • pokašlávání, zejména po ulehnutí ke spaní

Léčba

Je jediná. A to chirurgický zákrok zvaný adenotomie. Pokud se mandle neodstraní, hrozí zhoršení sluchu, porucha dýchání a v těle je ponecháno ložisko infekce, která atakuje neustále náš organismus. Adenotomie je standartní operace, kdy se odstraní nosní mandle při endoskopické kontrole (endoskopická adenotomie) v celkové anestézii.

Průběh operace

U každé nemocnice je rozdílný postup. Nejčastějším postupem je, že se po uspaní pacienta zavede do dýchacích cest trubička, do dutiny ústní rozvěrač, odtáhne se měkké patro a pod kontrolou optiky se kyretou odstraní nosní mandle. Krvácení se zastaví tamponádou, někdy se používá elektrokoagulační pinzeta. Po dokonale zastaveném krvácení je pacient anesteziologem probuzen.
Výhodou endoskopické operace je přehledné operační pole (endoskopem je vidět “za roh”).
Jiné operační přístupy:
– Operace bez endoskopické kontroly.
– Operace v místním znecitlivění bez narkózy.
– Laserové odstranění nosní mandle.

Předoperační příprava
Pokud se rozhodnete pro operaci, určitě Vás na ORL oddělení poučí, co vše je třeba k operaci přinést.
Zvykem bývá předoperační vyšetření, kde Vám lékař napíše, zda je pacient schopen celkové anestezie.
Na oddělení při příjmu se Vás zeptají na důležité věci a popíšou Vám průběh operace. Ostatní záleží na zvyklostech oddělení. V den operace od půlnoci nejíte, nepijete a nekouříte.

Pooperační péče
Po operaci se z pravidla do nosu kapou nosní kapky. Občas z nosu i teče krev, ale jen krátce. Pacient se po anestezii vyspí. Z pravidla může za 2 hodiny po anestezii pít tekutiny a dle pokynů lékaře pak jíst. Strava bezprostředně po operaci je kašovitá, ne příliš studená ani horká, nedráždivá a málo kořeněná.
Pobyt v nemocnici je minimálně 24 hodin. Zde udávané časové údaje jsou průměrnou hodnotou a mohou se lišit v závislosti na pooperačním průběhu.

Rizika

po operaci jsou různorodá.
Nejčastěji bývá riziko krvácení – trvá do 14 dnů po operaci. Proto by se mělo dbát na dodržování pooperačního režimu a držet se pokynů lékaře. Jíst měkkou stravu. Nekoupat se v příliž horké sprše, omezit pobyt na slunci.
Po operaci jsou vhodné dechové cviky, kdy se nadechuje nosem a vydechuje ústy: nafukování balónku, bublání brčkem do vody.

Veškeré informace jsou jen pouhým zlomkem. Je jich mnohem víc a liší se v každé nemocnici. Proto prosím berte tyto informace pouze orientačně. Pokud Vás a nebo Vaše ditě v brzké době čeká tento zákrok, zeptejte se lékaře na vše, co potřebujete vědět a co Vás zajímá.

Autorka je zdravotnice a na severu VašeDěti.cz se podílí na provozu poradny Zdraví.

Napsal/a: Michaela Knoppová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (39 vyjádření)

  • Mám dotaz byly jsme na odstranění nosní mandle před dvěma dny . Dostali jsme kapky do nosu pamykoin ale pořád má mala jako když má plný nos může smrkat ? A zápach také máme říkali ale že to k tomu patří že může zapachat pár dní . Ale o smrkani nikde nic ž nosů přes den tece vodova rýma ale na noc je to hrozný plný nos může se tedy děkuji

  • Anonymní

    Dobrý den, byla jsem na ORLL (nebo jak se tomu říká) s maminkou a tam mi řekli že jsem buď alergik nebo mám nosní mandli ale protože jsem teď nachlazena udělají mi vyšetření i příště no a jestli to bude ta mandle , mám z toho trochu strach , nevím co se bude dít ale chtěla bych se zeptat jestli to po operaci bolí nebo tak něco.

  • Anonymní

    Absolvovali jsme zákrok 2x, jednou na Praze 4 laserem – kde nás pustili po půlhodině domů (v přímém rozporu s doporučením zůstat 24h pod dohledem odborníka), syn měl bolesti celý den, plival krev. Cena 4000kč. Podruhé jsme byli na ORL v nemocnici v Břeclavi – neporovnatelná zkušenost, přímé pooperační bolesti trvaly krátce po zákroku, potom měl syn možnost odpočinku, po 2h se probudil a byl v pořádku, krk ho pobolíval, ale nestěžoval si, nekrvácel. Cena – finanční 10x menší, pocitová: nevyčíslitelná..

    MB

  • Anonymní

    Dobry den.jsme 4 dny po odstraneni nosni mandle a synovi zapacha z ust, chtela jsem se zeptat, zda je to normalni a taky se budi krikem a placem, ktery jsem u neho zazila po operaci v nemocnic jak na hodinovem pooperacnim pokoji tak i na pokoji, kde jsme byli. Dekuji za radu. Jakubcova

  • Virenka

    Kromě přímého vyšetření nosohltanu lékařem ORL (pharyngoskopie – pohled zrcátkem do oblasti nosohltanu) nebo endoskopie (kovová trubička s malou žárovičkou a možností zobrazení pomocí optiky) přímé vyšetření není. Jako pomocné vyš. se dělá mikrobiologické vyšetření – kultivace z nosohltanu, případně základní krevní testy imunologických parametrů – pomáhá to rozhodnutí, zda je chirurgický zákrok nezbytný. Běžné je vyšetření sluchu, jedním z důvodů, kdy adenotomie pomáhá, je nedoslýchavost vzniklá útlakem Eustachovy trubice právě vegetacemi.

  • Anonymní

    Chtěla bych poradit prosím protože dělám seminární práci o adenoidní vegetaci a úplně se v tom plácám 😀 nevíte jaké jsou tam vyšetřovací metody- vím že ORL nevím zda nějaké stěry a krevní sedimentace a na netu je o tom docela prdlačky 🙂 Děkuju

  • Anonymní

    Leo, díky za zprávičku :o)))
    Piškotka

  • Anonymní

    Ahojky Piškotko,

    dovča v červnu proběhla, sice jsme moc netrefili na pěkné počasí,ale slunko bylo taky, však co vysvitlo, už jsme byli u vody mořské:) A malej Adámek má po taky už po mandli. Zákrok byl 22.7. Vše bylo ok, zase to mělo velký průměr 3cm. Po narkóze trochu nervozní,protože se zamotal do připojených šňůr.On je víc nervní človíček než starší syn, ne nervní ale spíš vzteklejší od narození:). Žádné problémy během prvního týden po operaci neměl, což Oliverek bral dvoje antibiotika kvůli škaredému kašli. V srpnu má naše školka otevřeno tak ji navštěvují oba dva.Pačko a doufám, že vy jste doma už lepší! Leona,Oliverek a Adámek.

  • Anonymní

    Dobrý den,čtu tu,že se bráníte zuby nechty jako my,ale syn,skoro 3roky, Aerius užívá asi rok každý den,je to lepší ale přechodný řešení,zákrok máme objednaný za 14dní,den po jeho třetích narozeninách,taky jsem to odkládala a hledala nějaké jiné řešení,ale bohužel je vše jen dočasné,různé Bronchovaxomy,Aeriusy a jiné léky asi bude snažší týden utrpení po zákroku,ale s čistým tělem a natrvalo,teda aspon doufám.Ema

  • Leo, moc děkuji za zprávičky a jsem ráda, že to má syneček za sebou :o) Neboj se, i s druhým to zvládneš, u nás nakonec došlo na ventilační trubičky do uší (takže další narkóza), ale nemůžu si je vynachválit. Nemocnost se zredukovala na minimum, od ledna 2010. Ale tím, jak imunita dostávala zabrat, se jí bohužel dost zvětšily krční mandle a malá chrápe. Doktor je naštěstí stejného názoru jako já, že krčních mandlí je neradno se zbavovat a není toho zastáncem, říkal, že jsou děti, které ten krční otvor mají uzavřený úplně a tam je operace namístě, ale u Sáry se mu to zdá ještě OK, případné laserové zmenšení do budoucna (pokud by neoplaskly v létě) by bylo možné. Já sama mám krční mandle dost velké. Takže tě moc zdravím a neboj se, děti jsou nesmírně statečné a do života si to nijak výrazně neponesou :o) Měj se moc krásně!

  • Anonymní

    Ahoj Piškotko,
    je to sice doba, kdy jsem tu nebyla. Ale jedna věc je, že již můj 5letý syn Oliver má operaci nosní mandle za sebou, proběhlo to 20.5.Napíchli mu žílu, dostal premedikaci, pak jsem ho doprovázela do předsálí a vrátila na pokoj čekat.Operace proběhla bez komplikací.Následující den nás odpoledne pustili domů. Měl hodně škaredý kašel, bere dvoje antibiotika, Lontermin a Klacid.Nekašle sice pořád,ale občas.Jsem moc ráda, že jsme se do nemocnice konečně dostali. Po probuzení z anestezie byl celkem fajn, brečel pouze při odlepování náplastí a vytahování kanyly z žíly.Ve čvrtek 27.5. jedeme na kontrolu do nemocnice.Chci, aby už byl v pohodě!!!
    Jinak další zpráva je, že druhý syn Adámek, 3.5let, má taky doporučeno odstranit mandli. Tak jako s jedním se vrátím z nemocnice a s druhým se tam zase budu promenádovat..Ach jo. V ten čtvrtek se asi dozvím termín zákroku. Chtěla bych to udělat v červenci, protže v polovině června chceme jet k moři na dovču a nechci jet,když by měl těsně po operaci,to je hrozný risk.Malej v noci chrápe, je často zahleněný. Píchané uši neměl, ale má vpáčené bubínky, tympano B. tak uvidíme, jak to bude vše. Mě se hezky, doufám, že vy jste už OK!!!
    Leona, Oliver, Adam

  • Anonymní

    ja mam dvě dcery.te starši je dnes 18let.v 5-6letech jsem ji nechala odst. nos mandli.měla 4krat za pět měsicu píchane ucho,doktor nalehal,že ohluchne.až nedavno a to v 17 měla lehky zanět v uchu.navíc se přestala v noci počuravat,což se tak 3krat dydně stavalo.minuly tyden i mladší odstranili mandli.

  • JanaK

    Zdravím všechny, syn adenotomii už absolvoval před třemi lety (bylo mu 18 měsíců), od 10 měsíců trpí febrilními křečemi při nízkých teplotách, k tomu hrozně chrápal a v důsledku toho se mu ve spánku neokysličoval mozek, dokonce měl časté apney. Po operaci obrat o 100%, křeče téměř ustaly, EEG se trochu zlepšilo.
    Bohužel nyní se problémy vrací a kvůli zhoršenému EEG budeme muset asi na operaci znovu, možná půjdou i krční mandle. Doufám, že pak už bude úplně bez problémů a konečně se dostaneme do školky 🙂
    Držím všem palečky, ať vám operace všem dobře dopadne!!

  • Piškotka

    Anonymní z 21/11, konkrétně nám právě operace vůbec záněty středouší neodstranila :o(((( Dokonce ani Prevenar. Jsem ale ráda, že dcerka v noci klidně dýchá, před operací to bylo o život:o((( Tak záleží na tobě, přeji zdravíčko!!!

  • Králíček4
    Králíček4

    Ahoj,syn býval nemocný každý měsíc vždy od podzimu do jara-teploty,rýmy a kašel.V únoru mu byli odstraněny nosní mandle a letos měl v září angínu a jinak je zatím zdráv.I u starších dětí mám dobré zkušenosti.Proto odstranění nosní mandle mohu jen doporučit.

  • Anonymní

    Míla-náš 4letý syn má již za tento rok píchnuté ouška po páté.Nevíme zdali jít na odstranění nosních mandlí,i po tomto zákroku doktoři naslibují,že zánět středního ucha již syn mít nebude…………….máte radu????????Děkuji

  • Piškotka

    Leo, díky za zprávičku:o) My měli 30/09 další zánět středního ucha:o( Dokonce obou uší! Další antibiotika a řekla jsem si už DOST! Bereme kapky IMUREGEN na imunitu, vysadila jsem tak na 80% sladkosti a každý den poctivě dělám mrkvovou šťávu (= mrkev má velkou tendenci odhleňovat organismus). Nechci nic zakřiknout, protože u tohohle onemocnění nikdy nevíš, ale zatím je to dobré, malá už jindy smrkávala, a teď není ani rýma. Uvidíme, jak to bude dál… Pokud mrkev nepomůže, aspoň máme vitamínky. Nic už neočekávám, smiřuju se s faktem, že to třeba přejde až ve škole. Některé děti na to holt trpí:o( Vadí mi akorát, že kromě mnohem lepšího dýchání ta operace neměla téměř žádný efekt, a to jsme dva týdny po operaci ještě byli naočkováni Prevenarem:o((( Drž se, holka!!!

  • Anonymní

    Ahoj Piškotko,
    ozývám se po delší době, zákrok nás čeká ve čtvrtek 22.10., den předem odběry.Chtěla jsem to u doktorů domluvit jinak, že se bude léčit jiným způsobem než jít na operaci.
    Dětská doktorka stojí taky u mně a byla by taky pro jiné řešení než je zákrok, třeba dlouhodobá léčba Aeriusem. Jenže asi nás to nemine:(
    Jsem docela zklamaná přístupem doktorů.Protože si myslím, že operace je poslední možnost (zásah do těla člověka), když jsou jiné možnosti léčby.
    Je pravda,že od srpna malý nechrápe, dýchá pěkně ústy a žádné jiné problémy nemá…Jen v září byl nemocný,že byly ve školce nemocné děti. Proto se to odkládalo.
    Jsem nachlazená, mám rýmu a mladší syn také.Starší jenom smrká (ten má jít na tu operaci).Tak nevím, jestli rýma vadí nebo nevadí.Nakonec stejně nikam nepůjdem…
    V pondělí ještě máme zajít na kontrolu na ORL (už třetí od 9.10.) a pokud zjistí, že má rýmu a bude to vadit, tak se zákrok odloží, pro mě akorát úleva.

    Ahoj
    Leona a Oliverek

  • Piškotka

    Leo, myslím na vás, moc vám přeju, aby to podruhé už vyšlo!! Vím, jaké jsou to nervy, ale po operaci malá dýchá výrazně lépe,ikdyž zánět středního ucha už od té doby zase byl.. Chce to asi čas…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist