Tonsilektomie – odstranění krčních mandlí

Rubrika: Onemocnění a léčba

473320_say_aaaahPatrové mandle jsou párový oválný orgán, uložený mezi oblouky měkkého patra, v ústní části hltanu. Za fyziologického (normálního) stavu se patrové mandle (spolu s nosohltanovou, jazykovou a lymfatickou tkání hltanu) významným způsobem podílí na obranných reakcích člověka proti infekci.

Tonsilektomie (tonsillectomia) je operativní odstranění krčních (patrových) mandlí. Mandle jsou při této operaci odstraněny celé i s pouzdrem.

Příčiny, které vedou k odstranění krčních mandlí:

 • opakované těžké záněty mandlí – při opakovaných zánětech může docházet k trvalým změnám, které mohou působit jako infekční ložisko na celkový zdravotní stav. Zánět může přecházet též na okolní tkáně, například vznikem hnisavé kapsy v okolí mandle (peritonsilární absces), někdy i v hlubokých krčních prostorách.
  Záněty mandlí jsou ve spojení s celkovým onemocněním, jako reumatismus, zánět ledvin, onemocnění srdce, kůže, očí, špatná imunita. Neléčený zánět může přejít do krve a způsobit otravu krve.
 • tvorba páchnoucích čepů
 • méně často se operace provádí pro podezření na nádorové postižení mandle.

Jiné možnosti léčby než operace:

 • dlouhodobá léčba injekcemi pomalu rozpustného Penicilinu s nejistým výsledkem
 • výplachy mandlí při chronickém zánětu mandlí.
 • u peritonsilárního abscesu je možné odsátí hnisu přes jehlu z vytvořené kapsy nebo rozříznutí sliznice u mandle a vypuštění hnisu. Je zde však velké riziko opakování abscesu, proto v současnosti se spíše doporučuje odstranit ihned mandli na postižené straně jako zdroj infekce a tím i vypuštění hnisu z prostoru za mandlí.

Předoperační příprava:

Na základě ORL vyšetření a někdy i laboratorního vyšetření krve, moči a stěrů z mandlí se stanoví vhodnost operace. Je nutný souhlas s celkovou anestezii

Operace:

Standardní operací je tonsilektomie(TE). Cílem operace je úplné odstranění krčních mandlí. Operace se provádí v celkové anestezii, při riziku narkózy či na žádost pacienta i v lokální anestezii.
Po uspání pacienta se zavede trubička do průdušnice k zajištění dýchání. Do dutiny ústní je zaveden rozvěrač, mandle se postupně uvolní ze svého lůžka pak se odstraní. Po dokonale zastaveném krvácení je pacient anesteziologem probuzen.

Po operaci a po dobu několika týdnů po ní může přetrvávat bolestivost v oblasti rány, občas pacient udává bolesti uší, zvýrazňující se při polykání. Po tonsilektomii je důležité dodržovat pokyny lékaře. Po operaci je pacient převezen dle stavu na oddělení, kde může min. po 2 hodinách začít pít. Druhý den ráno začíná se stravou, která je kašovité konzistence. Nikdy nesmí být příliš horká, anebo naopak studená. Měla by být nekořeněná a nedráždivá. Od bolesti v krku je možno podávat analgetika (léky tlumící bolesti) či ledové obklady. Pacient by měl zůstat v klidu, nevystavovat se slunečnímu záření, nekoupat se v horké vodě a odbourat tělesnou námahu.
Absolutní úspěch léčby a zcela bezrizikový průběh Vám nemůže zaručit žádný lékař.

Rizika a komplikace výkonu:

 • krvácení z operační rány. To se může vyskytnout jak časně po operaci, tak i jako pozdní krvácení (do 2 týdnů).
 • Časně po operaci se někdy vyskytuje zvracení jako reakce na narkózu.
 • Velmi vzácně se mohou vyskutnout huhňavost, zatékání tekutin do nosohltanu, porucha chuti, poranění zubů rozvěračem úst.

Výsledky operace

Úplné odstranění nemocných mandlí: absence angín a zánětlivého ložiska v mandlích.
Za neúspěch lze považovat ponechání významného zbytku tkání mandlí, ve kterých se může opět tvořit zánět.

Veškeré informace jsou jen pouhým zlomkem. Je jich mnohem víc a liší se v každé nemocnici. Proto prosím berte tyto informace pouze orientačně. Pokud Vás a nebo Vaše dítě v brzké době čeká tento zákrok, zeptejte se lékaře na vše, co potřebujete vědět a co Vás zajímá.

Autorka je zdravotnice a na severu VašeDěti.cz se podílí na provozu poradny Zdraví.

Napsal/a: Michaela Knoppová

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (53 vyjádření)

 • Vážení i já jsem přišel o krční mandle a vůbec nemusel jenom stačilo vyčistit organismus a tlusté střevo . Změnit stravu a přivést zpátky své tělo do Hemostázy – tedy mírně zásaditého prostředí .Krční mandle vám všem říkají , že jste technologicky se svým organismem mimo . Doporučuji kvalifikovaného odborníka s TČM a totálně změnit stravu . Krční mandle se N I K D Y N E M A J Í OPEROVAT . Operace krčních mandlí je jen lékařský kšeft nikoliv léčení . Organismus si skoro všechno vyléčí sám bez doktorů jenom musí do sebe dostat takovou stravu , kterou potřebuje on nikoliv vy včetně R A K O V I N Y , Parkinsona a cukrovky atd. Vše je známo už 4000 let . Nepíši vám nic nového pod sluncem .

 • Anonymní

  Mému otci to dělali za živa kleštěma a to ještě čekal v čekárně a poslochal jak je trhaj bráchovi…žádnou anestezii bych neřešil

 • Anonymní

  Ahojky …mám naplánovanou operaci krčních mandlí. A Zajímá mě jakou anestézii zvolit ? Byla mi doporučena analgosedace ale bojim se že si vše budu pamatovat .Díky

 • Anonymní

  Vcera jsem byla na operaci krčních mandli. Zatim vše probíhá v pořádku, akorát kdyz jsem se probudila, tak to hrozne bolelo, ale ihned mi dali léky na bolesti a to se vám hned uleví 🙂 trpěla jsem častými abscesy:( a jsem rada, ze uz mam mandle venku. Neni to nic hroznyho, jen nemůžete poradne polknout a pit, a docela huhnate, ale musíte se snažit aspoň pit 🙂 jinak na řezání abscesu uz bych nikdy nesla, to radeji přežiju ty mandle. Ale jinak samozřejmě jestli neni důvod trhat mandle pak neni co řešit!

 • mysicka1407

  bohužel po operaci to bolí, ale s analgetiky (léky proti bolesti) se to dá přežít. Vydržet. Alespoň 14 dní to bude bolet.

 • Anonymní

  Dobrý den jsem 7 dní po odstranění krč.mandlí a bolí to šíleně hlavně uši je mi 36let a moc to nezvládám.

 • Anonymní

  Prosím potřebovala bych poradit. Je mi 70 let a doktorka mi doporučila podstoupit operaci krčních mandlí. Nemám časté anginy, maximálně jednou za rok někdy vůbec,ale pořád mám v krku divný pocit, jako bych tam něco měla a k ránu mám občas pocit jako bych se dusila. Jiný doktor mi to rozmlouvá a já stále nevím zda to není v tomhle věku nebezpečné. Děkuji

 • Anonymní

  Má 16letá dcera,je 3 týdny po TE.Před operací jsem četla všechny komentáře a dost jsem se bála jaké to bude.Již na sále po opeaci se ptala zda už to má za sebou,že jí nic není a dokonce může i polykat a mluvit.Daleko horší bylo vypouštění abscesu,které ji prováděli 2x denně 5 dní.Ihned po TE cítila úlevu.Bolela ji jen čelist,ale jinak nic.Je úžasná a já přitom měla takový strach.

 • Anonymní

  Jsem po operaci 12 dní po operaci mezi tím jsem měl porblémy např. krvácení. Polikam skoro vše ale chci se zeptat kdy si budu moct zapálit cigaretu děkuju

 • Anonymní

  DOBRY DEN JSEM PO 21 DNU PO OPERACI A JESTE ME TO STALE BOLI A TAKE BERU ALGIFEN A BERU HO 2X DENE,JESTE MUSIM STALE KASOVA STRAVA ALE DELA ME PROBLEMY SLANA A KYSELA JIDLA TO SE MOHU BOLETI ZBLAZNIT.PORAD JSEM UNAVENA ALE KONECNE V NOCI SPIM NEZ ZE ZACATCICH PRVNIM 14 DNECH.ALE NEMOHU SE DOCIS JAK TO DLOUHO BUDE V LECENICH

 • Anonymní

  7mý den po zákroku, šílené bolesti jedné strany, dnes po vykašlání utrženého kousku lehčí krvácení, ale zatím v pohodě, už jen představa že mě zase budou uspávat a zase se bude vše opakovat je neúměrný stres

 • Čím starší tím húř to zvládáme…
  Chce to velkou trpělivost a víru,že vše se v dobré obrátí. 5 dní je malá doba na vylečení,určitě bude líp.Chce to jen vydržet.

 • Anonymní

  jsem 5 den po zákroku a je to hrůza:/

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist