Trochu o adenotomii – odstranění nosní mandle

Rubrika: Onemocnění a léčba

294065_surgical_lightingNosní mandle (správněji hltanová, odborně adenoidní vegetace) je uložena v klenbě nosohltanu a dosahuje největšího objemu v předškolním a školním věku, poté se postupně zmenšuje. Je součástí tzv. hltanového lymfatického okruhu. Do tohoto okruhu patří i další mandle: krční, jazykové, drobné ostrůvky lymfatických tkání na sliznici hltanu. Tento lymfatický kruh chrání vstup do dýchacích cest a vytváří filtr pro viry a bakterie jdoucí přes nos a ústa.

Jaké potíže může nosní mandle dělat?

Nejčastější potíží je zvětšení mandle a chronický zánět v ní. Mandle pak svým zvětšením může ucpávat přechod z nosu do hltanu a může naléhat na Eustachovy trubice.

Jaké jsou příznaky zvětšení nosní mandle?

  • dýchání ústy většinu dne
  • chronická rýma
  • chrápání v noci
  • celkově častější nemocnost v oblasti dýchacích cest
  • nedoslýchavost
  • opakované záněty středního ucha
  • huhňavost
  • pokašlávání, zejména po ulehnutí ke spaní

Léčba

Je jediná. A to chirurgický zákrok zvaný adenotomie. Pokud se mandle neodstraní, hrozí zhoršení sluchu, porucha dýchání a v těle je ponecháno ložisko infekce, která atakuje neustále náš organismus. Adenotomie je standartní operace, kdy se odstraní nosní mandle při endoskopické kontrole (endoskopická adenotomie) v celkové anestézii.

Průběh operace

U každé nemocnice je rozdílný postup. Nejčastějším postupem je, že se po uspaní pacienta zavede do dýchacích cest trubička, do dutiny ústní rozvěrač, odtáhne se měkké patro a pod kontrolou optiky se kyretou odstraní nosní mandle. Krvácení se zastaví tamponádou, někdy se používá elektrokoagulační pinzeta. Po dokonale zastaveném krvácení je pacient anesteziologem probuzen.
Výhodou endoskopické operace je přehledné operační pole (endoskopem je vidět “za roh”).
Jiné operační přístupy:
– Operace bez endoskopické kontroly.
– Operace v místním znecitlivění bez narkózy.
– Laserové odstranění nosní mandle.

Předoperační příprava
Pokud se rozhodnete pro operaci, určitě Vás na ORL oddělení poučí, co vše je třeba k operaci přinést.
Zvykem bývá předoperační vyšetření, kde Vám lékař napíše, zda je pacient schopen celkové anestezie.
Na oddělení při příjmu se Vás zeptají na důležité věci a popíšou Vám průběh operace. Ostatní záleží na zvyklostech oddělení. V den operace od půlnoci nejíte, nepijete a nekouříte.

Pooperační péče
Po operaci se z pravidla do nosu kapou nosní kapky. Občas z nosu i teče krev, ale jen krátce. Pacient se po anestezii vyspí. Z pravidla může za 2 hodiny po anestezii pít tekutiny a dle pokynů lékaře pak jíst. Strava bezprostředně po operaci je kašovitá, ne příliš studená ani horká, nedráždivá a málo kořeněná.
Pobyt v nemocnici je minimálně 24 hodin. Zde udávané časové údaje jsou průměrnou hodnotou a mohou se lišit v závislosti na pooperačním průběhu.

Rizika

po operaci jsou různorodá.
Nejčastěji bývá riziko krvácení – trvá do 14 dnů po operaci. Proto by se mělo dbát na dodržování pooperačního režimu a držet se pokynů lékaře. Jíst měkkou stravu. Nekoupat se v příliž horké sprše, omezit pobyt na slunci.
Po operaci jsou vhodné dechové cviky, kdy se nadechuje nosem a vydechuje ústy: nafukování balónku, bublání brčkem do vody.

Veškeré informace jsou jen pouhým zlomkem. Je jich mnohem víc a liší se v každé nemocnici. Proto prosím berte tyto informace pouze orientačně. Pokud Vás a nebo Vaše ditě v brzké době čeká tento zákrok, zeptejte se lékaře na vše, co potřebujete vědět a co Vás zajímá.

Autorka je zdravotnice a na severu VašeDěti.cz se podílí na provozu poradny Zdraví.

Napsal/a: Michaela Knoppová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (39 vyjádření)

  • Anonymní

    Ahoj, jsem tu znova. Operaci jsem musela zrušit nakonec, protože malej onemmocněl vážněji, nasadili antibiotika na angínu a má prý laringitidu.Dnes v noci strčit do zadku čípek… Měl jít 25.9. na odtr. nosní mandle. Teď půjde (možná) 22.10., pokud nebude znova nemocný a do té doby se vyléčí. Den předem na odběr.
    Pěkný den
    Leona a Oliverek

  • Na adenotomii jsem byla se synem (3,5let) v červnu tohoto roku a nemůžu si stěžovat. Za předešlých 12 měsíců měl 8x antibiotika na angínu a jeden pobyt v nemocnici s podezřením na zápal plic. Přes zimu bral ribomunil, což nepomáhalo. A chrápal jak dospělý chlap. 🙂
    Po operaci je výrazně zlepšil. Nechrápe a angínu měl pouze jednou. 🙂

    Maminky, nebojte se. Znám ve svém okolí dost případů,kdy tato operace výrazně pomohla zlepšit zdraví dítěte. 🙂

  • Anonymní

    Piškotko, díky za radu, asi to tak udělám, hned ráno v pondělí zavolám do školky a omluvím ho. Než aby se ještě víc neroznemocněl, tak s ním pobudu doma.Jsem s mladším na MD,tak není problém. S termínama máš pravdu, pak už to může být horší, jak se zdravím tak vůbec…Kdyby se ho to nedotklo (teploty) tak by ten týden ještě chodil do školky.Děkuji Ti!Leona

  • Piškotka

    Leono, tak už malého nechte doma, mimo školku. My to tak měli. Malá teplota by vadit neměla, teď byla kamarádka a vzali jí malého normálně, měl 2dny předtím 37,2°C. Je po operaci a v pohodě. Moje malá to měla horší, prakticky byla stále nemocná, měla jsem nervy, abych ji uhlídala zdravou, dala jsem ji mimo školku, ke známým a vyšlo to:o) Máš-li tu možnost, dej malého hlídat k někomu zdravému, a nepřeobjednávej se, je těžké najít nový termín! Přeji úspěšnou operaci!!!

  • Anonymní

    4,5 syn má jít na odstranění nosní mandle 25.9.09, den předtím na odběry. Jen nevím, jestli není problém, že 11.9. dostal ve školce teploty.Všechny děti to prodělaly právě v tomto týdnu i týden předem 1-2dny teploty a pak už v pohodě. Měl by být 3týdny před zákrokem prý zdravý,ale v tomto období se tomu prostě dítě nevyhne. Na termín čekáme od července a rádi bychom to měli již za sebou. Prodělal minulým rokem časté záněty stř. ucha, taky byl často nemocný s rýmou, dokonce celý červen a červenec dýchal ústy a chrápal. Nevadí 1-2 denní teploty nebo je třeba se přeobjednat, děkuji za rady.Leona a Oliverek

  • Anonymní

    nevite nekdo na kterych strankach bych nasla video odstraneni nocnich mandli?jestli ano pisnete mi na gabcarekenova@seznam.cz diky moc

  • Anonymní

    Ahoj,taky mám z toho docela strach.Dnes jsem na adenotomii objednávala syna(5let),tak jsme objednaný na 27.5 do Strakonic.Nemá někdo zkušenosti jak to tam chodí?Syn taky pochrupuje,do toho pomalu celoroční kašel a huhnání.Prý mu to budou provádět v celkové anestezii,tak aspon,že to prospí a nebude si to pamatovat.

  • Anonymní

    Ahoj,
    moje 6-letá dcera byla na adenotomii při celkové anestezii minulý týden. Když jsem o výkonu začala někdy na podzim uvažovat, řekl mi lékař na ORL na poliklinice, že odstranění laserem je nesmysl, že se to musí odříznout. Jsem zvědavá, jak ji to pomůže. Měla často dlouhotrvající rýmy a záněty středního ucha.

  • Anonymní

    V Modřanech jsme byli před 4 měsíci,drahé a k ničemu mandli máme nyní obrovskou a jdeme znova ovšem né do Modřan.Romana

  • Piškotka

    Mě by pak zajímalo, kdy se lékařem navrhovaná operace bude konat (pokud bych se nakonec definitivně pro ni rozhodla), když moje malá (3,5r) má prakticky rýmu neustále, bez přestávky od října 2008 a říká se, že dítě nesmí být nemocné. No, uvidíme, co udělá ošetření uší laserem, ale ikdyž ji po něm uši nebolí, neřeší to pořád ten nos, odkud to všechno vzniká, budu se muset víc lékařky ptát.

  • Anonymní

    Ahoj,
    Můj 3-letý syn jde na nosní mandle 9.4 byl sice objednaný letos na 22.1 ale jak jsme šli na předoperační vyšetření tak nás zdrav.sestra nechala čekat asi hodinu mezi nemocnýma dětma v čekárně takže samozdřejmě onemocněl a muselo se to odložit! Jinak problémy má pořát neustálé rýmy, dýchání pusou, chrápání, noční kašel a apnoické pauzy. Taky jsem měla pochybnosti zda ho na to poslat či ne ale po poradě s lékařem ORL jsem se rozhodla že ano protože mi vyslvětlil že pokud operaci odmítnu tak by se jeho problémy s dýcháním začaly zhoršovat a to by mohla být velká zátěž na srdíčko. Lucka

  • Anonymní

    Ahoj,
    Syn necelé 3roky měl zadní rýmu,též jsem byla na ORL,lékařka mi doporučila odstranění nosních mandlí,zatím užíváme dlouhodobě sirup,objednala jsem syna na zákrok který bude koncem března 2009.Stále přemýšlím zda má na to jít či ne, bylo mi řečeno že to bude dělaný laserem,a na celkovou anestézii a kdy mandle už pak nedorůstá.Nemáme žádné problémy než jen rýmu.Žádné záněty ucha,nic,angína jednou.Díky za radu Pavla.

  • Anonymní

    Zdravím vás.
    Syn kromě toho, že v noci dýchá ústy a někdy si chrupkne žádné problémy nemá. Snad sem tam nějaké pohuhňávání, když se na něj zaměřím. Bude mu 12let. Mandle v pubertě zakrní. Odstranění jsme odmítli. Mějte se. Hanka

  • Anonymní

    Ahoj,
    máte zkušenosti s laserovým odstraněním nosní mandle v Praze4-Modřanech?

  • Jarmuschko, s tím dorůstáním na tom asi něco bude, jinak by to některým jedincům nemuseli dělat vícekrát. Asi jak komu….

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Já byla na odstranění nosní mandle v 19 letech.
    A nebyla jsem jediná „dospělá“.
    Dělali mi to v lokálním umrtvení. Jestli si to dobře pamatuju, bylo to tak trochu jako když se tahá nějaký větší zub – v tu chvíli spíš dost nepříjemný tlak, než bolest. Mám pocit, že jeden den po obědě mě přijali, od večera jsem už nesměla jíst a pít, druhý den během dopoledne zákrok a další den (když nebyly komplikace) propuštění do domácího léčení.
    Já nakonec byla i na odstranění nosní přepážky (a teď mám „boxerský“ nos, což se moc líbí všem dětem…).
    Před oběma zákroky jsem měla chronickou rýmu.
    Po zákrocích to byla pohádka.
    Poslední dobou sice mám zase jisté problémy („zadní“ rýma, které se jen těžko zbavuji, při nachlazení v noci prý „pochrupkávám“ – jak říká manža…), ale pořád je to v pohodě.
    Přesto uvažuji o návštěvě ORL, aby mi řekli, jestli mi naopak ta mandle znovu nedorostla.
    V mém „okruhu“ lékařů se zase traduje, že nosní mandle často dorůstá…
    Tož pak si má člověk vybrat…

  • Gloso, já jsem od několika lékařů slyšela, že nosní mandle v pubertě zaniká…. tedy u většiny jedinců.
    Nevím, ale když jsem se zmínila před alergoložkou od syna (12 let), že mu lékař na ORL navrhnul odstranění mandle (byla zvětšená a v červnu měl dost nepěkný zánět dutin), nedoporučila mi to právě z toho důvodu, že mandle zaniká a tudíž by její odstranění bylo bezpředmětné. Pokud je to tedy pravda, pak vydržte, za nějakou dobu by měl mít syn pokoj.
    Teď nevím, zda nás to nečeká s mladším synem (10let)….

  • Ahoj.
    I my jsme byli „nuceni“ podstoupi adenotomii,ale pro nás to nebylo z donucení,ale z nutnosti.Byla to jedinná šance,jak se zbavit opakovaných zánětů středního ucha(dcera je měla i čtyřikrát do roka,k tomu samozřejmě antibiotika).Operaci podstoupila loni v červenci a od té doby,tuk,tuk,má klid.Ani rýmy,ani ty záněty.Ještě jsme ji nechali naočkovat proti pneumokokovi.Moc lituji synka od Glosy,my měly to štěstí,že nás brali na celkovou anestézii.Nedovedu si představit,že by operace probíhala „jen tak“.Snad to u nás bylo poprvé a naposled,třeba starší dcera byla na zákroku dvakrát.
    Radka

  • Syn ji podstoupil loni v září,na začátku listopadu téhož roku,nám lékař na orl sdělil,že by bylo potřeba jít znova jelikož mu tam nechali větší kousek než měli.Což pro mě je nepochopitelné,že je po odstranění a má jít opět po 4 týdnech na odstranění.Po zážitku z operačního sálu-kde syn slyšel jak říkají ,že mají něčeho už málo a že mu to naředí (nevím co ,zda uspávací plyn nebo co) ho tam už nedostanu.Povídal mami já myslel,že asi umřu,když toho mají málo.To mu bylo 13let,takže se asi v budoucnu bude muset smířit s chronickou rýmou.

  • JanaK

    Pěkný článek – konečně vím, co se za adenotomií skrývá. Jednu sym podstoupil v Motole, když mu bylo 18 měsíců a jak to tak vypadá, budeme muset podstoupit i druhou 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist