Neberte antibiotika zbytečně

Rubrika: Onemocnění a léčba, Tipy pro zdraví

Obávám se, že lékaři čím dál více píší antibiotika bez odběrů krve, což je spíš ke škodě než k užitku. Setkávám se s tím poměrně často, skoro denně.

Přitom existuje jednoduché a nenáročné vyšetření  krve, které do 5 minut dokáže odhalit, zda je zánět přítomný v krvi.  Je mnohem přesnější a rychlejší než sedimentace.

Vyšetření CRP.  Malé píchnutí do prstu, pár kapek krve a troška času čekání na výsledek.

Co je to CRP? CRP je vyšetření tzv. C-reaktivního proteinu, jehož výsledek nám bezpečně řekne, jestli se jedná o bakteriální infekci a je nutné nasadit antibiotika, nebo se jedná o virové onemocnění a v tom případě je postačující léčit symptomy (příznaky) jako horečku bolest a podobně.

Běžná hodnota u zdravých jedinců je nízká (0-8 mg/l). Při bakteriální infekci se hodnota výrazně zvýší, CRP je větší než 40 někdy jsou to desítky až stovky. Záleží pak na naměřené hodnotě a také na nálezu při vyšetření vaším lékařem.  Ten by pak měl rozhodnout o léčbě. Ale jak znovu opakuji, CRP by měl dělat vždy. Během dne se hodnota CRP může měnit snižovat i zvyšovat. CRP má i další výhody např.

  • v případě, že máte již nasazená antibiotika, budete moci sledovat jejich účinnost během léčby.
  • snížíte riziko, že si váš organismus bude častým a zbytečným nasazováním  antibiotik postupem času „pěstovat“ odolné kmeny bakterií, které pak už nebudou reagovat na žádnou léčbu.
  • zamezíte bezdůvodnému užití antibiotik v případě virové infekce.

Na internetu najdete určitě spoustu článků, které se této problematice věnují a stojí za to si je přečíst. Zabráníme tak zbytečnému nasazování antibiotik, která nezabírají na virové infekce a zbytečně zatěžují náš organismus, což může být dlouhodobě nebezpečné.

Článek píši jen tak pro zamyšlení.

Znám rodiče –  lidi, kteří se rozčilují, když jim nechceme předepsat antibiotika. Dokonce i na pohotovostech napumpují do nemocného preventivně antibiotika nejčastěji největšího kalibru (bez odběrů) a přitom antibiotikum není život zachraňující lék, protože zabírá až cca po 2 dnech.

Stačí přitom tak málo…

 

Přeji hodně zdraví Knoppová Michaela (mysicka1407)

Napsal/a: Michaela Knoppová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • To je asi hodně individuální, nám by doktorka bez odběru antibiotika nedala a hlavně když to není nutné ani bych je pro dítě nechtěla. Se synem když byl malý jsem měla problémy stále míval horečky krevní testy ukazovaly vysoké hodnoty ale jinak mu nic nebylo, vždycky dostal antibiotika a pak to měl za chvilku znovu, tak jsem se jednou po domluvě s doktorkou rozhodla že antibiotika ne a od té doby už to nemívá……Průběh to mělo nakonec stejný jako s těmi antibiotiky.

  • JanaK

    Barčo, únava, malátnost a spánek je normální reakce na diazepam. S antibiotikami nesouvisí, je to trochu jiné téma.
    Mám mnohaletou osobní zkušenost nejen s lékem, ale i s křečemi a věř mi, lepší je jednou tabletka, než se koukat na cukající tělíčko. Jen se musí přesně dávkovat, vždycky jsem se ptala naší neuro kolik g na kg váhy má dostat, jednou mu v nemocnici dali méně a záchvat dostal i přes diazepam. Teď to musím zaklepat, už rok je klid a doufám, že to tak zůstane, jen při každém vzestupu teploty mám strach.

  • mysicka1407

    Barčo u dětí které mají vysoké horečky se preventivně proti křečím z horečky /febrilni křeče/dává Diazepam, to není proto aby měli sestřičky klid a dítě spalo. Ale to sem asi nepatří. V tomto článku se jedná o antibiotika a CRP vyšetření

  • barca-tobiasek

    Dobry den muj Chlapecek mel uz hodny antibiotikum jednou mi ho predavkovali s diazepanem 🙁 Mel horecky hospitalihovali nas v nemocnici mel teplotky i kdyz nemnel tak mu strkali diazepan aby sestricky nemneli praci pak nas pustili domu malej byl v poradku ale tesne mu opet sestra prinesla antibiotikum a dotoho mu dali diazepan prisli jsme domu a nepil byl vyrizeny ocicka mel takove unaveny ani nechtel papat nic proste vycermany tak jsme vecer jeli do jine nemocnice a tam tak si nas tam nechali a malej dva dny spal jak dudek ale nastesty se stoho dostal 🙂

  • mysicka1407

    O víkendu je pohotovostní služba a myslím že ještě mohli s antibiotiky počkat. a poslat Vás v pondělí na CRP znovu. Vždyť teplota je obranný systém organismu proti virům a bakteriím. Samožřejmě pokud je teplota vyšší než 38,5 měřeno v podpaží léky proti teplotě jsou nezbtně nutné.

  • danasi

    Tak už jme měli také antibiotika. Denča měla víc jak 3 dny teploty. Tak jsem šla k lékaři. Teploty byli bez jiných příčin. Hodnoty z krve 8. Nic jsme nenašli a šly domů. O víkendu již byla malá totálně mimi, teploty kolem 40 a neklesali. Jen na hodinku i přes opakované zábaly. Jeli jsme do nemocnice, dělali krev, výsledek 16 a hned nám dávali antibiotika. Jestli jsem článek dobře pochopila, mělo být 40 a více.

  • Marinada

    Toto vyšetření u nás u doktorky dělají. Až díky tomuhle článku jsem pochopila proč 🙂
    Musím zaťukat, dcera měla antibiotika jen jednou v životě, když jako miminko dostala zánět močových cest…a já celkem asi třikrát. Tak snad jsem to teď nezakřikla.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist