Již několikrát jsem tady na VD narazila na debaty typu „nepoužívej genciánku, zjistilo se že je rakovinotvorná a je zakázaná“….
Jelikož jsem z oboru na MD (tedy ne, že bych se na té dovolené zrovna „zinkala“:)), a nezdálo se mi to, konečně jsem se odhodlala jít za odborníky, kolegy a zjistit tedy, co se dá; a ráda bych to trochu uvedla na pravou míru, alespoň co se týče pohledu na věc od lékárníků od nás…
V lékárně jako takové existují 2 typy přípravků (léčiv) – HVLP a IVLP.
HVLP – tzv. hromadně vyráběné léčivé přípravky; to je jakýkoli lék, který si koupíte v lékárně a má krabičku s logem výrobce, může to být mastička, tabletky, sirup, cokoli, co vyrobí nějaká farmaceutická firma a dodá do lékárny.
IVLP – tzv. individuálně vyráběné léčivé přípravky; to je vlastně jakýkoli lék, který Vám vyrobí lékárník „na zakázku“. Lékárník může podle receptu od lékaře namíchat speciální mastičky, vodičky, ale i čípky nebo tabletky (v tomto případě přesněji kapsle). Prostě pokud vhodná kombinace léčivých látek zrovna pro VÁS neexistuje (jako krabička z továrny), lékárník všechny ty suroviny vezme (ve formě prášku, oleje, …) a namíchá je do vhodné formy pro konkrétní použití.
Některé IVLP již jsou v lékárně předpřipravené, protože se běžně prodávají (rybí mastička na zadeček, borglycerín, genciánka, ga-my-ra…), jiné jsou speciálně umíchané dle rozpisu a musíte si na ně třeba počkat do druhého dne, než je Váš lékárník podle rozpisu vyrobí.
Samozřejmě oba typy přípravků se navzájem „kryjí“, vše má svá plus a mínus (jak účinky, tak třeba i cena).
Můžu mojí malé Terezce nechat na opruzený zadeček pediatra předepsat Imazol krémpastu (HVLP), nebo jí koupím namíchaný Synderman+Aq.calcis (IVLP), protože s tím či s oním mám lepší zkušenosti.
Tak, pokud jste nikdo zatím nudou při čtení neusnul:), vrátím se ke GENCIÁNCE.
Genciánová violeť je IVLP. V některých lékárnách se ještě ředí na přesné koncentrace, jinam již od další specializované firmy přijde naředěná. Používá se v koncentracích 1 – 2%.
Používá se na vytírání pusinky malým dětem, když trpí soorem, aftíky a při spoustě dalších indikací.
Takže jsem konečně u jádra věci:). Sama mám genciánku vždy připravenou v lednici, stačí malá lahvička 10g, není vždy čas letět do lékárny, když najdem bolestivý aftík nebo koutek apod.
Obešla jsem tedy bývalé i současné kolegy, farmaceutické odborníky a lékárníky a na každého z nich vypálila dotaz: „Ahoj, máte genciánku? Co je pravdy na tom, že nové výzkumy zjistily, jak je děsně škodlivá a rakovinotvorná???“
Podotýkám, že ve všech lékárnách v mém okolí jsem čerstvou genciánku normálně sehnala, a odpovědi odborníků byly naprosto stejné! Takže se je pokusím stručně shrnout….
Někteří na mne koukali jako na blázna, proč by prý měla být genciána rakovinotvorná, co já jako odborník vymýšlím za hlouposti:(?!
Ti sečtělejší věděli, o čem mluvím, a toto jsem se tedy dozvěděla: Ano, tyto fámy slyšeli a někteří (mladší generace:)) již dokonce někde na netu četli. Nicméně, v odborných kruzích NIKDY nebyl udělán výzkum na téma škodlivost genciánky. Všeobecný názor mých odborných zdrojů (lékárníků) je ten, že jde o konkurenční boj jiných firem a vypouštění takovýchto nepravdivých fám.
Je totiž rozdíl, když si v lékárně koupím 10g genciánky (ono levné IVLP) za 20,- Kč a vím, že dcerce pomůže a uleví od bolavých aftíků, nebo když mi lékárník čerstvě poučený od dealerů firem doporučí např. Mundisal gel 8g za 100,- (HVLP) nebo Calgel 10g za 90,- (též ono HVLP). Tím samozřejmě netvrdím, že ony dvě zmiňované mastičky nejsou účinné, naopak, sama na jednu z nich nedám dopustit, co se týče bolavých dásniček od růstu zoubků. Nicméně cenový rozdíl, a tím pádem zisk plynoucí do kapes farmaceutických firem, je tam zřejmý a jasný.
Tento boj a taková fáma není ojedinělá, a netýká se samozřejmě jen levné genciánky. To samé se děje na mnohem vyšších úrovních a v jiných cenových relacích (nepovinné očkování v podstatě na cokoli apod), lobbing se nikdy nezmění. Jen je každého věc, jak se k tomu postaví a zda si najde čas zjistit relevantní informace, aby jako zákazník nebyl mystifikován.
Takže doporučení mé a mých známých odborníků: nevěřte všemu a zrovna třeba genciánky se vůbec nebojte:))).
Napsal/a: carodejka
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (21 vyjádření)
Mám genciálkou jen dobré skušenosti.Občas mě zaroste u palce na noze nehet o palec oteče a zaplní se hnisem.Stačí pak hnis vymačkat,vystříhat problémový nehet ze zánětu,zakapat genciálkou a do druhého dne je vše v klidu bez bolesti a zánětu