Genciánka – strach nebo fáma???

Rubrika: Onemocnění a léčba

193968_dropper_bottlesJiž několikrát jsem tady na VD narazila na debaty typu „nepoužívej genciánku, zjistilo se že je rakovinotvorná a je zakázaná“….
Jelikož jsem z oboru na MD (tedy ne, že bych se na té dovolené zrovna „zinkala“:)), a nezdálo se mi to, konečně jsem se odhodlala jít za odborníky, kolegy a zjistit tedy, co se dá; a ráda bych to trochu uvedla na pravou míru, alespoň co se týče pohledu na věc od lékárníků od nás…

Začnu malinko zeširoka:
V lékárně jako takové existují 2 typy přípravků (léčiv) – HVLP a IVLP.
HVLP – tzv. hromadně vyráběné léčivé přípravky; to je jakýkoli lék, který si koupíte v lékárně a má krabičku s logem výrobce, může to být mastička, tabletky, sirup, cokoli, co vyrobí nějaká farmaceutická firma a dodá do lékárny.
IVLP – tzv. individuálně vyráběné léčivé přípravky; to je vlastně jakýkoli lék, který Vám vyrobí lékárník „na zakázku“. Lékárník může podle receptu od lékaře namíchat speciální mastičky, vodičky, ale i čípky nebo tabletky (v tomto případě přesněji kapsle). Prostě pokud vhodná kombinace léčivých látek zrovna pro VÁS neexistuje (jako krabička z továrny), lékárník všechny ty suroviny vezme (ve formě prášku, oleje, …) a namíchá je do vhodné formy pro konkrétní použití.
Některé IVLP již jsou v lékárně předpřipravené, protože se běžně prodávají (rybí mastička na zadeček, borglycerín, genciánka, ga-my-ra…), jiné jsou speciálně umíchané dle rozpisu a musíte si na ně třeba počkat do druhého dne, než je Váš lékárník podle rozpisu vyrobí.

Samozřejmě oba typy přípravků se navzájem „kryjí“, vše má svá plus a mínus (jak účinky, tak třeba i cena).
Můžu mojí malé Terezce nechat na opruzený zadeček pediatra předepsat Imazol krémpastu (HVLP), nebo jí koupím namíchaný Synderman+Aq.calcis (IVLP), protože s tím či s oním mám lepší zkušenosti.

Tak, pokud jste nikdo zatím nudou při čtení neusnul:), vrátím se ke GENCIÁNCE.
Genciánová violeť je IVLP. V některých lékárnách se ještě ředí na přesné koncentrace, jinam již od další specializované firmy přijde naředěná. Používá se v koncentracích 1 – 2%.
Používá se na vytírání pusinky malým dětem, když trpí soorem, aftíky a při spoustě dalších indikací.
Takže jsem konečně u jádra věci:). Sama mám genciánku vždy připravenou v lednici, stačí malá lahvička 10g, není vždy čas letět do lékárny, když najdem bolestivý aftík nebo koutek apod.
Obešla jsem tedy bývalé i současné kolegy, farmaceutické odborníky a lékárníky a na každého z nich vypálila dotaz: „Ahoj, máte genciánku? Co je pravdy na tom, že nové výzkumy zjistily, jak je děsně škodlivá a rakovinotvorná???“
Podotýkám, že ve všech lékárnách v mém okolí jsem čerstvou genciánku normálně sehnala, a odpovědi odborníků byly naprosto stejné! Takže se je pokusím stručně shrnout….
Někteří na mne koukali jako na blázna, proč by prý měla být genciána rakovinotvorná, co já jako odborník vymýšlím za hlouposti:(?!
Ti sečtělejší věděli, o čem mluvím, a toto jsem se tedy dozvěděla: Ano, tyto fámy slyšeli a někteří (mladší generace:)) již dokonce někde na netu četli. Nicméně, v odborných kruzích NIKDY nebyl udělán výzkum na téma škodlivost genciánky. Všeobecný názor mých odborných zdrojů (lékárníků) je ten, že jde o konkurenční boj jiných firem a vypouštění takovýchto nepravdivých fám.
Je totiž rozdíl, když si v lékárně koupím 10g genciánky (ono levné IVLP) za 20,- Kč a vím, že dcerce pomůže a uleví od bolavých aftíků, nebo když mi lékárník čerstvě poučený od dealerů firem doporučí např. Mundisal gel 8g za 100,- (HVLP) nebo Calgel 10g za 90,- (též ono HVLP). Tím samozřejmě netvrdím, že ony dvě zmiňované mastičky nejsou účinné, naopak, sama na jednu z nich nedám dopustit, co se týče bolavých dásniček od růstu zoubků. Nicméně cenový rozdíl, a tím pádem zisk plynoucí do kapes farmaceutických firem, je tam zřejmý a jasný.

Tento boj a taková fáma není ojedinělá, a netýká se samozřejmě jen levné genciánky. To samé se děje na mnohem vyšších úrovních a v jiných cenových relacích (nepovinné očkování v podstatě na cokoli apod), lobbing se nikdy nezmění. Jen je každého věc, jak se k tomu postaví a zda si najde čas zjistit relevantní informace, aby jako zákazník nebyl mystifikován.

Takže doporučení mé a mých známých odborníků: nevěřte všemu a zrovna třeba genciánky se vůbec nebojte:))).

Napsal/a: carodejka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (21 vyjádření)

  • Anonymní

    Nejsem konenec, ale důchodce. Lékařka mi genciánku takřka vnutila ( takže odpadá podezření, že by mi ji rozmlouvala pod tlakem konkurenční fitmy) ale okamžitě mne upozornila , že ji nesmím používat déle, než týden.
    Stejné upozornění mi poskytla i lékárnice. Proč by mne zbytečně varovaly před něčím, co jsem si nevyžádala ?

  • Anonymní

    Mně to, že genciána karcinogenní řekla už před několika lety lékařka v nemocnici u svaté Anny v Brně, když jsem tam přišla se špatně zhojeným pásovým oparem, na který mi praktická lékařka předtím dala genciánu… A nic drahého namísto toho mi opravdu nevnucovala.

  • Anonymní

    u nás v lékárnách ji nemají, a lékařka mi nechala pro syna namíchat nějaký gel. Neplatila jsem nic, takže peníze ze mě tahat opravdu nechtěla.

  • Anonymní

    Dobrý den.
    Řeším teď jednu již nějakou dobu zlobící bolístku v puse, a chci se zeptat, s čím máte lepší zkušenost, s Mundisal gelem, či s Calgelem?
    Za případnou odpověď velice děkuji.
    Katka

  • Anonymní

    Když je v potravinách 0,0001% barviva to je poplach ale rvát to dětem do pusy v obrovských koncentracích to je v pořádku…zajímavé jak lidé uvažují. Zde je odkaz na článek ohledně toxicity. http://toxsci.oxfordjournals.org/content/5/5/902.abstract

  • Pavluschka

    V některých lékárnách už jsem nesehnala a strašně se divili, že mi ji lékařka doporučila. Ale jako jediná pomohla..

  • Anonymní

    Děkujeme, s dovolením jsem vysdílela na FB….více takových objasnění, paráda

  • semelka

    možná by stálo za to dodat, co to genciálka vlastně je – genciálová violeť, barvivo, které má antiseptické účinky.

    nicméně, pokud si heslo zadáte do Wikipedie, vypadne vám krátký popisek kde je jednak uvedení, že Světová zdravotnická organizace ji má stále na seznamu léčiv a zároveň oznámení, že toxicita a rakovinotvornost v souvislosti s dlouhodobým užíváním se diskutuje s odkazem na dvě reference (testy na myších a databáze potenciální karcinogenů), takže ve jedné z nejrozšířenějších a nejdostupnějších encyklopedií máte zdroj pro „fámy“

    neberte to jako zastávání se toho, že genciálka je škodlivá, ačkoliv osobně ji nepoužíváme (zatím nám stačil peroxid nebo hypermangan) nic proti ní nemám a myslím, že jsou horší hrozby 😉

  • knizkova8

    Mě bylo řečeno,že bych jí musela používat minimálně měsíc v kuse aby byla škodlivá a to je jenom dohad. Takže jí také stále máme po ruce a nedám na ní dopustit

  • Anonymní

    Jojo, takovejch lety praxe ověřenejch prostředků zmizelo kvůli paranoidnímu strachu, že by někdy nějak mohlo i na novotvar dojít, ale tabák, kde nejde o zlomky procent, nýbrž o desítky, se vypaluje vesele dál.

  • Anonymní

    dobry den, gencianova (nebo take krystalova) violet je skutecne potencialni karcinogen a i kdyz nebyly delany rozsahle klinicke studie neni mozne tvrdit, ze je zcela OK. existuji vedecke publikace popisujici jeji toxicke a karcinogenni ucinky (napr. na mysich). ovsem jako vzdy v toxikologii, zalezi na davce a dobe expozice… takze kdyz se jednou za cas pomazete 1% roztokem ktery se pouziva a nebudete to do sebe lit, nemel by to byt problem. ovsem pri potrebe castejsi aplikace bych se asi porozhlednul po necem jinem

    http://toxsci.oxfordjournals.org/content/5/5/902.abstract

  • Anonymní

    Mozem pouzit Gencianku ked sa porezem? citala som na internete ze Gencinka je rovnaky pripravok ako NOVIKOV.

  • zurafa

    O takovémto problému jsem ještě neslyšela. Genciánku jsem potřebovala naposled u mé první holčičky a jediné, co se mi na ní nelíbilo, že nešla vyprat. Ale jinak spolehlivě pomohla. Na tom konkurenčním boji mezi vyrobci asi taky něco bude.

  • Čarodějko, nic proti erudovanosti tvých známých. Já jsem si to taky ověřovala a narazila jsem na netu na anglicky psané články o tom, proč v U.S.A. není genciánka užívaná. Nemám čas vyhledávat, škoda.
    Já sama to moc neřeším. Že by to byl reklamní boj se mi nezdá. Borovou vodu i genciánku(podobné šprochy) v malém množství doma užíváme, beru to spíš jako stimulaci imunity a nic se nemá přehánět.

  • Já genciálku používám a jsem s ní spokojená, protože nám pomáhá a strach z ní zatím nemám.

  • Peta

    Já genciánku- u nás se říká fialka, celkem používám. A věřím, že je to hlavně tím, bojem o místo – tak jak píšeš s tím očkováním atd. Na spoustu sem se ptala svého dětského doktora a krom klasického očkování nemáme nic navíc neboť jak nám vysvětlil je to hlavně tou reklamou a taky prý většinou na to co se očkuje existují účinná atb. A ikdyž chodím do zdravé lékárny i tam mi paní doporučuje levnější české výrobky cenově dostupnější než ty reklamní a nemůžu říct, že by něco nefungovalo.

  • Mischela

    Děkuji za informaci,dobrý článek.

  • Čarodějko děkuji:-))za erudovaný názor,za vysvětlení..Je mi vždycky divné,proč se nějaký ten výrobek odzkoušený lety praxe a používání ,zařadí mezi nějaké šílenosti a přesto o stažení nejsou žádné informace podané v mediích,jen názory kolující v různých diskusích.Ale někdy je dobré najít si obě strany:-))

  • Bramborka

    Čarodějko, děkuji, ani jsem netušála(((-:

  • Čarodějko, díky moc za zajímavý článek 🙂
    Já sama jsem genciánku příliš často nepoužívala – naštěstí nebylo potřeba – ale z některých dotazů jsem si opravdu nebyla jistá…. tak děkuji 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist