Mirena od A do Z

Rubrika: Těhotenství, Zdraví

Ochrana před početím je stará snad stejně jako lidstvo samo a v dnešní době si každý muž či žena může vybírat ze stále se rozšiřující nabídky způsobů antikoncepce. Jednou z vymožeností posledních let, po které sahá čím dál více žen, je Mirena. Pojďme si tedy na jednu z nejmodernějších forem antikoncepce řádně posvítit a probrat ji pěkně od A až do Z…


Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Pravda je taková, že narozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo… Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.

Bolest. Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Je to však relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii.

Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!

Cena se mírně liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně a nebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa. Gynekolog v ordinaci vám Mirenu se zavedením nabídne zpravidla za cenu kolem 6 000,- Kč. Pokud si ji necháte předepsat a s receptem oběhnete nebo obtelefonujete několik lékáren, můžete pár stovek ušetřit. (Já za ni kupříkladu v lékárně zaplatila 4 700,- Kč. Běžně jsem se ale setkávala s cenovou nabídkou lékárny 5 300,- Kč.) V tomto případě se vám také může stát, že pak po vás gynekolog bude požadovat ještě částku za zavedení tělíska. (V mém případě to bylo 500,- Kč. ) Zcela běžná praxe ve všech regionech to ale patrně není, neboť by zavedení tělíska měla proplácet zdravotní pojišťovna.

Dysmenorrhea, tedy bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem/porody, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.

Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akceptovatelná. Mnoho jich raději vytáhne z peněženky několik stokorun na 3 měsíce, protože je investice tolik „nebolí“, než když zaplatíte celou částku na 5 let naráz jako v případě Mireny. Jak je na tom Mirena ve srovnání s jinými formami antikoncepce? Posuďte a srovnejte sami:
Cena 5 200,- Kč : 60 měsíců (5 let x 12 měsíců = 60 měsíců) = 86,60 Kč/ měsíc. (Pokud zaplatíte za Mirenu 6 000,-Kč, dostanete se na částku 100,- Kč/ měsíc.) Je to hodně nebo málo?

I já měla zpočátku obavy, aby mi Mirena „sedla“ a já takříkajíc nevyhodila 6 000,- Kč oknem pro 3 měsíce. V rozhodnutí pro/proti mi pomohla gynekologem zmiňovaná možnost částečného vrácení peněz v případě, že se s Mirenou nesžijeme a bude nevyhnutelné ji odstranit podstatně dříve než po 5 letech.

Debaty o uspořených penězích za menstruační vložky/tampóny nechávám stranou, takový propočet by se asi dělal dost těžko. Konec konců, pokud jste si nikdy nekupovaly intimky, začnete…

Gravidita, resp. plánování dalšího potomka. Pokud v průběhu 5 let změníte svůj názor a rozhodnete se znovu otěhotnět, nic vám nebrání. S gynekologem se dohodněte na termínu vyjmutí, avšak aby nedošlo k mýlce, rozhodně nemůžete počítat s vrácením investovaných peněz za „nevyčerpané“ měsíce!

Hormon obsažený v Mireně, levonorgestrelum, se začíná uvolňovat do dělohy ihned po zavedení, a to stálou rychlostí a jen v opravdu velmi malém množství. Budu teď srovnávat nesrovnatelné, ale např. antikoncepční tabletky, které mohou užívat i kojící maminky obsahují v jedné tabletce 75 mg (jiného) hormonu, Mirena by podle příbalového letáku měla uvolňovat 20 mg během 24 hodin. Nitroděložní systém je vhodnou antikoncepcí i pro kojící maminky, přičemž množství a kvalita mateřského mléka by jím neměla být ovlivněna.

Cholesterol. Byly prováděny studie srovnávající vliv Mireny a tělíska s mědí na hladinu cholesterolu a ostatních tuků. Z výsledků plyne, že běžné tělísko s mědí nemá na metabolismus krevních tuků vliv žádný, Mirena pak nemá významný vliv na žádný z tuků kromě HDL (tzv. hodný cholesterol), který v prvním půlroce po zavedení významně klesá, ale do konce prvního roku se zase vrací ke svým původním hodnotám. Čili nic významného, rozhodně ne problém.

Infekce. Před plánovaným zavedením Mireny je nutná důkladná gynekologická prohlídka, včetně odebrání stěrů na cytologii a také vyloučení pohlavně přenosných chorob a dalších infekcí. Přestože by Mirena měla snižovat riziko nitroděložních infekcí, je zcela nevhodnou antikoncepcí pro ženy s opakovanými vaginálními záněty, kterých bohužel stále přibývá.

Kouření u žen starších 35 let a užívajících zároveň perorální antikoncepci je jedním z rizikových faktorů vzniku žilních trombóz. Nezřídka se stane, že gynekolog takové ženě odmítne předepsat další balení tabletek a nabídne jí alternativu v podobě Mireny (či jiného nehormonálního nitroděložního tělíska), u kterých riziko trombózy odpadá.

Libido je dalším diskutovaným tématem. Zatímco si některé ženy užívající perorální antikoncepci stěžují na snížení sexuálního apetitu, ženy chráněné Mirenou sníženou apetenci nepopisují.

Menstruační krvácení po zavedení Mireny slábne, či vymizí úplně. Zpočátku je pro ženy absence menstruace nezvyklá a obávají se záměny s těhotenstvím. Velmi brzy si ale na pohodlí spojené s nemestruováním zvyknete, nemusíte si podle menstruačního cyklu plánovat dovolenou nebo cyklus jinými způsoby uměle ovlivňovat. Určitě je také na místě zmínit to, že ač by k zeslabení či vymizení menstruačního krvácení dojít mělo, ne vždy se tak stane a spousta žen hlásí menstruaci stejnou nebo i silnější, i když je to proti logice firemních prohlášení.

Nitroděložní systém. Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska není žádnou novinkou, naopak se dá říct, že je již 100 letým kmetem. Postupem let se měnily tvary i použité materiály a dnešní Mirena má tvar písmene „T“, přičemž na rozdíl od ostatních nitroděložních tělísek (bez obsahu hormonů) obsahuje v těle nohy písmene „T“ váleček s obsahem hormonu levonorgestrelu.

Otěhotnění může být jedním z důvodů k nespokojenosti uživatelky a reklamaci Mireny. V klinických studiích byly zaznamenány 2 případy ročně u každého 1000 žen, které mají Mirenu zavedenou.

Premenstruační syndrom (PMS), který některé ženy pravidelně obtěžoval, by se měl zmírnit či zcela vymizet, stejně jako menstruační krvácení. Není menstruace, není PMS.

Reklamace a možnost částečného vrácení vstupní investice je jedním z lákadel, které zmiňuje gynekolog při pohovoru o výběru vhodné antikoncepce. Podmínkou je cílené vyjmutí Mireny (nikoli náhodné vytažení!) v době do 12 měsíců od jejího zavedení z důvodu přetrvávajících zdravotních obtíží a nespokojeností klientky.

Sex s Mirenou by měl být stejný jako bez Mireny. Žena by tedy neměla pociťovat nic neobvyklého, muž si může při styku stěžovat na délku vláken, která jej při styku mohou nepříjemně obtěžovat. Není nic snazšího, než požádat svého gynekologa, aby vám vlákna Mireny zkrátil. Sami se nepokoušejte o žádné zásahy!

Špinění je patrně nejdiskutovanějším problémem žen po zavedení nitroděložního systému. Velmi obtěžující je v prvních měsících, zejména pokud zvolíte termín zavedení systému jaro či léto. Doba, během které si na sebe s Mirenou budete zvykat je velmi individuální. Např. u žen po porodu, které ještě nezačaly pravidelně menstruovat může být tato „zvykací“ doba kratší než u žen, které pravidelně menstruují. Je také možné, že se krátkodobě objeví špinění i po větší fyzické zátěži, aerobicu, po sexu, apod…

Při dlouhotrvajícím permanentním špinění či krvácení nebo pokud se vám cokoli nezdá, kontaktujte svého lékaře a žádejte ho o radu. Můžete také vyzkoušet volně prodejný Ascorutin (dávkování 2-2-2), je možné jej navíc doplnit vitamínem K (na předpis), případně po poradě s gynekologem nasadit hormonální léčbu na přechodnou dobu k úpravě krvácení.

Tampóny se ženám s Mirenou nedoporučují používat, zejména v prvních měsících po zavedení. Hrozí riziko zachycení vláken do menstruačního tampónu a vytažení spolu s ním. Doporučuje se pro jistotu občas zkontrolovat, zda jsou vlákna (a tedy i Mirena) na svém místě.

Udržení si stejné tělesné váhy. I to je jeden z dotazů, který ženám v ordinaci zodpovídá gynekolog. K výraznějším váhovým výkyvům by ve spojení s Mirenou nemělo dojít.

Zavedení Mireny se obvykle provádí v době menstruace, ideálně 3.-4. den, kdy je již krvácení mírnější. Důvodem je snazší orientace gynekologa při zavádění, pacientka není navíc obtěžována případným krvácením/špiněním po zavedení, ale skryje se v krvácení menstruačním. Ne nepodstatný je také fakt, že je děloha po proběhlé menstruaci ještě pootevřená a tělísko tak s mnohem menší bolestí (případně žádnou) projde pootevřeným děložním hrdlem. Lékař často nemusí vůbec použít dilatátory (kovové nástroje rozšiřující děložní hrdlo tak, aby tělísko mohlo bez překážky projít), přitom jediná bolest bývá právě spojena s rozšiřováním, desinfekce či uchopení čípku bývá pouze nepříjemné. V tomto se Mirena vůbec neliší od ostatních tělísek.

U žen po porodu se Mirena zavádí po ukončeném šestinedělí, ženám po provedeném císařském řezu se doporučuje vyčkat alespoň 6 měsíců, aby měla děloha dostatek času řádně se zahojit. Antikoncepční účinek je okamžitý.

Odpověděl Vám tento článek na Vaše dotazy?
A jaké máte zkušenosti s Mirenou Vy? Podělte se s námi…

Pozn. Děkuji touto cestou Virence za konzultaci a postřehy z praxe, které pro mne byly velmi cenné při přípravě tohoto článku.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (95 vyjádření)

 • Dobrý den, mám Mirenu přes půl roku a přes pár denní tlaky v podbřišku a několika týdenní nepravidelné špinění jsem naprosto spokojená. Žádné akné (mívala jsem silné), žádné menstr. bolesti (mívala jsem silnou). Jsem neskutečné ráda, že jsem nedala na obecně spíše negativní názory. Teď už nešením, kdy můžu na bazén, kdy na dovolenou v létě. Nic mi nebrání a navíc šetřím hygienické potřeby.

 • mimi12345

  Já mám Mirenu už po několikáté- myslím, že mi končí čtvrtá. Po dvou porodech před 20 lety jsem si nechala zavést MIRENU prvně (předtím jsem měla tělísko DANA – po ní jsem mívala silnou mestruaci. Hormonální tablety s ohledem na křečové žíly jsem nepoužívala nikdy).Po prvním vyjmutí Mireny jsem si nechla volno, protože jsem plánovala opět otěhotnět. Podařilo se asi po půl roce bez nějakého snažení ve 34 letech. Po porodu asi po půl roce jsem si nechala opět MIRENU zavést a pravidelně další po 5 letech. Pro mně to má zatím jen výhody – skoro vůbec nekrvácím, nic mně nebolí, jsem pořád štíhlá, pleť mám jako vždy bez akné, nemám předmenstruační nálady, při sexu nepoznám změnu, v žilách se mi netvoří sraženiny, zatím byla jen jedna menší vodová cysta, jinak žádné myomy, záněty, rakovina, prostě žádné problémy. Velká výhoda samozřejmě je, že se nemusím u každého sexu bát otěhotnění a pod. Za mně je to na velkou jedničku, ale chápu, že ne každé tělo je stejné. Teď jsem v přechodu, pobolívají mně bez zjevné příčiny svaly na ramenou a rukou včetně kloubů (všechna vyšetření nic negativního nenašla) – hlavně v noci a nad ránem. Na německých stránkách jsem se dočetka, že každá je to pravděpodobně v důsledku sníženého množství estrogenu, trpí tím prý každá druhá žena v přechodu. Dočetla jsem se od českého gynekologa MUDr Čepického https://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2004-4/?pdf=132 , že taky doporučuji MIRENU + gel jen s estrogenem. Bez MIRENY pro ženy s dělohou totiž musí přidávat i další hormon progestin, kombinace kterých pak má vážnější nežádoucí účinky. MIRENA toto prý elegantně vyřeší. Ale jdu se poradit se svým gynekologem.

 • Dobrý den,
  hledám odpověď ohledně vrácení peněz za Mirenu. Nechala jsem si ji zavést, ale po dvou hodinach jsem dostala křeče na děloze,které trvaly i druhý den. Vydala jsem se tedy pro jistotu do nemocnice, kde mi Mirenu našli v dutině břišní. Musela jsem okamžitě na operaci. Nikdo mi neřekl, proč se tak stalo. Když jsem s mojí gynekoložkou mluvila o vrácení peněz, tak mi řekla, že je to jen reklamní trik a že ty peníze nevrací. Pověděla mi, že mi ty peníze vrátí ona, protože mi to zaváděla. Mě to přijde ale hloupé, proč by mi je měla vracet ona, když není jistota, že je to jeji vinna… Děkuji předem za odpověď. Lenka

 • Anonymní

  Dobrý den,
  včera jsem byla na zavedení Mireny. Překvapilo mě, že mi pak gykoložka řekla, že nemám mít 3 týdny pohlavní styk, nemám se koupat ve vaně ani na koupališti kvůli obnovení cervikálního hlenu a prevenci před infekcí. Myslela jsem, že stačí vyčkat do doby, kdy se budu cítit v pohodě a pak už styk můžu mít Koupání bych chápala. Máte někdo podobnou zkušenost?

 • Marci55

  Zkušenosti jsou různé. Ale většina je spokojená,jen prostě nemá potřebu o tom psát.

 • Anonymní

  Ahoj, mám Mirenu 5 měsíců, šla jsem do toho s tím, že se mi uleví od menstruace, tedy od silného krvácení, které běžně trvalo 7 dní a šílených bolestí ( je mi 40 let a mám po 2 dětech…)…zatím spokojená s Miranou moc nejsem, špiním vlastně neustále, pro jistotu bez vložek z domu neodejdu, ať slipových či klasických….na váze jsem taky trochu přibrala, cca 4 kg, no, snad se to už stupňovat nebude..?? S akné nějaké výrazné potíže nemám, spíš neustálý tlak v podbříšku a celkově se necítím moc dobře, vždy jsem vše zvládala v pohodě, teď mi příjde, že jsem víc unavená…..taky ovšem zvažuji o vyndání, navíc jsem různě po netu vyčetla recenze a spíše samá negativa…což mě dost mrzí, opravdu jsem Miraně moc věřila a své gynekoložce také….jako antikoncepce Mirane určitě super funguje, když zajišťuje neustálé krvácení či špinění….

 • mura

  Já mám Mirénu zavedenou znovu-měsíc a jsem bez krvácení-špinění-prostě bez problému.

 • Anonymní

  Já jsem měla Mirenu 5 let a byla jsem celkem spokojená. Jen jsem jednou za dva měsíce zašpinila. Ale teď jsem byla na vyndání- a zarostla a ještě se rozlomila,takže zítra jdu vyndat zbytek pod narkózou. Už nikdy nechci tělísko.

 • Anonymní

  Ahoj mám Mirenu dva roky a pořád mám nějaké problémy, špinění nebo krvácení po sexu, každý měsíc menstruace i když slabá jen na slipovku, ale je pořád. Už jsem z toho nešťastná. Loni v zimě jsem byla na konizaci děl. čípku Trochu se mi upravilo krvácení – je kratší ale teď se objeví třeba 2x do měsíce a třeba hned za týden po skončení.Na gyndě jsem poslední dobou byla dost často a prý je vše v pořádku. Máte někdo podobné zkušenosti? Už mě to vážně nebaví a uvažuji o vyndání.

 • Anonymní

  K ceně Mireny. Nechala jsem si ji zavést před týdnem a stála mě v nemocniční lékárně 3800. Zavedení u lékaře bylo zdarma. Jsem po dvou císařích, zavedení bylo pro mě šílené, ale naštěstí to byly jen asi 2 minuty. První den jsem špinila, druhý den už nic. Teď mám ještě občas pocit slabších menstruačních křečí, ale po chvíli to přejde. Jsem zvědavá, co bude za měsíc, kdy budu očekávat první měsíčky. Doteď jsem brala Dianille a menstruaci jsem měla už tak slabou, že jsem ji zvládala skoro celou se slipovkou.

 • mura

  Já jsem s Mirenou spokojená-ted´si budu nechávat závádět novou na výměnu-za nic na světě bych už neměnila-je super.

 • Anonymní

  Ahoj, jelikož jsem měla zdravotní komplikace, tak mi dr. doporučila tělísko Mirena. Po dlouhých úvahách jsem do toho šla. Měla jsem strach co se mnou udělá vysazení HA po asi 15.ti letech. Zavedení bylo úplně v pohodě, pak mne sice 2dny pobolívalo břicho, ale nic co by ibalgin nesrovnal. Nyní jsou to 4 měsíce od zavedení a už se mi krvácení zkrátilo na 2 dny,což je super.
  Zatím jsem spokojená a mohu jen doporučit.
  Ivana 40.let 2.děti

 • endlisek

  Nikdy bych si nic takového zavést nenechala. Myslím, že příroda to má dobře vymyšleno s menstruací a mít v těle několik let cizí předmět? Ne děkuji.

 • Anonymní

  Já jsem si nechala zavést tělísko dnes (mám dvě děti 5 let a 2,5 roku). Obě děti se narodily císařským řezem a musím říct, že zavádění bylo příšerné. Doufám, že mi to vynahradí funkce Mireny a budu mít brzy klid s krvácením a s tím, že nebudu muset myslet na užívání orální antikoncepce. Nechám se překvapit.
  Katka 36 let.

 • Anonymní

  Ahoj, já mam Mirenu 7měsíců, neustále krvácim a menstruuji, bez vložky nevyjdu. Hormonální úprava lékařem nepomohla, naopak, krvácení se zvýšilo, k tomu bolest břicha apod. Jsem velice zklamaná a nespokojená. K ceně Mireny jsem přidala 2000kč za vložky a další za léky. Jako antikoncepci jí využívat nemohu, protože díky krvácení neni kdy. Pak teda nevím k čemu slouží (leda jako podpora vložkového průmyslu). A ještě si lékař dovolí říct, že na toto se reklamace nevztahuje! Velice lituju, že jsem se do ní dala přemluvit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist