Mirena od A do Z

Rubrika: Těhotenství, Zdraví

Ochrana před početím je stará snad stejně jako lidstvo samo a v dnešní době si každý muž či žena může vybírat ze stále se rozšiřující nabídky způsobů antikoncepce. Jednou z vymožeností posledních let, po které sahá čím dál více žen, je Mirena. Pojďme si tedy na jednu z nejmodernějších forem antikoncepce řádně posvítit a probrat ji pěkně od A až do Z…


Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Pravda je taková, že narozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo… Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.

Bolest. Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Je to však relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii.

Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!

Cena se mírně liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně a nebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa. Gynekolog v ordinaci vám Mirenu se zavedením nabídne zpravidla za cenu kolem 6 000,- Kč. Pokud si ji necháte předepsat a s receptem oběhnete nebo obtelefonujete několik lékáren, můžete pár stovek ušetřit. (Já za ni kupříkladu v lékárně zaplatila 4 700,- Kč. Běžně jsem se ale setkávala s cenovou nabídkou lékárny 5 300,- Kč.) V tomto případě se vám také může stát, že pak po vás gynekolog bude požadovat ještě částku za zavedení tělíska. (V mém případě to bylo 500,- Kč. ) Zcela běžná praxe ve všech regionech to ale patrně není, neboť by zavedení tělíska měla proplácet zdravotní pojišťovna.

Dysmenorrhea, tedy bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem/porody, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.

Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akceptovatelná. Mnoho jich raději vytáhne z peněženky několik stokorun na 3 měsíce, protože je investice tolik „nebolí“, než když zaplatíte celou částku na 5 let naráz jako v případě Mireny. Jak je na tom Mirena ve srovnání s jinými formami antikoncepce? Posuďte a srovnejte sami:
Cena 5 200,- Kč : 60 měsíců (5 let x 12 měsíců = 60 měsíců) = 86,60 Kč/ měsíc. (Pokud zaplatíte za Mirenu 6 000,-Kč, dostanete se na částku 100,- Kč/ měsíc.) Je to hodně nebo málo?

I já měla zpočátku obavy, aby mi Mirena „sedla“ a já takříkajíc nevyhodila 6 000,- Kč oknem pro 3 měsíce. V rozhodnutí pro/proti mi pomohla gynekologem zmiňovaná možnost částečného vrácení peněz v případě, že se s Mirenou nesžijeme a bude nevyhnutelné ji odstranit podstatně dříve než po 5 letech.

Debaty o uspořených penězích za menstruační vložky/tampóny nechávám stranou, takový propočet by se asi dělal dost těžko. Konec konců, pokud jste si nikdy nekupovaly intimky, začnete…

Gravidita, resp. plánování dalšího potomka. Pokud v průběhu 5 let změníte svůj názor a rozhodnete se znovu otěhotnět, nic vám nebrání. S gynekologem se dohodněte na termínu vyjmutí, avšak aby nedošlo k mýlce, rozhodně nemůžete počítat s vrácením investovaných peněz za „nevyčerpané“ měsíce!

Hormon obsažený v Mireně, levonorgestrelum, se začíná uvolňovat do dělohy ihned po zavedení, a to stálou rychlostí a jen v opravdu velmi malém množství. Budu teď srovnávat nesrovnatelné, ale např. antikoncepční tabletky, které mohou užívat i kojící maminky obsahují v jedné tabletce 75 mg (jiného) hormonu, Mirena by podle příbalového letáku měla uvolňovat 20 mg během 24 hodin. Nitroděložní systém je vhodnou antikoncepcí i pro kojící maminky, přičemž množství a kvalita mateřského mléka by jím neměla být ovlivněna.

Cholesterol. Byly prováděny studie srovnávající vliv Mireny a tělíska s mědí na hladinu cholesterolu a ostatních tuků. Z výsledků plyne, že běžné tělísko s mědí nemá na metabolismus krevních tuků vliv žádný, Mirena pak nemá významný vliv na žádný z tuků kromě HDL (tzv. hodný cholesterol), který v prvním půlroce po zavedení významně klesá, ale do konce prvního roku se zase vrací ke svým původním hodnotám. Čili nic významného, rozhodně ne problém.

Infekce. Před plánovaným zavedením Mireny je nutná důkladná gynekologická prohlídka, včetně odebrání stěrů na cytologii a také vyloučení pohlavně přenosných chorob a dalších infekcí. Přestože by Mirena měla snižovat riziko nitroděložních infekcí, je zcela nevhodnou antikoncepcí pro ženy s opakovanými vaginálními záněty, kterých bohužel stále přibývá.

Kouření u žen starších 35 let a užívajících zároveň perorální antikoncepci je jedním z rizikových faktorů vzniku žilních trombóz. Nezřídka se stane, že gynekolog takové ženě odmítne předepsat další balení tabletek a nabídne jí alternativu v podobě Mireny (či jiného nehormonálního nitroděložního tělíska), u kterých riziko trombózy odpadá.

Libido je dalším diskutovaným tématem. Zatímco si některé ženy užívající perorální antikoncepci stěžují na snížení sexuálního apetitu, ženy chráněné Mirenou sníženou apetenci nepopisují.

Menstruační krvácení po zavedení Mireny slábne, či vymizí úplně. Zpočátku je pro ženy absence menstruace nezvyklá a obávají se záměny s těhotenstvím. Velmi brzy si ale na pohodlí spojené s nemestruováním zvyknete, nemusíte si podle menstruačního cyklu plánovat dovolenou nebo cyklus jinými způsoby uměle ovlivňovat. Určitě je také na místě zmínit to, že ač by k zeslabení či vymizení menstruačního krvácení dojít mělo, ne vždy se tak stane a spousta žen hlásí menstruaci stejnou nebo i silnější, i když je to proti logice firemních prohlášení.

Nitroděložní systém. Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska není žádnou novinkou, naopak se dá říct, že je již 100 letým kmetem. Postupem let se měnily tvary i použité materiály a dnešní Mirena má tvar písmene „T“, přičemž na rozdíl od ostatních nitroděložních tělísek (bez obsahu hormonů) obsahuje v těle nohy písmene „T“ váleček s obsahem hormonu levonorgestrelu.

Otěhotnění může být jedním z důvodů k nespokojenosti uživatelky a reklamaci Mireny. V klinických studiích byly zaznamenány 2 případy ročně u každého 1000 žen, které mají Mirenu zavedenou.

Premenstruační syndrom (PMS), který některé ženy pravidelně obtěžoval, by se měl zmírnit či zcela vymizet, stejně jako menstruační krvácení. Není menstruace, není PMS.

Reklamace a možnost částečného vrácení vstupní investice je jedním z lákadel, které zmiňuje gynekolog při pohovoru o výběru vhodné antikoncepce. Podmínkou je cílené vyjmutí Mireny (nikoli náhodné vytažení!) v době do 12 měsíců od jejího zavedení z důvodu přetrvávajících zdravotních obtíží a nespokojeností klientky.

Sex s Mirenou by měl být stejný jako bez Mireny. Žena by tedy neměla pociťovat nic neobvyklého, muž si může při styku stěžovat na délku vláken, která jej při styku mohou nepříjemně obtěžovat. Není nic snazšího, než požádat svého gynekologa, aby vám vlákna Mireny zkrátil. Sami se nepokoušejte o žádné zásahy!

Špinění je patrně nejdiskutovanějším problémem žen po zavedení nitroděložního systému. Velmi obtěžující je v prvních měsících, zejména pokud zvolíte termín zavedení systému jaro či léto. Doba, během které si na sebe s Mirenou budete zvykat je velmi individuální. Např. u žen po porodu, které ještě nezačaly pravidelně menstruovat může být tato „zvykací“ doba kratší než u žen, které pravidelně menstruují. Je také možné, že se krátkodobě objeví špinění i po větší fyzické zátěži, aerobicu, po sexu, apod…

Při dlouhotrvajícím permanentním špinění či krvácení nebo pokud se vám cokoli nezdá, kontaktujte svého lékaře a žádejte ho o radu. Můžete také vyzkoušet volně prodejný Ascorutin (dávkování 2-2-2), je možné jej navíc doplnit vitamínem K (na předpis), případně po poradě s gynekologem nasadit hormonální léčbu na přechodnou dobu k úpravě krvácení.

Tampóny se ženám s Mirenou nedoporučují používat, zejména v prvních měsících po zavedení. Hrozí riziko zachycení vláken do menstruačního tampónu a vytažení spolu s ním. Doporučuje se pro jistotu občas zkontrolovat, zda jsou vlákna (a tedy i Mirena) na svém místě.

Udržení si stejné tělesné váhy. I to je jeden z dotazů, který ženám v ordinaci zodpovídá gynekolog. K výraznějším váhovým výkyvům by ve spojení s Mirenou nemělo dojít.

Zavedení Mireny se obvykle provádí v době menstruace, ideálně 3.-4. den, kdy je již krvácení mírnější. Důvodem je snazší orientace gynekologa při zavádění, pacientka není navíc obtěžována případným krvácením/špiněním po zavedení, ale skryje se v krvácení menstruačním. Ne nepodstatný je také fakt, že je děloha po proběhlé menstruaci ještě pootevřená a tělísko tak s mnohem menší bolestí (případně žádnou) projde pootevřeným děložním hrdlem. Lékař často nemusí vůbec použít dilatátory (kovové nástroje rozšiřující děložní hrdlo tak, aby tělísko mohlo bez překážky projít), přitom jediná bolest bývá právě spojena s rozšiřováním, desinfekce či uchopení čípku bývá pouze nepříjemné. V tomto se Mirena vůbec neliší od ostatních tělísek.

U žen po porodu se Mirena zavádí po ukončeném šestinedělí, ženám po provedeném císařském řezu se doporučuje vyčkat alespoň 6 měsíců, aby měla děloha dostatek času řádně se zahojit. Antikoncepční účinek je okamžitý.

Odpověděl Vám tento článek na Vaše dotazy?
A jaké máte zkušenosti s Mirenou Vy? Podělte se s námi…

Pozn. Děkuji touto cestou Virence za konzultaci a postřehy z praxe, které pro mne byly velmi cenné při přípravě tohoto článku.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (95 vyjádření)

 • Anonymní

  Ja som mala Mirenu 2x 5rokov (od 23 do 33rokov ako bezdetna). Bola som maximalne spokojna. 4mesiace po vysadeni som otehotnela bez problemov. Teraz som 3mesiace po porode a opat zvazujem zavedenie , len mam mensie obavy z bolesti pri zavedeni…

 • Anonymní

  Mirena 1,5 roku. Již 4 měsíc – max. výskyt akné na pleti i na zádech, bolesti v podbřišku, nadměrné padání vlasů, snížený sexuální apetit, ect…. Jde ven a nechci o ní již slyšet!!!

 • Marci55

  Taky o ni uvažuji, tak jste mě přesvědčili

 • Ahoj anonymní,
  nějak výrazně déle se prý Mirena nenechává, ale o nějaký ten den asi nejde. Mně jí lékař měnil přesně po 5 letech a 4 měsících. Řekl mi, že před létem mi jí měnit nebude, aby mi ho nezkazil, kdyby si potřebovalo tělísko zase „sednout“ a špinila jsem. Naštěstí už k ničemu takovému nedošlo, výměna příjemná není, ale jsou horší věci 🙂 Já jsem s ním max. spokojená.

 • Anonymní

  Mam take Mirenu,v listopadu mam jit na vyndani teliska,take premyslim o stejnem na dalsi petiletku.Byla jsem moc spokojena.Nemate nekdo zkusenost,nechali se Mirena dele nez pet let zda muze zpusobovat bolesti bricha?diky sisina

 • mura

  S Mirenou jsem naprosto spokojená,mám už ji po 2 a příští rok si ji nechávám dávat znovu.Nevím co je to tampon,vložky,vůbec nešpiním,žádné bolesti,peníze mám dávno nazpět-prostě prima.

 • Anonymní

  Mirenu jsem měla 2x hned po sobě od 43 do 48 a 48 do 53let ,byla jsem maximálně spokojena ,menstruace vymizela do 3 měsíců ,taky super ,žádné tampony ,žádné vložky,pohoda a klid ,peníze se mě vrátily ,za mě za 1 .

 • Anonymní

  Mirenu mám rok,při zavedení jsem byla 8 let po porodu a nebylo mi vůbec příjemné…kdybych věděla jaké to bude asi bych souhlasila s celkovou narkozou.A to mám velmi příjemného a jemného pana doktora,který mi každý úkon pečlivě vysvětlil.Po roce jsem i tak ráda,že jsem to celé podstoupila mám celkový klid od menstruačních bolestí,vložek,tamponů…měla jsem si ho nechat zavést už dříve….i přes tu bolest.

 • Anonymní

  stará uživatelka mireny-po druhé pětiletce,ta už byla ráj-žádné bolesti,žádné špinění a už vůbec žádné krvácení-vydržte

 • Anonymní

  Mirenu mám od ledna, rodila jsem 2x a zatím s touto antikoncepcí spokojená nejsem. Cyklus pravidelný nemám, špiním neustále a dny, kdy nešpiním spočítám na prstech jedné ruky. Za celé léto jsem se nedostala ani do bazénu, protože si nemůžu zavést ani tampón. Má to dopad i na mé manželství, protože nemohu mít styk se svým manželem, kdy chci, ale musíme se podřídit dnům, kdy nešpiním a nekrvácím. Je to opravdu deprimující 🙁

 • pomocka

  jsem dlouhodobá uživatelka mireny a věrná zůstanu. Lepší těžko najdu..

 • Anonymní

  Ahoj všem. Je mi 35let a mirenu mam desaty rok.
  Nechala jsem si ji dat po druhem porodu a jsem celych deset let naprosto spokojena. Menzes zmizel,bolesti zadne,zadne tampony ani vlozky. Proste super. Jen vymena trosku zastipala,zabolela,ale nic hrozneho. Po vymene jsem sla domu pesky (asi 1.5km).Takze nevahejte a jdete do toho. Jo a na mirenu a uzivani tamponu jsem se ptala sveho doktora,jestli je mozne tamponem telisko vyndat. Usmal se na me a rekl ze se s tim jeste nesetkal. :-). Takze bezne to asi nebude. hodne stesti bez menzesu a bolesti.

 • Anonymní

  Reaguji na dotaz ze 17.7.2014 – jsem mladá (25 let), bezdětná a prvních pět let s Mirenou mám za sebou. Aplikace v pohodě, proběhlých pět let bylo super, vyndání taky ušlo. Až skončí léto, plánuju další Mirenu. Věřte mi, neznám lepší antikoncepci. 😉
  Menstruace takřka žádná, veškeré kontroly na gynekologii v pořádku a i mezi mými kamarádkami je Mirena oblíbená. A to jsme vsechny zatím bezdětné. Není důvod se bát.

 • Anonymní

  Ahojte, mám 37 let, děti jsem neměla a ani neplánuju. Gynekolog mi doporučil Mirenu. Ale jak tak čtu, nenašla jsem ani jednu pozitivní reakci od bezdětných žen. Mám strach. Opravdu je to tak strašné? Nemyslím samotné zavedení, s tím počítám, ale s následnými přetrvávajícími bolestmi?

 • Anonymní

  Zajima me’jestli muzu ascorutin uzivat po 2 tabl. 3krat denne. Doktor mi napsal jednu 3krat denne,ale nepomaha mi to a spinim dal. Uz me to prestava bavit menstruovat 3 tydny v mesici a manzela taky. Poradte,dekuju.

 • Anonymní

  Dobrý den můžu se zeptat jaká je možnost otěhotnět

 • Anonymní

  ja uz mam mirenu necelych 7 let ted pujdu na vzmenu za novou je me 51 let a dr me doporucila jeste jednu.Do 1 roku me menzes prestala uplne jsem s mireou spokojena mivala jsem silne krvaceni

 • Anonymní

  Mám mirenu zavedenou 3 měsíce zavedení bolestivé zdlouhavá dilatace hrdla při zavádění obrovský tlak kdy roztažení ramínek zabolelo až jsem vyjekla leknutím a od té doby jsem se klepala a cítila v břiše kámen a tlačivou bolest trochu jsem to rozdýchala a šla se obléct boužel jsem byla úplně na omdlení drkotali mi zuby a celá jsem se klepala hvězdičky jsem viděla ještě večer 🙁 mám nízký tlak a ještě ta dilatace se mnou zamávala další dny jsem chodila jako po porodu v křečích cítila jsem i stahy a nucení tlačit lezla jsem sotva se držela na nohou po týdnu se tlak trochu zlepšil ale cítím to ještě dnes dodnes špiním bolí mě záda břicho pobolívá a při zakašlání v něm vždycky pravidelně zabolí fakt nevím zkoušela jsem ascorutin špinění je tam stále nemluvím ani o tom že styk jsem měla až po měsíci od zavedení a to ještě bolestivý myslím že mi to nevyhovuje teď mám zas bolesti jen na jedné straně vlákna jsou najednou delší než byli takže se to asi posunulo na kontrole jsem ještě nebyla ale už se tam chystám myslím že mě bude doktor přemlouvat ať tomu dám ještě čas ale být takhle nepoužitelná a neohebná v zádech přijdu o práci a to všechno jen proto že jsem měla bolestivé ovulace a dvakrát v měsíci trpěla bolestí ovulace menstruace a pořád dokola tak teď to mám bolavé pořád aby se neřeklo

 • Anonymní

  Dobrý den, Mirenu jsem měla dva roky. Nechala jsem si ji zavést zejména kvůli menstruačnímu cyklu. Cyklus se mi sjednotil až po roce a zmírnění měsíčků jsem nepocítila. Od dne zavedení jsem špinila dva měsíce nepřetržitě. Myslím ale, že hlavním důvodem je to, že jsem ještě nerodila.
  Teď si přeji otěhotnět a tím se dostávám k tomu, co jsem se zde nedočetla. Je možné otěhotnět okamžitě po vyndání Mireny? Pokud s tím mátě někdo zkušenosti, prosím o názor. Děkuji

 • stana.halova

  Já jsem si Mirenu nechala zavést poprvé před šesti týdny. Zatím naprosto bez potíží, jen 4 dny slabé špinění. Ženy dosud nerodící by měli zvážit jinou ATK. Já už rodila třikrát.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist