Jak zdravotní pojišťovny pomáhají celiakům v roce 2011

Rubrika: Tipy pro zdraví, Zdraví

Celiakie postihuje přibližně každého 250. občana České republiky. Příznaky choroby lze eliminovat dodržováním bezlepkové diety. Tato dieta je samozřejmě finančně náročná, proto Vám přinášíme přehled podpory zdravotních pojišťoven pacientům s touto nevyléčitelnou chorobou.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ( 111)

Program Bezlepková dieta je určen pojištěncům VZP s diagnózou celiakie. VZP těmto svým klientům přispívá na nákup potravin bez lepku až 3 600 korun ročně. Příspěvek je určen pro klienty do věku 19 let včetně, je čerpán vždy za čtvrtletí zpětně a je určen na nákup bezlepkových potravin.

Podrobné podmínky získání příspěvku na bezlepkovou dietu

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)

ČPZP v roce 2011 poskytne v rámci preventivního programu všem pacientům  s diagnózou celiakie příspěvek ve výši do 1 500 Kč.

Možnosti čerpání:

 • Bezlepkové potraviny
  – Veškeré potraviny, které patří do oblasti bezlepkové diety a jsou zakoupené v lékárně, prodejně zdravé výživy nebo ve speciálním oddělení bezlepkových potravin v hypermarketech nebo jiných prodejnách a na specializovaných webových stránkách. Nejsou akceptovány přirozeně bezlepkové potraviny (např. rýže)
 • Bezlepkové suroviny
  – Veškeré suroviny, ze kterých se bezlepkové potraviny patřící do oblasti bezlepkové diety připravují a jsou zakoupené v lékárně, prodejně zdravé výživy nebo ve speciálním oddělení bezlepkových potravin v hypermarketech nebo jiných prodejnách a na specializovaných webových stránkách.
 • Domácí pekárna
  – Spotřebič pro domácí použití, který má speciální program pro zpracování bezlepkových surovin.
 • Ozdravný pobyt dětí do 18 let
  – Pobyt, který je prokazatelně organizován pro dětské pacienty s diagnózou celiakie.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)

Pro pojištěnce trpící celiakií a fenylketonurií příspěvek do výše 1 500 Kč se poskytuje 1 x za rok na bezlepkovou dietu a dietu při fenylketonurii, která není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Je nutné předložit vyjádření lékaře o nezbytné dietě a doklad o zaplacení nákupu dietní stravy.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra (211)

V rámci programu slev a výhod nabízí slevu na nákup bezlepkových potravin a poradenství. Seznam, kde je slevy možné čerpat najdete ZDE.

Revírní bratrská pokladna zdravotní pojišťovna (213)

Pojišťovna všem věkovým kategoriím přispívá 200 Kč na úhradu testu na odhalení celiakie. Bližší informace najdete ZDE.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (207)

Pojišťovna podporuje jednou za dva roky preventivní vyšetření pro včasný záchyt celiakie. Bližší info najdete ZDE.

 

Život s jakoukoli nemocí pacienta obtěžuje. V případě nákladné celoživotní diety je jistě každá podpora vítanou pomocí. Pokud máte zájem o prověření, zda-li Vaši diagnózu zdravotní pojišťovna podporuje příspěvkem, napište na bokul@vasedeti.cz.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Nám pomohla pojišťovna i letos s celiakií.

 • bokul

  Přiznám se, že jakákoli diagnóza je pro rodiče asi o překonání šoku. A rozhodně jsou choroby „horší“. Každopádně chtěli jsme zjistit proč Davídek neroste, tak teď známe příčinu. A pokud se s dietou rychle sžijeme, tak nám teď dle zkušené maminky celiaka, poroste Dáda superrychle 🙂

 • Petra Vymětalová

  bokul, jakobys to tenkrát tušila, co?
  No, držte se. Přeju vám oběma, ať se s dietou sžijete co nejsnáz – ty ohledně přípravy a Davídek ať snadno vstřebá všechna ta omezení 🙁

 • bokul

  Jsou to 3 roky zpět, co jsem psala tento článek…. A dnes mám v ruce čerstvý výsledek eneterobiopsie syna. Byla mu diagnostikována CELIAKIE. Budu tedy i já ráda za příspěvek na dietu od pojišťovny.

 • Anonymní

  Zajímalo by mě ,proč VZP nabízí příspěvek pro celiatiky pouze dětem do 19 let.Jsem u VZP od jejího vzniku,dnes je mi 66 let a bezlepkovou dietu musím držet od 24 let.Proč také trochu nepřispět důchodcům .Oni mají také hluboko do kapsy.

 • Matilda

  Bokul, já sama jsem celiak, jsem u ČPZP a chválím si příspěvek 1500,- na rok, využívám pravidelně a modlím se, aby ho nezrušili. U VZP mě štve to věkové omezení, to mi přijde diskriminační. No a příspěvek na úhradu testu na odhalení celiakie, to mi přijde teda zcestné. Jednak neznám nikoho, kdo by bez potíží byl sžírán myšlenkou, co když ji náhodou mám, a druhak, pokud už člověk potíže má, tak má test lékař udělat v rámci zdravotního pojištění a ne, aby si to člověk musel sám zaplatit. Jako celiak mám díky svému lékaři, který mě léčil v dětství, vyšetřeny bezplatně obě starší dcerky na dětské gastroenterologii, nebyl s tím žádný problém. U benjamínka jsem to zatím neřešila, není to pro mě strašák, kdyby náhodou se nemoc objevila, dokážu se s ní poprat, jsou daleko horší nemoci. U celiakie není nejhorší ani tak to onemocnění, jako finanční stránka bezlepkové diety, náklady jsou opravdu vysoké.

 • bokul

  Měl by tu někdo zájem o aktualizaci dat uvedených v tomto článku? Jsou tu nějací celiaci, resp. rodiče celiaků?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist