Zánět ledvin

Rubrika: Onemocnění a léčba

Ledviny jsou párové orgány, které leží po stranách bederní páteře. Ledviny jsou fazolovitého tvaru a jsou obaleny v tukovém polštáři, které je chrání proti nárazu a podchlazení. Jsou to nepostradatelné orgány a hlavní funkcí je u nich tvorba moči.

Moč postupně jde z ledviny do močovodů a do močového měchýře. Z močového měchýře odchází moč močovou trubicí ven. Ledvina se skládá z dřeně ledviny, kůry ledviny a ledvinné pánvičky. Další funkcí ledvin je odstraňování zplodin metabolismu, řízení krevního tlaku, ovlivňování krvetvorby a udržování vnitřního prostředí…

Onemocnění ledvin se dělí na vrozené vývojové vady, dědičná onemocnění a zánětlivá a nezánětlivá onemocnění. Dále se onemocnění dělí podle toho, kterou část ledvin postihují. Jakékoliv onemocnění ledvin je bolestivé a může vést k vážným poruchám zdraví. Ráda bych se zaměřila na zánětlivá onemocnění ledvin, která jsou v tomto letním období docela častá. Už jen kvůli koupání se v řekách a rybnících ale i bazénech.
Záněty ledvin probíhají v akutní a nebo chronické formě. Při zánětu ledvin mohou být jejich jednotlivé oblasti infikovány bakteriemi nebo poškozeny různými imunitními reakcemi. K zánětu může dojít i prochladnutím ledvin. Pokud je zánět ledvin způsoben infekcí, tak k průniku infekčních mikroorganizmů dochází většinou vzestupně. Nejprve močovou trubicí, měchýřem a poté močovody až do ledvinové pánve. V zanícené tkáni je funkční schopnost porušena a omezena. Může dojít až k selhání ledvin, a to v případě že jsou ledviny poškozené natolik, že nedokáží moč detoxikovat.

Příčinami zánětu mohou být:

 • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
 • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
 • Genitální herpes (opar)
 • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
 • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů, chybný postup při utírání se po stolici)
 • Stres
 • Zadržování močení

 

Nejčastějšími příznaky zánětu ledvin jsou:

 • vysoká horečka, která může vyvolat nepříjemné bolesti hlavy
 • bolest v zádech v bederní oblasti, která se zvýrazňuje při poklepu a pohmatu. Bývají i bolesti břicha. potíže z močením – pálení řezání při močení, časté močení menšího množství moče,
 • únava
 • malátnost
 • nevolnost, nechutenství, zvracení
 • otoky dolních končetin
 • změna barvy moče – začervenání kvůli přítomnosti krve, ta se do moče dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře
 • zkalená zapáchající moč
 • zvýšený krevní tlak

Pokud je diagnostikován zánět ledvin, lékař Vám provede některá nezbytná vyšetření a nasadí léčbu ledvinového zánětu.
K vyšetření patří odběr krve a moče na nezbytná vyšetření, ultrazvuk ledvin a jiná vyšetření, záleží na tom, jaké je zánět původu a na lékaři , který vyšetření předepisuje. Základem léčby zánětu ledvin je dostatečný příjem tekutin, a to až 4 litry denně hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje. V některých případech je organismus hydratován pomocí infuzí. Nutné je také nasazení antibiotik, i ty jsou někdy podávány přímo do žíly. K tomu se mohou užívat také léky proti bolesti a horečce.
Dále se doporučuje vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu. Nezbytný je klidový režim v teplém prostředí. Vhodná je zvýšená osobní hygiena. Pokud lékař doporučí, můžete provádět sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu. Je nutné nosit vhodné teplé oblečení (vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům).

A co říci na závěr? Doufám, že se záněty a jiná onemocnění ledvin vyhnou vám i vašim dětem. Pokud to tak nebude, přeji brzké uzdravení. Pěkný den, Míša Knoppová.

Napsal/a: mysicka1407

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist