Také nemůžete dostat do dítěte ovoce a zeleninu?

Rubrika: Tipy pro zdraví, Zdravá výživa

Nejste jediná s tímto problémem.

„Naše mladší dítě tvrdošíjně odmítá nejen zeleninu, ale i ovoce v jakékoli podobě. Jakmile skončila doba příkrmů, které syn normálně jedl, nastal problém. Dokonce ani na ovocnou zmrzlinu ho neutáhneme,“ stěžuje si Ilona, maminka dvou dětí.

Přitom nedostatek vitamínů a minerálů může přivodit nejrůznější zdravotní potíže a brzdí zdravý vývoj. Takový vitamín C nejenže chrání dítě před infekčními chorobami všeho druhu, ale je nezbytný pro růst kostí i jejich hojení při zlomeninách. Také pomáhá dítěti zvládat stres a vyšší fyzickou zátěž, brání únavě a nepohodě nebo častému krvácení z nosu.

Vitamíny v tabletách = vyhozené peníze

Zajistit dostatečný přísun ovoce a zeleniny je u dětí naprostou nutností. Mohlo by se zdát, že problém jednoduše vyřešíte podáváním multivitaminových tabletek. Ty jsou ale jen takovými dobře ochucenými bonbóny a hlavně vyhozenými penězi – v lepším případě. Vědci z Itálie, Dánska a Srbska nedávno zanalyzovali výsledky z 68 výzkumů, jichž se zúčastnilo čtvrt milionu lidí. Z této analýzy vyplynulo, že užívání chemických vitamínů nemá na zdraví člověka žádný pozitivní vliv. Určitá skupina testovaných naopak vážně onemocněla, na rozdíl od skupiny, která dbala na doplňování vitamínů v přírodní formě.

Jak naučit dítě jíst ovoce? Dejte mu ho v tekuté podobě!

Zkoušela jste z ovoce a zeleniny vyrábět panáčky a zvířátka, vyskládala jste na talíř plátky jablíček do tvaru sluníčka nebo jste se dokonce pokoušela nabízet vzdorujícímu dítěti odměny a nic nepomohlo? A co takhle podstrčit mu čerstvou šťávu? Určitě je jako spousta jiných dětí milovníkem nejrůznějších sladkých pitíček a odšťavňování ovoce proto nabízí skvělé řešení, jak do dítěte dostat vitamíny a zároveň omezit konzumaci nezdravých limonád.

Také Ilona popisuje, jak díky šťávám konečně vyřešili problém se vzpurným synem:
„V obavě, že odmítání ovoce a zeleniny už může mít vliv na synovo zdraví, jsme vymysleli plán s ovocnými šťávami, se kterými si jedině dá říct. Již jsme vyzkoušeli spoustu druhů, výborně se ujalo hrozno, zkrátka cokoli. Dětem chutná, no aby ne. Někdy zbyde i na nás, rodiče.“

Vyzkoušejte osvědčené taháky: banány s čokoládou a ledovou tříšť

Ale nemusíte se omezovat jen na prosté jednodruhové šťávy, zvlášť pokud podle vás hrozí, že ani ty nebudou pro dítě příliš atraktivní. Máte možnost vyzkoušet nespočet ovocných koktejlů, které můžete smíchat s mlékem, jogurtem nebo přidat i čokoládu. Například odšťavněte jeden pomeranč a dva banány a nalijte spolu se 75 ml jogurtu do mixéru. Pokud se zdá výsledná směs příliš hustá, přidejte mléko. Do hotového koktejlu nastrouhejte čokoládu.

Také příprava oblíbené ledové tříště je jednoduchá. Vezměte např. čtyři pomeranče, odšťavněte je, smíchejte v mělké nádobě se 100 ml vody a vložte na hodinu do mrazáku. Poté vyndejte, promíchejte a vraťte zpět ještě na půl hodiny. Potom znovu promíchejte a je hotovo. Pozornost dětí přilákáte také nejrůznějšími ozdobami jako jsou koktejlové deštníčky a různobarevná brčka.

SanaJuicerNedávno byl uveden na trh nový šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-808 by Omega, který vám usnadní práci, protože s ním zvládnete připravit všechny možné koktejly bez nutnosti následného použití mixéru. Má totiž uzavíratelnou výpusť, která umožňuje promíchání šťávy s dalšími surovinami včetně jogurtu nebo kopečku zmrzliny ještě před vylitím do sklenice. Vylepšený šnek a nízká rychlost pouze 43 otáček za minutu vám zajistí mimořádně chutnou šťávu s maximem vitamínů a minimem pěny. Někteří spotřebitelé se obávají náročnosti mytí odšťavňovačů, ale tento je vybaven systémem automatického čištění, který už během lisování neustále omývá síto a tím velice zkracuje a usnadňuje závěrečné mytí.

Už zítra můžete mít doma svůj vlastní juice bar, který vaše dítě určitě zaujme. Do odšťavňovače může házet ovoce ono samo a pak sledovat, jak se šťáva uvnitř točí nebo se zabarvuje podle toho, jaké ovoce přidá.

Napsal/a: EUJUICERS.com

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • gabulka73
  gabulka73

  Dětem,ač již budou školkového věku, musím zeleninové polévky pořád mixovat, aby tam náhodou neobjevily např. nenáviděný hrášek:)

 • Anonymní

  Já jsem dětem – když jim bylo mezi 7-10 lety platila. Když jsem jim dala zeleninu nebo ovoce, které nechtěly, řekla jsem, že dostanou odměnu 5-10 Kč, když to celé sní 😀 Měla jsem sice strach, že si na sebe ušiju bič, ale naštěstí to dobře dopadlo.

 • s dcerou naštěstí tyto problémy nemáme, je to taková kyselina, od mala jedla všechno 🙂

 • wera8

  mám 8 měsíčního, zelenina mu zezačátku hodně jela na příkrmech, ovoce moc ne samotný krom banánu, ale třeba ovocnej jogurt to jo.

 • Králíček4

  Taky ovoce a zeleninu jím na kila a stále mu to nabízím,ale nefunguje to.Banány mi dokonce už jako miminko zvracel a dosud cokoli nechce a dám mu ochutnat,tak jde hned ven.Jeho tělo to prostě odmítá,kde je ovoce a zelenina,to nesní.

 • halina

  U nás v rodině naštěstí tento problém nemáme – jíme ovoce a zeleninu na kila. Když byly obě děti malé, tak naopak nechtěli přesnídávky, dodnes nejedí kompoty, ale syrové ovoce ano.
  Ale aby to nevypadalo tak ideálně, dcera nejedla jako malá maso….

 • Anonymní

  u nás se zeleninou boj i ovocem boj v jakékoliv podobě…jediné co sní je banán, teď má jahůdkový jogurt a tam mu vadí i ty pidi jahůdky…přitom všichni jíme a máme rádi…já v jakékoliv podobě

 • Marinada

  Já jím zeleninu a ovoce po kilech, ale u nás to tedy jako příklad nefunguje 🙂
  Dcera odmítala jako miminko i ty příkrmy. Zdědila chuťový fond po otci (takže zeleninu nejí, ovoce skoro taky ne a v krámě vždycky sáhne zaručeně po tom nejdražším – i když tam cena uvedená není 🙂 ).
  Ale zase jí po kilech ryby a v tom jsem jí rozhodně příkladem nešla 🙂

 • tvorenicko
  tvorenicko

  Tak to my máme štěstí, Adam má ovoce i zeleninu rád (jdu mu příkladem) 🙂

 • Králíček4

  a to my ten problém máme už od malinka,nejí nic ze zeleniny a ovoce,mimo zelený hrášek,vyjimečně zobne malinu a jablko,vše v omezeném množství.

 • Ježeček

  Nemám problém, zeleninu jí téměř všechnu – rajčata, okurky a papriky milují. Ovoce taky rádi, ale bez peckové – nemusí hrozny, pomeranče a mandarinky, ale jablka, nektarinky, banány jí v pohodě. *

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist