Naučte děti snídat

Rubrika: Stravovací návyky

vyziva detiNutriční terapeutka Jitka Rusková z Občanského sdružení Výživa dětí vysvětluje, proč děti nejlépe naučíme snídat svým vlastním příkladem: „Zní to jednoduše, ale je to skutečně ten  nejúčinnější způsob. Pro rodinu to samozřejmě znamená sejít se ráno u prostřeného stolu pokud možno celá rodina. Děti se totiž učí nejlépe napodobováním svého okolí, proto bychom měli u snídaně nejen sedět s nimi, ale také s nimi posnídat.“

Prvním předpokladem je v každém případě Vaše rozhodnutí – potom už žádné výmluvy nemají šanci. Podle toho, k jakým „výmluvám“ má Vaše rodina sklony, můžete použít některý z níže uvedených praktických tipů:

Nemám čas chystat dětem snídani:

–         Ranní časové tísni se vyhnete, pokud si snídani nachystáte již večer a připravíte ji do chladničky. Ráno hotový pokrm pouze připravíte na stůl.

Mé dítě snídat nestíhá:

–         Přimějte jej vstávat o 15 minut dříve. Na kvalitě spánku a svěžesti do nového dne dítěti 15 minut v žádném případě neubere, investuje-li je ale do snídaně, rozhodně to pocítí lepším startem do nového dne a větší pohodou ve škole.

Mé dítě není zvyklé snídat, jen by ho to ráno znechutilo:

–         Pokud Vaše dítě není na snídani vůbec zvyklé, začněte opravdu pozvolna, s malými porcemi. Zpočátku stačí jen půlka rohlíku nebo banánu, pár lžiček jogurtu nebo trošku kakaa. Tělo si po čase na ranní přísun energie zvykne a samo začne vyžadovat více.

Ráno jsme všichni ve stresu, na nějaké snídání nemáme ani pomyšlení:

–         To je ten nejlepší důvod udělat si ze snídaně pravidelný příjemný rituál se vším, co ke správnému rituálu patří – čas, atmosféra, skladba jídelníčku. Zajistíte si tak minimálně jeden příjemný zážitek každý den. Nemusíte snídat hodinu, aby rituál splnil svůj účel,    zkuste to jednoduše takto:

 • Stanovte si přesný čas snídaně na každý den.
  • Prostřete si příjemně stůl (neděste se, opravdu to nezabere více než 2 minuty).
  • Ke stolu usedejte po ranní hygieně a s dostatečnou časovou rezervou tak, aby se v klidu mohli sejít všichni členové domácnosti.
  • Snídani si užijte chuťově, vizuálně i čichově – voňavé pečivo, aromatická káva, to vše zvyšuje pozitivní vnímání snídaně.
  • Využijte ranní snídaňový rituál k výměně informací o programu každého člena domácnosti – kdo zaveze děti do školy, kdo koho vyzvedne z kroužku, proč přijde tatínek až pozdě večer, proč dnes musí dítě zůstat déle v družině apod. Dětem to dodá pocit jistoty a pevného řádu, lépe pochopí denní program a na další snídani už se bude těšit – dozví se informace, které si jinak pouze domýšlí a často ho zneklidňují.

Protože každý den je jiný a vždycky se může vyskytnout něco, co nám zkříží plány, nabízíme ještě jedno nouzové řešení: nestihnou-li děti snídani, připravte jim do školy ještě jednu svačinu, kterou sní ještě před začátkem školní výuky nebo nejpozději o první přestávce. Toto řešení ale využívejte opravdu jen nárazově – např. když zaspíte, musíte do práce výrazně dříve než obvykle, apod.

Pokud stále ještě váháte, jestli to za tu námahu vůbec stojí, zkuste si přečíst tato fakta, uveřejněná v časopise FOOD TODAY 05/2010:

 • Pravidelné snídání je spojeno s lepším vstřebáváním živin a může přispět k udržení zdravé tělesné váhy.
 • Snídaně je mimořádně důležitá obzvláště pro děti a dospívající mládež, protože podporuje učení a výkonnost ve škole.
 • Nedávné systematické hodnocení šestnácti studií zkoumajících vliv vynechání snídaně na kontrolu váhy u více než 59000 evropských dětí a dospívající mládeže prokázalo, že snídání je spojeno s nižší hodnotou BMI (Body Mass Index) a zdá se být ochranou proti nadváze a obezitě.
 • Dřívější laboratorní studie udávají pozitivní vliv snídaně na výkonnostní ukazatele včetně paměti, rozsahu pozornosti a kreativity.

Teď, když víte, proč a jak máte nejen Vy, ale především Vaše děti snídat, splňte si společně svůj první domácí úkol tohoto školního roku – přestaňte sami sebe klamat všemi důvody proč to nejde a – ZAČNĚTE SNÍDAT!

Předchozí díly: Snídaně – první předmět ve školním rozvrhu a
Proč je snídaně tak důležitá.

Zdroj: www.vyzivadeti.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Ivča a Domča

  U nás snídá jen Domča. Já do sebe nenacpu (nikdy jsem nenacpala) nic dřív než na oběd.Stačí mi káva s mlékem. Domča si dává kakao a většinou k tomu jogurt, co si vybere z ledničky a vymačkaný pomeranč. Ke sváče si pak už dá chleba s něčím, takře nemyslím, že by měl hlad, když toho po ránu moc nesní:-)

 • Jarmuschka

  My nemusíme začínat, my snídáme. Každý den.
  Tedy jen já ne, pokud mám povinnosti od brzkého rána – dřív jak v šest do sebe nic nedostanu. To si pak beru „snídaňo-svačinu“ s sebou.
  Ale vím, že třeba spousta dětí od holek ze školky nesnídá, protože vstávají na poslední chvíli a počítají s tím, že po půl deváté už mají děti ve školce svačinku.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist