Celiakie – jak to podat dítěti

Rubrika: Recepty, Stravovací návyky

Jak mám dítěti vysvětlit, co mu vlastně je? Nejdřív jsem považovala za důležité najít takové vysvětlení, aby mu dítě rozumělo a aby ho ani nevylekalo, ani nezatížilo.

Dětem se musí celiakie vysvětlit způsobem odpovídajícím jejich věku

Když u Marleen zjistili celiakii, řekli jsme jí, že je alergická na pšenici a že má z toho bolesti břicha a průjmy. Takove vysvětlení ji doposud stačí. V dalších letech přijdou určitě další a diferencované dotazy, které zodpovíme podle pravdy a Marleenina věku.

Určitě si kladete otázku, jak dítě naučit, co smí a co nesmí jíst. Zde neexistuje obecně platný recept. S Marleen to bylo tak, že vždy ráda pomáhala v kuchyni a vařila s námi, takže jsme v tom pokračovali.

Lehce a hrou jsme ji naučili, co nyní smí jíst a čemu se musí vyhýbat. Ráda krájí ovoce a zeleninu a dělá z nich saláty. Velmi ráda peče a děláme spolu bezlepkové taštičky a obalované řízky s bezlepkovou strouhankou.

Při každém nákupu a vaření se přiučila, co smí jíst a na co si musí při přípravě dát pozor. Ví také, že potraviny, které jsou opatřeny přeškrtnutým klasem, může jíst bez problémů. Uplně mě zaskočilo, jak rychle se to naučila a akceptovala omezení ve stravovaní.

Velmi dbáme na to, aby Marleen nikdo nelitoval a v rozhovorech neklademe na její nemoc žádny důraz. Lidi, kteří ji litují nebo by se chtěli obšírně bavit o jejím onemocnění, vždy přátelsky, ale důrazně upozorníme, že Marleen je zcela normalní veselé děvče a že celiakie a diabetes se musí akceptovat, ale není to překážka. Myslím, že ji to dělá dobře. Ani my se k ní nechováme jinak než k jejímu bratrovi, protože jsme pevně přesvědčeni o tom, že nepotřebuje a ani nechce mít nějake zvláštnosti.

Kontrolní vyšetření

Po zjištění celiakie musí chodit Marleen na pravidelné kontroly. Jednou ročně se doporučuje odborné lekařské vyšetření, kde se zjišťuje, jak dítě roste a přibývá na váze. Krevními testy se ověřují laboratorní hodnoty. Přitom se zkoumá, jestli jsou přítomne protilátky – tTG (proti transglutaminaze).

Znamenalo by to, že v bezlepkové dietě byly nedostatky a dítě snědlo potraviny s lepkem. Kontroluje se také obsah vitamínů, zda netrpí nedostatkem železa, vápniku nebo vitamínu D.

Křupavé müsli řezy

Výživné a bohaté na vitaminy – posilují imunitní systém

musli_celiakie_grada15 minut + 20 minut pečení
15 kousků, 1 BE na tyčinku (asi 30 g)

80 g strouhaných mandlí
50 g bezlepkových lupínků
50 g dýňových semen
50 g slunečnicových semen
150 g jahelných vloček
80 g pistácií
50 g pufovaného amarantu
1 polévková lžíce sezamu
100 g sekaných lískových oříšků
75 g sušených fíků
125 g cukru
400 g kondenzovaného mléka
• trochu citronové šťávy na pokapání

Smíchame všechny přísady kromě kondenzovaného mléka a cukru.

Cukr vmíchame do mléka, a to přidame do směsi vloček a plodů.

Rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem. Pokapeme citronovou šťavou a pečeme v předehřaté troubě při 180 °C. Necháme vychladnout a rozkrájíme na řezy.

Obalovaný vídeňský řízek s houbovou smetanovou omáčkou

Oblíbené u kluků a nejoblíbenější jídlo mého syna

40 minut
4 porce, 2 BE na řízek (asi 125 g)

• 4 krůtí řízky
• sůl a pepř
100 g bezlepkové světlé mouky
3−4 žloutky
100 g bezlepkové strouhanky
• olej na opečení
200 g žampionů
• trochu másla na opečení žampionů
200 ml smetany
• zeleninový vývar

Krůtí řízky omyjeme, osušíme a okořeníme solí a pepřem. Bezlepkovou mouku, žloutky a strouhanku dáme na tři talíře. Řízky obalíme nejdřív v mouce, potom ve žloutku a ve strouhance.

Smažíme ve troše oleje dozlatova.

Žampiony na omáčku opereme, nakrájíme na malé plátky a opečeme na troše másla. Přidáme smetanu a ochutime zeleninovým vývarem.

bezlepkove_recepy_grada

Ukázka je z knihy Bezlepkové recepty pro děti – 100 oblíbených receptů, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Když Marleen ve čtyřech letech onemocněla celiakií, rozhodla se její matka odvážně experimentovat, a tak vzniklo 100 bezlepkových receptů, které nejen Marleen, ale i její kamarádky ze školky pochválily slovy „no, dobré“.

Napsal/a: Susanne Weimer–Koschera

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist