Celiakie – jak to podat dítěti

Rubrika: Recepty, Stravovací návyky

Jak mám dítěti vysvětlit, co mu vlastně je? Nejdřív jsem považovala za důležité najít takové vysvětlení, aby mu dítě rozumělo a aby ho ani nevylekalo, ani nezatížilo.

Dětem se musí celiakie vysvětlit způsobem odpovídajícím jejich věku

Když u Marleen zjistili celiakii, řekli jsme jí, že je alergická na pšenici a že má z toho bolesti břicha a průjmy. Takove vysvětlení ji doposud stačí. V dalších letech přijdou určitě další a diferencované dotazy, které zodpovíme podle pravdy a Marleenina věku.

Určitě si kladete otázku, jak dítě naučit, co smí a co nesmí jíst. Zde neexistuje obecně platný recept. S Marleen to bylo tak, že vždy ráda pomáhala v kuchyni a vařila s námi, takže jsme v tom pokračovali.

Lehce a hrou jsme ji naučili, co nyní smí jíst a čemu se musí vyhýbat. Ráda krájí ovoce a zeleninu a dělá z nich saláty. Velmi ráda peče a děláme spolu bezlepkové taštičky a obalované řízky s bezlepkovou strouhankou.

Při každém nákupu a vaření se přiučila, co smí jíst a na co si musí při přípravě dát pozor. Ví také, že potraviny, které jsou opatřeny přeškrtnutým klasem, může jíst bez problémů. Uplně mě zaskočilo, jak rychle se to naučila a akceptovala omezení ve stravovaní.

Velmi dbáme na to, aby Marleen nikdo nelitoval a v rozhovorech neklademe na její nemoc žádny důraz. Lidi, kteří ji litují nebo by se chtěli obšírně bavit o jejím onemocnění, vždy přátelsky, ale důrazně upozorníme, že Marleen je zcela normalní veselé děvče a že celiakie a diabetes se musí akceptovat, ale není to překážka. Myslím, že ji to dělá dobře. Ani my se k ní nechováme jinak než k jejímu bratrovi, protože jsme pevně přesvědčeni o tom, že nepotřebuje a ani nechce mít nějake zvláštnosti.

Kontrolní vyšetření

Po zjištění celiakie musí chodit Marleen na pravidelné kontroly. Jednou ročně se doporučuje odborné lekařské vyšetření, kde se zjišťuje, jak dítě roste a přibývá na váze. Krevními testy se ověřují laboratorní hodnoty. Přitom se zkoumá, jestli jsou přítomne protilátky – tTG (proti transglutaminaze).

Znamenalo by to, že v bezlepkové dietě byly nedostatky a dítě snědlo potraviny s lepkem. Kontroluje se také obsah vitamínů, zda netrpí nedostatkem železa, vápniku nebo vitamínu D.

Křupavé müsli řezy

Výživné a bohaté na vitaminy – posilují imunitní systém

musli_celiakie_grada15 minut + 20 minut pečení
15 kousků, 1 BE na tyčinku (asi 30 g)

80 g strouhaných mandlí
50 g bezlepkových lupínků
50 g dýňových semen
50 g slunečnicových semen
150 g jahelných vloček
80 g pistácií
50 g pufovaného amarantu
1 polévková lžíce sezamu
100 g sekaných lískových oříšků
75 g sušených fíků
125 g cukru
400 g kondenzovaného mléka
• trochu citronové šťávy na pokapání

Smíchame všechny přísady kromě kondenzovaného mléka a cukru.

Cukr vmíchame do mléka, a to přidame do směsi vloček a plodů.

Rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem. Pokapeme citronovou šťavou a pečeme v předehřaté troubě při 180 °C. Necháme vychladnout a rozkrájíme na řezy.

Obalovaný vídeňský řízek s houbovou smetanovou omáčkou

Oblíbené u kluků a nejoblíbenější jídlo mého syna

40 minut
4 porce, 2 BE na řízek (asi 125 g)

• 4 krůtí řízky
• sůl a pepř
100 g bezlepkové světlé mouky
3−4 žloutky
100 g bezlepkové strouhanky
• olej na opečení
200 g žampionů
• trochu másla na opečení žampionů
200 ml smetany
• zeleninový vývar

Krůtí řízky omyjeme, osušíme a okořeníme solí a pepřem. Bezlepkovou mouku, žloutky a strouhanku dáme na tři talíře. Řízky obalíme nejdřív v mouce, potom ve žloutku a ve strouhance.

Smažíme ve troše oleje dozlatova.

Žampiony na omáčku opereme, nakrájíme na malé plátky a opečeme na troše másla. Přidáme smetanu a ochutime zeleninovým vývarem.

bezlepkove_recepy_grada

Ukázka je z knihy Bezlepkové recepty pro děti – 100 oblíbených receptů, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Když Marleen ve čtyřech letech onemocněla celiakií, rozhodla se její matka odvážně experimentovat, a tak vzniklo 100 bezlepkových receptů, které nejen Marleen, ale i její kamarádky ze školky pochválily slovy „no, dobré“.

Napsal/a: Susanne Weimer–Koschera

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist