Výživa pro budoucnost

Rubrika: Příkrmy

Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší. A jedním ze základů, které mu dává do života, je výživa a stravovací návyky. Novopečené či budoucí maminky hledají odpovědi na své otázky. Jak dlouho mám své dítě kojit? Jaké umělé mléko je pro mé dítě nejvhodnější?

Mám svému dítěti raději vařit nebo jsou vhodnější koupené příkrmy ve skleničkách? Je lepší dát svému dítěti čerstvé ovoce nebo raději ovocné přesnídávky?Jsou lepší kaše mléčné nebo bezmléčné? A právě na tyto otázky a nejen na ně se snaží odpovědět projekt nazvaný „Výživa pro budoucnost“, který byl ve středu 18. 2. 2009 představen na tiskové konferenci v Praze.

Motto:
„Tvá výživa bude Tvým lékem.“ (Hippokrates, 460 – 370 př. n. l.)

debataV úvodu tiskové konference zazněla slova marketingového managera společnosti HERO Jiřího Zedka, jehož zdrojem byl Manuál prevence v lékařské praxi od Státního zdravotního ústavu.
„Zdraví jednotlivce je dáno třemi faktory. Úrovní zdravotní péče, kvalitou životního prostředí a dále výživou a životním stylem. Bydlíme ve velkých aglomeracích, kde životní prostředí může být narušené a kvalitní životní prostředí je pro nás často těžce dostupné. Úroveň zdravotní péče v ČR je na velmi vysoké úrovni, ačkoli jeho kvalita může v rámci jednotlivých regionů kolísat a s výjimkou prevence často řeší až nějaký konkrétní problém.“ Zdá se, že první dva uvedené faktory a jejich vliv na naše zdraví my sami nejsme schopni příliš ovlivnit. „Naopak výživu ovlivňujeme každý den. Tím, co si dáme ke snídani, na oběd, na večeři, jakým způsobem se stravujeme, ovlivňujeme své zdraví od první minuty. Čím dříve začneme se správnou výživou, tím dříve nastavíme organismus a budujeme zdraví na celý život.“

Jiří Zedek dále hovořil o tom, že: „Žijeme ve velké záplavě informací. Ty jsou často nesrozumitelné, někdy si dokonce vzájemně odporují a pak může být pro mnohé maminky obtížné si najít ty správné informace a správně se rozhodnout.“

A právě projekt „Výživa pro budoucnost“ si klade za cíl srozumitelnou formou předávat rodičům důležité informace, které se týkají výživy jejich dětí, a to od jejich narození. Přináší nový pohled na celkový přínos výživy, nikoli jen škálování dle věku dítěte nebo druhu stravy (kojenecká mléka, příkrmy, kaše, atd.). Nabízí nutriční doporučení s ohledem na současné i budoucí potřeby dětí a také definuje 7 klíčových oblastí dětské výživy, které pak ovlivňují jeho zdraví po celý život.symboly2

Je to:

  • posilování obranyschopnosti organismu,
  • rozvoj nervové soustavy a zraku,
  • podpora krvetvorby,
  • růst zdravých kostí a zubů,
  • příznivé působení na činnost srdce a cév,
  • správné stravovací návyky
  • udržování správné tělesné hmotnosti.
Kliknutím na obrázek si ho zvětšíte.

Tyto klíčové oblasti mají své grafické znázornění a měli bychom se s těmito symboly setkávat například na obalech výrobků dětské výživy společnosti HERO, která se stala prvním partnerem tohoto rozsáhlého projektu. Společnost HERO CZECH ve svém portfoliu nabízí známé produkty, jako umělá mléka Sunar, nápoje, ovocné a masozeleninové příkrmy Sunárek, kaše a sušenky Sunarka, ale také výživu pro těhotné a kojící maminky Gravimilk nebo snídaňové cereálie a cereální tyčinky Corny, atd.

Závěrem svého vystoupení Jiří Zedek také zmínil, že celý projekt je otevřený i dalším firmám, které by se do něj v budoucnu chtěli zapojit.

MUDr. Natália SzytányiOdborným garantem projektu je Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. A jedna z týmu lékařů, kteří na projektu pracovali, MUDr. Natália Szytányi, praktický lékař pro děti a dorost a dětský gastroenterolog, byla rovněž na tiskové konferenci přítomna.
„Já se jako pediatr a dětský gastroenterolog každodenně potkávám s maminkami jak v ordinaci, tak na webu, kde řešíme otázky výživy opravdu denně. Informací o výživě je dnes mnoho, je i mnoho nesrovnalostí a každá z maminek si pak vše může vyložit po svém. Pediatři něco doporučují, něco doporučují ve svých marketingových materiálech firmy, které se výživou zabývají, něco zas doporučují i různé alternativní společnosti. Tudíž kdo se podívá na internet, nalezne informace z toho i z toho soudku a vyznat se v tom je často velmi problematické.“

MUDr. Szytányi také ve svém vystoupení neopomenula zdůraznit důležitost kojení s ohledem na prevenci vzniku alergií či obezity, a to alespoň v prvních 6 měsících života dítěte.
„V současnosti je obrovský nárůst civilizačních nemocí. Jedná se nejen o alergie, ale do popředí se dostává nadváha. Za posledních 10 let máme několikanásobný vzrůst dětí s nadváhou. Každé třetí dítě trpí alergií, děti mají problémy s kostmi… A jedinou zásadní věcí, kterou můžeme ovlivnit, je výživa.“

Shrnula také pozitiva nového projektu „Výživa pro budoucnost“ z pohledu pediatra: „Já bych zmínila jen dvě stránky tohoto konceptu. Jedna je stránka odborná a jedna je stránka praktická. Odborné stránky pediatři vřele vítají, stejně jako každou pozornost, která je upřena na výživu děťátka.“ Za velmi praktické označila MUDr. Szytányi nový způsob značení na obalech dětské výživy, neboť si maminka může vyhledat přínosy daného pokrmu pro své dítě a hlídat si i konkrétní nutrienty ve stravě obsažené. Obzvlášť, má-li dítko již určité zdravotní problémy a pediatr nastínil možnosti nápravy úpravou jídelníčku.

Je velmi pravděpodobné, že přístup MUDr. Natálie Szytányi k projektu „Výživa pro budoucnost“ je lehce ovlivněn i skutečností, že je sama v současnosti čerstvou maminkou 6-týdenního chlapečka a nemusí nutně zmiňovaný projekt vnímat pouze profesionálně, ale i z té druhé strany barikády, jako maminka.

Jsem si jistá, že si projekt „Výživa pro budoucnost“ maminky získá, pomůže jim snáze se orientovat v záplavě informací a volit nejvhodnější skladbu jídelníčku svých dětí. Jistě si zaslouží pozornost veřejnosti zejména díky svým odborným základům. Nicméně bych byla potěšena, kdyby se projekt rozšířil na veškeré potraviny, nikoli jen dětskou výživu. A také, pokud by bylo možné aplikovat jej kromě běžných domácností také do školek, škol a veřejného stravování obecně. Ale to už se pohybuji nejspíš v oblasti science-fiction. I když, kdo ví?

Více o projektu „Výživa pro budoucnost“ naleznete na www.vyzivaprobudoucnost.cz

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist