Výživa kojenců

Rubrika: Příkrmy

777540_mi_first_cookieVýživu kojenců lze rozdělit na tři období, která do sebe postupně přecházejí a každé z nich trvá přibližně 4 – 6 měsíců. První období je výhradně mléčné. Množství mléka pro zdravého kojence odpovídá 1/6 jeho hmotnosti, tj. 150 – 180 ml/kg/den, maximálně 1 litr mléka denně. Toto množství plně pokryje potřebu tekutin dítěte…

Druhé období je přechodné období, během něhož dítě dostává k mléku kašovité nemléčné příkrmy speciálně upravené pro tento věk. Ve třetím období je postupně zařazována do jídelníčku upravená strava dospělých vhodná pro dítě.
Výživu kojenců lze rozdělit na :
1. Přirozenou výživu

2. Umělou výživu

3. Příkrmy

4. Přídavky

1. Přirozená výživa
Výživa mateřským mlékem je ideální způsob výživy pro zdravého novorozence a kojence v prvním půlroce života. Dosud se nepodařilo vyrobit mléko , které by dítěti přinášelo tolik výhod jako mateřské mléko. Mateřské mléko se nejlépe tráví a vstřebává. Obsahuje řadu látek, která kojence chrání před infekčními onemocněními, může omezit rozvoj i jiných onemocnění, jako jsou např. různé formy alergie. Kojené dítě získává všechny nezbytné živiny z mateřského mléka mnohem efektivněji než z umělé výživy. Kojení rovněž zabraňuje překrmování dítěte. Tělesný kontakt při kojení přináší matce i dítěti pocit bezpečí a posiluje vzájemný citový vztah. Úspěšné kojení s přiměřeným vyprazdňováním prsu je prevencí jeho zánětu. Kojení je i nanejvýš praktické – mateřské mléko má vždy správnou teplotu, je připravené k použití v kteroukoli denní i noční dobu a je nejlevnější. Zdravý kojenec může být výhradně kojen až do ukončeného šestého měsíce života, v dalším období je třeba přikrmovat.

2. Umělá výživa
Umělé mléčné přípravky se vyrábějí většinou z kravského mléka a lze je rozdělit na počáteční a na pokračovací mléka. Další mléčné přípravky mají specifické použití.
· Počáteční mléka jsou určena novorozencům a kojencům od 0 do 12 měsíců, kteří nemohou být kojeni. Obsahují vitamíny a minerály, jejichž poměr a zastoupení kopíruje složení mateřského mléka. Důležitý je obsah bílkovin, zvláště poměr bílkovin syrovátky a kaseinu ( může se výrazně lišit u jednotlivých přípravků). Z cukrů se používá buď výhradně laktóza nebo laktóza s přídavkem dalších cukrů. Pro děti, které nesnášejí laktózu, byly připraveny léčebné dietní mléčné přípravky se sníženým nebo nulovým množstvím tohoto cukru. V posledních letech byla zavedena tzv. antirefluxová počáteční mléka zahuštěná rýžovým škrobem nebo vlákninou s cílem zabránit ublinkávání malých kojenců.
· Pokračovací mléka. Jsou určena pro děti od ukončeného 4. měsíce do 36. měsíce života. Tato mléka nejsou vhodná, pokud má kojenec výlučně mléčnou stravu. Podávat se mohou od okamžiku, kdy dítě dostává příkrm. Tato mléka mají snížený obsah bílkovin, které děti dostanou ve formě příkrmu. Pro starší kojence je naprosto nevhodné syrové kravské mléko, především pro svá hygienická rizika a vysoké riziko alergií. Těmto dětem nelze doporučit ani mléka s prodlouženou trvanlivostí, kondenzovaná mléka a pasterizovaná mléka s redukovaným množstvím tuku.. Důvodem je nevhodné složení – buď nadbytek některých složek (např. bílkovin) nebo jejich nedostatek (např.vitamínů, jódu, železa, esenciálních mastných kyselin).
· Mléka pro nedonošené děti a děti s nízkou porodní hmotností. Děti s nízkou porodní hmotností potřebují více energie a bílkovin, proto se v mléku upravuje poměr bílkovin. Mléka jsou obohacována o speciální tuky, mastné kyseliny, vitamíny a některé minerály. Aplikace těchto přípravků musí být pod kontrolou lékaře.
· Sójové mléko Sójové mléko je nejčastěji užíváno z důvodů alergie na bílkovinu kravského mléka, vegetariánském způsobu výživy a při nesnášenlivosti mléčného cukru – laktózy. Důležitým poznatkem je ta skutečnost, že při alergii na bílkovinu kravského mléka se u 30 – 50 % dětí vyvíjí též alergie na bílkovinu sóji.
· Přípravky se sníženou antigenicitou. Udává se, že u 1-3% kojenců vzniká alergie na bílkovinu kravského mléka. Je-li tato diagnóza stanovena, podávají se kojenci tzv. hypoalergenní přípravky. V těchto přípravcích je bílkovina štěpena na menší jednotky, které již nealergizují.
· Kozí mléko. Kozí mléko se pro své složení nehodí pro výživu kojenců a není vhodné ani u těch dětí, které nesnášejí na kravské mléko.

3. Příkrmy
Pokud dítě prospívá, má být živeno samotným mlékem do 4. – 6. měsíce života. Příkrm je vhodné podávat nejdříve na konci 4. měsíce a nejpozději na konci 6. měsíce. Příkrm se podává zásadně lžičkou. Jako první příkrm se podává jednosložkové ovocné či zeleninové pyré, které se již nedoslazuje. Každý nový druh má být do jídelníčku zaváděn s odstupem 3-4 dnů ke snazšímu rozpoznání případné nesnášenlivosti. Dále se zařazují do stravy vícesložkové ovocné příkrmy a zeleninové či masozeleninové příkrmy. V průběhu dalšího, tj. pátého měsíce, je vhodné ovocné pyré smíchat s neslazeným jogurtem (nesmí se použít tvaroh). Během 5.-6. měsíce je do stravy obvykle zařazován další příkrm ve formě bezlepkové mléčné kaše. Každá porce příkrmu zcela nahradí jednu porci mléka.

4. Přídavky
· Vitamín D. Vitamín D je potřebný pro správný vývoj kosterního skeletu a v organizmu je tvořen působením slunečního záření. Toho je v naší zeměpisné poloze v zimních měsících nedostatek. Děti narozené na podzim tak mají dostávat přídavek vitamínu D asi 1,5 roku , děti narozené na jaře asi 1 rok. Pozor však, všechny mléčné přípravky umělé výživy obsahují v 1 litru připraveného mléka denní dávku vitamínu D. Pokud je zaručeno, že tuto dávku dostane dítě v mléce, tak není další přídavek vitamínu D vhodný.
· Fluorid. Fluorid se podává k účinné prevenci zubního kazu u dětí starších 6. měsíců. Je dokázáno, že preventivní podávání fluoridu ve správných dávkách snižuje kazivost zubů až o 50 %.

Napsal/a: Lentilka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (18 vyjádření)

  • Anonymní

    Mam 5ti leteho parchanta jak ´u mam zacpat jeho urvanou držku !!! -.-

  • Lien

    Anonymní, já s tebou tvůj názor plně sdílím, když jsem začala navštěvovat tyto stránky, také jsem se dostala do „konfliktu“ kvůli názoru, že kozí mléko je rozhodně lepší než kravské umělé, ale různé mediální kampaně, reklamy a rady pediatrů udělají své 🙁 a tisíce žen by se bálo dát čerstvé domácí mléko a raději použijí uměle upravované.

  • Anonymní

    Mám odkojené tři děti na kozím mléce a nechápu proč zde je absolutně vyloučeno jako alternativa ke kojení. Krmit děti Nutrilonem mi připadá horší varianta.
    Kozí mléko dokonce u dcery, která má težkou srdeční vadu zlepšilo zdravotní stav natolik, že lékaři (z Motola kardio-oddělení) doporučili ho podávat dítěti dál. Když jsem dávala dceři Nutrilon, tak se zahleňovala a měla potíže jak zažívací (stálé zácpy) tak i dýchací.

  • Anonymní

    Přeji hezký den nebo večer jenom že máte moc hezké povídání o zdravé výživě kojenců.

  • Anonymní

    S takovýmhle smyslem pro humor prdíky jistě brzy přejdou :-)))

    Marina

  • Anonymní

    Jsem kojenec je mi 1 den, mám prdíky, co s tím mám udělat?

    [)r!Ver

  • Anonymní

    Nerikam,ze to lekar mysli zle,jen mi vadi,ze kdyz se zeptam na konkretni otazku neni mi jasne odpovezeno.Vsechny doporucene vysetreni samozrejme obejdeme,to bych sama se sebou nevydrzela.

  • Anonymní, chápu, že člověka unavuje poslouchat připomínky od příbuzných a známých, ale lékař to asi nemyslí špatně. Je taky možné, že dítě je míň pohyblivé kvůli váze. Ale vyšetření bych určitě absolvovala. Když se zjistí, že je vše v pořádku, můžeš být klidná a počkáš jen, až dítě začne chodit a vyběhá to.
    Já bych s dítětem šla raději k lékaři zbytečně, než abych něco zanedbala.

  • ctiradka

    Anonymní, já si nemyslím, že by doktor posílal nějaké dítě na vyšetření, kdyby k tomu neměl důvod. Jasně, že tabulky nemusí dítě dodržovat vždy, ale tabulky jsou tu právě od toho, aby „něco signalizovali“…
    Možná teDˇn apíšu něco, co zrovna slyšet nechceš, ale dítě,které váží v 10měsících 12,5kg mi taky přijde obézní… Takže pokud není přejídáno, je určitě na místě vyšetření třeba na tu štítnou žlázu…
    Já mám opačná problém, já mám děti obě hudené a to taky „mimo tabulky“, starší má nějakéá vyšetření už za sebou a závěr zatím je, že to má geneticky (má po kom)..necméně pro porvnání, můj tří apůl letý syn váží 11kg (Tvoje 10měsíční dítě 12,5kg).. Můj druhý půlroční syn měří 71cm a váří 6,5kg.. takže obě moje děti jsou zas dost hubené…
    Co se týká lezení, tak taky moc nesouhlasím s tím, že doktoři by nevěděli, co dělají… Ano některé děti LEZENÍ přeskočí, nicméně NENÍ to dobře. Lezení je velmi důležité pro posílení svalů hlavně na zádech, takže by se překakovat nemělo. Proto doktoři chtějí, abyste se rozletli. taky když se dítko začne více hýbat, tak přebytečná kila může lehce „vyběhat“, takže pro případ, že tvoje holčička bude zdravá (vyšetření budou bez zjištění) tak když se rozhýbe, tak přebytečná kila ztratí.. takto to bývá tedy u kojených dětí… Kamarádka taky měla takového buclíka (kojeného, u dětí živených umělě to je jiný problém…) a rozhýbal to…
    A ještě jena poznámka, neplást si plazení s lezením..plazení se vynechat může docela dobře, ale lezení je fakt pro dítě a jeho svaly dost důležité… Lezení je na čtyřech, plazení je po břiše v leže…
    …tak snad jsem se Tě nedotkla…

  • Anonymní

    Mám holčičku je jí deset měsícu a pul.Do sesteho mesice jsem plně kojila potom jsme zacali papat podle toho co nam nase detska lekarka poradila ,stale kojim Terezka vazi 12 a pul kg.uz jsme absolovovali neurologii protoze se jeste v 8 mes nechtela otacet na brisko ca zpet ,dnes uz meta sudy sedne si sama na podlaze se sune na brisku dozadu stoji.podle neurologa je obezni a opozdena asi o mesic.nuti nas abychom jem lezeli a stimulovali na lezeni.Nikdo nam nerekl jak,docetla jsem se ze naucit dite lezt nelze,musi chtit samo.vubec nebera to ze nektere ditka proste lezeni nahradi necim jinym.jinak je jeji vyvoj napúrosto v poradku.ted nas posila nase detska na vysetreni stitne zlazy.terinka meri 74cm a vaha je tedy 12a pul kg.byla bych moc rada kdyby mi nektera maminka ktera ma ,mela take krasneho puclika napsala jak to u nich vypadalo uz me docela unavuje poslouchat jak je tlusta, podle jejich tabulek .

  • JanaK

    Karlo – pokud už někam nechodíte, zařiďte si návštěvu u dětského stomatologa – prohlédne děcku zoubky a poradí jak se o zoubky starat a také zodpoví vaše případné dotazy. Je vhodné začít s prohlídkami v době, kdy děcko nic netrápí, děti se pak zubařů nebojí.

    No a k dietkám, budete se divit, ale znám pár maminek, kterým pediatr doporučil omezit kojení kvůli „vysoké“ hmotnosti děcka. Trošku se v tom pohybuji, a tak vím, že kojené děti po roce již tolik nepřibývají a většinou vše vyběhají. Jinak pokud od porodu sledujeme percentilové grafy (zdravotní průkaz – část informace pro rodiče), hlavně výškově/hmotnostní, máme jistotu jak to s tou naší ratolestí vypadá. Tyto grafy dokážou ukázat, zda je vše v pořádku.

    Co mě však v článku zarazilo je doporučení míchat ovocné pyré s jogurtem již v 5. měsíci – jogurt je dětem doporučován až kolem 9. měsíce. Jo a podle mne jsou příkrmy (nemléčná strava) vhodné až v době, kdy již výživa mlékem nestačí, tj. 6-7 měsíc. V dnešní době, kdy téměř vše je vyráběno synteticky a do spousty potravin je zbytečně přidáván cukr, jsou podle mne pozdější příkrmy spíše k užitku. Ale pozor, je to jen můj osobní názor.

  • Anonymní

    aha

  • Pro kojené dítě dieta blbost.My jsme byli kojeni asi dva měsíce,jinak jsme na UM,a vypadáme,že se máme dobře.Však mi to jednou vyběháme,už s tím začínáme.Máme 10 měsíců,80 cm,asi 12 kg.Ale podle tabulek,které jsou jenom orientační,odpovídáme věku 14 měsíců,jsme prostě kus chlapa.
    A co se týká FLUORIDU? My ho používáme od 6 měsíce,a myslím si,že dostatek ho strava nezajistí.Pro prevenci užíváme 1/2 tabletky denně.

  • Kojené děti možná často přibírají více na váze, ale nevidím v tom žádnou vědu. Syna jsem plně kojila šest a půl měsíce, ze začátku dost přibíral, ale pak se vše upravilo.Dieta? Určitě bych své dítě takhle netrápila.
    Zajímá mě podávání FLUORIDU. Danečkovi vyrostly zuby poměrně brzy – už ve třech měsících, teď má pět zubů a osm měsíců. Máte někdo zkušenosti s podáváním Fluoridu??? V rodině máme dispozice velké kazivosti zubů. Nevím, poraďte. Díky:-)

  • Anonymní

    Větší blbost než dietu pro kojené děti jsem jakživa neslyšela. Na rozdíl od nekojených kojené děti si přesně řeknou, kolik potřebují, mají v jídle dostatek všeho, co potřebují, a navíc mají prostě základ, který potřebují. To, že jsou některé tlusté, bych vůbec, ale vůbec nebrala v úvahu. Mají dopředu zásoby pro vyběhávání. A neviděla jsem nikdy kojené dítě, které by bylo v pozdějším věku tlusté (pokud tedy maminka nebo někdo nemá třeba 100 kilo, to pak ano, ale nesouvisí to s kojením),.

  • kristýna

    no, tak ato my ted už měsíc kojíme přes den tak po 1,5 hodině, skoro neblinká, měl na 3 měsících 6300,- a 66 cm. Tak nevím, jestli má hlad, nebo prostě mu ta dávka nestačí a musí jíst častěji. Ale jinak je spokojenej, a prospí ted skoro celou noc. Tak do těch pěti – šesti, někdy ještě usne, někdy ne. Tak snad žádnou dietu potřebovat nebude, i když ty jeho faldy!!

  • Anonymní

    dieta pro kojene deti?? tak to je opravdu k smichu.

  • K fluoridu. Jako vždy se doktoři neshodnou, někdo tvrdí dávat a někdo nedávat, neboť je ho ve stravě dost. Já víc věřím naší doktorce, která říká nedávat, pouze ve vyjímečných případech vysoké kazivosti zubů, což většina dětí nemá.

    Ke kojení – viděla jsem pár kojených dětí, kterým by troška dietky neuškodila :-))). Na rozdíl od těch mých nekojených hubeňourů (dělám si srandu, aby mi nikdo nenadával!)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist