Pozor na dětská menu ve fastfoodech

Rubrika: Ostatní

Počet obézních dětí neustále stoupá. Lví podíl na tom mají i prodejny řetězců rychlého občerstvení. Lákavým marketingem zaměřeným na děti a dárky pro ně je podporován prodej jídel s vysokým obsahem tuku, cukru a soli. Dospělá menu, jsou-li konzumována teenagery, jsou zdravá ještě méně. Celosvětový test se zaměřil na prodejny McDonald’s, KFC a Burger King.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace bylo na celém světě v roce 2005 1,6 miliardy lidí s nadváhou, do roku 2015 toto číslo vzroste na 2,3 miliardy. Nadváha a obezita jsou spojené s vyšším výskytem kardiovaskulárních chorob, cukrovky 2. typu a mohou být faktory přispívajícími k rakovině. Děti, které trpí nadváhou, jsou v dospělosti k těmto nemocem náchylnější. Navíc si přenášejí dětské stravovací návyky do dospělosti.

Test se zaměřil na dětská menu z řetězců McDonald’s, KFC a Burger King. Cílem bylo porovnat nutriční hodnoty a způsoby propagace jednotlivých dětských menu. Zatímco Burger King nenabízí žádnou variantu dětského menu, KFC i McDonald’s nabízí velmi kalorická menu pro děti. „Kalorická hodnota dětského menu z McDonald’s představuje přes 36% doporučené denní dávky energie,“ uvádí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. „Obsah soli v dětském menu ale dosahuje poloviny doporučené denní dávky pro chlapce ve věku 7 až 10 let,“ doplňuje Beneš. Dětská menu tak nejsou žádnou lehkou svačinkou, ale vydají za velký oběd, a to ještě kaloricky nevyvážený.

Starší děti, které konzumují dospělá menu, jsou obezitou ohroženy ještě výrazněji. Big Mac menu představuje 43 procent doporučené denní dávky energie pro chlapce ve věku 15 až 18 let.

Největším problémem dětských menu byl vysoký obsah zejména nasycených tuků a velmi vysoký obsah soli. McDonald’s jako jediný z řetězců nabízí i zdravou variantu dětského menu, která má poloviční energetický obsah. Součástí všech dětských menu jsou sladké nápoje včetně Coca a Pepsi coly i přesto, že se výrobci těchto sladkých nápojů zavázali nenabízet je dětem mladším 12 let.

logoVýsledky testu dětských menu vyšly v říjnovém vydání časopisu TEST, ve kterém dále naleznete test balených vod a pitné vody z vodovodu, zimních pneumatik, test domácích kin, varných desek a srovnání nabídky spotřebitelských úvěrů.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Virenka

  Souhlasím s článkem, že jídlo v těchto zařízeních není žádným vzorem zdravé a správné výživy, ohromně kalorické a velmi výrazně chuťově připravené tak, aby vznikla pokud možno závislost na tomto typu jídla.

  Já sama si i u KFC, i u Meka najdu to, co mi docela chutná. U obou mi jedou saláty. Jíme tam zřídka, možná jednou za 2-3měsíce, ale chodím tam plánovitě. Myslím si totiž, že děti (a puberťáci jsou úplně zvláštní sorta) chtějí vždycky to, co nemají. Návyk při tak nízké frekvenci jim neudělám, ale doufám, že jednou, až dojdou k protestu proti rodičům, nebudou mít potřebu protestovat takovými jídly, které rodiče „berou“.

  Argument, že maminky chodící často do fastfoodů nemají čas vařit, je pro děti k ničemu. Dost dětí to může vnímat úkorně, že mamka jen vaří doma a nemohou dostávat lahůdky v KFC. Všechno závisí na tom, jestli dítěti to jídlo chutná, nebo ne. A v tom se fastfoody hodně snaží. Jejich zmrzlina je šíleně přeslazená a přesto vyladěná tak, aby chutnala velkému počtu lidí, což se taky děje.
  Co naděláme, zelenina zkrátka nikdy nebude chutnat jako zmrzlina nebo čokoláda…

 • Takže jak uvidím vidle před KFC tak je tam Bramborka?????
  Taky vždycky říkáme, že vidláci jedou do světa:)))

 • Bramborka

  My to máme do nejbližšího KFC nebo MCdonalds pořádně daleko, takže nějaké pravidelné špatné stravování u nás nehro((-: A zcela upřímně zde říkám, že když už jedeme na nějaký ten rodinný výlet, návštěva KFC je jakýsi bonus (do „mekáče“ nechodíme, tam nám nechutná). Vyloženě se tam těšíme, no, prostě – vidle zapíchnem u vchodu a po cestě nám z bot vypadává sláma(((-: Dáme si s chutí hranolky i maso, já kafe, prostě si to moc užíváme, protože příště se tam dostanem až za rok(((-: Doma máme čerstvé ovoce a zeleninu úplně každý den, děti to milují a my také rádi mlsáme zdravě, takže se pro nějaký ten hříšek moc nehroutíme((-:

 • Nestravujeme se u nich a děti už vůbec ne, i když doma si hranolky uděláme………..
  Jednou za čas, když jedeme a máme to po cestě, tak kafčo a před půl rokem jsem si dokonce u nich dala celé menu, no snědla jsem ho s chutí:)
  Znáte to, když je hlad……
  Ale jinak ne ne ne ne!!!!

 • Lussy

  Já zastávám názor – všeho s mírou.
  Mě u Mekáče chutná a jako těhotná bych se mohla stravovat jen tam. Spíš to leze dost do peněz, aby se člověk pořádně najedl.
  Máme příbuzné po celých Čechách a tak když někam s malou jedeme,vím, že u Mekáče jí mám kde přebalit a nakrmit.
  2x jsme jí koupili dětské menu, samozřejmě že ne hamburgra,colu a hranolky,ale zeleninový salát, jablečný džus a suchou opečenou housku bez ničeho.

 • Lien

  Mě McDonald smrdí a prostředí mi přijde takové umolousané, nechodím tam ani na záchod a jíst taktéž ne.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Když někde jedeme třeba po dálnici nebo tak, tak přiznávám, že si na nějaký ten sendvič zajdeme. Je to cca 1x za měsíc, tak z toho na mě snad obezita nekouká:-)Ale já osobně miluju jejich zmrzlinu a zeleninový salátek:-)
  Synovi tohle jídlo nechutná, takže koupíme jen hračku z toho dětskýho menu, aby mu to nebylo líto:-)

  Jinak také neuznávám denní nebo častější stravování tohoto typu, cpát se denně big macem a spol. mi nepřijde nejvhodnější, nehledě na to, že to nepovažuju za dostačující oběd. Přítel se ale stavuje častěji, když jede autem z práce, a „potká“ mekáč, tak se tam staví. Jenže on by potřeboval tak 4 ty menu, aby mohl říct, že je sytý:-)

 • Danniella

  Zajímavý článek.
  Také podobná zařízení nenavštěvujeme. Kromě kalorické hodnoty je dost odpuzující i původ a kvalita surovin, z nichž se některá jídla připravují. Nemluvě o odpadu, který řetězce tohoto typu chrlí. Nejsem žádný aktivista, ale podporovat to nemusím.

 • Horempádem

  No přidávám se k NEkonzumentům této úžasné stravy. Nikdy jsme k tomu netíhli a nejspíš to tak i zůstane. Jejich menu mi nic neříká a ani za mák si takto nepředstavuji svačinu či přímo oběd :-))

  Jednou jedinkrát jsem se s dcerkou vstavila v „Mekáči“ a to jen proto, že nikam jinam jsem se nedostala s kočárem. Koupila jsem si tam vodu a jí ovocný salát. Tím naše návštěva skončila a věřím, že na dlouhou dobu byla poslední :-))

  Nevím uvidíme, možná když dcerka uvidí, že to není nic, co by nás jako rodiče uspokojovalo, tak k tomu tíhnout nebude. I když to se uvidí, co se bude dít, až bude chodit do školy a někdo ve třídě postaví prestiž na tom, kolikrát do týdne si tam dávají oběd. No snad pomůže vysvětlení, že to je asi proto, protože jejich maminka asi nemá čas vařit.

 • Padmé

  Děkuji za info.
  Osobně považuji fastfood McDonald´s a jiné podobné za příšerné a pociťuji k nim určitý druh averze. Obloukem se jim vyhýbám… Ostatně nikdo z celé naší rodiny se u nich nestravuje.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist