Petr Urban: Jsem rád, že autoři jako Hašek a Neruda vůbec žili

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Křest knihy Povídky malostranské, který se konal v Paláci knih, proběhl především ve znamení smíchu. Jak jinak, když je jejich ilustrátorem Petr Urban a kmotrem komik Václav Upír Krejčí spolu s Pavlem Novým.
Křest klasiky české literatury se konal 22. října 2009 v prostorách zmiňovaného Paláce knih NeoLuxor na pražském Václavském náměstí…

Naprosto ideální prostředí pro významné akce všeho druhu, neboť kromě širokého výběru nejen knižních publikací mají návštěvníci možnost posedět v klidu i v literární kavárně, přímo mezi stovkami knih. Stejně tak využil chvíle před zahájením i český ilustrátor Petr Urban se svými přáteli. Brzy ale na něj již čekali fanoušci, kteří nejprve vytvořili řadu těch, jejichž kniha se bude navždy pyšnit jeho podpisem.

křest

I když křest začal s několikaminutovým zpožděním, byla by chyba si nepočkat. Kromě neutuchajícího smíchu Petra Urbana nechyběly ani vtípky obou kmotrů.
Mezi dalšími hosty byla i spisovatelka Heda Bartíková, která prozradila, že chystá autobiografickou knihu právě o Petrovi Urbanovi. Termín vydání ale zůstává zatím tajemstvím.

Petr Urban již dříve ilustroval Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka. Nerudovy Povídky malostranské byly druhou zakázkou, kdy měl za „úkol“ nakreslit doprovodné ilustrace postaviček obou nezapomenutelných publikací těchto dvou géniů české literatury podle svého.
A právě těmito slovy i sám Urban charakterizoval své nejnovější dílo: „Jsem rád, že autoři jako Hašek a Neruda vůbec žili. Kreslím to tak, jak to vidím.“

UrbanI přesto, že je Urban známý spíše svým svérázným humorem, který vykresluje i na svých obrázcích již od roku 1991 a to nejen v knihách, ale třeba i v reklamě, na stránkách novin a časopisů, vůbec se nemusí ctitelé klasiků obávat.
Jak Neruda zachytil v podrobných popisech svého díla postavičky kolem sebe, stejně tak svérázně, ale s úctou, je barvami vyjádřil i Urban. Čtenáři tak mají jedinečnou možnost vidět tyto hrdiny malostranských uliček v podobě, která je jim blízká, která je osloví a jež je rozhodně nebude nudit. Úředníci, služky, obchodníci, ale i studenti nebo žebráci – Neruda je vylíčil i s jejich vlastnostmi, s jejich každodenním bojem dobra a zla. Urban využil tohoto vynikajícího popisu a přidal svůj osobitý a jedinečný pohled na tyto dávno zapomenuté postavičky Malé Strany a to včetně dobového oblečení i tehdejšího prostředí. Kromě jednotlivých hrdinů vykreslil i naprosto okouzlující atmosféru této staré pražské čtvrti, kterou, dle svých slov, navštívil jednou: „Kouzelná, krásná Nerudova ulice. Jen je to do kopce…“

postavičky
postavičky

Kromě zmiňované knihy patřil křest i dalším, i když neméně zajímavým knížkám předního českého ilustrátora. Nakladatelství Fragment totiž současně vydává i další Urbanovi publikace, ty již ale přímo srší osobitým humorem tohoto kreslíře. Již z toho je pochopitelné, že jsou určené výhradně pro dospělé.

Kdo by neznal Perníkovou chaloupku nebo Červenou Karkulku. Zkuste si ale obě pohádky představit právě s bodrými humornými ilustracemi Petra Urbana. Vznikne naprosto odvážné zpracování klasických pohádek, kde zjistíte, že není perník jako perník, a co všechno má Karkulka „červené“. Obě knížečky jsou proto naprosto originálně, ale přesně charakterizované jednoduchými slovy: Je to hustý! Na dotaz moderátora, zda „to bude ještě hustější“ se pan Urban pousmál a i přesto, že spolu s Upírem Krejčím zavtipkovali nejasným směrem, málokdo by asi věřil, že tohle je konec. Spíše snad začátek, nemyslíte…?

obal
obal

Soubor knih, které uzavírají nejnovější díla kreslíře, jsou opět dvě, u kterých se budete bavit. Oblíbené „pivrnecké“ téma se tentokrát odráží ve sbírce kreslených vtipů Pivrnec a šéf, Pivrnec a tchýně. Opět obě nabité skvělým humorem, takže nudit se u jejich prohlížení nebudete. Ovšem pozor – určeno výhradně pro dospělé!

obal
obal

Petr Urban je narodil v roce 1960 v Jablonci nad Nisou. Dnes žije v severočeské obci Smržovka. Je to jeden z nejpopulárnějších českých kreslířů a ilustrátorů. Z jeho pera vzešla naprosto originální postavička Rudy Pivrnce, která svým osobitým humorem ztělesňuje nejrůznější lidské vlastnosti. Právě tato postavička, spolu s Květou Pěničkovou je známa i za hranicemi a stala se velice populární.
Urban se věnuje kreslení nejen do knih, hodně času věnuje i reklamám, především pro možnost uplatnění fantazie, která je v této oblasti velmi dobře realizovatelná.

povídky malostranské

Uvedené knižní tituly vydalo v roce 2009 nakladatelství Fragment.

Povídky malostranské – Jan Neruda

ISBN: 978-80-253-0888-2
Počet stran: 220
Ilustrace: Petr Urban
Vydání: první

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • frančice

    Skvělý tip, zrovna nemám co číst. Děkuji. U Urbana se vždy pobavím.

  • Padmé

    Děkuji za článek a za tipy.
    Petra Urbana samozřejmě známe.:-)
    Někdy je jeho humor trochu černý a poněkud cynický, nicméně pobaví. Už nás mnohokrát rozesmál.:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist