Děti a nočník, víte jak na to?

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

429641_baby_with_booksUž jste někdy slyšeli od některých rodičů o úspěchu jejich dětí, které se sotva naučily sedět a už chodí na nočník? Já tedy ne. Věk, kdy dítě pozná, že je třeba používat nočník nebo záchod, je u každého jiný…

Říká se, že holčičky chodí na nočník dříve než kluci.
Už žádné přebalování a vyhazování peněz za plínky. O tom sní snad každá maminka, ale jak naučit dítko chodit na nočník?

Na začátku maminka okouká denní rytmus dítěte. Koncem prvního roku vykonává dítě svoji potřebu celkem pravidelně a tak maminka pozná, zda chce dítě kakat nebo čůrat.
Pokud se dítěti podaří do nočníku něco udělat, ještě to neznamená, že si je toho vědomo.
Správný čas, kdy dítě začne používat nočník nebo záchod si určí samo. Stejně jako lezení, chození, mluvení. Teprve v druhé polovině druhého roku si dítě uvědomí, že loužičku udělalo ono. Vadí mu mokré kalhoty nebo počůraná plínka.

Při učení základních hygienických nácviků uspějete, jen když bude dítě spolupracovat.
Buďte si jisti, že to nebude jednoduché. Dítě si nejdříve musí uvědomit, k čemu nočník je. Zavíráte se na záchodě? Nechte dveře otevřené, aby na Vás dítě vidělo. Děti jsou zvědavé a budou to také chtít vyzkoušet. Děti se přece učí tím, že zkouší to, co vidí. Nočník můžete dát k sobě na záchod.
Když jdete kupovat nočník, nechte aby si ho dítě vybralo samo. Pokud se mu bude líbit, lépe a rychleji se s ním seznámí.

S nácvikem bez plen je nejlepší začít v létě, pokud máte zahradu, může běhat bez plíny klidně celý den. Nenuťte dítě sedět na nočníku, pokud to samo nechce. také není dobré se dítěte stále ptát, jestli „se mu nechce“ .
V noci dítě nebuďte, nemá to cenu. I když se vyčůrá, samo si to neuvědomí. Děti mají tak hluboký spánek, že plný močový měchýř je nevzbudí. Teprve kolem třetího roku dokáží s jistotou ovládat močový měchýř.

Pozor na signály!
Pokud začnete s nočníkem moc brzo, můžete dítě odradit. Dokonce se vědecky dokázalo, že děti, které začaly na nočník chodit moc brzy, nebo je rodiče na nočník nutily, mohou mít ve školním věku problémy s pomočováním.
Nejlepší je začít až když dítě začne samo signalizovat, že už plínku nepotřebuje. Mezi prvním a druhým rokem už dítě ví, že se chodí na záchod. Ale v zápalu hry to ještě nestíhá. Pokud dá najevo, že plínka je mokrá nebo plná, je to dobrý začátek jak začít s nočníkem.
Nebuďte přísní ani dítě nehubujte, pokud to na nočník nestihne. Žádný učený z nebe nespadl, bude to chtít trochu času a trpělivosti. Je dobré nechat dítě vyčůrat také před spaním a hned po probuzení.

Konečně bez plen
Děti potřebují při odvykání od plen dostatek pozornosti a podpory. Pro dospělého je to běžná věc, ale dítě se to teprve učí, je to pro něho něco nového. Vymyslete něco co by dítě zaujalo, buďte trpělivý.
Za každý úspěch dítě pochvalte, ale nepřehánějte to. Přizpůsobte oblečení tomu, aby se mohlo dítě samo svléknout a jít na nočník. Pokud chce, aby jste byla u něho, vyhovte mu, můžete si třeba povídat.
Nezlobte se, pokud to nestihne, ze začátku budete mít asi dost prádla, ale nějak se začít musí.

Já tímto procházím už po druhé. Dcera neměla problém být bez pleny už v roce a půl přes den, ale na noc měla plínku do tří let. Syn má 22 měsíců, ve dne je bez plínky už půl roku a zvládá i odpolední spaní. Sem tam máme suchou plínku i ráno. Také to ze začátku nebylo jednoduché, prala jsem každý den, vytírala jsem každý den, koberec v pokojíčku jsem čistila už třikrát, ale zvládli jsme to. Dokonce i při cestování už plínku nemáme.

Pokud má dítě plínky ještě ve třech letech, nemějte z toho špatné svědomí, každé dítě má své tempo vývoje. Náš malý kamarád se narodil ve stejný den, jako můj syn, na nočník ještě nechodí vůbec, zato už mluví, což se tomu našemu prďolovi vůbec nechce. Každé dítě je jedinečné, něco umí dříve než jiné děti, něco později. Můžete také vyzkoušet tréninkové kalhotky, ty mohou dětem období, kdy se učí na nočník, zpříjemnit a usnadnit. Vypadají a fungují jako normální plenky, ale dají se jednoduše natáhnout a stáhnout. Při počůrání ale dítě pocítí vlhkost. U nás zabraly slipečky. Když syn viděl starší sestřičku, že si každý den obléká kalhotky, chtěl je taky. Dostal nové slipečky a pak asi dva dny chodil a chlubil se s nimi.

Víte o tom, že je ročníková typologie batolat?
Já to taky nevěděla. Tak si to přečtěte a třeba zjistíte kam máte zařadit tu Vaší ratolest.

NOČNÍKOVÁ TYPOLOGIE BATOLAT
Váhavec
Musím? Nemusím? To váhavec nikdy přesně neví. Určitě znáte toto – Mami, já musím! A pak, určitě se Vám to už stalo – „nejde to“.

Anarchista
Udělá to kdekoliv; na bazéně, před obchodem, doma, na písku, na hřišti. Neupozorňuje, nevaruje, stáhne si kalhoty a začne. Potom si v klidu hraje dál. Anarchista nemá vůbec pocit nepatřičnosti a na dotaz odpoví jen pokrčením rameny nebo jen „musel jsem“

Pozorovatel
Stále všechno pozoruje. Chodí s Vámi na záchod, zjišťuje, co v té záchodové míse je. Na nočníku má hlavičku mezi nohama, aby mu něco neuniklo.

Komentátor
Jdete na záchod a slyšíte – budeš kakat nebo čůrat? Ptá se tak každého, kdo jde na záchod. Třeba i návštěvy, nebo na veřejných záchodcích. Sám komentuje, co udělal do nočníku on sám. Komentuje také to, co v nočníku nebo na záchodě vidí.

Odpůrce
Nejraději by na nočník vůbec nechodil. Když ho upozorníte, že by se měl jít vyčůrat, uteče se schovat. Nechce si nechat sundat kalhoty. Když se Vám konečně podaří posadit ho na nočník, pak s úlevou prohlásí: „konečně jsem se vyčůral“.

Požitkář
Dokáže si vysedávání na nočníku užívat. Nevadí mu ani červený otisk na zadečku. Zpívají si, prohlíží si knížku, rozmontují nějakou hračku. Požitkáři jsou většinou mužského rodu.

Rozumbrada
Svůj nočník, ať už prázdný nebo plný, přenáší po celém bytě sem a tam. To, že opravdu „musí“, hlásí celému okolí. Čím více publika, tím lépe. Na nočník chodí rád a často. Musí vyzkoušet záchod v každé restauraci nebo na každé návštěvě .

Hračička
O jeho aktivitě rodiče raději mlčí a nikdy neopouštějí byt bez vlhčených ubrousků. K upřesnění: hraje si se vším a všude. Není však dobré dítěti jeho výkaly zošklivovat. Vždyť jsou jeho součástí a vidí v nich zajímavý produkt. Také to ale neznamená, že ho necháme, aby si s tím hrál. Dítě si časem uvědomí a ujasní, že se do nočníku nesahá.

Tak co, našly jste tam toho svého rozumbradu? Víte k čemu ho přiřadit? Bude to odpůrce, požitkář nebo rozumbrada?

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

  • Tak ja pridam nasi zkusenost. Mame 22mesicni dcerku. Kdyz ji byly 2 TYDNY, pri prebalovani me trikrat pocurala, dvakrat pokakala, a tak jsem bezela do kramu pro nocnik … pokazde, kdyz jsem ji vyndala z pleny po vyspani, tak jsem ji jen PODRZELA nad nocnikem (nesedela), vetsinou to slo i s velkou toaletou naraz. Proste donosene deti umi zadrzovat moc, kdyby neumely, tak by curaly curkem porad. Pisu donosene deti, nedonosene deti to nekdy neumi. Sice nemaji takovou vydrz, ale umi zadrzovat. Navic je to pohodlnejsi delat toaletu s pomoci gravitace, nez oproti ni. Zaklad je take delat pri toalete jeden zvuk – u nas to bylo E-E … coz mi pak zacala mala rikat sama, kdyz delala. Pozdeji si nasla vlastni zvuky … Vemu to zkratka, jakmile zacala sama sedet, v sesti mesicich, uz jsem ji jen „asistovala“ tim, ze jsem u ni sedela, pozdeji jsem ji davala hracky, aby se zabavila … dela to do ted, kdyz se ji chce na zachod,rozhlizi se po hrackach, ktere si veme … samozrejme do nocniku nesly vsechny toalety, ale zaklad byl ten, aby vedela, ze toaleta se dela jinam nez do kalhot. s plenkama nadobro jsme skoncily v roce a pul. mozna, ze by to slo i o neco drive, ale jsem trosku leniva, takze jsem to nechala na rok a pul … nikdy mi nejak obzvlast neutikala z nocniku, s tim jsem mela problem asi petkrat a to jeste z toho duvodu, ze se ji zrovna nechtelo delat nic … byly chvilky, kdy jsem s tim mela chut prastit, obzvlast, kdyz zacne byt dite starsi a tezkne … ale investovany cas se vyplatil … dnes davam plenky jen, kdyz jedeme na hooodne dlouhy vylet a mezitim ji davam na zachod.

    k tomu clanku …
    „Ale dnešní doba je jiná. Kromě automatických praček a sušiček máme zmiňované papírové pleny, které opravdu ušetří spoustu času a naší energie.“

    – to sice setri energii i cas, ale zivotnimu prostredi preci jen vic skodi ty papirove pleny vic nez to prani – navic s jelenim slizem je to jeste setrnejsi;-)
    papirove jsou pohodlnejsi a tak maminy vetsinou nechavaji deti az do 2-3let. Tady v Irsku normalne radi sestry matkam, ze maji zacit po druhem roce zivota, ze je casu dost az do tri – coz je o sakra plenek navrch !!! spocitam-li, ze nase mala v dobe od roku do roku a pul, spotrebovala ani ne 3plenky denne, nekdy jen dve, za ten pulrok to je cca 600 plen a to je JEN JEDNO DITE, ktere navic pouziva nocnik, takze jsme usetrily skoro dobrou polovinu plen.

    doporucuji si neco precist o bezplenkove komunikacni metode, ja to cetla jeste v tehotenstvi, nevenovala jsem tomu moc pozornosti – bez plenek jsem byla lina :))) i moje maminka mi pak povidala, jak se driv davaly miminka nad nocnik, protoze se tak setrily pleny, aby se nemusely prat. Tak jsem se rozhodla to zkusit s plenkami 😉 i s nocnikem … muzu rict, ze to melo u nasi male uspech. Od takoveho 6-8 mesice, nechtela mala delat velkou do plenek, vetsina sla do nocniku 😉 kdyz nemela nocnik, TAK ZAMERNE TO ZADRZOVALA, coz se ji nekdy povedlo, nekdy ne.

    Doporucuji si precist nasledujici odkaz, je to ve slovenstine, ale snad tomu vetsina budete rozumet 😉
    http://www.mokosha.info/content/view/82/76/
    vubec muzete celou stranku prozkoumat, pote zkuste vyhledavat samy … cesky „bezplenkova komunikacni metoda“ – anglicky „elimination communication“ neboli „diaper free baby“ 😉

    Hezky den Libus

  • vicikovka

    Je to těžký boj s těmi našimi ratolestmi :-), ale nic netrvá věčně, všechna dítka odrostou plenkám, dudlíkům, nemluvení, …tak se snažím alespoň uklidnit :-))). Marísek stále koná potřebu do jednorázovek (díky za ně), občas naprosto neúmyslně počůrá nočník nebo své nožky – jak říkám ŠIKULA :-D.

  • Anonymní

    No moje dcera Linda pěkně kakala a čůrala do nočníku už od jednoho roku(samozřejmě když jsem ji tam já posadila). Teď má 19 měsíců, moc dobře ví, co se po ní chce, ale raději by si nechala prasknout močový měchýř, než by na nočník nebo záchod dobrovolně šla. Čeká, až dostane plínku a hned cítím, že čůrá. Když ji nedostane, tak se někde prostě po třech hodinách zadržování počůrá. Nevadí mi po svém dítěti uklidit, ale nevidím řešení v tom mít počůraný celý byt. Všechno se vyčistit nedá. Co z toho pro mne vyplývá? Další dítě neposadím dřív jak v 18-ti měsících. Myslím, že jsem to zbytečně uspěchala a teď se mi to vrací. Nic se nedá lámat přes koleno. A nevěřím tomu, že si děti v sedmi měsících umí sami sednout. Sedí, když je to některé matky naučí. To se totiž dá. Ale samo se dítě umí dostat do sedu mnohem později. Teda většina. No co. Dudel dcera zahodila, když jí bylo 11 měsíců ze dne na den. Ono to půjde i s plínkou. Neumí mluvit, čůrá do plín, ale pozná všechny barvy a zpívá. Každý umí něco. Ale nesrovnávat děti je tak strašně těžké, že?

  • Anonymní

    A nakonec se to všem podaří.Chce to čas nic víc.Paja

  • Anonymní

    Díky za podporu! Snad už je zima pryč a léto se blíží :))).
    Takže trpělivost a hurá na to! Tobě taky přeji ať máš brzo Mariánka bez plínek a Verunce zatím rychlé nožičky :).
    Ahoj Gábina

  • vicikovka

    Gábi nesmutni :-))), sama přeci dobře víš, že jednou do plenek čůrat přestane, jak sama píšeš – letošní léto se vám to třeba podaří.

    Píši o stavu naší počůranosti :-). Mariánek (11.měsíců – vysazován od cca 8. měsíců) na nočníku sice neprotestuje, ale čůrá si jak chce a kde chce :-). Někdy se vyčůrá jen do nočníku, někdy si ještě nechá trošku na počůrání gauče, rodičů, koberce,…myslím, že počůral už všechno, kromě Verunky, která zatím vždycky utekla. Evidentně vidím, že si vůbec neuvědomuje, že čůrá a naplněný nočník je jen náhoda :-))), respektive můj dobrý odhad – TEĎ BY TO MOHLO VYJÍT. Kaká mooooc rád do plenky a to hned ráno, než stačíme přiběhnout k postýlce – že by naschvál :-))). Taky rád pokaká právě nandanou čistou plenku.

  • Anonymní

    Zdravím všechny maminky. Už jsem propadla smutku a beznaději. Mám klučinu 24 měsíců a nedaří se mi ho ani posadit na nočník. Někdy si nechá sundat plínku, že si teda na nočníček sedne, ale to mu musím nejdřív něco slíbit, třeba, že pustím pohádku,dám čokoládu atd. Ale jakmile je bez plínky, běhá po pokoji a nemůžu ho ani chytit. A když ho chytím a chci ho posadit na nočník, propne nožky a ne a ne. Zkusila jsem ho nechat běhat bez plínky, ale vyčůral se mi na koberec, a pak to komentoval, že se vyčůral na koberec a byl spokojený. Tak jsem z toho dost špatná. Nezlobila jsem se na něj. Ale vysvětlování nepomáhá, sliby nepomáhají a zlobit se si myslím je špatné.Na záchod ho nedostanu ani náhodou. Je pravda, že každé dítě je jiné, ale vždy, když vidím stejně staré dítě, a co hůř, ještě mladší dítě jak šikovně sedí na nočníčku, je mi smutno a pořád si říkám, kde jsem udělala chybu. Snad se nám podaří přes léto vysadit plínky, ale školka se blíží a já nevím co budu dělat, když dítě do školky s plínkama neberou. Jsem moc ráda, že jsem našla tyto diskuse, protože mi dávají určitou naději, že vše bude brzo v pořádku. Všem vám moc děkuji a taky přeji hodně štěstí těm co to potřebují jako já. Ahoj Gábina

  • Anonymní

    ahoj….mam trileteho kluka,ktery chodil v lete na nocnik, ale ted se ho boji a nechce na nej vubec chodit a zadoni se pleny..uz nevim jak na nej..koupilz jme i hraci nocnik ale bez vysledku..vubec se ho nevsima a taky na nej nechce.

  • Hezký den všem pisatelkám.S úsměvem vzpomínám na zsčátky posazování dítěte na nočník,aby si na něj postupně zvykalo,aby začalo chápat,proč tam vůbec sedí a co ta máma nebo táta ode mne chtějí.Ve škole nás učily,že jakmile dítě začne stabilně sedět,můžeme začít s vysazováním na nočník.A tak jsem začala.Synovi bylo 7 měsíců a kolikrát mi i z nočníčku překulil a moč na koberci.Nesmíme dítě nechat na nočníku příliš dlouho,jen to zkoušet,i když zůstane někdy nočník prázdný,vždy dítě pohladit a pochválit a pak jakmile to čůrání či kakání náhodou do nočníčku zachytíme,projevíme před miminkem ohromnou radost,pohladíme,ukážeme obsah nočníku dítěti a pochválíme.Nokdy na nočníku dítě nekrmte,to je špatný zlozvyk.Dítě si musí uvědomit postupně,co od něj žádáme a vždy nezapomeneme pochválit.Brzy jsem se tak zbavila synových plen.S dcerou to bylo trochu složitější,počůravala se mi v noci do 4 let,měla tak tvrdé spaní a já ji nechtěla kvůli počůrané pleně,rušit ve spánku.Začala se i za to sama stydět,i když jsem ji za to nehubovala.Schovala počůrané pižamko do skříně a když jsem ho našla,protáhla pusinu a řekla,já jsem se spotila maminko.Přejí všem maminkám,aby byly hodně trpělivé,každé dítě je jiné,někomu to trvá déle,než se něco naučí a nemůžeme se ve všem řídit podle knih a podle toho,co již umí dítě sousedky.

  • Holčinky, hlásím, že jsme přes den bezpečně bez plen, i venku. Je nám 2 roky a čtyři měs. a povedlo se to až teď. Tak se nebojte, vydržte, oni si ty plenky do osmnácti nenechají:-))). Přiznám se, že jsem taky na chvilku propadla panice, bráškové byli rychlejší a hlavně stejně staré děti kamarádek už byly „bez“. Zase jsem se neubránila srovnávání a brala si k srdci ironické poznámky. Ale zase jsem se přesvědčila, že každé dítě je originál a nemá cenu je v tomto případě do ničeho nutit.

  • Majulka

    Tak náš Péťa je dle Nočníkové typologie od Nuninky kromě váhavce a anarchisty od všeho trochu. Někdy si řekne, nebo spíš divně kouká, tak to poznám. Čurat chodí spíš tak, že si včas vzpomenu já a tak ho tam posadím. Ale ještě ho musím nejdřív chytit, protože ho baví se se mnou honit. Pak se dívá jak čurá, ale snaží se čurat. Horší je to s kakáním. To poznám tak, že se v tu dobu, kdy kaká, honem mlčky běží schovat do nějaké místnosti, kde zrovna já nejsem a zavírá za sebou dveře. Když to ale včas vystihnu a dám ho na ten nočník, tak se tam stejně nevykaká. Tak nevím. Musím být trpělivá, snad to pochopí. Ale už mu to aspoň vadí, protože mi to vždy potom přijde říct.

  • Anonymní

    Ahoj,

    tak obě moje dcery byly zhruba na dvou letech přes den i noc bez plínek, ale se starší to šlo ztuha, nechtěla tam sedět, pak čůrala do kalhotek, mokro jí nevadilo. Až mi jedna známá poradila obléct jí opravdu hodně těsné punčošky ( a kalhotky, jasně) a když se vyčůrá, tak jí v tom klidně půl hodiny až hoďku nechat. Zdálo se mi to drastický, ale vyzkoušeli jsme, punčošky byly opravdu hodně na tělo, čůrání jí tedy stýkalo po nožičkách, a tak si tohle dovolila jen dvakrát, pak už hlásila předem, že bude čůrat. Podotýkám, před touto radou jsem dávala punčošky, které byly trošku volnější, to jí to ani trochu nevadilo, měsíc mi ochcávala co šlo a bez výsledku. Už jsem z toho šílela, ale nepolevila, ale nebýt rady oné paní, nevím, jak by to šlo dál. 🙂

  • Zuzino,pochybuju,že se tohle dědí:-) Ale buď ráda,jakou máš tchýni-že neřeší jak dlouho dítko nosí plenky. K

  • Opravdu je každé dítko jiné.Dcera začala být bez plen ve 22 měsících tím stylem,že přes den ,,padly“ asi troje tepláčky,ale sama plínku nechtěla a ten samý den se večer rozčilovala,že na noc plínku taky nechce.Tak jsem ji jí opatrně dala až usnula a o půlnoci volala,že chce EEEEE na nočník.A od té doby byla bez plen.Prostě se tak sama rozhodla a bylo:-))
    No a druhý prcek,sotva jsem ho jen skusmo posadila na nočník tak vyskočil jak jelen a chytil se mě kolem krku jako kdyby si sedl na topení:-))Už jsem ho zkoušela posadit i v punčoškách,nechala nočník volně v pokoji at´si ho ošahá a tak,zatím nic nepomáhá.Nemám šanci ho tam ani posadit natož, aby věděl co se tam dělá.Ale má ještě čas,tak uvidíme až bude teplo a budeme čůrat na travičku a kamínky…/ještěže máme zahradu/mimochodem tchýně mě strašila,že manžel(když byl malý)měl pleny do tří let-ještě že sem manžel nechodí- a tak prý bude Míša po něm!Tož myslíte,že i toto se dědí?:-))))))

  • Helenko,tak to zkus psychologicky:-) Třeba sbalte balík plenek a zaneste ho nějaké kamarádce s malým miminkem,že jí to darujete-že plenky jsou pro miminka. Pokud chápe na co je nočník-tak ho nech doma jen v tričku a nočník uprostřed pokoje,netrestej-i když Tě to vytáčí:-)))) jen hooodně chval. My byli bez plenek i na noc ve 29měs. Myslím,že to do 3let přes den zvládnete,neboj. Ve školce se dětem taky stane nehoda,není to nic vyjímečného ani u 4letých dětí. Ale prcek by neměl spoléhat na plenku-přebalovat ho tam nebudou. Takže trénovat a chválit. K

  • Anonymní

    Ahoj, jsem docela ráda, že problémy jsou všude, dává mi to naději, že to snad taky časem zvládneme, ale mám strach,že když mi ho kvůli olínám ve 3 letech nevezmou do školky, ztratím práci, (nic lukrativního, ale potřebujeme peníze a babičky nemáme…) synovi je 2,5 roku a chápe k čemu je nočník , ale úspěchy byly mizivé a znova se vrátil k odmítání.. on ví, ale prostě nechce.. chvilku ho bavilo spláchnout záchod po akci, ale teď nic..motivace ani tresty nepomáhají 🙁 Helena

  • Holčiny nebojte, všechny se to naučí :-). Vy tu píšete o hodně maličkých dětech 17, 22 měsíců, ty mají ještě čas. Však v článku píší i o tříletých s plínkami. Svého syna bych řadila mezi odpůrce, on si sice řekl, ale neposadil se. Podle hesla „na nočník se nesedá“, naštěstí to je kluk, takže jsme mohli řešit čůrání ve stoje, horší to bylo se stolicí, to jsme dávali plenu. Ale i to se SAMO otočilo. Úderem 2,5 let pochopil, že nočník nekouše a už se na něj i sám posadí.
    Samozřejmě, že jsem si chvilkami říkala, on se to snad nenaučí, zkoušela vše možné, ale ony děti si na to musí přijít sami.
    Nedá mi a musím reagovat na příspěvek MÁMY… myslíš, že se tu píší bludy? Naopak, já bych řekla, že tu maminky píší velmi zodpovědně, i já se setkala s názorem babiček, že půlroční dítě na nočník. Ale to je špatně, víš! Takže tvé 7m holčičce tím spíš škodíš. A jestli máš pocit, že nevíme, co je to prát a žehlit 60 plen, omyl. I já mám 16ti letého syna a toto moc dobře pamatuji. I proto mohu říct, že každý ze synů je jiný. Davidovi to šlo od 1,5, Míša si počkal ještě rok. A JE TO V POŘÁDKU!
    Hodně zdaru s nočníčkem :-)))

  • Anonymní

    Zdravím všechny maminky. Mohu potvrdit,že každé dítě je originál.Také se stále snažím vysvětlit své 2,5leté dcerce, že se čůrá a kaká na záchodě(dříve na nočníku).Posedí si klidně pul hodiny a nic.Potom chce buď plínku, nebo potřebu vykoná do klasických kalhotek. A to má ještě dva starší bratry, kteří byli bez plín zhruba v roce a půl. Nechápala jsem, jak je to možné. Po přečtení vašich příspěvků už chápu.Takže mi nezbývá, než se obrnit trpělivostí a vydržet. To stejné přeji i maminkám, které mají podobné starosti. Přeji všem maminkám i našim dětem hlavně zdraví!!

  • Anonymní

    Ahoj maminky. Mám 22 měsíců starou dceru. Na nočníku vydrží sedět i 40 minut, ale bez toho, že by v něm něco zkončilo. Pořád se jí ptám jestli se ji chce čůrat a jen říká nechci. Nechávám ji přes den bez plen, ale vypadá to, že ji mokré kalhoty nijak nevadí. Jednou byla na nočníku i hodinu. Spokojeně sedí a nic nenamítá. Už jsem zkoušela dát do něj teplou vodu, poučtět u toho sprchu a další podobné rady od babiček a kamarádek. Nic a zase nic. Nadruhou stranu pěkně mluvíme, sama se oblékne a vslékne, sama se nají, utře po sobě stůl, dikonce už umí i smrkat. Jen ten nočník. Uklidňuji se tím, že je šikovnější na něco jiného a snad na to jednou přijde sama. Možná v létě to půjde lépe, ale zkoušet to budu dál. Přeji hodně úspěchů a pevné nervy. Budeme to potřebovat.

  • Anonymní

    Ahojky Maminy.Ja resim problem s nocnikem uz dlouho.Naseho maleho jsem poprve posadila na nocnik v 10 mes.a kdyz udelal do nocnicku nadilku,mel s toho obrovskou radost.Takhle mu to vydrzelo pouze mesic,pak se naucil sam chodit a na nocniku jsem ho neudrzela ani omylem,porad lital a neco zkoumal.Tak jsem ho nenutila,nemelo to cenu!Ted je malemu 17 mes.a zase zkousim posazovat,ale syn apsolutne protestuje-sedi tak 10min.a nikdy nic neudela.I kdyz si rekne EEE,tak ho tam posadim,po dlouhe dobe sezeni vstane,chvili lita bez pliny a pak se leti nekde vycurat nebo vykakat(nekam do kouta).Uz nevim,jakym zpusobem ho motivovat,po dobrem po zlem -nic na nej nezabira.I jsem zkousela do nocniku nalit trichu vody a pak posadila syna a kdyz vstal, tak jsem se jako hrozne radovalaa syn mel s toho taky radost,ale pri dalsim vysazeni zase nic neudelal.Nemate nektera,nejakou radu?Syn je jinak moc sikovny,jak fyzicky,tak psychicky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist