10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Rubrika: Péče o miminko, Tipy pro zdraví

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo a dokážeme tomu svůj oděv přizpůsobit, u dětí je to trochu problém. Ty malé nemluví a neumí si samy dojít do šatníku a vzít si to, co potřebují. U miminek je to ještě větší problém, tam máme i my rodiče problém odhadnout, jak je zrovna do tohoto počasí obléknout.

Pobyt na čerstvém vzduchu dětem svědčí

A nejen dětem. Všichni bychom se občas měli jít projít a nadýchat se čerstvého vzduchu. Rodiče nejmenších dětí nám jistě dají za pravdu, že taková procházka s kočárkem je parádní relax. Navíc děťátka většinou usnou a my máme taky chvilku na sebe.

Víte, že jsou ale dny, kdy bychom s těmi nejmenšími raději ven chodit neměli? U dětí do 6 měsíců tato situace nastává ve chvíli, kdy se teplota drží pod -5 °C, starší miminka bychom neměli brát ven, když je teplota nižší než -10 °C. Totéž platí i dny, kdy venku silně fouká, sněží nebo je třeba špatná smogová situace.

Jak děti v zimě obléknout?

Než si na tuto otázku odpovíme, možná je fajn si říct, že když si z porodnice přivezete miminko a venku panuje Paní Zima, neměli bychom ho hned dát do kočárku a vyrazit na první dlouhou procházku. Kromě toho, že jsme samy ještě rozbolavělé po porodu a tu první procházku si jistě chceme užít, se novorozenec taky musí aklimatizovat.

Pravidlo číslo jedna: Nejprve děťátko zvykejte na chladné teploty

Ideální tak je, když miminko postupně doma zvykáme i na jiné teploty, než znalo v době, kdy bylo v maminčině bříšku. Doma pravidelně a správně větrejte, pak dejte děťátko do kočárku a pokud máte balkon nebo zahradu, dejte ho vždy na pár minut tam. Čas postupně prodlužujte a pak už vám nic nebrání v tom, abyste vyrazili ven.

Pravidlo číslo dva: Všeho s mírou

Termoregulační systém miminek ještě není zcela vyvinutý a je třeba na to myslet, když s nimi vyrážíte ven. Mnoho rodičů podlehne panice a bojí se, že bude dítěti zima, takže ho navléknou tak, že se skoro nemůže ani hýbat a často mu pak je příliš teplo.

Pravidlo číslo tři: Nejlepší je vrstvení

Více tenčích vrstev je lepší než 2 silné. Vrstvení zajistí, že miminku bude opravdu teplo a vy, když zjistíte, že jste to s oblečením přehnali, snadno nějakou tu vrstvu odstraníte.

Tohle pravidlo ostatně platí i pro větší děti a dospěláky, ideální je začít spodním prádlem, hodí se i dětské funkční prádlo a dětské termoprádlo. Zapomínat nesmíme ani na teplé ponožky.

Víte, že spodní vrstvu by u miminek mělo tvořit bavlněné bodýčko, na něj patří tričko s dlouhým rukávem, spodek tělíčka oblékněte do punčocháčků a na chodidla jsou super ještě teplé dětské ponožky? Pro děti, které capkají můžete zvolit i teplé protiskluzové ponožky. Další vrstvou může být fleesový overal.

Pravidlo číslo čtyři: Jedna vrstva navíc

I když vrstvíte, přemýšlíte, kolik by těch vrstev vlastně mělo být? Mnoha maminkám se osvědčilo jednoduché pravidlo. Dítěti oblékněte jednu vrstvu navíc oproti tomu, co na sobě máte vy.

Pravidlo číslo pět: Dejte přednost přírodním materiálům

Přírodní vlákna zahřejí víc než ta umělá, snažte se jim při výběru oblečení dát přednost. A platí to nejen pro výběr dětského dívčího spodního prádla, veselých trenýrek pro děti, ale i bodýček, triček, veselých ponožek a punčocháčků. Velmi oblíbená je v poslední době merino vlna, která v zimě hřeje, v létě chladí, takže tyhle kousky využijete po celý rok. A co třeba teplé vlněné ponožky nebo teplé ponožky na spaní?

Pravidlo číslo šest: Do kočárku v zimě patří fusak

V chladném počasí oceníte teplý fusak do kočárku, který vytvoří další vrstvu a zajistí teplo i těm nejmenším.

Pravidlo číslo sedm: Nezapomínejte ani na hlavičku

I hlavička a ručičky je třeba chránit před zimou, nejvíc tepla totiž odchází právě přes nekrytou hlavičku. Nezapomínejte tak na rukavice a čepičku nebo kuklu, která chrání i krk.

Pravidlo číslo osm: Děti, které běhají, by měly mít kombinézu

Hluboký kočárek jste vyměnili za sporťák nebo máte dítko, které už běhá? Pořiďte mu zimní kombinézku, která neprofoukne. Dětské kombinézy pro ty úplně nejmenší mnohdy mají i ťapky, když je ale nemají, je třeba je doplnit o teplé zimní ponožky, pro děti, které běhají pak i o zateplené zimní botičky.

Pravidlo číslo devět: Když vyrážíte ven s šátkem, myslete na to, že se vzájemně zahříváte

Nošení dětí v šátku je moderní a mnohdy i praktické. S kočárkem se kolikrát nevejdete do dveří, vymotávat se s ním mezi regály taky není zrovna jednoduché. Když máte děťátko na těle, zvládnete to hravě a máte navíc volné ruce. Jak ale děťátko do šátku obléknout? Mějte na paměti, že se vzájemně zahříváte, takže to nepřehánějte. Body, kabátek, mikinka, punčošky a dupačky nebo tepláčky a ponožky stačí.

Pravidlo číslo deset: Kontrolujte dítěti zátylek

Chcete vědět, zda je děťátku teplo nebo zima? Podle ručiček to nepoznáte, ty jsou většinou studené. Sáhněte místo toho děťátku za krk. Když bude teplý, je oblečené správně. Když bude za krkem zpocené, s oblečením jste to přehnali.

Napsal/a: Trenýrkárna.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist