Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Rubrika: Domácnost a bydlení

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný nábytek a rázem je ze zahrady místo, kde má zábava zelenou, a to i v chladnějších měsících.

Houpačce na zahradě podlehnou děti i dospělí

Houpání uklidňuje jak děti, tak i dospělé. Doporučujeme se v tomto případě zaměřit zejména na materiál. Vyhýbejte se levnějším variantám a raději pořiďte dřevěnou houpačku. Ta navíc bude na zahradě i oku lahodící dekorací. Pokud navíc zvolíte houpačku s větší nosností a dostatečně ji ošetříte a doplníte o vhodné polštářky, jejího relaxačního účinku můžete využívat jak v létě, tak v zimě.

Hřiště s dětskou houpačkou nebo skluzavkou

Zahrada je pro děti skvělým místem k bádání. Pokaždé si tam najdou nějaký ten koutek, který jejich pozornosti dosud utekl. Pokud ale chcete mít děti na dohled a zároveň jim dopřát neutuchající zábavu, tak soustřeďte pozornost na dětské hřiště. Můžete ho vyrobit sami svépomocí, pořídit již hotové, nebo ho dokonce nechat vyrobit na míru. A na co při výběru hřiště pamatovat?

 • Materiál – Zřejmě nejdůležitějším prvkem pro výběr dětského hřiště je materiál. Tím nejvhodnějším je samozřejmě dřevo. Je stabilní, pevné a déle vydrží, nemluvě o jeho estetické funkci.
 • Bezpečnost – Hřiště by mělo být bezesporu hlavně bezpečné. Jedině tak si mohou rodiče užít zasloužený šálek kávy a zahrada se tak stane doslova rájem pro všechny. Pozor si dejte na některé nebezpečné látky jako je olovo, azbest a hřiště natírejte jen schválenými barvami na dřevo.
 • Herní prvky a nejrůznější doplňky – hřiště můžete oživit hned o několik prvků, někdo dává přednost dřevěným houpačkám, nebo houpacím sítím, děti zase zbožňují skluzavku. Fyzickou zdatnost prověří například horolezecká stěna, nebo tyč ke šplhání.
 • Cena by ve výběru neměla hrát prim, přesto je důležitá. Pokud například vyberete hřiště s některými výše zmíněnými prvky, tak musíte počítat s vyšší cenou, proto musíte brát ohled na to, jestli se vám oplatí si doplňky koupit zvlášť nebo nikoliv.

Budka na zahradu skýtá mnohé radovánky

Ve chvíli, kdy děti začínají vnímat svět kolem sebe, tak je okamžitě začne zajímat svět zvířat. Pokud chcete dětem kousek přírody přiblížit, tak pořiďte na zahradu ptačí budku. Od jara do podzimu můžete s dětmi sledovat hnízdění, následně pozorovat krmení ptáčat a poté jejich odlet do teplých krajin. V zimě se pak musí budka uklidit a dítě se tak učí zodpovědnosti.

Dřevěné pískoviště má mnohé edukativní funkce

Víte, co je zřejmě dětskou nejoblíbenější zahradní kratochvílí? Samozřejmě, že hra na písku. Věděli jste ale že pískoviště podporuje dítě v mnohých schopnostech a dovednostech?

 • Působivě trénuje jemnou i hrubou motoriku i u těch nejmenších.
 • Pískoviště pro děti seznamuje malé děti s novým materiálem. Zkuste nechat batole po písku alespoň chodit.
 • Pokud dítě zvládne například postavit bábovičku, tak si buduje pevnou sebedůvěru, která je pro něj důležitá.
 • Hra na písku zmírňuje vnitřní napětí a dokáže dítě pozitivně naladit.

Krmítko potěší nejen opeřené návštěvníky vaší zahrady

V zimě jsou radovánky na zahradě značně omezené. Krmení ptáčků a jejich následné sledování skýtá pro děti množství zábavy. Krmítko na zahradu můžete vyrobit jakkoliv a pomáhat při tom samozřejmě mohou i děti. Nebo můžete zkusit vytvořit hmyzí domeček.

Zahradní nábytek nesmí chybět

Má vaše zahrada nějaký přístřešek? Pak si můžete být jisti, že dětské radovánky mohou klidně probíhat i v chladnějších měsících. Dřevěný nábytek skýtá jisté útočiště, kde děti například mohou tvořit, malovat, nebo prostě jen trávit čas venku i za nepřízně počasí.

Proutěný nábytek pro chvíle odpočinku i zábavy

Nábytek na zahradu nemusí být jen ze dřeva, plastu, nebo kovu. Do koloritu zahrady skvěle zapadne třeba proutí a ratan. Navíc si můžete pořídit nejrůznější proutěná křesla, lehátka, nebo houpačky. Je jisté, že například stylové proutěné křesílko bude nejoblíbenějším kouskem zahradního nábytku. Pro děti je báječnou skrýší (obzvlášť ten ve tvaru vejce) a dospělí ocení relaxační požitek.

Co děti na zahradě milují?

 • Vodní hrátky v létě – Dáte přednost bazénu nebo postačí hadice s vodou a postřikovačem.
 • Stavění sněhuláka a dělání andělíčků ve sněhu v zimě.
 • Zábavné hry na zahradu – petanque, kriket, badminton, fotbal.
 • Hrátky se zvířátky. Pokud ještě žádné na zahradě nemáte, tak to určitě napravte.
 • Zahradničení a pomocné práce na zahradě si vždy najdou skálopevného dětského fanouška.
 • Venkovní kuchyně. Není nic lepšího než pomáhat tatínkovi při udění nebo grilování. Mamince zase přijde vhod pomocná ruka při výrobě domácího sirupu.

Napsal/a: ČistéDřevo.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist