Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Rubrika: Výchova podle..., Výchovné tipy

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u nich doma dlouho troskotaly. Se čtyřmi syny to byla pořádná bojovka…

Než se začtete do dalšího rozhovoru o zkušenostech s Nevýchovou, ráda bych vám Leu představila. Není to jen maminka 4 kluků, ale také žena, která o sobě říká:

leona-kysilkovaPo vážné nemoci jsem se začala zajímat o zdravou stravu. Ta mi učarovala natolik že organizuji projektové dny Strava bez zbytečné chemie ve školách a ostatním lidem ukazuji, jak je zdravá strava jednoduchá, rychlá, chutná.

Víc si o ní a její záslužné práci můžete přečíst na jejím blogu na www.leonakysilkova.cz.

Na VD jste si od ní už mohli přečíst dva články – Zdravá svačinka, kterou budou jíst a Aby děti jedly zdravé svačinky.

Ale teď už od svačinek k výchově…

Proč ses rozhodla vstoupit do kurzu Nevýchovy?

Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince. Chtěla jsem se s nimi domlouvat na věcech, které potřebuji udělat. Nedařilo se mi to, nevěděla jsem, kde je problém.

Už ani nevím jak přesně jsem se k Nevýchově dostala. Ze začátku jsem moc nevěřila, nevěděla jsem, jak se může pomocí domluvy vše zvládnout. Myslela jsem si, že ji doma praktikuji, akorát mi moc nefungovala.

S manželem jsme jednou upoutávku sledovali oba, a on navrhl, že do toho půjdem, že mu to přijde dobré. V té době jsem ještě netušila, že myslí dobré pro mě. On totiž s dětmi nemá problém, jeho vždycky poslechnou – policajt jak vyšitý, ale měnit nich nechce. Asi po třetím týdnu jsem mu navrhla, že už by bylo načase si lekce také pustit. Až tady jsem se dozvěděla, že to koupil pro mě. Docela mě to naštvalo. Stále se snažíme najít cestu, jak s dětmi mluvit, přitom jim nerozkazovat, neuplácet, nepřemlouvat a pak si to nechce ani poslechnout.

Dnes si říkám, že mají možnost zažít různé způsoby a na nich záleží, který se jim více líbí. Líbí se jim, že se se mnou mohou domluvit, což s tátou nejde, on rozkáže a tak to musí být. Ještě nemají moc odvahy mu to říci. No, na rovinu, někdy jim to vyhovuje, je jednodušší něco udělat a moc nepřemýšlet. Někdy jim to víc vadí.

Hned v úvodním dílu bezplatného rodičovského rychlokurzu vám Katka Králová představí 4 různé přístupy k výchově. Policajt patří k nim. Dozvíte se, jak se který typ rodiče projevuje a hlavně jak na ten daný přístup reagují děti a proč.

Co konkrétního se ti díky Nevýchově podařilo zvládnout?

Stálé dohady, kdy si uděláš úkoly, kdy se naučíš na písemku, kdy uděláš tu myčku… Předala jsem jim odpovědnost a najednou to začalo fungovat.

To zní skvěle. Jak konkrétně jsi to udělala, že to najednou začalo fungovat „samo“?

S dětmi jsem se domluvila, že nebudou dostávat kapesné, ale za jednotlivé domácí práce si budou psát čárky a na konci měsíce dostanou kapesné (jedna čárka = 5 Kč). Mají možnost si zvýšit velikost kapesného, můžou si rozhodnout, které práce chtějí dělat. Najednou jim vyklízení myčky přijde celkem zábavné. Hned mají spočítané, kolik si za měsíc mohou vydělat a co si za to koupí nebo si ušetří na něco většího. Kapesné se jim zvýšilo, ale pro nás je to stále únosné.

Ukazuje se mi další rozměr A to ten, že si o peníze neumíme říci. Jeden syn pracuje, dělá si čárky a druzí dva pracují, ale čárky si nedělají. Když je upomínám, tak „jim to nevadí“. Ale to jim nevěřím. Prostě jim přijde blbé si říci o odměnu pro sebe. Rozumím jim, také se to učím. Takže se Nevýchova rozlézá i do jiných oblastí.

leona-kysilkova-1

Školní úspěchy svých dětí jsem brala jako svoji vizitku. Na každou písemku, o které jsem věděla, jsem se snažila je připravit, i když oni neměli zájem. Domluvila jsem jim doučování, které je nebavilo.

Pak mi došlo, že takto to nejde. S nejstarším (nastoupil do sedmé třídy) jsem se domluvila na nějakém vysvědčení. Shodli jsme se, že na takové známky má. Řekla jsem mu jaké cesty k tomu vedou, co je nejlepší cesta, co se stane když se na všechno vybodne. Jak mě to bude mrzet, protože vím, že má na víc, ale jen nechce. Na druhou stranu jsem uznala, že on ví co chce dělat a učí se tak, aby ho to moc úsilí nestálo a přitom prošel. No, nebyla jsem jiná, učit se, mě začalo bavit až daleko později.

Těžké bylo ho přestat neustále kontrolovat, dozorovat jestli se učí, věřit jemu a věřit sobě. Už je na něm, jestli se bude učit v presu nebo průběžně, už vím že to zvládne.

Právě o škole a o tom, jak zvládat domácí přípravu tak, aby to fungovalo a zároveň aby vás to nestálo víc úsilí než samotné školáky, bude zítřejší online workshop.
Přihlaste se na vysílání zdarma.

Která z rad v kurzu pro tebe byla nejvíc překvapující nebo nejužitečnější?

Pro mě bylo nejtěžší naučit se způsob domlouvání. Jsem dost policajt a potřebovala jsem to mít dle sebe a pak to vůbec nefungovalo. Učila jsem se (a stále učím) důvěře v sebe a důvěře v děti.

Úplná pecka byla, když jsem si mohla zažít, jak na mě chování policajta působí. Hned jsem si vzpomněla na své dětství a děkuji to už nikdy.

Od začátku jsem věděla, že jsem policajt. Od mala jsem nic jiného neznala a manžel v tom také pokračuje. Těžké bylo počkat na vyjádření dětí a nechtít to hned teď. Tímto přístupem jsem se od nich dozvěděla spoustu zajímavých věcí. Začaly říkat, jak se cítili, jak by to vlastně chtěli, jak jim je s tátou.

To dřív nebylo. Daleko více si povídáme a děti jsou více otevřené, více sdělují, jsou důvěřivé.

leona-kysilkova-2

Kluky mám už starší (jsou školou povinní), ze začátku testovali, jak to vlastně myslím. Pokusů o nějakou výchovu jinak už bylo více a všechny ztroskotaly. Šla jsem postupem pokus-omyl. Jako první jsem změnila přístup k dětem. Rozkazy jsem přestala používat, trochu jsem zapomněla na sebe, na můj pohled, mé přání. Ale to jsem rychle začala používat, když jsem zjistila, že řeším jen jejich dobro a na své zapomínám.

Když Nevýchovu správně pochopíme, tak funguje.

Nesmíme zapomínat na své potřeby. Je dobré uznávat dítě, ale na stejnou úroveň dát i sebe. Na to se často zapomíná.
Všechno je proces, nic nejde hned. I s Nevýchovou je potřeba zkoušet a hledat.

 

Chcete vědět víc?

(Pozn. Publikováno 19. 9. 2016.)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist