Mohyla Míru

Rubrika: Z našich cest

Tak jsem přemýšlela, jak zabít dvě mouchy jednou ranou! Kam vzít Domču na výlet, aby jsme se u toho neunavili a aby ho to zaujalo, takže něco tady v okolí. A tak mě napadlo, že jsme ještě nikdy nebyli na Mohyle Míru, a to ji máme za vedlejší vesnicí. Je to kousek za Brnem, za obcí Prace a jezdí tam i městský autobus, ale pak je to asi 1,2 km pěšky pěkně do kopce. Myslím, že nikomu nemusím vysvětlovat, co je Mohyla míru, ale přece jenom, kdyby někdo zapomněl…

Mohyla Míru je památník postavený na počest vítězné Napoleonovy bitvy u Slavkova. Je dominantou a přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovského bojiště. V areálu památníku probíhá každý rok na přelomu listopadu a prosince jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy pietní akt.

20150826_101250 20150826_101345 20150826_111440

Já osobně jsem zde byla před mnoha lety na výletě se školou, a pak mě nenapadlo si to zopakovat, až nyní s Domčem jsem se tam vydala. A byla jsem mile překvapena. Muzeum sousedící s památníkem je renovované, a tak jsme měli tu možnost zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů.“ Expozice je pojatá jako příběh a rozdělená na čtyři části. První část zahrnuje období od vypuknutí Francouzské revoluce až po předvečer bitvy, v druhé části získáte prožitek z bitvy, třetí část vás seznámí s průběhem bitvy a nakonec ve čtvrté části, po bitvě, uvidíte setkání císařů Napoleona a Františka u Spáleného mlýna. Celá expozice vrcholí videoprojekcí. Vedle exponátů zbraní, či uniforem jsou zde umístěny také monitory a dotyková obrazovka, kde si každý může volit informace, o které má zájem.

20150826_10420620150826_10465520150826_10222720150826_101319

Protože Dominik nemá rád komentované prohlídky s průvodcem, tak tohle pro něj byla ideální prohlídka. Vše slyšel a zároveň viděl i na vlastní oči a bylo to jako živé. To je to, co potřebuje a tím ho zajímali i exponáty, protože se neměl čas nudit.

Celá prohlídka trvá asi hodinu a vstupné na expozici je 70 Kč a pro děti 35 Kč. Kaple je bohužel v této době z důvodu rekonstrukce uzavřena, a tak snad příště ji uvidíme. Po prohlídce se můžete občerstvit v kavárně u Mohyly. Také si můžete nakoupit i spoustu suvenýrů, dokonce milovníkům zbraní mohou různé zbraně nabídnout. Domča se musel spokojit s památeční mincí, pohledem, turistickou vizitkou a známkou.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist