Český ráj

Rubrika: Z našich cest

Ještě nikdy jsem nebyla v krásném a obdivovaném Českém ráji, ale slyšela jsem na něj jen samou chválu, jak je to tam krásné, a tak jsme se tam s přítelem také vypravili. A to konkrétně do Jičína, který se nachází 90 km od Prahy a 290 od Brna, což je pro mě trochu dál, ale spojení bylo celkem dobré, vlakem z Brna cesta trvala i s přestupy v Pardubicích a v Hradci kolem 4 hodin.


Ihned po příjezdu bylo vidět, co místí považují za největší atrakci. No schválně hádejte, kterýže to žil v lese Řáholec známý loupežník? No ano, Rumcajs a jeho syn Cipísek jsou vidět při procházce tímto městem opravdu všude. Děti budou určitě nadšené z návštěvy jeho domu, kde žil a ševcoval předtím, než bylo jeho řemeslo zavřené navždy pro urážku majorových nohou, nebo si můžete prohlédnout Rumcajsův svět, expozici určenou hlavně pro děti, nebo pro ty, kteří tuto pohádku mají rádi. Městečkem se také můžete projít po Cipískově stezce, která vede centrem, dále okolo rybníka Kníže a zpět do centra, cestou minete lipovou alej, dlouhou 2 km, a vedoucí do Valdštejnské lodžie, kterou si můžete také projít, pokud vám tento krátký dvoukilometrový okruh nebude stačit. A pokud se do Jičína vydáte až začátkem září, budete určitě překvapeni bohatým kulturním programem plným divadelních, hudebních a tanečních vystoupení, soutěží a her, který se tu každoročně od středy do soboty koná.

DSC05326DSC05330

My osobně jsme se vydali Rumcajsovou stezkou, která vede z Mladějova přes Prachovské skály do Jičína, kde po vyzvednutí brožurky v infocentru děti mohou po cestě odpovídat na několika zastaveních na otázky a po správném vyplnění a zdolání dostanou Rumcajsův certifikát. Trošku jsme si to obrátili a šli jsme opačnou cestou, takže místo startovacího bodu byl Mladějov naše konečná zastávka. Cestou jsme nakoukli do Rumcajsovy jeskyně, kde má Cipísek postýlku a na stěnách jsou obrázky a motivy z tohoto Večerníčku a také Prachovské skály, které jsou opravdu impozantní s krásnými výhledy, které vás očarují a budou se zdát nereálné, že příroda něco tak ohromného mohla vytvořit. Platí se zde sice jako na jediné skály vstupné, ale není tak vysoké – 60 Kč pro dospělé a 30 pro děti, studenty a důchodce a do 6 let zcela zdarma. Skalami vedou dva okruhy, delší a kratší a také jeden dvoukilometrový uzpůsobený pro maminky s kočárky. My jsme zvolili delší trasu, která sice byla místy náročnější s výstupem do schodů nebo protahováním úzkými soutěskami (což byl občas vzhledem k mému bříšku problém a musela jsem dost odpočívat), ale zážitek to byl krásný (a to i přes nepřízeň počasí a deště) a toto místo určitě stojí za návštěvu. Po prohlídce jsme pokračovali stezkou kolem ruin středověkého hradu Pařez až do Mladějova, kam jsme dorazili celkem pozdě večer a už nic nejelo zpátky na Jičín, takže jsme museli stopovat. Zastavil nám autobus s velmi ochotným řidičem, který už měl po směně a jen se vracel a zželelo se mu nám, a tak nás taky nabral, což mě hodně potěšilo, jak ochotní dokážou někteří být. Ale taková náhoda nemusí být vždy, tak pozor na jízdní řády, jestli se tam vypravíte.

DSC05653DSC05610DSC05547DSC05482

Další dny jsme se přesunuli do Hrubých skal, které jsou také úžasné, s nepopsatelnými vyhlídkami na skalní masivy. Zde můžete strávit hodiny a hodiny chozením po mnoha vyznačených trasách a obdivováním těchto přírodních útvarů, které lákají také mnoho horolezců, pro které jsou zde ideální podmínky pro lezení. Pokud máte rádi hrady, zde si opravdu přijdete na své, protože celá oblast Českého ráje je hrady a zámky přímo nabitá ve švech. Za zmínku stojí Kost, Mladá Boleslav, Sychrov, Staré hrady, Hrubý Rohozec a mnoho a mnoho dalších. My jsme navštívili pouze jeden z nich a to Trosky, sice nás po příchodu k němu zarazilo, že se musí platit vstupné (70 Kč, nebo 45 Kč snížené), jelikož je to vlastně jen zřícenina dvou věží, ale po celodenním výšlapu k němu se mi zase nechtělo jen otočit před bránou a odejít, takže jsme si na známé symboly Českého ráje věže Babu a Pannu vylezli a pokochali se výhledem do krajiny. Ostatní hrady (Hrubá skála, Valdštejn) jsme na vycházkách touto krajinou také míjeli, ale ty už jsme si jen okoukli zvenčí, protože vstupné bylo na všechny a někdy i dost vysoké a také jsme dali přednost strávit více času v této kouzelné krajině, zdoláváním hřebenů, kde bylo na co koukat.

DSC05434DSC05421DSC05411DSC05365

Naše poslední přesunutí bylo do vesnice Malá Skála, kde jsme trasou přes Vranovský hřeben došli ke hradu Frýdštejn okolo hradu Vranov a poté přes Drábovnu zpátky na vlak, který nás už vezl domů. Tady to také bylo pěkné (s protékající řekou Jizerou, kde můžete kousek od ní kempovat ve stanu a zapůjčit si raft či loďku), ale ve srovnání s dech beroucími Prachovskými nebo Hrubými skalami už to není nic překvapivého. Skály jsou (jak napovídá i jejich jméno) spíše menší a už tolik neohromí. Jednoznačně ale tento region mohu doporučit na několikadenní výlet, spíše delší, protože když už tam jednou budete, nebude se vám chtít zpátky. Takže sbalit batůžky a hurá do hor!


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Endlisek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Dobry den, jelikoz bydlim v Ceskem Raji, nedaleko Jicina, rada bych nabidla ubytovani, ktere tu mame. Jsou to 2 Mobilheimy, plne zarizene.pokud tedy budete mit nekdo cestu do Ceskehop raje a budete hledat ubytovani, jsme tu k dispozici. 🙂
  http://www.kdanice-ubytovani.websnadno.cz/

 • danasi

  Z článku cítí, že jste si výlet užili. Znám to tam, vždy jsme se někde zastavili a udělali odpočinek na cestě z Ostravy do Ústí nad Labem, kam jsme jezdili každý rok za babičkou a dědou na dovolenou.
  Při cestě jsme často zpívali v ústí nad labem, tam se nadlabem. Neb naši byli protistátní měli jsme daleko do kapsi i do úst. Děda byl druhý muž babičky a nádražák a tak nás každoročně vykrmovali, neb jsme byli jak kost a kůže. Dětičky, vy jste zase pohublé, chudinky moje.
  Pěkné vzpomínky mám na tyto cesty i výlety. Bylo to pěkné v dětství.

 • mura

  pěkný článek

 • spulkin

  Krásný výlet s krásným mladým párem. :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist