Stojí za to zkusit se chovat nevýchovně

Rubrika: Výchova podle..., Základní školy

Zdravím všechny v novém roce. U nás začal tak nějak podivně. Hned první pracovní týden v lednu jsem si při bruslení narazila levou ruku – ortel na chirurgii asi zlomenina. Dlahu jsem měla poprvé v životě a pokud už ji nikdy nebudu mít, tak budu velice šťastná.

Protože jsem levák, tak najednou spousta věcí nešla. Musela jsem zkoušet dělat vše pravou a občas to bylo docela komické. Nakonec se zlomenina nepotvrdila, ale jen pořádně naražený loket, který stále v „koncových polohách“ pěkně bolí.

K tomu si dcera přinesla ze školy odolné bacily a ty se postupně rozšířily na celou naši rodinku. Hlava jako balón, rýma jako trám a kašel jako hrom.

Takže tenhle rok jsme si stačili vybrat všechny neduhy už v lednu, a budeme mít po zbytek roku klid, alespoň v to věřím.

Maximálně minimalizujeme

Moc bych chtěla poděkovat Petře Vymětalové a Marcele Sobotové za články o uklízení. Marcela Sobotová mě na svém webu Žijeme minimalismem nakopla k postupnému přebírání a hlavně vyhazování věcí. Minimalizuji co se dá – jsem totiž vytrhávač všech možných stránek rad a receptů z novin a časopisů a protože s bolavou rukou toho moc nešlo, třídila jsem a třídila až toho moc nezbylo.

U dětí v pokoji jsme udělali velkou nájezdovou akci a už jsem dala dost věcí do inzerátů a spoustu jich ještě na nového majitele čeká. Děti mě docela dost překvapily, na hračkách nelpí a třídí ve velkém. Stejně to na pokojíčku není moc vidět, protože hodně hraček bylo uloženo na půdě.

Nejhorší na tom všem je, drahé poštovné. Posílala jsem věc za 45 Kč a poštovné bylo 79 Kč. Takže i když dám věc levně, díky poštovnému to odradí.

O bazarech v našem okolí moc nevím, ale asi se zkusím pozeptat.

Nevýchovný workshop v lednu

24. 1. 2017 byl další nevýchovný workshop na téma Co vám zubař o čištění zoubků neřekl?

K poslechu jsem se dostala až večer – spíše v noci. Nepřišlo mi, že je to jen o zoubcích, protože já si z toho vzala úplně něco jiného.

Uvědomila jsem si, že když je teď již 14 dní dcera nemocná, tak jsem opět sklouzla do policajtování.

S dcerou jsem se učila při nemoci tak, že: „Teď se jdeme učit, ještě udělej tohle. Nyní máš pauzu a za 1/2hodiny pokračujeme.“

Je to o zodpovědnosti

Hned druhý den jsem jí předala zodpovědnost.

Paní učitelka nám píše na mail probranou látku ve škole, tu jsme jí přepsala a se slovy: „Nechám na tobě, kdy se budeš učit, zda vůbec něco uděláš a jak. Pokud budeš chtít, ráda ti pomůžu, ale přijď ty sama.“

Škola je její povinnost a JÁ dělám velkou chybu, že ji za ni přebírám. Pokusím se do toho nemluvit, ale je to hrozně těžké. Mám stále tendenci jí to připomínat a upomínat. Strašně chci, aby byla připravená, naučená. Nemusí být nejlepší, ale vím, že je to velice chytrá holka, a tak chci, aby měla dobré známky. Když chodí do školy, vcelku se mi už daří, nechat přípravu na ní, ale teď s domácím učením se to opět zvrtlo.

PŠT: Neměla bych to asi prozrazovat, ale únorové vysílání z Nevýchovy by se mělo týkat právě školní přípravy, předávání zodpovědnosti za učení a domácí úkoly, prostě toho, co dělat, aby to dětem ve škole šlo. Pokud vás to zajímá, přihlaste se už teď a dostanete důležité informace včas přímo od Katky.

Tak snad už i tohle zvládnu zase o něco lépe.

Smekám před všemi co učí své děti doma, já bych to dlouhodobě neuměla. Pokud se naše děťátka zaseknou, tak to nejde nic.

A jak učení dopadlo?

Nebylo sice úplně vše hotovo, ale dcera si učení brala sama. Angličtina se dodělávala v neděli večer a to už jsem opět rostla, když se jde v pondělí do školy. Nedodělky ji vůbec netrápily, tak proč by měly trápit mě?

Nevýchova je prostě jiná

Kdo uvažuje o Nevýchově, musí úplně změnit své myšlení, naučené vzorce, reakce,…

Je to dost vyčerpávající, protože kurz jste si přece zaplatili, aby vše hezky fungovalo, ale on je to běh na dlouhou trať.

Nevýchova je něco úplně jiného, než v čem jsme většinou vyrůstali, co jsme doteď praktikovali i na našich dětech. Proto ani snad nelze během krátké chvíle, vše odhodit a chovat se jinak.

Jde to po krůčcích a když se neuhlídáte tak jste zase tam kde jste začali. Víte jak na to, ale teorie a praxe jsou různé. I tak si myslím, že stojí za to zkusit se chovat nevýchovně.

Všem přeji hlavně pevné zdraví a hodně pohody.

Květa

I vy můžete vstoupit do kurzu Výchova Nevýchovou. Pokud byste si ho chtěli nejdřív jen oťukat a zjistit, o co jde, objednejte si bezplatný rychlokurz o tom, jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

Napsal/a: Kvitek1

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Obdiv a velké poděkování paní učitelce, která píše probranou látku a posílá jí emailem. Jistě by se daly zkopírovat sešity spolužáků, jistě by se dal uplatnit odvěký postup typu – kamarádka vyřídí, ale jak píšu – paní učitelce obdiv a poděkování.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist