Tajemství dobrého spánku

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

Každý člověk by rád procitl tam, kde usnul. Ať dospělý, nebo dítě, u všech lidí je to stejné. Je to vlastně docela pochopitelné.

Představte si, že vy, jinak zkušený, srdnatý člověk, usnete ve své posteli a probudíte se v letadle. Nebo usnete v autě na sedadle pro spolujezdce a procitnete v posteli (nemluvě o obavě, že byste se mohli probudit v nemocniční posteli).

Objeví-li se okolnosti, které neočekáváte, a na které tedy nejste připraveni, vyburcuje vás to. Noční můra! Děs! Co se děje? Kde to jsem?

Ke klidnému spánku potřebujete důvěrně známý polštář pod hlavou, nataženého budíka na nočním stolku, určitým způsobem stažené žaluzie. Vidíte, že se přitom jen v nepatrné míře jedná o pocity bezpečí, o důvěru a lásku v mezilidských vztazích, o tělesnou blízkost. Jde spíš o věcnou jistotu.

(Nepodezřívejte mě, prosím, že si necením tělesné blízkosti. Naopak. Jsem přesvědčená zastánkyně přirozeného porodu, roomingu- in, nošení dítěte na těle v látkové kapse nebo popruzích a terapie pevného objetí, jejímž smyslem je řešit v těsném tělesném kontaktu rozporuplné pocity a změnit je v lásku.)

V životě člověka však existují situace, kdy je věcná jistota důležitější než jistota v mezilidských vztazích. Stojíte-li před rozviklaným žebříkem, je pro vás pevnost jeho příček důležitější než váš nejbližší přítel, který by vás možná rád objal nebo s vámi zapředl nějakou zajímavou diskusi. Byl by vám v této situaci spíš na obtíž, znervózňoval by vás, nebo by vás dokonce ještě víc znejistil.

Podobné pořadí potřeb určuje i chování zvířat.

Také zvíře nejdříve potřebuje jistotu svého území, kde pobývá, než založí doupě nebo hnízdo a než se spáří.

Nejdříve zkoumá jistotu místa a označí svým sekretem hranice oblasti svého pobytu, aby ho pomocí známého zápachu opět poznalo a vymezilo se vůči ostatním. Úkryt je pro zvíře důležitější než potrava. Když se například hladová kočka vrhne na kořist, okamžitě prchá, zaslechne-li psa. Důležitější než nasycení a požitek z dobrého žrádla je úkryt, který, je-li to možné, poskytuje stále stejné, už osvědčené podmínky – doupě určitého tvaru, tmu a ochranu před okolím.

Tato vnímatelná jistota má v sobě cosi prapůvodního a bezpodmínečného. Obsahuje hlubokou základní hodnotu, na jejíž půdě se teprve může dařit vyšším hodnotám, jako je bezpečí a láska.

Aby člověk mohl usnout, potřebuje tedy svou bezpečnou postel. A potřebuje také takzvané dobré svědomí a pocit, že ho netrápí žádné starosti. V podstatě jde tedy opět o možnost spolehnout se, že po probuzení bude všechno v obvyklém pořádku, jak má být.

Dítě si v noci nejlépe odpočine, usíná-li večer pravidelně vždycky ve stejnou hodinu a na stejném místě a může-li se spolehnout, že se k němu ráno máma skloní s láskyplným úsměvem a zaraduje se, že je její děťátko už vzhůru.

Zní to jako utopie? Ale ne, spánek dítěte nebyl nikdy velký problém.

Toto tvrzení ovšem platí jen pro zdravé děti. Horečkou a bolestmi sužované dítě svým ustaraným rodičům vždycky dělalo z noci den.

Jedná se o ukázku z knihy Když dítě nechce spát, kterou vydalo nakladatelství Portál.
Bezesné noci, které rodiče tráví nekonečnými pokusy o uspání svých dětí, bývají velkým problémem v mnoha rodinách. Známá dětská psycholožka Jiřina Prekopová přináší ve své knize užitečná doporučení, jak mohou rodiče svým dětem trpícím nespavostí zajistit klidný spánek. Autorka vychází ze svého přesvědčení, že pro dítě je ke spánku důležitý pocit jistoty. Potřebuje důvěrně známé místo, na kterém je zvyklé usínat, navyklou polohu těla, oblíbený způsob hlazení… Změny na dítě nepůsobí dobře. Kniha je praktickým rádcem, poskytuje mnohé podněty a zároveň upozorňuje rodiče na chybné kroky, kterých se mohou v souvislosti se spánkem dětí dopustit. Je určena rodičům dětí od nejútlejšího věku.

Napsal/a: Jiřina Prekopová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den,
    tuto knihu (starší vydání) jsem četla v době, kdy jsme chtěli dítě naučit spát ve vlastní postýlce, přičemž do té doby spalo se mnou v posteli. Našla jsem v ní dobré rady a doporučuji. Mnohé věci jsem měla vědět dříve. Bylo by to v lecčem jednodušší. Přečtěte si ji pokud možno ještě před narozením vašeho miminka. D.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist