Porod – nezapomenutelný zážitek

Rubrika: Moje cesta k miminku

Ahoj, jmenuji se Lenka a chtěla bych se s vámi podělit o zkušenost s porodem. Takže to vezmu pěkně od začátku.
Vdala jsem se, ale dítě jsem nikdy mít nechtěla. Ne že bych neměla ráda děti, ale strašně jsem se bála té bolesti při porodu. Vždycky jsem říkala, že dítě klidně odnosím a pak vychovám, ale rodit by musel někdo za mě.

Jenže manžel stále mluvil o miminku, které strašně chtěl, a já si jednoho dne řekla, že když to zvládlo tolik žen, že já to zvládnu taky. A tak jsem vysadila prášky a do 3 měsíců jsem byla těhotná. Byla jsem šťastná a strašně jsem se na miminko těšila.
Jak se říká, že v těhotenství máte různé chutě, tak to já měla jen jednu, a to na větrníky. Bylo to šílené a nedalo se tomu zabránit a tak jsem měla každý den větrník. No zřejmě víte, co to udělalo s mou postavou. Za celé těhotenství jsem přibrala 30 kilo, ale naštěstí mám už 20 kilo dole.
Jinak mé těhotenství probíhalo v naprostém pořádku a úplně nejlepší bylo, když mě malá začala kopat. Je to nezapomenutelný zážitek, stejně jako porod a první pohled na své právě narozené dítě.
No a pak přišel den D, nebo-li den porodu. Jelikož jsem už přenášela a malé se pořád na svět moc nechtělo, byl mi porod vyvolán uměle. Přišla jsem do nemocnice a tam mi hned zavedli 2 prášky do pochvy. Asi po hodině mi začaly kontrakce, ale po celý den nesílily a večer přestaly úplně. Co 2 hodinky mi kontrolovali kontrakce a ozvy dítěte. Dítěti se dařilo dobře, tak mě nechali ještě vyspat a ráno mi zavedli další 2 prášky.
A pak to začalo. Asi po hodince mi začaly kontrakce, které ovšem sílily, a začala se mi zkracovat doba mezi kontrakcemi. Odvezli mě na porodní sál a já zavolala manželovi, který za chvíli přijel za mnou a byl mi velkou oporou v průběhu celého porodu. No a co se týče bolesti, kdybych vám tady říkala, že to nebolí, tak bych vám lhala. Bolí to a nejvíc to bolí po tom, co vám odteče plodová voda. Nevím k čemu bych tu bolest měla přirovnat, ale nebojte se, zas tak strašné to není. A kdyby jste to nemohly vydržet, tak máte možnost požádat o ztlumení bolesti. Nebojte, nikdo vás tam nenechá trápit. Řeknu vám to asi takhle – v 17 letech mě srazilo auto, když jsem přecházela silnici a já málem přišla o nohu a řeknu vám, to byla bolest, porod určitě taková bolest není. Ostatně každá žena vnímá porod jinak.
No a potom přijde na řadu tlačení, které mimochodem nebolí vůbec. To když mi řekli tlačte, tak to bylo pro mě vysvobození. Pětkrát jsem zatlačila a malá byla na světě. Byl to úžasný pocit a na tu bolest, kterou jsem prožila předtím, tak na tu jsem v té chvíli úplně zapomněla. Jakmile vám dají miminko na bříško, tak na všechno zapomenete.
Pak mi malou vzali a šli ji i s manželem umýt, zvážit atd… Mezitím mě zašívali, neboť mě malá dost potrhala, ale toho se nebojte vůbec, neboť to vůbec nebolí. U toho jsme si s porodní asistentkou povídaly a smály se.
Původně to měla být holčička o váze maximálně 3 kilo a narodila se mi holčička o váze 4 kilo a 53 cm. To měla určitě z těch větrníků. Byla nádherná a já jsem byla tak šťastná, že jsem se podívala na manžela a řekla, že chci ještě jedno miminko.
Takže milé těhulky, vy, co se o miminko snažíte, nebo vy, které máte tak strašný strach z porodu jako jsem měla já, vůbec se nebojte, není to tak strašné. A už vůbec se nedívejte na filmy, jak tam ženy rodí a u toho prožívají nesnesitelnou bolest. Tyto filmy jsou přehnané. Podívejte se třeba na mě, tak strašně jsem se bála a teď se nemůžu dočkat asi tak dvou let, kdy bysme s manželem chtěli počít a já znovu mohla prožít ten úžasný zážitek od početí až po samotný porod.
S láskou hrdá maminka 36 měsíční Sárinky

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Vzpomínky na porod nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: pekole

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  pekole, nejdřív jedna technická – nevím proč, ale tvůj děkovný komentář se označil jako spam a proto se nezobrazoval. Před chvilkou jsem na něj narazila, takže ho tu už konečně máš 🙂

  No a jinak se přidávám k ostatním – děkuju za porodní povídání. Myslím, že každá u takového článku zavzpomínáme i na ty svoje porodní zážitky.
  Na fotce vám to moc sluší. Kdyby ses chtěla pochlubit, jaká slečna vám z toho uzlíčku vyrostla, zkus Fotogalerii rády ti ji okoukáme.
  A až se rozhodnete pro toho brášku nebo sestřičku, držím palce, aby si k vám našel cestu co nejdřív a vše probíhalo opět bez problémů a hladce 🙂

 • Děkuji všem za krásné komentáře a i já vám přeji mnoho radosti se svými dětmi ať už jsou malinké nebo už odrostlé, vždy to budou naše zlatíčka.

 • Opravdu dobře napsané. Já rodila poprvé v 18letech dvanáct hodin z teda hrozným přístupem sester malinkatou holčičku ale přežila,po druhé z odstupem víc jak deset let a znovu sem rodila a to prožívala jak prvorodička….opět to bylo víc jak dvanáct hodin..už sem u toho i spala a narodila se ještě menší holčička než sem měla první.Čím starší tím sem se bála víc o dítě.Potřetí před rokem a půl jsem porodila třetí holku a všichni říkali že to bude maličký a ono z toho do půl hodinky takovou rychlostí vylezla čtyř kilová holka a měřila též 53cm.Třetí porod prostě ideální a nebolel,navíc bez nastřižení protože jsem měla u sebe perfektní doktorku která věděla jak na to a mého chlapa…myslím že když je u porodu i tatínek tak to hodně pomůže psychicky. Ted už jsem stará na další děti…ráda přenechám mladším i když sleduji že i starší ženy jak jsem já se pouští do těhotenství a dalšího života plného radosti.Přeji vám aby jste to prožili zase a měli pro malou Sárinku bratříčka nebo sestřičku.

 • Krásně napsaný článek, přečetla jsem ho jedním dechem………..já jaksi se porodu nebála, ani nevím proč, měla jsem jen smíšené pocity o zvládnutí, nezvládnutí, na bolest jsem nadávala 14. hodin, než malá vykoukla na svět, ale spíš jsem klekla na sestry, páč mi píchli injekci na spinkání, si myslely, že nerodím a já jo přímo na pokoji, no ty byly udivené, co se děje, takže mě dovlekly na sál a tam jsem mohla v klidu porodit 🙂
  Přeji ti, aby jsi i druhé miminko zvládla, tak pěkně porodit, jako první holčičku, ta trochu bolesti za to opravdu stojí 🙂

 • bokul

  Díky pekole za to, jak jsi to krásně napsala. A za překrásnou fotku!

 • Nádherně jsi to napsala….
  Mám 2 porody za sebou a plně souhlasím,že to opravdu zas není tak hrozné, a budoucí matky : nedejte na vyprávění bližních svých i matky své,porody nejsou dědičné :-).
  Přeji Ti,aby i Tvůj druhý porod byl v pořádku a vše před ním probíhalo tak jak má.
  PS: já měla oba porody každý jiný,ale stálo to za to….jen už ty vzpomínky po 23letech jsou trošku vybledlý.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist