Domčova canisterapie

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Kam nechodí slunce...

Jak již tu někteří vědí,tak můj syn je „jiný“!Přestože se narodil jako zdravé dítě,tak ve třech letech dostal diagnozu ADHD a mě popřáli pevné nervy. V 6 letech mimo jiné další diagnozy dostal k ADHD i atypický autismus…

Nebylo to s ním leckdy jednoduché a přestože nyní v jeho 8 letech jsme již trošku jinde jako ve 3 letech, tak problémy byly, jsou a budou.

Nikdy nebude docela stejný jako jeho vrstevníci, kteří ho neberou jako rovnoceného kamaráda. Má jiné zájmy než oni a nerozumí si spolu. Kolektivní sporty nebo kroužky nejsou nic pro nás, neumí se přizpůsobit a chápat pravidla. Přesto chce být naopak mezi dětmi ten nejlepší, chce se jim vyrovnat, což prostě nejde a nastávají problémy. Takže možnosti sportu a kroužků jsou pro nás tabu. Nemůže jezdit ani na tábory, protože potřebuje celodenní dohled a pomoc v různých věcech dospělé osoby a to mi nikdo nezajistí.

A tak co s ním?

No, pátrala jsem po možnostech hipoterapie. Bohužel, co jsem objevila nám nevyhovovalo časově, nebo vázla komunikace z jejich strany.

Nakonec mi pomohla náhoda, seznámení s maminkou, co bydlí nedaleko a má dvojčátka ADHD. Od ní jsem se dozvěděla o možnosti canisterapie u jednoho sdružení pro postižené, dokonce pro tyto děti pořádají i letní tábor a příměstské tábory a tak bylo rozhodnuto.

Dominik začal chodit na canisterapii. První dny byly pro pejsky asi hodně náročné, teprve se s Domčem poznávali a v té době se musela vysadit medikace, a tak ADHD propuklo naplno. Přesto to přináší své ovoce, Domča se na pejsky moc těší a paní ho moc chválí. Máme individuální hodiny, takže mají na sebe více času a vznikl mezi nimi lepší kontakt.

IMG_1400IMG_1399

U nás nejde jen o klasické polohování, ale o celkový rozvoj a terapii. Domča například pejsky češe, hladí, za odměnu jim dává granulky, válí spolu sudy nebo i počítají. Pokaždé je jiný počet pejsků a učí se i pamatovat jejich jména. Zařazené mají i polohování. Začínali na 5 minutách a nyní zvládnou i 15.

IMG_1409 DSC00222

Myslím, že canisterapie je velice prospěšná pro různě postižené a existuje hodně možností, jak jim tito pejsci pomáhají. Já jsem velice spokojená, Dominik také, což je to nejdůležitější. Příští rok máme v plánu ho zkusit poslat s nimi i na tábor. Paní mi ho nabízela již letos, ale vše chce svůj čas a tak pěkně pomaloučku. Napřed bych chtěla vyzkoušet příměstský tábor a teprve pak ho pošlu na delší pobyt.

IMG_1064 IMG_1407

Všem kdo mají nějaký zdravotní problém canisterapii doporučuji.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Králíček4

  Marci,děkujeme,je s pejskami spokojený 🙂

 • Marci55

  Hodně sil do života. vypadá spokojeně s pejskama.

 • Králíčku, moc pěkný článek a úžasné fotky. 🙂

 • mura

  Krásný článek a hlavně inspirativní pro ostatní co mají též takový problém.Přeji hodně sil a zdravíčka na zvládnutí všeho kolem synka.

 • Marinada

  Králíčku, rozumím – ono je něco jiného jít na canisterapii a něco jiného mít psa doma pořád. Představovala jsem si, že by to byl Domčův nejlepší kamarád (teda kromě Tebe 🙂 ), ale ono to není tak jednoduché.
  Ten příměstský tábor bude fajn, užijte si to!

 • Králíček4

  Lien,já nemám co skrývat,tak proč něco nenapsat.Za Domču se nestydím a jeho diagnozu netajím,alespoň kdo o tom něco ví,tak se ani nediví.Ano,není úplně v pořádku,ale na druhou stranu mohlo být hůř.Chodí,mluví,tak se spolu domluvíme i když to dá někdy práci.Ale když miřekne,že mě má rád,tak co víc si přát a co by za to někdo dal.Nejkrásnější odměna je šťastné dítě.

 • Lien

  Králíčku děkuji za článek odkrývající soukromí. Moc hezky srozumitelně napsáno.

 • Králíček4

  Marinádo,zatím o pořízení borderkolie neuvažuji,protože máme doma 9 letou fenku jorkšírského teriéra a nemuselo by to dělat dobrotu,už jeto krapet starší paní.Domča i na ní byl a ještě i malinko je nepředvídavý a nebezpečný,ale již se to upravuje a zklidňuje,zjevně je vidět jak má canisterapie pozitivní vliv.Už jenom v tom,že ví,že i na pejsky se musí pomalu a opatrně.
  Také docela dost jezdíme na výlety a po vyšetřeních a někdy je docela náročné to skloubit,tak aby vždy někdo byl doma kvůli pejskovi.TAkže zatím to možné není,ale třeba někdy v budoucnu,no neříkám ne.
  Jsem ráda,že se mi podařilo najít co Domčovi je k dobru,sháněla jsme i koně-hipoterapii,ale to se mi nepodařilo a tak jsme na doporučení zvolila canisterapii a vidím,že to byla dobrá volba.
  Dokonce pro tyto děti pořádají příměstské i pobytové tábory a tak letos chceme začít zatím tím příměstským,na pobytový si Domču zatím dát netroufám.

 • Králíčku díky za článek :-)přeji vám oběma hodně štěstí a lásky psích kamarádů.je fajn,že jste našli co vám vyhovuje a jsou to moc pěkné fotky a posun v Domčově projevu je určitě kladný bonus 🙂

 • Marinada

  Králíčku, to je parádní, ty fotky mluví za vše, Dominik vypadá jako psí šéf a pečovatel v jedné osobě ohromně spokojeně 🙂
  No a nedá mi to a hned se zeptám – napřemýšlíš o tom, že bys Domčovi jednu šikovnou borderkolii pořídila napořád?

 • janca.mas
  janca.mas

  Pěkný článeček a skvělá inspirace pro ostatní s podobným problémem.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist