Jsem svobodná?!

Rubrika: Onemocnění a léčba, Péče o miminko, Vaše příběhy, Vývoj a výchova batolete

1238929_untitledMěsíc, ještě jeden měsíc. Je to dlouhá doba, nebo krátká? Ještě měsíc a moji moc rozhodovat o zdraví své dcery nahradí moc úřední. Měsíc a ochranitelská ruka mateřská bude sražena tvrdou rukou moci světské.
Ještě jeden měsíc a skončí lhůta, kdy jsem mohla bez postihu odmítat očkování svojí dcery.

Mám strach. Ne z nemocí, s tím už jsem se vyrovnala, ne z pokuty nebo výslechů na hygieně, na to jsem připravena. Mám strach z určení opatrovníka, násilného odvlečení mojí dcery a jejího doočkování se všemi riziky, které představuje.
Jsem ochotná a schopná provázet moji dceru v nemoci i ve zdraví. Přijímám zodpovědnost i za to, že se jí jednou moje rozhodnutí může zdát nesprávné. Mé svědomí je čisté, dělám vše, co je v mých silách, abych se rozhodovala v souladu se sebou.

A přesto mám strach. Kdo ponese odpovědnost, pokud se něco zlého stane, kdo bude moji dceru provázet, jestli bude násilím vakcinována, co ještě mohu udělat, abych tomu předešla? Jsem připravená i na tuto situaci? Nedopadne ruka zákona tak tvrdě, že mi zlomí vaz? Je vůbec něco takového možné? Jsem skutečně svobodný člověk, pokud musím čelit těmto obavám jen proto, že se chci starat o zdraví své i zdraví svých dětí?

Napsala jsem udání na KHS, napsala jsem informovaný nesouhlas svojí lékařce a sama se udám, abych jí zprostila této trapné povinnosti. Nastudovala jsem tisíce informací, kontaktovala mnoho rodičů s rozmanitými zkušenostmi, ať už s očkováním, neočkováním nebo přímo chorobami, proti kterým se očkuje. Jsem členem sdružení rodičů za svobodnou volbu v očkování, jsem ve spojení s Ligou lidských práv. Jsem rozhodnuta a připravena bojovat a tento boj vyhrát.

STAČÍ TO?

Pevně věřím, že ano. Je tu ještě možnost emigrace do země skutečně demokratické, ale snad nebude takové krajní řešení potřeba. Na to totiž připravena zatím nejsem.

Je to už jen pouhý měsíc, držte nám palce.

Napsal/a: Lien

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (237 vyjádření)

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Lien, proč byl poslední příapad obrny po válce? Protože se začalo očkovat. Navíc šlo o příklad.

    Ano, to tvoje neočkované dítě to moje ohrožuje tím, že v něm může něco zmutovat. Naštěstí takových jako ty není mnoho, takže se dá říci, že tvoje dítě je stále ještě v kategorii těch, které to moje proti nemoci chrání. Pokud by ovšem neočkovaných dětí, které by se klidně očkovat mohly nechat, protože žádné omezení od imunologa nemají, byl daleko víc, tak se právě ona bariéra proočkovanosti národa stává prostupnou. Jsou tam skuliny a tudíž i vyšší možnost mutace. Tak to vidím alespoň já.

    Milá Lien, pokud chceš opravdu, aby tvoje dítě onemocnělo, není přece problém zajet do míst, kde se danné nemoci vyskytují. My, očkovaní tě přece v ničem nelimitujeme. Ale v tom případě bych tě chtěla poprosit, abys tam tu nemoc taky nechala vyléčit. Jsi velká bojovnice a pokud opravdu chceš, aby tvoje dítě prodělalo jistou určitou nemoc, tak se to dá zařídit. Znám jednu ženskou, která dokonce hledala někoho s neštovicemi, aby se její dítě nakazilo. Mě tohle mozek nebere, ale každý má vlastní priority…

    Každopádně není důvod obviňovat ostatní chráněné a očkované děti z toho, že to tvoje nemůže mít doživotní imunitu proti určité nemoci. Tolik jsi vybojovala. Tohle pro tebe nemůže být přece žádná výzva…

    Neříkám, že za totality (komunismus je v Číně – u nás nikdy nebyl) byly jisté věci dobré a ty jsou pryč. A ano, jsem ráda za demokracii, ale dnešní laxní přístup k různým věcem je také špatně. A to mi nikdo nevymluví. 🙂

  • Lien

    Sedmikrásko, když tak pevně věříš, že očkování chrání proti chorobám, jak by mohlo moje neočkované dítě ohrozit ta očkovaná? Jsou přece chráněná očkováním.

    A druhá věc, i tvoje dítě a další očkované ohrožují mojí dceru tím, že nemá možnost prodělat si nemoci, které jsou v dětškém věku nezávažné a běžně zvládnutelné a získat tak doživotní imunitu, kterou nevíc jako matka předává svým dětem.

    Obrnu z medvídka?? Opravdu vtipné, poslední případ tady byl po válce.

    A za komunistů byly zlaté časy? Nemusel být člověk zodpovědný za nic, všechno bylo předem dáno, tudíž viník, pokud se něco nevyvedlo, jasný a každý čistý jako lilie, všichni přeci dělali jen to, co se muselo. Pro mě to byla hnusná alibistická doba a vrátit bych se tam rozhodně nechtěla.

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Jinak abych dál uvedla věci, které se za totality dělaly a měly by nadále jsou třeba ta kalmetiazce, pravidelné návštěvy zdravotní sestry doma, aby se podívala, jak se doma o miminko pečuje s tím, že i poradí, pomůže atd. Tak bych mohla pokračovat dál a dál. Jsem ráda, že je demokracie, ale tohle bych opravdu uvítala.

    Další věcí je to, že za totality by si takhle Lien vyskakovat nemohla. Tolik benevolentní nebyli. Jednoduše by její dítě bylo očkované a hotovo. To v dnešní společnosti taky postrádám. A ano, bylo by dobré, aby to bylo s těmi pokutami za neočkování u nás nastaveno jako na Slovensku. Oni vědí, proč to tak mají.

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Ctiradko. Za totality se dělalo hodně věcí, které by se tak měly dělat i dnes. Například ta kalmetizace. Podle mého názoru se spíš zbytečně šetří na nesprávném místě a děti by měly chodit stejně. Ale tak je to v dnešní době s hodně věcmi. Já jsem se taky divila, že žádná speciální kontrola není. Ale holt je to tak.

    Pokud jde o očkování TBC, tak nechápu, proč by mělo být automaticky zbytečné něco, co je dobrovolné. Já svého malého v 11 letech asi přeočkovat nechám. Je snad někde potvrzebné, že kmen, proti kterému ono očkování je už opravdu vysloveně zmizel? Copak ho nemůže přitáhnout někdo z luhů a hájů východního Slovenská? Třeba nějaký Rom jako poleno? Tomu bych se ani nedivila.

    Jestlliže sem někdo přítáhne tuberu odněkud z Větnamu nebo z Číny a podobných velmi vzdálených míst, tak je snad jasné, že tam budou asi jiné kmeny a nebo velmi zmutované kmeny právě této nemoci. Když jde vir přes půlku světa, tak přece není problém zmutovat ne? A nebo máte naprostou jistotu, že se jedná o náš kmen tuberkulozy, který je jenom zmutovaný? Nemůže se jednat o jiný kmen nemoci?

    Jinak Matildo…myslíš si, že jsou ty děti nemocné kvůli tomu, že dostanou příliž brzy očkování proti TBC.. Ano, ale kde máš jstotu? Takže když budeš mít další dítě a to dítě dostane do jednoho měsíce rýmu nebo něco jiného, tak budeš zase tvrdit, že to tím není? Kde máš jistotu, že to není právě tím ovzduším. Pokud tobě to připadá pravděpodobnější, že je to tím očkováním, tak pro mě je pravděpodobnější varianta, že je to prostě počasím, protože se dítěti sráží v nosánku vrhkost a venku je chladno.

    Pro mne je dalším důkazem toho, že to s námi lékaři myslí dobře a nejde jim jenom o nějaký zisk a lobi je, že právě žádají o zrušení onoho očkování proti TBC v tak ranném věku. Proč by to jinak dělali, kdyby jim šlo o zisk a lobi?

    Jinak Sončo, co jsem pochopila, protože sem chodím teprve krátce, tak tvoje dítě má zakázané klasické očkování, je to tak? A právě takové děti chrání to moje očkované. Každé jedno očkované dítě chrání to tvoje neočkované právě tím, že je plošné očkování povinné. Lienino dítě to tvoje ohrožuje. Když jsou očkované všechny, tak těch několik, které nemůže lékař z nějakého důvodu běžně naočkovat, je těmi ostatními chráněné. Ty ostatní tvoří jakousi bariéru, kterou nemoc jen tak neprojde. Pokud ovšem budou mezi nimi jedinci, kteří očkovaní nejsou pro slávu, čest a svobodu rodičů, tak už ta bariéra tak neprostupná nebude.

    Představ si Sončo situaci, kdy si hraje tvoje dítě třeba se svým medvídkem a poučí ho dítěti tvého souseda. A druhý den hned ráno jede to dítě do nemocnice s vysokou horečkou a najdou mu třeba obrnu. A to tvoje dítě si s tím medvídkem hraje ještě třeba další den. Určitě mu tu hračku sebereš a budeš se modlit ke všem bohům, které kdy lidstvo mělo, aby se tvoje dítě od toho s obrnou nenakazilo. Tohle dost minimalizuje fakt, že je očkování POVINNÉ PRO VŠECHNY DĚTI samzřejmě s výjimkou těch, u kterých to prostě z nějakého důvodu nejde (a že podobné důvody mohou vytanout i u jakékoliv jiné látky, která se ve zdravotnictví používá).

  • Biovirusko, proč ses nechala naočkovat proti Béčku? Zajímá mě to, protože se přenáší krví, pohl. stykem nebo z matky na plod.

    Jinak tady je článek, kde se řeší další budoucí nutné přeočkování proti HPB kolem puberty, protože vakcinace mimin už bude v tom nejrizikovějším věku neúčinná. Výhodu mají státy, kde se očk. proti HPB nedělá v kojeneckém věku ale později.

    http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2008_25.htm

  • Matilda mě předběhla. Povinné přeočkování proti TBC je zrušeno od roku 2009. Proč?

    Pokud si nenecháte miminko naočkovat v porodnici, nejsou maminky honěny na kalmetizaci, ale očkování najednou stačí později. Kopíruji z jiného webu: „v zásadě jde o to, že do půl roku věku nelze spolehlivě diagnostikovat, tedy i vyloučit primární imunodeficienci (porucha imunity) a ta je kontraindikací podání vakcíny, proto kalmetizační stanice nemohou očkovat novorozence, kteří nebyli očkováni v porodnici.“

    Dokumenty, o kterých psala Matilda, jsou tady:
    http://www.pneumologie.cz/odborne/obecne-zavazne-predpisy.php

    Z nich cituji: „Česká společnost alergologie a klinické imunologie, se v únoru letošního roku obrátila na pneumologickou společnost s návrhem na posunutí primovakcinace z první poloviny roku věku dítěte na pozdější termín z toho důvodu, že v tomto věku nejsou schopni diagnostikovat primární imunodeficienci a pokud dítě trpí tímto stavem, hrozí jeho úmrtí. Přitom jsou v současné době schopni imunodeficienci léčit. Česká pneumologická a ftizeologická společnost se k tomuto návrhu vyslovila kladně s tím, že pneumologická zařízení jsou schopna zajistit očkování dětí po skončení základního očkování ve svých kalmetizačních zařízeních. Postup navrhovaný alergology a imunology je v souladu s platnou legislativou, podle níž jsme povinni zajistit dodržování kontraindikace při podávání živé vakcíny, tzn. ihned bez dalších průtahů. Podle ustanovení §3 odst. 2 vyhl. č.537/2006 Sb. o povinném očkování v platném znění nelze-li základní očkování provést v termínu podle odstavce 1 podle kterého se základní očkování proti tuberkulóze provede nejdříve čtvrtý den a nejpozději do konce šestého týdne po narození dítěte, provede se až po skončení základního očkování prováděného v rámci pravidelného očkování dětí; to neplatí, jde-li o novorozence patřící do dispenzární skupiny kontaktů s aktivní tuberkulózou, kteří se proti tuberkulóze očkují přednostně před ostatním očkováním. Očkují se jen děti s negativním tuberkulinovým testem. Z uvedeného vyplývá, že ty děti, které nebyly očkovány přímo v porodnici ihned po narození, nelze již očkovat v termínu do šesti týdnů po narození, ale až po skončení základního očkování, tj. podle právního stanoviska ČLK, které připojujeme, až po 18. měsíci věku dítěte.“

    Další zajímavý článek o TBC je tady
    http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=109654

    A další napsala Horempádem na VD a dají se snadno dohledat.

  • Matilda

    Jen pro informaci k TBC – přeočkování v 11 letech už je jen dobrovolné, protože bylo shledáno jako neúčinné (nechápu, proč ho teda nezruší vůbec). Kmeny TBC jako takové, které se vyskytují nyní, už dávno zmutovaly a současná vakcína na ně nezabírá. Právě proto se i nám naočkovaným může stát, že klidně tuberu chytíme třeba od nějakého cizince a proto, když se najde člověk nemocný tuberkulozou, tak se okamžitě zjišťují všichni, kdo s ním přišli do kontaktu, jestli to od něj nechytili a musí chodit na kontroly.

    A tím se dostávám k jádru pudla – proč to teda rveme do těch maličkých sotva narozených miminek, které se do kontaktu s nakaženým dostanou opravdu dílem jen velmi obrovské náhody? Už několik posledních let je návrh u české pneumologické společnosti na plošné odložení očkování TBC u kojenců, tento návrh nepodává žádná Liga proti očkování, nýbrž sami lékaři v souvislosti s vývojem celkové světové situace kolem TBC. A jen málo maminek ví, že může očkování BCG vakcínou regulerně odložit až na 6.měsíc života dítěte…Toto třeba mě opravdu vadí, že jsem to dříve netušila, pokud bych teď měla znovu porodit dítě, tak udělám pro odložení očkování cokoliv. Protože po prostudování všech pro a proti a pohovoru s lékařkou je mi jasné, do jaké míry zrovna tato vakcína v tak brzkém čase po narození může ovlivnit imunitu dítěte. Mě třeba nepřipadá normální, že neustále kolem sebe vidím tolik dětí s tak narušenou imunitou. Dovezete si miminko z porodnice a do jednoho měsíce bojujete s rýmou, zánětem průdušek, laryngitídou a pod… Může na to mít vliv mnoho faktorů, třeba znečištěné ovzduší, ale podle mého tak brzké očkování na to vliv opravdu má a záleží jen na imunitě miminka, jak se s tím jeho organismus popere…

    Omlouvám se za slovní průjem:-)

  • Z článku není patrné, o která očkování jde. Ale mám dojem, že veškerá povinná očkování byla jasně vyznačena v očkovacím průkaze. Tak to fungovalo vždycky. Je mi jasné, že dnes máme právo vyslovit svůj nesouhlas. Tak proč byste se měla někým nechat vláčet. Je to Váš názor, berete ho se všemi riziky. nevím, co kdo to chce jakýmkoliv způsobem řešit a Vás obviňovat. Držím Vám palce, hlavně, aby Vám vaše dítě neonemocnělo a Vy si jednou nervala vlasy, že jste udělala chybu.

  • ctiradka

    Sedmikrásko, jenže se chodilo na kontrolu na kalmetizaci, kde měřili velikost reakce. Já s prvním synem byla někdy kolem půl roku, už nevím přesně, ale enbylo to hned po třech měsících… Já nemluvila o žádné kontrole hned, ale o té kontrole za několik měsíců, která prostě kdysi byla strašně moc důležitá a dneska nikoho nezajímá, rpotože to je stejně vlastně jedno…. TeD´se druhým synem žádná kalmetizace, když jsem se ptala doktorky, tak už se to prý neřeší. Když jsem podotkla, že to je zvláštní, že to nikoho nezajímá, tak jenom pokrčila rameny a řekla „hmmm“… Co měla na to tak asi říct, že…

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Ale Ctiradko, když se dá očkování v porodnici, tak se nemusí udělat nic hned. Nemusí se nic udělat ani do třech měsíců věku dítěte. Našemu malému se udělal puchýřek až po čtyřech a půl měsících. Do té doby to vypadalo, že bude negativní a bude ho později čekat přeočkování. A pokaždé, pokaždé se na to ramínko náš doktor při kontrole díval. Pokaždé se na to ptal.

  • ctiradka

    Biovirusko, já mám teda taky pocit, že se už nepřeočkovává proti TBC.. A taky se už u miminek nekontroluje reakce po očkování v porodnici… Zvláštní, ne? Prostě se dětem flákne očko 4. den po porodu a už nikdo nesleduje, ejstli nějaká reakce vůbec byla, když kdysi se za to vyhrožovalo kdoví čím, že se musí chodit na kontrolu…

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Já jsem zatím očkovaná jenom proti klíšťovné encefalitidě, ale chystám se taky na očkování proti žloutence typu A i B. Navíc náš malý bude muset mít taky klíšťovku (musím se domluvit s doktorem, kdy by bylo dobré to dát), protože bydlíme u lesa téměř na samotě a všude okolo je to samá louka. Klíšťat je tu dost. Taky jenom pro informaci.

  • bioviruska

    Sončo, na TBC se přeočkovává stále, aspoň pokud mám stále stejné informace a proti žloutence typu B jsem třeba očkovaná i já. To jenom na okraj.Když jsi se ptala….

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Martino, to je strašné…

  • Anonymní

    Jo a ještě k tématu jehel v písku – je dobře, že děti hlídáš, ale to bys za ně musela i hrabat v písku, jestli je chceš 100% ochránit…

    Marina

  • Anonymní

    Sončo,

    k tématu 12dětí…Ono to není (většinou) tak, že si cíleně poříděj 12 dětí a čekají, že některé zemře. Oni si pořídí třeba jedno a to zemře, tak si pořídí pro jistotu další tři, pak zemřou dvě, tak si pořídí další dvě, atd.

    Marina

  • Ke žloutence B. Pokud jsem dobře informovaná, pokud se dítě píchne o jehlu, tak je automaticky opět naočkováno proti žloutence B. Navíc nevím, jak hlídáte vaše děti, ale já sedím vedle pískoviště a koukám, co dělají moje děti (2 a 4,5 let), stejně tak mám přehled, kde jsou. Až bude syn starší, budu ho poučovat, že na jehly sahat nemá. Kamarádka poučuje od tří let a její syn to chápe.

    Takže mi z toho vychází, že je to očkování zbytečné. A kolik z Vás je očkováno proti Béčku? Taky přece chodíte na písek. Mě nechtěla na hygieně naočkovat ani když jsem jela do Číny, prý kdybych byla zdravotnický personál, tak pak by to mělo smysl.

    Sedmikrásko, určitě by se ti líbilo na Slovensku, tu jsou pokuty 50 000 Sk za jedno neočkování. (Kde na to ti Romové berou?)

    Ad téma 12 dětí, myslím, že kdybych měla dnes 12 dětí, tak přežijí všichni ne díky tomu, že jsou očkovaní nebo je zbytek společnosti, ale díky tomu, že bych je dokázala uživit. Mám dojem, že dříve měli lidé tolik dětí, protože věděli, že většina umře a ne proto, že by chtěli mít 12 dětí.

    A stojím si za názorem, že na snížení dětské úmrtnosti mělo zvýšení životní úrovně větší vliv než povinná vakcinace.

    Kdybyste si dali chvíli práce, zjistili byste třeba, že vakcína proti TBC se v západní Evropě nedává, protože už není účinná. Dokonce i v ČR se uvažovalo, jestli zrušit nebo ne. Farmaceutická lobby je silná, ale díky aspoň za možnost odsunutí. A zjišťovali jste se proč se už TBC nepřeočkovává v 11 letech?

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Nezlob se na mě Lien, ale tohle já prostě akceptovat nedokáži. Moje děti budou očkované a nedokáži si ani představit, že by mi zemřelo na nějakou nemoc, proti které se běžně očkuje, byť jediné dítě, kor 12.

  • Lien

    Co mi jiného zbývá než akceptovat to co přijde, ať je to bolestné nebo radostné.

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Jistě Petro. Já to chápu. Ale v první chvíli jsem byla doslova v šoku, když jsem četla podobné řádky.

    Omlouvám se za unáhlenou reakci, která byla vyvolána velmi silnými emocemi…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist