Jak jsem začala a přestala s kouřením

Rubrika: Jen tak

1212898_smokingPárkrát jsem tady četla názory na kouření, vesměs záporné. Ono to taky není nic krásného, kouřit. Ale také není jednoduché se kouřit odnaučit – je to prostě nemoc.
Já začala kouřit v šestnácti. Chtěla jsem to „jen“ umět, abych nevypadala blbě, když mi někdo cigaretu nabídne. Že bych ji třeba taky mohla odmítnout, mě tenkrát vůbec nenapadlo…

Ukradla jsem taťkovi 2 Sparty a šla za kamarádkou Marcelou, aby mě to naučila. Byla jsem docela „šikovná“, šlo to hned na poprvé, špatně mi nebylo, jen se mi trochu motala hlava. A tak začlo moje kuřácké období. Nekouřila jsem moc, neměla jsem na cigarety peníze, takže to byly cigaretky buď ukradené (taťkovi) nebo kusovky nebo darované.
Ale cigaretka je droga velice záludná a pomalu mě lapala. Kouřit jsem začala víc paradoxně poté, co zakázali prodej kusovek. Člověk byl nucen koupit celou krabičku, no a když už ty cigarety byly k dispozici, vykouřilo se jich hnedka víc.
Pak jsem začala chodit s klukem (manželem) – nekuřákem. Sice mu vadilo, že kouřím, ale nenutil mě přestat. Věděl, že musím chtít sama a ne být donucená. Ono když někoho nutíte, spíš natruc nepřestane (aspoň mně to tak přijde). Myslím, že jsem byla celkem ohleduplný kuřák, protože jsem nesnesla: zakouřené místnosti, kouření v bytě, kouření v autě (to je snad nejhorší), kouření při jídle. Takže když jsme spolu začali bydlet, kouřila jsem na balkoně, i v mrazech.
A tak mě ta cigareta pěkně lapla, kouřila jsem 20 denně, někdy i víc, kouřila jsem ráno na lačno, kouřila jsem pro ukrácení dlouhé chvíle a nedovedla si představit, že bych někdy přestala (tedy těhotenství by všechno změnilo), prostě závislost jak bejk. Jeden den jsem vydržela nekouřit fakt když mi bylo hodně zle (horečky, bolení v krku,…), ale jak mi bylo líp, hup na balkon!
A pak to přišlo, po dvou letech pokusů jsem otěhotněla a začala s odvykáním. Nebylo to jednoduché (ale fakt nesnáším těhule, co kouří), byla jsem nervozní, protivná, nevrlá, kousala jsem si nehty, začla jsem se cpát sladkostma (proto možná těch 25kg navrch na konci těhotenství), no prostě děs!
Ale pak to přišlo, zapálila jsem si a udělalo se mi tak zle, že to byla cigareta poslední (byla jsem ve třetím měsíci). Najednou mi bylo fyzicky líp (žádný bolení na prtsou, hlavy,…) a těch peněz, co jsme najednou měli… utrácela jsem za věci pro mimčo.
Kouřila jsem 10 let a v dubnu to budou 2 roky, co jsem přestala, a doufám, že už nikdy nezačnu!

Napsal/a: Sepy

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • Anonymní

  Nevím no. Je mi 20 let (kluk). Nikdy jsem nezačal pořádně kouřit – možná jsem to zkusil jednou? Ani snad né jednou. Hned jsem z toho měl tendence na kašlání – nepotáhl jsem ani. Já totiž vím, že kouření je strašné svinstvo. Vše jsem měl vždycky pod kontrolou, ale kdybych začal kouřit, tak i to kouření by mě zkolilo a jen těžko bych přestal! Dokáži si pouze „představit“ tu velkou závislost na tom. Proto Ti, kteří přestali, nebo přestanou – jsou bouráci – klobouk dolů. — J. K.

 • Tak to taky všem tady držím palečky,aby se ta touha po cigaretě nevrátila.

  Nesnáším ženský, co vezou jednou ruku kočárek a v druhý mají zapálenu cigaretu! Přijdou mi omezený….

 • Já začala kouřit před maturitou – jako z toho stresu ze skoušek – byla jsem blbá. Dnes říkám naštěstí, jsem o prázdninách po matuře jela na tábor, kde dělal hlavního vedoucího mámy kamarád. Ten když mě viděl s cigeretou v kuřáckém koutku, tak se zeptal jestli to ví máma – samozřejmě ještě nevěděla. A také řekl, že jestli mě ještě jednou s tou cigeretou uvidí, tak že bude žalovat. No a já měla tehdy z rodičů velký respekt a věděla jsem, že když se to naši dozví od někoho jiného budou zklamaní, a tak jsem si dávala pozor a raději nekouřila a podruhé už jsem nezačala. Dnes jsem vděčná tomu hlavnímu vedoucímu.
  Manžel přestal kouřit před necelým rokem. Také kouřil 50 denně a pomohly mu náplasti a hlavně pevná vůle, ale zase hodně přibral, ale to k tomu někdy patří.
  Držím všem, kteří se rozhodly nekouřit, palce!!!!! Cigerety skutečně zabíjí, mě na ně zemřel strýček.

 • Tak mě napadlo, škoda, že chlapi nemůžou otěhotnět. Třeba by můj muž už konečně s tím kouřením přestal. My jsme vlastně začali kouřit společně, když jsme cestovali půl roku po Asii, což bylo dost vyčerpávající. Já pak ale přestala (brala jsem HA, a to se s cigaretama moc nesnáší), můj muž ale zatím vytrvává. Ale chce prý s tím přestat, tak uvidíme.

 • Díky všem za podporu a gratuluji odnaučeným. Víš, Aannyy, on si člověk bezděčně v některých situacích na to cigárko vzpomene… třeba při skleničce vína, když se povídá… (to se kouřívalo, pálí se jedna od druhé a člověk si ani neuvědomí, že za večer vytáhne dvacítku – fujky fuj)

 • Nikdy jsem neměla cigaretu v puse, takže nevím, co to je, odvykat si, ale věřím, že to musí být kruté. Vždyť jenom ty moje absťáky bez sladkého jsou příšerné. Gratuluji a držím palce, ať to vydrží, i když si myslím, že teď už to snad nebude problém?!

 • ahoj,já jsem kouřila od svých 16ti a jak taky jinak,začala jsem z blbosti.Přestala jsem v 27 letech,když jsem otěhotněla a bylo to v pohodě,pak jsem dlouho kojila a pak jsem byla zase těhotná,takže přestat a nezačít nebyl zas tak velký problém.Je to už 6 let,co nekouřím.Největší poklonu ale skládám mému muži,který přestal kouřit před půl rokem a zatím nezačal.Trošku tomu napomohlo i to,jak vidí umírat moji maminku v 53 letech,která byla silná kuřačka a řeknu vám,že je to memnto i pro mě.Jsme teď ti „odnaučení kuřáci“,co každého kvůli kouření prudí,ale je nám mooooc dobře.

 • Opravdu si nemůžu vzpomenout na jméno (což mě mrzí), ale kdosi řekl, že nekouří, nepije a nechodí za holkama… protože kdyby začal, nemohl by přestat:) Tak to jsem přesně já, všechno, co dělám, se snažím dělat ráda:)… už jsem to psala – strašně ráda čtu… a proto se snažím moc nezačínat:), nemůžu se odtrhnout:)

  PS: V mém případě si dovoluju parafrázovat:) – nekouřím, nepiju a neproháním chlapy:), protože… možná…. kdybych začala:):):):):)…

  Jinak také držím palce!

 • TAKE DRZIM PALCE. ja osobne kourila nekolikrat nekolik cigaret, vetsinou se sklenickou k tomu, ale moc me to nebere, nasi, segra i manzel jsou kuraci, tak jim to prenechavam…

 • Anonymní

  Ahojky,kouřila jsem 10let,co jsem otěhotněla tak jsem cigaretu vzala a vyhodila od tédoby jsem si zapálila jednou a už nikdy více.Držím palečky všem co přestanou ať vydrží…

 • Držím palečky,ať to vydrží.
  Já jsem hned u první cigarety přestala,mě to nechutnalo a tak jsem nekuřačka..

 • Manžel přestal kouřit ze dne na den a to prý kouřil i čtyřicet za den.Já ho poznala už jako nekuřáka,byla to moje podmínka v inzerátu. Dneska je to už 10 let.Kouřit začal někdy v patnácti a přestal v pětatřiceti. Já měla problémy s dcerou a to toho naštěstí nechala po třech letech, teď ještě přesvědčit syna, ale na to musí přijít sám, v mý přítomnosti si zapálit nedovolí, tak alespoň o víkendech to omezí.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Já se bála i jen zkusit kouřit – bála jsem se, že bych podlehla… Takže teprve v 18 jsem potáhla z první cigarety… a to dokázal jeden můj známý lstí, když chtěl, abych mu připálila cigaretu (podrobnosti by byly na moc dlouho).
  Naučila jsem se kouřit, ale cigaretu jsem si dala jen příležitostně, tak max. jednu za týden.
  Je ale pravda, že jsem se naučila šlukovat. A na naléhání jsem to naučila i mého kamaráda (na jeho naléhání).
  On kouří dodnes, já vlastně ani pořádně nezačala. Ale on mi to vyčítá dodnes, že kvůli mě je závislý kuřák…

 • Ahojky.Já jsem kouřila 7let,ale s mým otěhotněním jsem přestala.Prostě jsem toho chtěla malého ušetřit.No a už mi to zůstalo.teď mi naopak cigarety vadí.

 • čauky, vím o čem píšeš, já na tom byla podobně. kouřila jsem asi 4 roky a přestat mě donutili známí, kteří jezdili na kole. já se k nim přidala no a s těma cigaretama, to jaksi nešlo dohromady, za 2 roky jsem otěhotněla.teď už je tomu6 let, co jsem přestala. někdy mám na cigaretu chuť, ale když si vybavím tu pachuť v ústech, hned mě přejde.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist