Závěsný adventní kalendář z krabiček od sirek

Rubrika: Maminkovská dílna, Tvoření s dětmi

Opět se blíží Vánoce a s nimi i odpočítávání dnů zbývajících do příchodu Ježíška. V obchodech sice lze sehnat adventní kalendáře, ale což takhle si vyrobit svůj vlastní?

O doma vyrobených adventních kalendářích jsem psala již loni (Adventní kalendář-pytlíčky a Adventní kalendáře pro malé i velké). Letos bych vám ráda nabídla další návod na pěkný adventní kalendář, do kterého můžete dětem vložit přesně ty dobrůtky, které mají rády.

Časová náročnost: 1,5-2 hod

Náročnost tvoření: nízká (s drobnou pomocí rodičů zvládnou děti od cca dvou let)

Cenová náročnost: nízká až střední (co se výrobního materiálu týče, cena obsahu kalendáře není do cenové náročnosti započítána)

– barevné papíry měkké i tvrdé – cca 1 Kč / A4
– bílá akrylová barva – dle objemu cca 10-30 Kč

Potřebujete:

– 24 krabiček od sirek
– barevné papíry – měkké i tvrdé
– tužku (pentelku)
– nůžky
– lepidlo (v tubě)
– děrovačku
– ozdoby (raznice – „vycvakávátka“ – s různými motivy, samolepky, vystříhané obrázky, …)
– černý fix
– dřevěné ramínko
– bílou akrylovou barvu
– štětec
– látkovou stuhu / tlustší vlnu / …

Postup:

Nejprve je potřeba všechny krabičky obalit do barevného měkkého papíru ze tří stran (2x výška a 1x hloubka). Boky neobalujte, aby se „šuplík“ dal vysouvat. S pomocí krabičky si odměřte, kolik papíru budete potřebovat – viz obrázek. Tužkou si naznačte čáry a podle nich vystřihěte. Poté krabičku natřete ze tří stran lepidlem a papír na ni přilepte.

Můžete zvolit i opačný postup – nejprve papír přilepit a přečnívající potom ostřihnout. Ovšem lze to dělat jen s malými zbytky papíru, s formátem A4 je to příliš komplikované – papír se mačká, ohýbá, zavazí, …

 

Nyní zbývá již jen jedna nepolepená strana. Na tu potřebujete tvrdý papír. Krabičku si položte na papír, obkreslete její tvar a poté namalujte jakoby střechu – viz obrázek. Podle čar vystřihněte a přilepte.

Nyní již zbývá jen pomocí děrovačky udělat do „střechy“ dírku (bude sloužit pro pozdější zavěšení). Vše zopakujte u zbývajících 23 krabiček.

Z té strany, kde jste lepili měkký papír, krabičky ozdobte. Můžete k tomu využít raznice se zimními motivy (sněhová vločka, hvězdička, sněhulák, …). Využít lze i obrázky oblíbených dětských postaviček, které vystříháte ze starých časopisů či balícího papíru. Také se nabízí možnost použití samolepek, nůžek s ozdobným ostřím, děrovačky, … Nebo jen na krabičky pastelkami či voskovkami nakreslete obrázek.

Na krabičky napište čísla od 1 do 24.


Nyní přichází na řadu dřevěné ramínko. Nabarvěte ho na bílo a ozdobte. Můžete využít tvrdého papíru, z něhož vystřihnete zimní motiv. Ale také stačí ramínko jen omotat vánočním řetěžem.


Poslední fází výroby je nastříhání stuhy či vlny na různě dlouhé části. Jednotlivé krabičky navažte na ramínko.


Zbývá už jen do krabiček dát nějaké zabalené čokoládky nebo bonbony, želatinové medvídky, pár oříšků, … Co mají vaše děti rády a co se do krabiček od sirek vejde.
Nebo je můžete naplnit malými dárečky – samolepkou, prstýnkem, autíčkem, sponkou do vlásků, …

Tipy na závěr:

Nechte dítě, ať si krabičky ozdobí podle svého. Co na tom, že adventní kalendář bude ozdoben kytičkami, sluníčkem… tedy motivy, které jsou zimě vzdálené. Důležitější je, abyste si tvoření s dětmi užili, aby děti dostaly prostor pro svou fantazii.

Já jsem dceřinu kytičku i sluníčko bez námitek přijala a odměnou mi byla věta: „Podívej, maminko, máme to hezčí než na obrázku!“


Krabičky nemusíte obalovat barevným papírem, můžete je i pomalovat barvami. Ovšem měli byste zvolit akrylové, protože lépe kryjí a nestírají se na rozdíl od vodových či temperových. Investice do krabiček ale bude vyšší a při tvoření bude třeba dávat velký pozor, protože akrylové barvy se nedají vyprat.


Inspirace ke tvoření (stejně jako poslední fotografie) pochází z knihy Adventní kalendář, kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.


EAN
: 9788073420666

Rozměry: 145x210mm

Počet stran: 32

Vazba: brožovaná, 4 předlohy

Adventní kalendář si můžete koupit zde.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • redakce

  bamisko, no páni! 🙂 Tvůj komentář mě moc potěšil, díky. 🙂 Jinak my sirky sice používáme, ale jen občas. O sbírání krabiček jsem tudíž poprosila řadu lidí ve svém okolí, vřele doporučuji! 😉

  Markéta

 • bamiska

  Peťko já je kvůli tomu koupila.. 😀 také nepoužíváme..

 • Peťka

  Moc pěkný nápad. Škoda, že v domácnosti nepoužíváme sirky.

 • redakce

  bami, Padmé, nuninko i anonymní, moc děkuji za milé komentáře. 🙂 Doufám, že se do tvoření pustíte a potom se s výrobkem pochlubíte ve Fotogalerii. 😉

 • Super nápad 🙂
  Adventní kalendář je moc pěkný.

 • Anonymní

  To je moc pěkné 🙂

 • Padmé

  Ahoj Markétko, děkuji Ti za pěkný článek a kouzelné fotky :-).
  Je to radost, moc se mi takové tvoření líbí :-).

 • bamiska

  krásné, jednoduché a přitom mooc hezoučké…..tleskám, plním hvězdičkama….můj oblíbený sešítek topp nemohl zklamat, a tvoje šikovné ruce taky ne…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist