Adventní kalendář – pytlíčky

Rubrika: Maminkovská dílna

Vánoce jsou stále blíž a blíž. Co nevidět to bude přesně jeden měsíc do Štědrého dne. Nyní ale chybí již jen přibližně dva týdny do začátku prosince. A snad každé dítě má začátek prosince spojený s adventním kalendářem.

Nejčastější kalendář je ten z obchodu, ze kterého se postupně vyloupávají maličké čokoládky, respektive hnědé čtverečky, které jako čokoláda nechutnají. Ale mají svou symboliku – o jednu sladkost méně = o jeden den blíže ke Štědrému dni.

Co letos zvolit jiný kalendář? Takový, ve kterém nebudou žádné náhražky, ale skutečné čokoládky. Nebo ještě lépe – na každý den jiná dobrůtka, na každý den jedno sladké či slané překvapení.

Časová náročnost: 1-2 hod

Náročnost tvoření: střední (tvoření je spíše pro maminky/tatínky a starší děti)

Cenová náročnost: nízká (co se výrobního materiálu týče, cena obsahu balíčků není do cenové náročnosti započítána)

Potřebujeme:

pytlicky1– zbytky látek

– tlustší ozdobnou nit či bavlnku

– jehlu s větším ouškem

– nůžky

– kousek mýdla či tužku pro předkreslení kolečka (není nutné, umíte-li nakreslit kolečko od ruky)

– sladkosti do balíčků

– igelitové potravinové sáčky a izolepa

– 24 malých čtverečků papíru (není nutné)

Postup:

Na látku si z rubu (spodní strany) nakreslete kolečko. Pokud si netroufáte kreslit bez předlohy, položte na látku např. dezertní talířek a obkreslete jej. Průměr kolečka by měl být cca 20 cm. Kolečko vystřihněte. Celý postup zopakujte ještě 23x. (Kolečka by měla být přibližně stejně velká, ale je-li mezi jednotlivými průměry koleček rozdíl cca 5 cm, nevadí, u hotových pytlíčků se to ztratí.)

Přibližně 1 cm od okraje kolečka začněte z lícové strany látku prošívat (po obvodu) barevnou tlustší nití či bavlnkou. Délka nitě by měla přibližně odpovídat obvodu kolečka, aby vám zbyla dostatečná rezerva pro zavázání pytlíčku. Snažte se při prošívání dodržovat stejný rozestup (cca 1-1,5 cm), aby byl vršek pytlíčku ve výsledku stejnoměrně, pěkně nařasen. Postup zopakujte u dalších 23 koleček. 🙂

pytlicky2pytlicky4

Nyní jen stačí naplnit balíčky právě těmi sladkostmi, které mají děti rády. Ideální pro naplnění pytlíčku jsou bonbóny, lentilky, oříšky (slané či sladké), kulaté žvýkačky, ledové čokoládky a jiné drobnosti. Některé sladkosti je dobré zabalit do pytlíčků z igelitu, aby náhodou čokoláda nezašpinila látkový pytlíček. Igelitový pytlíček vyrobíte stejně jako látkový, jen s tím rozdílem, že místo prošívání nitkou ho zalepíte izolepou.

pytlicky3pytlicky5

Pokud jsou balíčky určeny pro starší děti, přidejte i 24 kartiček z papíru s čísly 1-24 pro označení jednotlivých dnů. Např. pomocí děrovačky či špičky nože v rohu kartičky vyrobte dírku, provlékněte jí nitku a teprve potom pytlíček zavažte.

Pytlíčky můžete jen tak nasypat do pěkného košíčku, svázat je za sebe ozdobnou stuhou, pověsit na nástěnku (jsou-li dostatečně lehké), …

Vánoční tradice:

U malých dětí, které letos svůj kalendář dostanou poprvé, můžete zavést velmi krásnou vánoční „tradici“. (Dodržovali to jen jediní naši známí, u žádné jiné rodiny jsem se s tím nesetkala.) Poslední listopadový den s dětmi napište / nakreslete dopis Ježíškovi a nechejte ho za oknem. Druhý den ráno dítě najde za oknem adventní kalendář. Jako odpověď od Ježíška, že dopis skutečně dostal. Další roky pak k dopisu přidáte prázdné pytlíčky, a když do rána budou plné sladkostí, dítě bude mít jistotu, že Ježíšek dopis dostal.

Tipy na závěr:

Pokud vytváříte kalendář pro malé dítě a chcete pytlíčky využívat i další roky, zvolte látku velmi pečlivě. Starší děti si již všímají. Mohly by se proto divit, jak je možné, že jim Ježíšek přinesl kalendář vyrobený z té stejné látky, jakou má maminka schovanou ve skříni. Obzvlášť patrné je to u těch látek, které mají výrazný, nezaměnitelný vzor, nejlépe takový, který se dnes již nevyrábí. Je lepší zvolit pro výrobu pytlíčků právě ty látky, které do posledního zbytečku spotřebujete.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    děkuji za pěkný tip už dlouho přemyšlím co pro děti nového vytvořit a tento nápad se mi líbí určitě ho letos využiji je to jednoduché a nápadité

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist