Pozóóóór, auto!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

My dospělí, kteří umíme řídit auto, v podstatě už ty cedule na silnici – tedy dopravní značky – vnímáme jen tak okrajově, dobře je známe za ta léta za volantem víme, co nám říkají a občas to dokonce i dodržujeme. Co ale naše děti? Na krajích silnice je toho spousta – dopravní značky a pak ještě reklamy, billboardy, ukazovačky a různé další informační cedule. Jak se v tom mají vyznat a jak jim značky přiblížit  a vysvětlit adekvátně jejich věku? Těžký to úkol. Můžeme to zkusit s touto knížkou.

Nakladatelství Fortuna Libri vydalo ve svém prvním vydání v letošním roce knížku „Pohádky o dopravních značkách“ od Petra Stoličného. Ve svém úvodním slovu vysvětluje autor, proč vlastně napsal tuto knihu. Myslím, že pokud si ten úvod my jako rodiče přečteme, musíme mu dát za pravdu – opravdu dříve za našeho dětství, nebo dokonce za dětství našich babiček, bylo na silnici mnohem a mnohem bezpečněji. Nyní je aut čím dál více a provoz je hustší a hustší. Pustit třeba prvňáčka samotného do školy, není vůbec žádná legrace a málokdo se toho odváží. Autor se tedy snaží pohádkovou formou vysvětlit význam jednotlivých značek malým dětem.

Podle uspořádání textu, délky pohádek a hlavně obsahového zaměření bych knížku doporučila tak pro pěti až osmileté děti. Rozhodně je určená pro předčítání rodiči, protože si u toho zároveň můžeme o příběhu popovídat a dětem vše vysvětlit a ujistit se, že význam značky chápou. Myslím si, že by byla rovněž výborná do mateřských škol a prvních tříd jako zábavná forma výuky dopravních předpisů a orientace ve městě. Vydání této knihy podpořil projekt „Bezpečná školka“, který dodává do mateřských škol reflexní vesty a pomůcky pro výuku bezpečného chování  na silnicích. Příběhy provázejí ilustrace paní Viery Kardelisové-Hrůzové a opravdu je moc pěkně a vtipně dokreslují, takže si děti při samostatném prohlížení knížky určitě na děj pohádky snadno samy vzpomenou. Značky jsou nakreslené tak, jak vypadají ve skutečnosti, což si myslím, že je důležité a správné  a odkazuje to na opravdový reálný život.

Každá značka má svůj příběh a také svého hrdinu. Možná by se mi malinko víc líbilo, kdyby celá knížka byla propojená jednou ústřední postavou, která by postupně objevovala významy jednotlivých značek a umožnila tak dětem více se s ní identifikovat  a vcítit se do příběhu. Takto  je ale zase každá pohádka opravdu jiná a je možné je číst na přeskáčku, podle momentální situace a chuti. Některé příběhy jsou vyloženě „pohádkové“ s pohádkovými bytostmi (známými i neznámými)  a jiné jsou zase jakoby spíše ze života, o dětech a o rodině.  Mně osobně se nejvíc líbil příběh o slonovi Saxofonovi, který uvíznul v zúžené vozovce, docela živě si dovedu představit tu zácpu, kterou by takový slon dokázal způsobit  a určitě by to bylo zábavnější, než když se v zúžené vozovce potkají dva kamiony…

Na konci knížky je ještě zábavný kviz pro děti, ve kterém děti řeší otázky týkající se dopravních značek, se kterými se seznámily v této knížce. Je to, myslím, velmi dobrá kontrola pro rodiče, jestli si děti z těchto příběhů odnesly i žádoucí poučení.

Po přečtení této knížky se musíte smířit s tím, že vaše děti začnou při cestě autem komentovat každou značku, kterou uvidí a vyprávět vám k ní znovu a stále dokola pohádkové příběhy a dokonce budou od vás vyžadovat příběhy a pohádky k těm značkám, které v knize nejsou… Takže přeji pevné nervy při cestování, berte to ale s humorem a vězte, že jste pro bezpečnost dětí zase udělali jeden důležitý krok.


Pohádky od dopravních značkách

Autor: Peter Stoličný

Vydalo nakladatelství Fortuna Libri

Vazba: vázaná
Formát: 210 x 297 mm
Počet stran: 88
EAN: 9788073215958

Knihu Pohádky o dopravních značkách si můžete koupit třeba zde.


Nakladatelství Fortuna Libri bylo založeno v Praze roku 1992. Od samého počátku se zaměřuje na kvalitu – jak ve výběru vydávaných publikací, tak v jejich redakčním zpracování.

Mezi asi pětistovkou vydaných knih lze najít nejen luxusně vybavené obrazové publikace, ať už zaměřené na historii, umění, kuchyni, medicínu, vědu, náboženství, nebo přírodu, ale také aktuální, erudovaně pojatou literaturu faktu a nejdelší řadu kynologických příruček na českém trhu. Nové edice jsou Factum, Spirit, Praxis a Art.

Literaturu pro děti každého věku, beletrii, slovníky, naučné publikace i leporela pro nejmenší nakladatelství vydává v edicích Junior a Teen.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist