Pojďme najít cestu k dětem

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Výstava Cesta k dětem na Chvalském zámku sdružuje  několik projektů dohromady: Celé Česko čte dětem, Lali joga, Medvídkov a papírové modely z časopisu ABC.  Zajímavé spojení, na první pohled bychom možná mohli říct, že je to spojení typu rakve-biče-olejovky… Ale ve skutečnosti to má opravdu myšlenku, a to myšlenku pro celou rodinu…

Vernisáž zahájila paní ředitelka venku na louce před zámkem, kde byly slavnostně odhaleny dřevěné sochy.

Vlastně to ani sochy nejsou, jedná se o zajímavou myšlenku realizovanou dvěma studenty architektury – jsou to kmeny stromů, upravené do tvaru „sochy“, které slouží jako prolézačky.

Vypadají v parku moc krásně a děti se na ně hned vrhly. Moji synové dokonce navrhli, že bychom si něco takového mohli také vyřezat na zahradě, tak je to  možná dobrý tip pro nějaké šikovné tatínky.

 

Potom jsme se přesunuli dovnitř, kde nás organizátoři seznámili s myšlenkou této kombinace výstav. Myšlenka je to krásná – podpořit rodiny ke společnému a smysluplnému trávení volného času – při knížce, při společném cvičení, při výtvarných činnostech nebo při lepení vystřihovánek.

Celé Česko čte dětem je projekt, který poukazuje na význam pravidelného předčítání dětem, což podporuje jejich emocionální rozvoj, pozitivně ovlivňuje paměť a myšlení. Pokud rodiče předčítají svým dětem, posiluje se také jejich vzájemný vztah.

Na čtení navazuje dále projekt Medvídkov, který spojuje čtení knížek s výtvarnem. Vychází z knížky Medvědí babi a její kouzelná rodina, která je ilustrovaná přímo autorkou, malířkou  Annou Obrovou. Na výstavě si můžeme prohlédnout její originální ilustrace. Knížka je určená k předčítání pro předškoláky nebo mladší školáky. Na vernisáži z této knížky předčítala dětem známá herečka Zdeňka Žádníková.

Třetím projektem, který zdánlivě nemá se čtením co dělat, je Lali jóga. Jeho autorkou je Hanka Luhanová, která ale při cvičení jógy s dětmi vychází právě z pohádkových příběhů. Sledovat její hodinu byl opravdu úžasný zážitek. Nikdy by mě nenapadlo, že pohádka „O Pejskovi a Kočičce“ je vhodným základem pro cvičení. Pomocí této pohádky si děti úplně přirozeně prošly několika asánami  a vyzkoušeli si i pozdrav slunci. Cvičení doplňuje krásnými ilustrovanými jógovými kartami.

A poslední částí výstavy byly vystřihovánky a modely z časopisu ABC, tedy něco pro kluky všech věkových kategorií. Na vernisáži promluvil i sám zakladatel vystřihovánek pan Vyškovský, což je opravdu legenda pro všechny papírové modeláře. Na výstavě si můžete prohlédnout obrovské množství papírových modelů všech možných témat. Rovněž byla slavnostně pokřtěna – jak jinak než lepidlem – vystřihovánka Chvalského zámku.

Myslím, že pořadatelé přišli opravdu s něčím novým, s něčím, nad čím bychom se asi všichni, kdo máme rodiny, měli zamyslet a něco z této pestré nabídky i vyzkoušet, tak abychom byli spolu a byli spolu hezky a smysluplně.

Více informací o výstavě najdete také v tomto článku.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist