Recenze: Souboje barev

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Asi všechny děti velmi rády malují. Na papír, na zeď, na zem, prostě kamkoli. Nabídku na recenzi knihy Hervé Tulleta – Souboje barev, kterou vydalo nakladatelství Portál, jsme tedy přijali s nadšením. Francouzský autor Hervé Tullet se už řadu let věnuje knižní tvorbě pro nejmenší. Možná si pamatujete na knihu Barvy.

Přiznám se, že jsem moc nevěděla, co přesně od knihy mám očekávat. Knihy Hervé Tulleta jsou vlastně takovými „open mind“ knihami. A právě proto jsem na knihu byla velmi zvědavá.

Mile mě překvapila. Nejprve jsme si ji spolu s dětmi prohlédli. Je plná obrázků, labyrintů, úkolů atd. Děti jásaly, že konečně mají i ony nějakou knihu „vymalovánek“, jako má maminka. To ale není přesné vyjádření, tady je čeká spoustu úkolů, malování, čmárání…

Hned si pak začaly vybírat, co si vymalují. Ze všeho nejvíc je zaujaly ryby. Úkolem bylo modrou pastelkou vybarvit ty ryby, které je děsí. Tohoto úkolu se ujala 3letá dcerka a 6letý syn.

Oba se snažili vymalovat ryby poctivě, v klidu a bez přetahování. Ptali se mě, proč právě modrou pastelkou? Pozadí obrázku bylo modré a cílem tedy asi bylo, aby ty děsivé ryby splynuly s pozadím a nebyly už tak děsivé.

Děti mohou malovat, nebo jen čmárat. Vše je v knize dovoleno. A o to přesně jde. To je to, co se dětem na knize nejvíce líbí. Nehlídat, jestli nepřetahují. Nemuset se na to tolik soustředit. A to se moc líbilo i mně. Prostor pro takové obyčejné čmárání. I to podle mě dětem pomáhá rozvíjet se.

Syn se dokonce rozhodl, že knihu vezme ukázat do školky a i tam měla velký úspěch.

Kniha je vytištěna na pevném papíře, je tedy možné malovat pastelkami, voskovkami, fixkami, vodovkami. Prostě čímkoli, co vás napadne a co vám přijde pod ruku. Pokud se tedy rozhodnete knihu si pořídit, doporučuji si zároveň nakoupit dostatek různých výtvarných potřeb.

Souboje barev nejsou ale určeny jen pro děti. Tedy alespoň podle mě ne. Na své si přijdou všechny věkové kategorie. Děti, rodiče, prarodiče,… Všichni si najdou úkol přesně pro sebe.

Souboje barev                                         

Autor: Tullet Hervé

64 stran

Vydalo nakladatelství  Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Tip na výlet: Jestřebí hory a frankfurtská polévka

Jedno letní pondělí jsme chtěli využít krásného počasí a vyrazit někam do přírody. Našli jsme dvě dosud nezdolané rozhledny

Čtu dál →

Recenze: Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola

Ráda by vám představila knižní novinku autorky Petry Martiškové s názvem Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola, která

Čtu dál →

Recenze: Jak to bylo s panem vlkem?

„To je o Karkulce? To přece znám. Všechny pohádky mám přečtený už dávno, vždyť je mi DESET, mami!“ sdělil mi

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist