Trénujeme čtení a psaní

Rubrika: Základní školy

skolakPrvňáčci si pomalu zvykají na své nové povinnosti a sžívají se se školním prostředím. A co rodiče? Máte-li obavy, jak zvládnete nácvik správného psaní či čtení, mám pro vás dva užitečné pomocníky, které dost možná ocení i rodiče trošku starších školáků,  kteří správné tvary písmen a čtení s porozuměním potřebují po prázdninách trošku osvěžit.

Na sklonku prázdnin vyšly v nakladatelství Portál dva důkladně propracované školní sešity určené prvňáčkům k procvičování psaní a čtení s porozuměním, které jsou velmi užitečnou pomůckou pro rodiče prvňáků i druháků.

matesova_abecedaMatesova abceda je určena dětem od 5 do 7 let a obsahuje řadu grafomotorických cvičení a dalších úkolů, zaměřuje se na procvičování psaní tiskacích i psacích písmen české abecedy. Každému písmenku je věnována dvojstrana, na které je vyobrazeno dané písmeno ve všech 4 českých tvarech – tedy velké i malé psací i tiskací.

Najdete tu několik různých typů úkolů, jejichž prostřednictvím si děti nejen natrénují, jak písmenka napsat, ale vyzkouší si, jestli je také dokáží najít ve slovech nebo poznat mezi ostatními písmeny. Úkoly nejsou zaměřené jen na „písankové“ opisování předepsaných tvarů. Jejich nabídka je dost pestrá, od obtahování přes spojování teček po dokreslování.

Pro představu si prohlédněte několik následujících úkolů (obrázky můžete kliknutím zvětšit):

MA_AMA_OMA_A2MA_O2MA_F

viscoctesDalší pracovní sešit – Víš, co čteš? – zatím ocení spíš rodiče druháků, kteří neměli přes prázdniny na čtení moc času a teď jim dělá problémy číst a zároveň poslouchat, co vlastně čtou. K pozornému poslouchání celého čteného textu jsou děti motivovány luštěním tajenky a dokreslováním obrázků. K obojímu je potřeba dávat pozor a sledovat text nejen očima.
Pro děti je připraveno krátké vyprávění (např. O šikovné opičce, O popleteném kohoutovi, O klukovi z cirkusu…), které si mají pozorně přečíst. Následuje tabulka s luštěním tajenky a dokreslování obrázku.
Abyste si mohli i o tomto pracovním sešitu utvořit obrázek, připravili jsme pro vás na ukázku příběh O klukovi, který rád jedl, který jste si mohli přečíst už 8. 9.

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist