Test zralosti pro předškoláčky

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

434024_hi_thereZnáte jej?
Nás s tím seznámila na podzim paní ředitelka místní ZŠ již na rodičovské schůzce dětí z MŠ.

Znáte jej?
Nás s tím seznámila na podzim paní ředitelka místní ZŠ již na rodičovské schůzce dětí z MŠ.
Je to u nás ve školství jakási novinka. Proto naše škola (ZŠ) nabídla rodičům předškoláčků, aby se testu zúčastnili. Můžou i nemusí. Neváhali jsme, přestože víme, že chceme pro syna odklad i na doporučení paní logopedky.

Syn se ho zúčastnil toto úterý. Byl „zkoušen“ paní ředitelkou místní ZŠ, která prošla speciálním odborným školením na tyto testy. A je to žena na pravém místě – opravdu je vidět, že pro děti udělá vše, jen aby je nikdo nehnal zbytečně do školy, kdyby na to ty děti prostě „neměly“, i když toto rozhodutí je pak vlastně na rodičích, zda dají nebo nedají dítko do 1.třídy.

Celé to trvalo asi 30minut, kdy se v testu zaměřily na řeč, paměť, schopnost ovládat ruku s tužkou, sluch atd.. Rodiče u toho přítomni nejsou (nebo aspoň u nás to dělali v době, kdy jsou děti ve školce), a tak jsem se od syna pořádně nic nedozvěděla, ale včera jsme byli na Dni otevřených dveří v naší ZŠ, a tak jsem za paní ředitelkou zašla a spolu jsme asi půl hodiny mluvily.
Opravdu potvrdila to, že Martínek není ještě dostatečně zralý na to, aby šel od září do školy. Prý kluci potřebují občas daleko víc času na vše… 6let mu bude v červnu, a tak mu vůbec ani neuškodí si 1 rok pohrát ještě ve školce (společně od září již se svou sestřičkou). Řekla mi, na co se máme trochu víc zaměřit, a že je dobře, že ho do školy nechceme dát za každou cenu a že dojíždíme na logopedii. Na zápis sice půjdeme 12.2., ale jen jako „nanečisto“ ať víme, co nás čeká, a pak podáme oficiální žádost o odklad pro nástup do ZŚ s doporučením od pediatra a logoepdky.
Myslím, že tento test je opravdu velmi dobrý a žádný rodič by se mu neměl vůbec bránit!!! Pokud jej neznáte a rádi by jste nechali své dítko „otestovat“, tak v nejbližší Vaší Pedagogicko-psychologiickéh poradně by Vám jistě sdělili daleko více informací…

Tak to je můj takový malý „výlev“ Jen abych prostě s touto zkušeností seznámila Vás, kteří jste o tom třeba ani neslyšeli…rozhodně to stojí za to!!!

Napsal/a: Enží

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • vicikovka

  Jen jsem ještě chtěla dodat, že je to jen pro ukázku :-).

 • bamiska

  syn se narodil v srpnu a také jsem mu dala odklad, vůbec toho nelituji,dnes už je v 6třídě, byl hravý a prošli jsme testy v pedagogické poradně a zjistili i dislexii s postupem času…..myslím, že testy nejsou debilita jak to tady někdo zminuje….musím smeknout i před paní ředitelkou, mám jinou a horší zkušenost, u zápisu v místní škole říkám, že berou bezruké i beznohé,podle toho jak potřebují naplnit třídy, takhle jsme jedné mamince doporučili odklad, souhlasila…došla k zápisu a byla spokojená, holčičku ve škole během chvilky vychválili a nastoupila do školy…dohužel se potvrdilo to co jsme říkali my co s ní byli dlouho a měli možnost jí sledovat…vrátili jí zpátky do školky to je nepříjemné pro to dítě i pro ty rodiče…a proto souhlasím s testy at už mají potvrdit jestli to dítě na školu má nebo nééééé

 • Anonymní

  prosim mužete mi poslat emeilem test zralosti pro ditě děkuji gajdaczkova@seznam.cz

 • Test zralosti mnoho odhalí, přesto bych tomu nepřikládala takový důraz. Souhlasím s Kaťule, u chlapců je lepší počkat, školní docházku odložit v případě, že nejsou samostatní. Já jsem to také udělala. Syn, ač nebyl hloupý, byl nesoustředěný. To jsem tenkrát byla mezi prvními, která syna nechala poslat do PPP, také po konzultaci s paní učitelkami z MŠ. Psal se rok 1990. Paní ředitelka ZŠ byla ke mně velice nepříjemná, že jsem si to dovolila udělat. Ono se sice mnoho nezměnilo, problémy se soustředěním přetrvávaly. Syn prospíval s dvojkami, střední také s dvojkami a nějakou tou trojkou, teď studuje pátým rokem VŠ. Neházejme flintu do žita, věnujme se dětem s porozuměním. Ono se vše v dobré obrátí. Záleží jen na nás, rodičích. Neházejme vinu na učitele.

 • Anonymní

  Já sama mám dilema ,zda dát syna od šesti let do školy ,nebo počkat .Paměť má skvělou ,znalosti dobré ,počítá ,už čte slabiky ,ovšem nechce kreslit ,neb jej to nebaví a taky by potřeboval sluhu ,´který by mu pomáhal s obouváním a oblékáním (ne že by to neuměl ,ale považuje to za zbytečnou práci ).Takže test školní zralosti považuji za důležitý a přínosný. Keliška

 • Tak testy pro předškoláky rozhodně za „debilovinu“ nepovažuji. Kdyby se právě k testu nechaly přemluvit někteří hodně „chytří rodičové“, nemuselo by jejich dítě mít následně ve škole problémy. Nemyslím jen s výukou, chápáním, ale také s tempem práce, přispůsobivostí, chováním … bohužel si někteří hodně „hrr“ rodičové neuvědomují, že problémy, které nezralé dítě nastartuje v první třídě se s ním potáhnou po celou dobu povinné školní docházky a neopustí ho ani v té 9. třídě. Sama ve svém okolí pozoruji řadu příkladů, i ve svém širokém příbuzenstvu a zastávám názor, že kluci narození v červnu a dál (červenec, srpen) nemají ve škole co dělat a raději si počkat ještě rok do 7 narozenin, opravdu se to vyplácí.

 • No jo,zase další „Bělásek“!
  Radka

 • anonymove jsou debilove

 • Anonymní

  je to debilovina

 • Myslím ale že tyhel testy hodně odhalí….a že jsou velmi dobré!

 • Anonymní

  Dříve se žádné testy nedělali a zvládli to všichni ve škole, dneska už se okolo toho dělá příliš mnoho povyku.

 • Chmjorka

  K nám do školky tenhle test každoročně chodily dělat pracovnice PPP, jenže ouha – letos jim v rámci úsporných opatření zkrátily úvazky a tak už na provádění testů nemají dostatečnou pracovní dobu, což je podle mě velká škoda.
  Oceňovala jsem to, že přišly přímo do školky a tím pádem se většinou povedlo přesvědčit i ty rodiče jejichž děti byly o něco slabší, avšak sami o sobě by se do poradny nevypravili. Dokonce i konzultace testů probíhaly v MŠ a myslím že mnoha dětem i rodičům to pomohlo a občas to odbouralo i předsudky z poradny.
  Letos nám jako kompenzaci nabídly jakousi besedu s rodiči o tom co má dítě umět (v podstatě jim přeříkaly to co nám visí všude po školce na nástěnkách).
  Je to škoda, ale jsem ráda že jinde to přeci jen probíhá a souhlasím s tím, že pokud máte sebemenší pochybnost o zralosti dítěte, nechte mu test udělat.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist