ŠVD: Slavnost předávání čítanek

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Základní školy

Všude mají děti běžné čítanky. U Filípka ve třídě je tomu jinak! Čítanky pro děti vyrábějí rodiče. A jak to celé probíhalo?

V říjnu proběhla u nás ve škole slavnostní schůzka. Sešli jsme se opravdu všichni. Výklad pro děti byl, že mají rodičům předvést, co se naučily v epoše českého jazyka. Předváděly práci v rytmické části – písničku, u které si přehazovaly pytlíčky různým směrem, abecedu tam i zpět a některé další básničky.

Do nazdobené třídy děti nastoupily podle dohodnutých pravidel s paní učitelkou. Sice každý z nich odvykládal to, co měl. Všichni ale po očku pokukovali po třídě – místnost vyzdobená, na lavicích pohoštění, které připravili rodiče a v hlavní roli „trůn“.

Po vystoupení dětí měla slovo paní učitelka, která děti navedla na téma čítanka. Děti, co potřebuje každý školák? Filip: „třídní knihu“… o zábavu postaráno. Děti netušily, že jsme celé prázdniny pro ně vyráběli čítanky na míru…

Po té, co uhodly, že se jedná o čítanky, paní učitelka četla jejich jména pozpátku. Každý z nich pak usedl na trůn a rodiče dětem předali čítanku.

Texty jsme měly přesně zadané – měli být opsané perem (tiskací a hůlkové písmo). A měli jsme tvořit obrázky. V tomto se vyřádil tatínek. Můj nápad, že poprosím celou širokou rodinu a každý si nakreslí 2-3 obrázky, neprošel. Tatínek vše zvládl sám! Klobouk dolů.

A Filipova reakce? … paní učitelka:

„A teď se můžete podívat do čítanek a vzít si občerstvení.“ – čítanka letěla na první stůl a hurá pro jídlo (-:

Doma si čítanku prohlédl. „Obrázky super, ale ty básničky a povídky jsou trapně jednoduché…!“ No, co se dá dělat? I tak bude muset projít cestou od nejjednoduššího, po složitější. Tak doufám, že alespoň tatínkovy obrázky mu budou tuto cestu zpříjemňovat.

Bez názvu

… o pár dní později: Filip přišel ze školy a hned nám ukazoval konkrétní básničku téměř na začátku čítanky.

„Mami, víš co tady mají všichni nakreslené? Krtečka – toho pro Tinku!“, řekl s pohoršením v hlase.

Bylo vidět, že je opravdu hrdý, že on jediný má u básničky o krtkovi zahradníka (-: A o to tady šlo: Být hrdý na své rodiče, na to, že pro mě něco udělali, a kolik času jim to zabralo, si uvědomí až někdy příště.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • bokul

  Krásné. U nás na předávání čítanek ještě nedošlo (ve vedlejší škole již ano), za to paní učitelka prozradila, že někteří žáci dostanou od Mikuláše dopis s povolením psát perem – a k mému překvapení bude náš David mezi nimi 🙂

 • Pavluschka

  Danasi, všechny texty vybrala učitelka, poslala nám je v PDF a my je museli přepsat perem a k tomu nakreslit, nebo jinak vytvořit obrázek. No, někdy to nebylo jednoduché…ale zlatý google (-: ten pomohl. Bez toho bysme na to nepřišli. Hlavně tak, aby se to alespoň trochu líbilo Filipovi.

 • danasi

  Pavluschko, to máte šikovného tatínka. Pro mne by to bylo za trest. Vybrat a napsat básničky, či povídání by nebylo problém , ale kresba. Asi bych musela hodně hledat v knihách a kopírovat.

  Hlavně, že byl úspěch a líbí se.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist