Sledujete 8.A?

Rubrika: Základní školy

Třída 8. A je sondou do života romských teenagerů.  Osm dílů, trojice nových učitelů, problémů nespočet.

Inovativní formát veleúspěšné švédské docu-reality show, který by měl otevřít veřejnou debatu na téma motivace žáků a kvality vzdělávání na druhém stupni základních škol, vysílá ČT1 od 23. 10. 2014 vždy ve čtvrtek v 21:50. Pořad Třída 8. A vznikl v Tvůrčí producentské skupině Kamily Zlatuškové z brněnského studia. Režie Braňo Špaček.

Třída 8.A vychází ze švédského originálu Class Of, který v tamější veřejnoprávní televizi v letech 2008 a 2011 překonal rekordy sledovanosti a získal prestižní ocenění v kategorii televizních pořadů. Tento formát je schopný otevřít veřejnou debatu nejen o výše zmíněné nepřímé segregaci jako problému, který není dlouhodobě řešen, ale také o obecnějších věcech, jako např. motivace žáků a kvalita vzdělávání na druhém stupni základních škol.

Česká verze má školu v Brně

Pro českou verzi pořadu autoři vybrali ZŠ Osmec v centru Brna, která se vzhledem k poloze a spádovosti postupně stala školou romskou.  Třída 8.A je jedna z nejproblematičtějších tříd. Její žáci se vyznačují velkou nekázní a minimální mírou soustředění.

8_A_ilustracni3

Dá se na současném stavu něco změnit a vylepšit? Vedení školy se ve spolupráci s Českou televizí rozhodlo k experimentu. Tři učitelé, kteří přicházejí z prestižních škol, a tudíž s podobnou třídou nemají žádné zkušenosti, budou půl roku ve třídě 8. A učit. Podaří se jim v žácích probudit zájem o vzdělávání? Přesvědčí je, že má smysl chodit do školy, dělat domácí úkoly a v hodinách poslouchat? Anebo zjistí, že v případě 8. A je veškeré snažení marné?

8_A_ilustracni

Štáb Třídy 8.A už má s natáčením tohoto formátu zkušenosti ze Slovenska, kde s velkými ohlasy, zejména ze strany odborníků na školství, natočil šestnáctidílnou sérii Trieda 9.A. Kreativní producentce České televize Kamile Zlatuškové je navíc téma blízké, ve svých pořadech se často zaměřuje na sociálně vyloučené děti. Například na oceňovaném časosběrném seriálu Ptáčata pracovala společně s Lukášem Frantou, současným dramaturgem a scenáristou Třídy 8. A.

České pojetí Třídy 8.A se oproti původnímu, švédskému, odklání

„Jak sociálně-kulturní klima, tak školství samotné, je v každé zemi někde jinde,“

odůvodňuje tuto skutečnost dramaturg ČT Richard Komárek a doplňuje:

„Ve Švédsku našli školu těsně před zavřením a noví učitelé se ji pokoušejí zachránit. Složení třídy je zde velmi multikulturní. Takže mnohdy řeší otázky typu naprostého nedorozumění způsobené samotnou odlišnosti kultur. Na Slovensku se zase setkáváme s třídou z malé vesnice v pohraničí, kde se všichni znají. Také tady je přístup poněkud jiný a typ žáků, v porovnání s brněnskými, diametrálně odlišný. Co je však spojnicí pro všechny verze, je nahlédnutí do práce učitelů a jejich příběhů. Oni jsou ti, kteří diváci hodnotí.“

8_A_ilustracni2

Reprízy každého dílu vysílá ČT1 vždy v pátek odpoledne.

Více o pořadu najdete tady.

Foto: Fotobanka České televize

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Na televizi teď vůbec nemám čas, ale zkusím se mrknout. 🙂

  • Anonymní

    Doporucuji vsem divat se na tento porad. Je dobre vedet, kteri paraziti proziraji vase dane ve forme porodneho a dalsich socialnich davek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist