PVD: Učíme se s Předškolákem 2.

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Testováno na VD, Volnočasové aktivity

Slíbené pokračování týkajících se aktivit dětí z VD virtuální školičky je tady. Pojďte se podívat, jak jsou šikovné!

Děti z projektu Předškolákem s VD dostaly svůj první úkol, díky spolupráci s časopisem Předškolák, který je zaměřený na děti v předškolním věku, zejména pak na 5. –7. rok věku. Je to dvouměsíčník apredskolak_10_11_2014_cas_ každé číslo se věnuje určitému tématu, které přispívá k přípravě dětí do školy.

Ve spolupráci s partnerem projektu, nakladatelstvím Fragment, jsme dětem rozeslali aktuální číslo časopisu Předškolák 10-11/2014, které je zaměřeno na tématiku vnímání prostoru a času.

Stačilo vybrat si z časopisu nějaké aktivity, které pro ně průvodci – předškoláci Kuba s Terkou, pes Kaňka a duch Zmizík – přichystali a ukázat, jak moc jsou šikovní…

V předchozím článku jsme vám ukázali, jak s časopisem pracovala jedna skupina dětí. Nyní přichází na řadu i ta druhá…

Jak pracovaly s časopisem další děti?

Tadeáš (Kyller)

Když jsem od paní pošťačky přinesla obálku a časopis z ní vyndala, kluci se hned začali dohadovat, pro koho je. Když Táda slyšel, že pro něj, byl nadšený. Tomášek byl zklamaný, ale je přeci školák a má své pracovní sešity do školy. No a nakonec jsme zjistili, že i Tomášek si v časopise přijde na své a tudíž jsme oběhli pár trafik a museli jsme koupit ještě jeden. 🙂

Tadeášek, kterému jsou 3 roky a 9 měsíců, nevěděl, který úkol si vybrat, ale nejvíce ho zajímali popeláři. Neustále jezdí ručičkou po trase popelářů a sbírá popelnice.
Jako další úkol si vybral hledání rozdílů v řadě, spojování lístečků se stínem a hledání, co do řady nepatří.

kyller2kyller3kyller1

A jelikož Tomášek pak šel dělat cvičení do školy a pracoval s písmenky, Táda si našel i v časopise úkol s písmenky a všechna písmenka U Ú našel.

Moc mě překvapil, že to zvládl a měl z toho takovou radost. 🙂 Dokonce by nejradši pořád pracoval, takže máme jasno – časopis Předškolák musíme předplatit, protože sehnat jej pro Tomáška nebylo úplně nejlehčí. 🙂

Honzík (Bamiska)

Do schránky dorazil časopis Předškolák. Honzík si ho nejdřív pozorně prolistoval, povídal, co vidí na obrázkách. Já jako učitelka jsem pozorně prohlížela s ním, přeci jen zkušenost s tímto titulem nemám. Na zadní straně jsem našla informace o tom, že vychází jakou dvouměsíčník a každé jedno číslo je zaměřeno na rozvoj určité oblasti. Po rychlém pročtení, jde o celkový rozvoj předškoláka.

Pustili jsme se do plnění úkolů, malý si je vybíral na přeskáčku, máme již téměř vyplněno. Jako první se pustil do skákání jako zajíc, pak hledal v řadách  rozdílné obrázky, spojoval obrázek listu a jeho stínu, vymalovával stromy podle toho, jestli jsou nízké, nebo vysoké.

bamiska1bamiska2

Když počítal předměty a jejich počet měl znázornit pomocí teček, zvládal do pěti s přehledem a u jablíček si je musel škrtat na  stromě a pak to také zvládl správně (některá totiž počítal víckrát).
Líbili se nám hádanky, ale když jsem je jen četla, nepřišel na to, co to je…ve chvíli když jsme je četli s obrázky, uhodl vše. No jsou mu 4 roky, tak si myslím, že je to šikula i tak.

bamiska4bamiska5

Ještě nás nějaké úkoly čekají, ale těšíme se na ně.

Moc hezky dělaný časopis, kde ač je to zaměřeno na jednu oblast, úkoly jsou velmi rozmanité.

Natálka (Niki6)

Když jsem časopis Předškolák dala Nátálce do ruky poté, co jsem ji vyzvedla ze školky, měla ohromnou radost. Časopis zná, už několikrát jsme ho koupili. Jen se u nás na vesnici špatně shání, kupujeme ho, když vyrazíme do města – po pravdě, tak jednoduché ho sehnat tedy není. Uvažujeme o předplatném, protože Natálce se hodně líbí.

Natka si vybrala zakroužkování písmenek, konkrétně „U“ a „Ú“. Tohle jí baví, strašně ráda hledá písmenka v nějakých textech. Vyplnila během chviličky a správně:-)

natka2natka4

Pak, dle mého očekávání, začala vymalovávat. Na jedné straně bylo doplnění hradeb pro rytíře – obtahování tečkovaných čar a poté dobarvení. Protože Natka nemá ráda černé a hnědé barvy a její obrázky jsou většinou hodně veselé, každý ze čtyř hradů dostal veselou barvičku.

natka3natka5

Na stejné straně pak ještě vyplnila úkol, kde hledala nesmysly. To se i smála:

“Jé, tady je loď, ta přece k rytířům na zemi nepatří. Kde by se tam vzala!“

A protože má Natka hodně ráda všelijaké básničky, zaujala jí stránka s říkadly, tedy přesněji řečeno s hádankami. Číst neumí, takže jsem hrála toho, kdo jí dává úkol a ona musí hádat.

Chodí v koruně, král není,
nosí ostruhy, rytíř není.
Má šavli, husar není,
k ránu budívá, ponocný není.

Zrovna tuhle Natka znala, takže věděla odpověď ihned:-) A co vy?

Časopis se mě, ale hlavně Natce hodně líbí. Možná je škoda, že tam není ještě víc aktivit:-)

Mareček (Marien)

Mareček byl nadšenců, nejradši by dělal vše naráz.
Vybral si úkol, kde měl hledat stejná písmenka U, to ho bavilo. Našel je úplně v pohodě.

Marien1Marien3Marien2

Pak měl úkol, kdy měl „vysypávat“ popelnice. Třetí úkolem, kdy měl do oken kreslit dle určených pravidel, ho moc nebavilo, ani moc nešlo.

Časopis je super, určitě koupím i další čísla.

Anežka a Vítek (zzabicka)

Do časopisu předškolák se pustil nejdřív Vítek. Moc ho takové věci nebaví a tak jsem byla velice překvapená, jaký zájem o to měl. Vybral si popeláře, ale pojmul to po svém, prostě projel, co se dalo hlavně, že vyvezl všechny popelnice.
Úkol se zakroužkováváním písmen zvládnul také bravurně a rád obtáhl i skoky zajíčka.

zzabicka1 zzabicka4

Nakonec si vybral porovnávání lehčí-těžší, tam potřeboval trochu pomoci, ale když jsem mu věci donesla hned měl jasno.

Anežka už si vybírala těžší úkoly. Počítání věcí na obrázku, vybarvení podzimního obrázku a druhý den malovala i ostrov s pokladem. Najdete ho?

zzabicka2zzabicka3

zzabicka5zzabicka6

Celkově se nám všem časopis líbil, myslím, že je v něm od každého a pro každého něco. Rádi pro něj půjdeme na začátku prosince do trafiky 🙂

Mareček (Marýsek)

Nejdříve jsme si prolistovali celý časopis. A syna asi nejvíc zaujali popeláři. Hned se k nim vrátil a jako první úkol maloval cestu popelářů k jednotlivým popelnicím.

Potom hledal rozdílný obrázek v řadě. To měl docela rychle hotové.

marysek2marysek3

Jako další úkol jsme cvičili levou a pravou stranu – u stromů a u šipek. To jsem se divila, ale neměl ani jednu chybu. Potom správně určil nejdelší a nejkratší tužku a největší a nejmenší hřib. Jediné co jsem mu vysvětlila a ukázala, tak byly pojmy nejširší a nejužší. Ani se směrem u šipek nahoře a dole neměl problém.

Potom ukázal a zaškrtával, co do řady nepatří. To měl asi nejrychleji hotové.

A poslední úkol bylo hledání stínů u listů a následné vybarvování. Potom už se přestával soustředit. Moc se mu nechtělo listy vybarvovat, tak je všechny vybarvil zeleně.

marysek4marysek5marysek1

Časopis jsme neznali, ale musím říct, že se mi moc líbí a myslím, že syna plnění úkolů bavilo a dělal to rád. Byl rád, že si může vybrat. Nemáme časopis ještě celý hotový, ale určitě ho doděláme. Takže děkujeme za jeho poslání.

——————————————————————————————————————-

Aktivity dalších dětí zapojených do projektu Předškolákem s VD si můžete připomenout v předchozím článku.

Všechny fotografie a některé další, najdete také ve fotogalerii věnované tomuto projektu.

Partneři projektu Předškolákem s VD

FRAGMENT_logo claim1_2barvylogo_nestlingue_AJ_bila_RGB – male

Activacek_logo_text

Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist