Jak se chodí do školy na Maltě

Rubrika: Jak se žije jinde, Základní školy

Před 8 lety jsem poprvé přiletěla na Maltu a byla to láska na první pohled.

Od té doby mi růžové brýle sice několikrát spadly, ale v mezičase jsem se vdala a porodila tu dvě krásné dcery. Můj manžel je Brit s maltským občanstvím (jeho maminka je Malťanka, která se v mládí přestěhovala do Anglie) a on se jako dospělý naopak přestěhoval na Maltu. V plánu měl, že tu bude jen na půl roku, ale nějak se to protáhlo a je tu již přes 10 let.

To já se sem stěhovala s tím, že je to na pořád☺

S prvním těhotenstvím jsem se začala seznamovat nejen s velkou neznámou „mateřství“, ale i tím na co budu mít jako matka nárok a jaké jsou na Maltě další možnosti ohledně škol, školek a pod. A nestačila jsem se divit☺

Na Maltě je všechno jinak. A když píšu všechno, myslím tím opravdu všechno. Nejen že je tu skoro pořád slunečno a lidé mají stále dobrou náladu, což upřímně někdy leze dost na nervy, ale i celý sociální systém je jiný.

Na Maltě máte jako matka dvě možnosti. Pokud víte, že se chcete vrátit do práce, tak nastoupíte mateřskou (která trvá 18 týdnů) a pobíráte plný plat. Pak se ovšem musíte do práce vrátit a minimálně půl roku pro stejného zaměstnavatele dále pracovat. A nebo dáte výpověď a od státu dostanete jednorázovou pomoc, která je zhruba 1000 eur.

Vyzkoušela jsem se svými dcerami obě možnosti.

Moje prvorozená dcera nastoupila do školského systému tedy již jako čtyřměsíční miminko. Vracela jsem se do práce na zkrácený úvazek a dcera byla ve školce jen 10 minut od naší kanceláře. První tři měsíce jsem pracovala jen 5 hodin denně, 4 dny v týdnu, a tak jsme si pomalu zvykaly na nový režim.

Za školku jsme platili kolem 250 € měsíčně. Dítěti musíte připravit jídlo na celý den a není běžné, že děti ve školkách spí. Miminko je v trochu jiné situaci, protože pije hlavně mlíčko a vyspí se v kočárku, ale i tak to byly informace, které jsem musela jako matka prvorodička zkousnout. Nehledě na to, že jsem od mala společností masírována tím, že matka je s dětmi minimálně dva roky doma… Jinak není dobrá matka.

Ne, nebylo to lehké období.

Ale nelituji toho, dcera je úžasně společenská, nebojí se cizích lidí a dokáže velmi tvrdě hájit své zájmy. Navíc se rychle učí, protože od mala byla v komunitě větších dětí a rychle odkoukávala jejich chování. Vlastně to bylo jako by měla 8-10 sourozenců.

V tomto typu školky jsou děti do 3 let. Přesněji ve věku 2 let a devíti měsíců dítě může nastoupit do školy. Do „velké školy“.

Opět máte jako rodiče různé možnosti.

Dítě může nastoupit do některé ze soukromých škol, kde se vyučuje v angličtině, školné přibližně 300-500 € měsíčně. Do církevní školy, kde se také vyučuje v anglickém jazyce, školné je sice zdarma, ale zda dítě bude do školy přijato záleží na losu. Ano, nedělám si legraci, dítěti je přiděleno číslo a pokud je vylosováno, máte jako rodič vyhráno a dítě nastoupí do církevní školy. Anebo dítě zapíšete do školy státní, kde se vyučuje v maltském jazyce.

Ve škole jsou třídy pro malé děti Kindergarden 1 a 2. Pamatujete na film s Arnoldem Swarzenegrem Policajt ze školky? Tak to je přesně ono. Přesto, že na Maltě je školský koncept převzat z Anglie, první dvě třídy „pro prťata“ jsou podle amerického školního konceptu.

malta2

V podstatě jde o to, aby děti, které nebyly ve školce (jeslích) se socializovaly. Ale i tak si děti pouze nehrají. Seznamují se s maltským i anglickým jazykem, učí se písmenka i číslice, hodně si kreslí a zpívají. Ve třídě může být maximálně 15 dětí. A v našem případě různých národností i vyznání. Ve škole je povinná uniforma.

Do pěti let je na vás jako na rodičích, zda dítě do školy bude či nebude chodit. Od pěti let dítě však ve škole být musí.

Jako velkou výhodu vidím, že na Maltě se dá nastoupit do školy v pololetí – v  únoru. Tak nastupovala naše Zoe. Takto se snadno docílí, že děti jsou ve třídě téměř stejně staré.

Škola začíná v 8:30 a končí ve 14:20. A dítě si nosí svačinu i oběd svůj. Takže žádné tříchodové teplé obědy v jídelně jako jsem měla jako dítě já☺

malta1

Ráno dítě odvedete do školy, kde si ho u hlavního vchodu převezme učitelka. Ovšem první odpolední vyzvedávání byl pro mne skutečně kulturní šok. Před školou je chumel rodičů a z otevřených dveří učitelka vykřikuje jména dětí. Když vás zahlédne, tak dítě vypustí a to se k vám přes ty ostatní dospělé snaží prodrat. Připadala jsem si vážně jak na tržnici, už chybělo jen, aby začali vyvolávat ceny.

Ale zvykám si…

Školní rok začíná obvykle na konci září či první týden v říjnu a končí v polovině června. Takže děti májí prázdniny 3,5 měsíce. Jako pracující rodič však můžete umístit své dítko do tzv. Summer school, kde se děti neučí, ale hodně si hrají, sportují, učí se vařit apod.

A vy nemusíte řešit, co s dítětem v létě.

Po sedmi letech tady si netroufám tvrdit, zda je život na Maltě lepší nebo horší než v Čechách, život na Maltě je ale zcela určitě jiný.

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • gabulka73
  gabulka73

  Líbí se mi začátek školy v 8,30

 • danasi

  Přečetla jsem článek i Blog a je to zajímavé čtení.

 • Moc zajímavý článek.

 • Anonymní

  Díky za článok, Julie – ešte trošku poopravím, keďže syn chodí do cirkevnej školy a hlavne je starší, takže sme sa dostali už do vyššieho ročníku takže: vyučuje sa nie po anglicky, ale miešane (myslím, že v štátnej škole je to rovnaké) – niektoré predmety, napríklad matematika, angličtina, „science“ (prvouka/prírodopis a spol.), sú v angličtine, pretože učebnice sú prebraté z Anglicka, zvyšok – „social studies“ (dejepis, občianska náuka…), náboženstvo, maltčina sa vyučuje po maltsky. Ale bežná konverzácia v cirkevnej škole učiteľ-žiak, ale aj učiteľ-rodič je prevažne v maltčine. A čo sa týka losovania, ten los vyberá, do ktorej cirkevnej školy sa dieťa zaradí. Keď na kúrii uvedieš, že chceš dať dieťa do cirkevnej školy, dostaneš zoznam všetkých škôl, ktoré Tvoje dieťa môžu prijať – podľa veku a pohlavia, Ty si uvedieš preferencie škôl a potom podľa losuTi „splnia alebo nesplnia prianie“ 🙂 Čiže „zlý“ los Ťa nevyradí z cirkevnej školy ako takej, ale z tej, kde si chcela dieťa umiestniť.

  A ešte jedna dôležitá vec: po škole existuje systém 3-16 (neviem presný názov, my to nevyužívame, keďže ja pracujem z domu) – niečo ako naše družiny, kde za skutočne malý poplatok (myslím 0,8 eur na hodinu) môžeš tam nechať dieťa podľa potreby po škole – môžeš mu tam objednať aj obedy a sú tam asistentky, ktoré deťom pomáhajú s úlohami, takže teoreticky keď si dieťa vyzdvihneš, je napapané a úlohy sú hotové 🙂

  Držím palce Zojinke aj Amy, aby sa im v škole darilo 🙂

 • Marinada

  Moc zajímavé, díky za parádní článek! Holčička na fotce je nádherná :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist