Dávají vašemu dítěti školní povinnosti zabrat? Nechte tyto starosti na profících

Rubrika: Střední školy, Základní školy

Přestože školní rok sotva začal, je právě teď vhodná chvíle zajistit vašim dětem jeho poklidný průběh. Pokud se vaše dítě navíc chystá na střední školu nebo víceleté gymnázium, pak je nejvyšší čas vybrat mu správný druh přípravy.

Jak nejlépe dítě připravit a přitom mu učení neotrávit?

Nejen o tom jsme si povídali s Ing. Jiřím Žežulkou, lektorem a zakladatelem společnosti Dohlavy s.r.o., která se věnuje individuálnímu doučování a přípravným kurzům pro žáky základních škol.

Jak doučování Dohlavy vzniklo?

Vzhledem k tomu, že pocházím z učitelské rodiny, věnoval jsem se doučování děti už při svém gymnaziálním studiu, no a zůstalo mi to dodnes. Baví mě to, naplňuje mě to a nejlepší na tom je pozorovat výsledky, které doučování přináší. Postupem času jsem kolem sebe vytvořil základnu lektorů, a protože poptávka neustále rostla, založili jsme firmu Dohlavy s.r.o., která je nyní schopná obsáhnout doučování po celé Praze a nabídnout dětem i něco víc než je bezduchý dril. Dnes již děláme také přípravné kurzy na přijímací zkoušky pro budoucí středoškoláky, o které je velký zájem, což nás moc těší a je vidět, že to, co děláme, má smysl.

 

Můžete pro začátek rodičům vysvětlit, v čem spočívají výhody doučování či kurzů?

Hlavní výhodou doučování je určitě individuální přístup. Přeci jenom je něco jiného, když učitel ve škole vysvětluje něco plné třídě čítající někdy i třicet dětí, nebo když má žák lektora jen sám pro sebe. O individuální přístup se snažíme i na našich kurzech, a to tím, že velikost skupinek na kurzu je maximálně okolo deseti žáků. Díky tomu se dokážeme věnovat každému z nich.  Takhle malé skupinky jsou častěji k vidění na jazykových kurzech, ale my věříme, že je to správná cesta a žáci si díky tomu z přípravných kurzů odnesou co možná nejvíc.
Současně si myslím, že děti by měly být zvyklé na pravidelné učení, i když to třeba nutně nepotřebují nebo na to nejsou na své základní škole zvyklé. Přechod na střední školu není jednoduchý, studijní tempo i nároky kantorů stoupají a je dobré být připraven. Pomůže jim to i zvládnout stres, protože budou vědět, že pro svůj úspěch udělaly maximum a cítí se být připravené.

 

Proč by se rodiče měli o přípravné kurzy začít zajímat už teď, když školní rok teprve začal?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Lepší je problémům a nástrahám předcházet a být připraven. Dříve nás lidé žádali o naše služby až ve chvíli, kdy nastal nějaký problém, třeba když dítě domů přineslo pětku. Dnes už se najde poměrně velká část rodičů, která si uvědomuje, že je lepší začít s průběžným doučováním od začátku školního roku a nedostat se tím pádem do krizové situace, kterou je pak obtížnější řešit. Co se týká kurzů, tak ty začínají až v průběhu listopadu, ale už teď se jejich kapacita poměrně rychle plní. Pokud tedy chce rodič zajistit svému dítěti kvalitní přípravu, měl by to udělat s dostatečným předstihem. V opačném případě riskuje, že později na přípravném kurzu již nebude místo, jeho dítě bude muset dojíždět mnohem dál nebo třeba bude muset zvolit nějaký méně kvalitní kurz, ve kterém jsou ještě volná místa.

 

V čem je tedy Dohlavy jedinečné? Co vás odlišuje od ostatních?

Předem je třeba říct, že nejsme žádní zprostředkovatelé. Mnohé z agentur, které se věnují této profesi, jsou právě pouze zprostředkovatelé. Své lektory neznají, pouze zprostředkují kontakt a inkasují peníze. Nezaručují kvalitu doučování a jde jim především o zisk. Nám připadá nemyslitelné poslat do rodiny k dítěti někoho, koho neznáme a vlastně ani nevíme, jestli dotyčný umí učit, případně na jaké úrovni. Máme také své vlastní učební prostory na Praze 2, ale především máme své lektory, které pečlivě vybíráme. Stejně tak své učební metody a postupy. Snažíme se, aby jak doučování, tak kurzy byly pro děti přínosné, ale také zábavné. Dbáme na to, aby se u nás žáci cítili dobře, nebyli ve stresu a nikdo si nepřipadal hloupě.

 

Jak konkrétně vybíráte lektory?

S každým zájemcem o lektorskou činnost absolvuji osobní pohovor, ve kterém jej celkově posuzuji. Musí to být kontaktní, sympatický, příjemný člověk, současně musí mít znalosti v předmětu, který chce doučovat a v neposlední řadě musí umět tyto znalosti předat dětem, vysvětlit jim je. Musí být schopen zodpovědět jejich otázky, přistupovat ke každému individuálně. Naši lektoři jsou převážně studenti vysokých škol, velká část z nich studuje pedagogické fakulty, tudíž mají k dětem i učení blízko a zároveň se jedná o mladé usměvavé lidi, kteří jsou dosud neopotřebovaní školským systémem a kantořina je nesmírně baví. Mít dobrého lektora je základ, bez kterého by žádné doučování efektivně nefungovalo. Zjednodušeně se dá říct, že když lektora přijmu, musím si být stoprocentně jistý, že jedinou zpětnou vazbou od rodičů a žáků bude veskrze pozitivní reakce, a to jak na samotného lektora, tak na výsledky, kterých se podařilo dětem díky jeho doučování dosáhnout.

 

Jak konkrétně probíhají přípravné kurzy na střední školy v režii Dohlavy?

Vzhledem k tomu, že v současné době jsou přijímačky standardizované, vedeme kurzy českého jazyka a matematiky, konkrétně a účelně zaměřené. Dětem pomáháme s přijímačkami na střední školy, ale i víceletá gymnázia. Na našich kurzech s nimi zopakujeme veškerou potřebnou látku a velká část kurzu je zaměřena hlavně na aplikaci jejich znalostí v typologických úlohách a cvičeních, které se nacházejí v přijímačkových testech od společnosti Cermat. Děti bohužel nemají moc šanci se s podobnými úlohami na základní škole seznámit, a proto je velice důležité se s nimi naučit pracovat. Nakonec žáci poznají, že to není nic těžkého.

Jak vás mohou rodiče kontaktovat?

Máme své webové stránky, facebook a samozřejmě je možné využít i  emailové či  telefonické spojení. Rádi s každým rodičem vše detailně probereme, popovídáme si a společně vymyslíme, jak jeho dítěti nejlépe pomoci.

 

Pro koho je doučování vhodné?

Naše doučování nejvíce pomáhá dětem, kterým nesedí výklad jejich učitele, nebo nestačí jeho tempu. Učitelé na základních školách bohužel nemohou brát ohled na tempo a potřeby každého jednotlivého žáka, protože mají ve své třídě mnohdy i třicet dětí. Tyto děti pak dostávají horší známky, ale jakmile se jim náš lektor věnuje hodinu týdně a látku jim vysvětlí způsobem, který jim vyhovuje, pak jsou to také jedničkáři. Co se týká kurzů, tak ty bych doporučil každému. Hlavně proto, že úlohy, které se v přijímacích testech objevují, děti neznají ze školních lavic a je potřeba se na ně připravit.

 

Jak jsou s vámi rodiče a děti spokojeni? Máte nějaké ohlasy?

Zpětnou vazbu dostáváme od rodičů nejčastěji v podobě telefonátů nebo emailů. Každá pochvala nám vždycky udělá radost a dodá motivaci do další práce. Za jakoukoliv zpětnou vazbu jsme vděční. Chceme vědět, jestli to, co děláme, je ta správná cesta, jestli mají děti výsledky, které si představovaly a v neposlední řadě i jestli jsou spokojení rodiče. Můj názor je, že vždycky je co zlepšovat a o to se také snažíme. Některé recenze můžete najít na našem facebooku Doučování Dohlavy. Pro mě osobně je asi největší odměna, když na dalším doučování přiběhne můj žák s úsměvem na tváři, že dostal dobrou známku a chce se naučit další věci, aby mohl pomoci i kamarádům ve třídě.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist