Nový (školní) rok a nové návyky

Rubrika: Jsem máma, Partnerství a vztahy v rodině

Návrat z letního potulování bývá dost hektický a náročný. Přitom září po nás chce mnohem víc struktury, pravidelnosti, zodpovědnosti (však se i Slunce na sklonku prázdnin přehouplo do znamení Panny, které tomu odpovídá).

Z rozevlátého a hravého poletování se nám jen těžko chce vracet do života řád. Ale i s řádem nastává pohoda a mizí všechny neřády.

Jak se s tím vším popasovat? Jak získat zase pohodu a potřebný klid do každodenního života?

Nabízím několik tipů, které mi jsou vždy nápomocné a používám je dlouhodobě. Nechte se tedy inspirovat (a dejte mi vědět, jaké změny a nové návyky jste přidali do života vy).

1) Popsat si jádro pudla

Často zažíváme nepříjemné pocity, není nám v něčem dobře, ale vlastně nevíme ani co chceme a jakou změnu chceme docílit. Jsme podráždění, nervózní, nevrlí. A co s tím?

Skvělým způsobem, jak se toho celého nevrlého viru zbavit, je psaní. Ale nemusí se z vás hned stát Rowlingová nebo Třeštíková. Stačí si jít koupit obyčejný notýsek a kdykoliv na vás takový nevrlý pocit skočí, vypsat se z něj. Jen tak pro sebe.

Necenzurovat, nekorigovat, nesdílet. Jen to sepsat. Ideální stav je psát bez přestávky vše, co hlava chrlí každý den alespoň na 3 stránky.

Tenhle postup nabízí autorka knihy Umělcova cesta a je to skvělý způsob, jak vybít kritika a nakopnout svou vlastní kreativitu. Protože ve chvíli, kdy vnitřní kritik vybije své náboje, nastartuje se zásobárna nápadů. A o tu nám jde. Může být okolo bambilion lidí, kteří vám poradí. Ale nikdo z nich nechodí ve vašich botách.

A že nemáte denně dost času na takové psaní? Dobře. Sepište si tedy jen stručně, co vás trápí a co vás k tomu napadá. Věřím, že brzy přijde impuls, který danou šmodrchanici rozplete.

2) Meeting, breefing, brainstorming

Doma zajisté nebydlíte jen vy. V jedné domácnosti často bydlí i partner, děti, nějací zvířecí miláčci, možná jako u nás i další členové. Je tedy fajn uspořádat meeting a poradit se o všem, co nás trápí a společně vymyslet řešení. Máte přeci už své zádrhely popsané.

Pokud ještě nedorazil vlastní nápad, může dorazit od někoho druhého (možná třeba i se psem na procházce).

I jen pouhým sdílením se vlastní nepohoda rozmělní (je tedy i dobré si sdílenou nepohodu ostatních nebrat osobně a jen vyslechnout a snažit se přispět k pohodě). Pokud inspirace nepřichází doma, je fajn na dané téma pokecat s kamarády. Jde jen o inspiraci. Nemusíme hned vzít každé řešení, které kdo vystřelí. Sbíráme zkrátka tipy.

A pokud ani tady pšenka nekvete, zaručeně se najde na youtube. Já vím, dnes jsou na ty sociální sítě různé názory a náhledy. Ale upřímně? Na youtube najdete mraky lidí, kteří už dané téma řešili před vámi, jsou na to odborníci, nebo ho prostě jen zdárně vyřešili.

Youtube už mi v minulosti hodně pomohl s tématy ohledně

  • práce (focení a úprava fotek, sdílení na sociálních sítích, psaní článků atd.),
  • cestování (přestavby dodávky, ve které jsem strávila s dětmi léto, tipy na místa atd.),
  • údržba domácnosti (zero waste, minimalismus, úklid atd.),
  • vaření
  • a další.

3) Hrajte si! Pravidelně

A poslední tip zní poněkud dětsky. Chápu. Ale co by taky kdo čekal od ženský, která spravuje web playeveryday.cz. Jde o to, že začátkem září a celého toho nového koloběhu, se po nás chce pravidelnost a řád. Dobře! Tak proč ho nepřidat na něco příjemného? Protože těch opruz aktivit a povinností máte každý den určitě nad hlavu, že?

Tak si každý den přidejte do kalendáře nebo do chytrého telefonu i upomínku na hravý čas. Může to být 10 nebo 20 minut, ale každý den tam je. A je na vás, čemu se budete věnovat.

Já se třeba hned na začátku měsíce vydala na kurz handletteringu a tak se každý den věnuju krasopsaní a tvoření diáře (zvaného bullet journal) a podobných super věcí. Protože u takové aktivity vypnu hlavu, čas přestane existovat, já se soustředím jen na čáry a drobné tahy, procvičuju trpělivost. A jsem vlastně jako dalších x prvňáčků v lavici a ač mi bude 35, učím se psát. Krásně.

Jaký koníček už dlouho chcete vyzkoušet, ale nějak na něj nebyl čas?

Tak si ho teď dopřejte, osedlejte a udějte si na něj čas. Pravidelně. Každý den. Play Everyday a krásný zbytek září!

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist