Budeme mít školáka …

Rubrika: Základní školy

školákŠkolní nároky na děti v poslední době velmi vzrostly. A tlak se nezvyšuje pouze na ně, ale také na celou rodinu. Nástup dítěte do školy je pro rodinu velká událost, a což teprve, jde-li o potomka prvorozeného či jedináčka.

Vstupem do školy začíná vašemu školákovi nová životní etapa – má nové povinnosti, které mohou být zcela odlišné od dosavadních domácích pravidel, a je za ně zodpovědný. Školák se učí přizpůsobovat celkovým školním nárokům, učí se soustředění, vytrvalosti a kázni. Začíná se ale i porovnávat s ostatními dětmi stejného věku a učí se s nimi spolupracovat. Buduje tak svoje sociální postavení ve třídě a vztah k učiteli.

A co vy? Pryč je doba, kdy jste mohli jezdit s potomkem na dovolenou mimo dobu prázdnin. Začínáte žít ne podle kalendářního roku, nýbrž podle školního. Svou pracovní dobu musíte přizpůsobit školnímu rozvrhu a provozu družiny. Když dorazíte se svou ratolestí konečně odpoledne domů, musíte dělat úkoly. Sečteno a podtrženo – bez vaší aktivní pomoci se váš potomek neobejde.
A někdy ani sebelepší pomoc rodičů nestačí. Zjišťujete, že je vaše dítě nápadně každý den unavené. Dělání domácích úkolů je postrach pro celou rodinu. S usínáním má taky problém, je plačtivé a ráno do něho nedostanete ani kousek snídaně. Opravdový problém nastává, když si začínáte všímat, že vaše včera zdravá ratolest si náhle stěžuje na bolest hlavy nebo bříška, má teplotu či dokonce po ránu zvrací. Nastává pak obvyklé kolečko vyšetření u lékařů a specialistů, kteří většinou nic nezjistí. Problém nebývá ve špatném fungování orgánů, ale v psychice. Důvodů může být celá řada, ale v 90% je tím důvodem škola. Strach ze školy – neboli strach z nedostatečného výkonu, selhání, strach z třídního kolektivu, strach z učitelů, strach z reakce rodiny na prospěch atd. Nejčastěji nejsou ohroženy děti průměrné či podprůměrné, ale bývají to hlavně děti nadané a šikovné – pozdější premianti. Velká zátěž na ně doléhá proto, že všichni od nich čekají, že budou nejlepší.

Jak tedy můžete vašemu školákovi pomoci vy, rodiče?

  • Zkuste zapomenout na vlastní ambice – mnoho rodičů si myslí, že jejich dítě bude mít stejné cíle, jaké mu předurčili oni sami.
  • Buďte při přípravě do školy na svého potomka trpěliví – chvalte a chvalte! Metoda 1:4 znamená, že za jednu výtku by měly následovat čtyři pochvaly.
  • Najděte si každý den chvilku si jen tak s dítětem popovídat – ne jen co se učili, ale kdo co provedl, čemu se smáli, kdo ho naštval apod. Při vyprávění svého potomka zkuste nepřerušovat.
  • Odpolední program vašeho dítěte pečlivě promyslete – méně je někdy více. Prvňákům jeden až dva kroužky týdně stačí, potřebují se hlavně ve škole aklimatizovat. A nakonec – lékaři doporučují dětem na prvním stupni deset hodin spánku denně.

Pokud budete přesto u svého dítěte pozorovat nápadnou únavu, nechuť cokoliv dělat, citovou rozladěnost, plačtivost, zvýšenou agresivitu nebo častou nemocnost, neváhejte neprodleně vyhledat odborníka z oboru psychologie nebo speciální pedagogiky.

Napsal/a: Zuzu

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Nejhorší na tom je, že si uvědomím, že něco dělám špatně, až když to udělám 🙁 Taky máte pocit, že je na všechno tak nějak málo času? Už ani nevím, kdy jsme si spolu s An jen tak sedly, malovaly si a hrály. A už je tu další září, v závěsu Vánoce a pak zase prázdniny! Ach jo 🙁

    Tak i já raději půjdu v září na přednášku Dr. Kieslingové ohledně školáčků. Znám její další akce, je fakt dobrá, příjemná a její rady mají hlavu a patu 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist