Kytičky z PET lahví

Rubrika: Tvoření s dětmi

PETkytickaKaždý den vyhazujeme spoustu věcí – „odpadků“. Přitom mnoho z nich se dá ještě využít, dají se vykouzlit zajímavé ozdůbky, doplňky, dekorace, … S mnoha dalšími věcmi si děti mohou ještě užít spoustu legrace. Stačí jen mít nápad.

Dnes si proto ukážeme, jak se dají využít staré PET lahve. Vyrobíme si dekoraci do oken.

Časová náročnost: přibližně 0,5-1h

Náročnost tvoření: střední (se stříháním PET lahví a drátku budou muset menším dětem pomoci rodiče, zbytek tvoření mohou zvládnout i malé děti – cca od dvou let)

Cenová náročnost: střední (počáteční investice do akrylových barev a drátku je v rozmezí 150-200 Kč, ale zase vám obojí dlouho vydrží)

– akrylové barvy: lahvička o objemu 40-50 ml stojí cca 30-50 Kč; můžete ale koupit tzv. modelářskou sadu, která vyjde levněji (9 barev v sadě stojí cca 100 Kč)
– skleněné korálky: balíček či nádobka stojí od cca 15 Kč výš, záleží na konkrétním obchodu

Potřebujeme

PETkyti1– staré PET lahve od limonád, ne od mléka (nejlépe 2-4 bílé a 1 zelenou)
– ostré nůžky či nůž
– akrylové barvy
– štětce
– drátek
– štípačky či kombinačky na odstřižení drátku
– skleněné podlouhlé korálky (nejlépe zelené)
– pracovní oděv a staré noviny či igelit na ochranu pracovní plochy (akrylové barvy nejdou vyprat)
– popisovač na CD či jiný kvalitní, nestíratelný černý fix (není nutné)

Postup

Základem květiny budou dna PET lahví – odřízněte či odstřihněte je po obvodu lahve, omyjte a osušte. Ze zelené PET lahve vystříhejte lístečky. Do lístečků i kytičky udělejte na okraji malé dírky (například špičkou nože), kterými později provléknete drátek, u kytiček dvě naproti sobě.
PETkyti2Nyní nabarvěte květiny – vybarvěte každou z pěti „prohlubní“, které dno PET lahve má, to budou okvětní plátky. Vybarvěte i prostředek dna a nechejte zaschnout.
Chcete-li, můžete černým fixem na lísteček nakreslit žilkování.
Ustřihněte drátek cca 30-50 cm dlouhý. Délku zvolte podle toho, jak dlouhý motiv se do vašeho okna hodí. Na jednom konci udělejte očko či uzlík, dostatečně velký, aby přes něj nemohly ani korálky, ani květiny sklouznout. Začněte navlékat korálky, květiny a lístečky, vždy alespoň 10 korálků, potom kytičku, opět korálky, pak lísteček, …
Na závěr udělejte na drátku poutko, na které celý motiv zavěsíte.

A je hotovo. Teď už se můžete jen kochat a čekat, jakými barvami se váš pokoj rozehraje, až skrz květinovou girlandu zasvítí slunce.

Tipy na závěr

PETkyti3Pokud se vám lístečky neposlušně kroutí do stran, místo aby přiléhaly k oknu, můžete vyzkoušet jednu ze dvou možností. Při navlékání každý kraj lístečku drátkem pevně obtočte. Nebo do lístečků můžete udělat místo jedné dírky rovnou dvě nad sebou a tím lísteček lépe zafixovat.

Chcete-li mít okvětní plátky vícebarevné, pečlivě volte barvy a nanášejte je od nejsvětlejší po nejtmavší. Přes základní tmavou barvu by světlé detaily nebyly vidět.

Střed kytičky nemusíte barvit, můžete využít i víčko od PET lahve. Přilepte jej pomocí kvalitního lepidla.

Při tvoření můžete zkoušet kombinovat různě barevná dna PET lahví či různě velká dna – malé kytičky z půllitrových lahví, velké květiny z dvoulitrových lahví.

Nemáte-li doma akrylové barvy, můžete použít i temperové. Bohužel mají hned několik nevýhod. I v nezředěném stavu velmi rychle stékají z boků dolů, nezůstávají po stranách. A také vám takto ozdobená kytička moc dlouho nevydrží. Barva má tendenci se sama od sebe loupat a opadávat. Nebo stačí neopatrný dotyk během tvoření a celá práce přijde vniveč.

Kytičky nemusíte barvit vůbec. Můžete zkombinovat různě barevná dna PET lahví a tvar kytičky nakreslit černou fixou (například popisovačem na CD).

Pokud nemáte v oknech vhodné místo pro zavěšení květinové girlandy, můžete si vypomoci izolepou a vrchní konec drátku s její pomocí přilepit. (Na okně sice lepidlo z izolepy zůstává a jde hůř umýt, ale ten krásný pohled a rozzářené dětské oči za to jistě stojí.)

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Lien

    Taky jsem ještě neviděla a moc se mi líbí, jen nevím, ten čas mi chybí, snad v zimě bude na takové věci více nálada. Za nápad a inspiraci děkuji

  • Padmé

    Markétko, moc pěkný článek a kouzelné fotky, díky za inspiraci. Je to pro mě nové – kytičky z PET lahví jsem ještě nedělala (jsme nedělali) a ani jsem je ještě neviděla. Takže Ti děkuji.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist