Vychytávky do školky…

Rubrika: Předškolní vzdělávání

V každé školce dostanete seznam, co by vaše dítko mělo mít s sebou do školky, o tom se rozepisovat nechci, protože každá školka to má nastavené jinak. Jen bych ráda upozornila na pár detailů…

Jsou to věci, které usnadní práci jak učitelkám, tak vašim dětem. Oblečení bych mohla věnovat elaborát. Však ony se ty prdelky pořád převlékají, jen si to vezměte. Ráno vstanou, převlékáte je na cestu do školky, ve školce je převlékáte do třídy, pak se jde ven, znovu je čeká oblékání a svlékání, po obídku šup do pyžamek a pak zase do věcí, ve kterých si hrají, než si pro ně přijdete. No a to není konec, zase si je oblékáte a svlékáte, když jdete domů… No docela hrůza, když se to takhle vypíše. Vezměte si, jak jste samy uhoněné a zpocené, když máte obléknout v zimním období dvě děti, které nejsou až tak soběstačné, a učitelka jich má většinou kolem 25. Pokud to děti neumí, jako že to tak většinou bývá, tak je dobré trochu tu práci ulehčit. Možná vám některé věci přijdou přehnané, ale věřte, že to hodně pomůže.

Oblečení

 • Pohodlné oblečení do třídy – pokud chodíte do školky vyfešákovaní, do třídy dítko převlékněte do pohodlného trička, sukýnky, tepláčků – celý den si bude hrát, posedávat po zemi, cvičit atd.

–       Nemělo by být ani nijak teplé, třídy jsou vytopené a děti se zahřejí, nekoukejte až tak na sebe, že vám zrovna je chladněji – děti chodí v krátkém rukávu i v zimě, jsou to blešky a pořád v pohybu a neumáčí si rukávy při mytí rukou, což je další výhodou.

–       Takové, které si dítko zvládne co nejlépe obléknout a svléknout samo – volnější, né tiptop, někdy bývá problém i pro mě z trička vysvléknout dítko před spaním.

–       Pokud holčičky nosí sukýnky, je dobré jim nechat punčošky, neodřou si kolena o koberec při hraní a cvičení.

 • Oblečení na zahradu – dávejte takové, kterého vám nebude líto, když ho dítko zničí, ať už zašpiněním,nebo roztrhnutím… Radím i náhradní botky, pokud je to možné, ze zkušenosti vím, jak kluci rádi jezdí po silnici na autech a špičky bot trpí.
 • Náhradní oblečení – nepodceňujte ho ani maminky předškoláků. I předškolák může kdokoliv vylít hrníček, postříkat se při mytí rukou, polít polévkou atd. Pak je problém dítě do něčeho převléknout, když v šatně nic nemá.
 • Jednoduché oblečení – aby to co nejlépe děti zvládaly, hlavně ti malí. Kalhoty do gumy, mikinu přes hlavu, ne zip, ne svetříky s milionem knoflíčků, pásky v kalhotách…

Bačkůrky a boty

 • Pokud to jde, dávejte boty na suchý zip bez tkaniček.
 • Do školky jen bačkůrky, žádné pantofle, jednak je děti každou chvíli hledají, ale i při hraní a cvičení jsou pro ně nebezpečím pádu atd.
 • Obuv ne o nějaké číslo větší s tím, že déle vydrží – nevydrží, bačkůrky se odřou a roztrhají stejně rychle jako s dobrou velikostí. Jediné, čeho docílíte, je, že se dítěti bude špatně chodit, budou se vyzouvat atd.

Kapesníček

 • Ve většině školek je vždy pro děti v dosahu fůra papírových kapesníčků – přimlouvám se za kapesníček do vycházkového oblečení hlavně v zimním období… Když pak rýma při procházce teče všem dětem, a nikdo nemá kapesník, tak je problém. Sice jsem si zvykla nacpat kapsy kapesníčkama, ale i já zapomínám, nebo mám nevhodné oblečení atd. Není to problém, zvykla jsem se na to připravit, jen by mi to jistě práci ulehčilo…

Moc hezký postřeh mi napsala Petra – igelitovou tašku nechat v šatně – ať už na obrázky, kterými vás vaše dítko zamoří při vašem příchodu, ale i na nečekanou situaci, kdy tatínek přijde pro dítko a v šatně na něj čeká počůrané povlečení, nebo polité oblečení od polívky a nemá to kam dát.

Teď mě nic dalšího nenapadá, ale každá učitelka vás na různé věci jistě upozorní, nebo o ně požádá.

Tohle jsou všechno věcičky, které „nemusíte“, ale určitě to velmi ulehčí práci paní učitelce. Přeji vašim dětem hladké vplutí do školky bez slziček a s úsměvem na tváři.

Asi jsem na spoustu věcí zapomněla, protože přeci jen jsem na mateřské a trochu mimo realitu, a proto očekávám vaše připomínky, postřehy a další nápady v diskusi pod článkem…

Co se osvědčilo právě vám při začínání vaší školkové docházky?

Napsal/a: bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (23 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den maminky prosím vás, máte některá zkušenost s oblečením pro děti od značky WOLF? Já jsem teď našla na netu nějaké stránky dupy dup a am prodávají tepláčky a punčocháče a soupravy od téhle značky a hodně dobré ceny, tak se chci zeptat jaké jsou zkšenosti. Samo že mě nazajímá jestli mají ta těchle teplákách prodřená kolena, jelikož to nemá s kvalitou nic do činění ,to má co do činění se šikovností našich děticek, ale co se týká žmolíkování materiálu a stálosti barev to mě zajíma. Podělte se o své názory díky.

 • semelka

  my zase dostali žádost o starší hračky, protože z peněz zrekonstruovali o třídu navíc, ale na hračky už moc nezbylo, pak jsme se ještě skládali na nové hračky do naší třídy.. jinak klasika: brigáda na zahradě, ale účast moc valná nebyla :/

 • mě někdy přišlo docela líto p. ředitelky,když se ptala jestli je ochotný nějaký rodič např. udělat dveře do šatny,protože obec na to peníze nenašla, a také to bylo pro děti,aby jim do šatny kde se převlékají netáhlo od hlavního vchodu.určitě to nemají ředitelky jednoduché a jestli jsou nějaké nařízení co mají/ nemají / mohou požadovat po rodičích netuším.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist