Nejlepší jméno pro vaše miminko

Rubrika: Péče o miminko, Těhotenství

Za pár dnů, týdnů či měsíců přijde na svět vaše dítě. To nejdůležitější, co mu v prvním okamžiku dáte a co ho bude provázet celým životem, je jméno.  Nastávající rodiče by proto měli věnovat výběru jména velkou pozornost a jako první inspiraci si vzít do ruky kalendář nebo mohou využít nové stránky Svátky od Centrum.cz.

Dar na celý život

Možností jsou tisíce a příběhů o tom, jak je kdo spokojený, nebo se se svým jménem nesžil, miliony. Jsou rodiny, kde se jména předávají z generace na generaci, hlavně u prvorozených synů. Co se ale stane, když místo plánovaného syna přijde na svět dcera a dostane ženskou podobu otcovského jména. Jaroslavy, Miroslavy, Stanislavy by mohly vyprávět, jak záviděly sestře Haně, Zuzaně, Aleně.

Módní trendy

Děti se pojmenovávají také podle módních trendů. Když chodili dnešní mladí rodiče do školy, měly paní učitelky problémy s vyvoláváním Lucinek, Barborek, Lukášků, kterých bylo v každé třídě několik. Tato jména se drží na žebříčku popularity stále a dál k nim patří oblíbená jména Jiří, Petr, Jakub, Adam, Ondřej, z ženských pak Kateřina, Adéla, Anna, Veronika, Eliška.

Jak vybrat neobvyklé jméno?

Pokud rodiče chtějí, aby jejich dítko mělo jméno jedinečné, mají několik možností. Buďto vybírají ze starých českých, již zapomenutých jmen, poohlédnou se za hranicemi nebo jméno vymyslí. Někteří rodiče chtějí miminko pojmenovat po oblíbeném literárním či filmovém hrdinovi, někdy se dokonce stává, že ani nejde o jméno, ale o název místa, výrobku atd.

Poslední slovo má matrika

Není to ale tak jednoduché.  Výběr jména schvaluje matrika, a pokud matrikářka nenajde vybrané jméno v seznamu křestních jmen pro děti a miminka, mohou se rodiče obrátit na soudní znalkyni. Tou je  PhDr. Miroslava Knappová, která je autorkou knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat? Kniha vychází stále znovu a je aktualizována podle současných trendů, obsahuje přes 14.000 jmen, ze kterých si určitě skoro každá maminka vybere.

Napsal/a: Alena Vorlíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • mojedeti

  Dcera moc chtěla pro svého chlapečka jméno Samuel ale nakonec s porodnice přijela s Honzíčkem…a tak má jeho malá sestřička Isabelka doma prostě maličkého Honzu…a věřte, nevěřte, to jméno k němu prostě patří.

 • Anonymní

  nej jmena jsou prome niki,sona protoze se tak jmenuji a popripadne natalie a z kluku urcite matej,alex,martin to sou me nazory ale kazdy ma jiny tak ho sem napiste ahojky :))

 • Anonymní

  Zdravím,my budeme mít Metoděje nebo Matyldu…už máme Terezii a Bertu…

 • Anonymní

  My budem mit doma Viktorku a ja se tesim na sveho Damona a Stefana :-* potom bychom chtěli holčičku elenu

 • v dnešní době si myslím že maminy volí tradičnější jména co slišíte na každém kroku jako je Natálka,Samuel,Tobias mladší rodiny vybírají novější trendy starší zastaralejší

 • JanaK

  tím si asi prošli všichni rodiče, u dcerky jsme nad tím nějak nepřemýšleli, ale u syna byl trochu problém, dva měsíce před tím zemřel manželův děda, a tak trochu trval na jménu po něm, já bych raději jiné, no nakonec jsme dali obě, ať si vybere sám 😉 jakmile jsem ho ale viděla, byl to Vašík a hotovo, na Vojtu si téměř nikdo nevzpomněl a ani nevím zda by na něj slyšel

 • MarieB

  jo jména po rodičích, to je jistota. Po manželovi jsme dali jméno Petr, tak mám doma dva a občas neslyší ani jeden ;-). Ale je fakt, že je to u nás tradice a náš malý už je 6 Petr nejstaršího Petra (= První syn Petr má vždy prvního syna Petra 😀 a tak to jde furt dál).

  manžel chce případnou holčičku(někdy v budoucnu) pojmenovat po mne Marie, ale já bych raději Daniela nebo Danielu a na Marušku si počkám jako babička :-D.

  proti moderním též nic nemám, ale taktéž mě to nehákuje ;-).

 • bamiska

  tak nějak článek o „ničem“ myslím že tohle je naprosto normální při výběru každý vezme kalendář a nevím proč nevidím v tom zas ak velký problém….

  za sebe uznávám jména po rodičích mají oba starší kluci(Vašík-po otci, Michal-po mamce) u třetího se nám líbilo s manželem staré známé jméno Honzík……

  nejsem zastánce modních jmen aby dítko bylo něco extra…..mě se to nelíbí

  nevím proč, ale jména se nám vybírala dobře a naskočila nám tam sama a mám pocit že je to to pravé ořechové – Krišpín, nebo Klaudie mě tahá za uši…ale chápu, že je to každého volba…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist