Vychytávky do školky…

Rubrika: Předškolní vzdělávání

V každé školce dostanete seznam, co by vaše dítko mělo mít s sebou do školky, o tom se rozepisovat nechci, protože každá školka to má nastavené jinak. Jen bych ráda upozornila na pár detailů…

Jsou to věci, které usnadní práci jak učitelkám, tak vašim dětem. Oblečení bych mohla věnovat elaborát. Však ony se ty prdelky pořád převlékají, jen si to vezměte. Ráno vstanou, převlékáte je na cestu do školky, ve školce je převlékáte do třídy, pak se jde ven, znovu je čeká oblékání a svlékání, po obídku šup do pyžamek a pak zase do věcí, ve kterých si hrají, než si pro ně přijdete. No a to není konec, zase si je oblékáte a svlékáte, když jdete domů… No docela hrůza, když se to takhle vypíše. Vezměte si, jak jste samy uhoněné a zpocené, když máte obléknout v zimním období dvě děti, které nejsou až tak soběstačné, a učitelka jich má většinou kolem 25. Pokud to děti neumí, jako že to tak většinou bývá, tak je dobré trochu tu práci ulehčit. Možná vám některé věci přijdou přehnané, ale věřte, že to hodně pomůže.

Oblečení

  • Pohodlné oblečení do třídy – pokud chodíte do školky vyfešákovaní, do třídy dítko převlékněte do pohodlného trička, sukýnky, tepláčků – celý den si bude hrát, posedávat po zemi, cvičit atd.

–       Nemělo by být ani nijak teplé, třídy jsou vytopené a děti se zahřejí, nekoukejte až tak na sebe, že vám zrovna je chladněji – děti chodí v krátkém rukávu i v zimě, jsou to blešky a pořád v pohybu a neumáčí si rukávy při mytí rukou, což je další výhodou.

–       Takové, které si dítko zvládne co nejlépe obléknout a svléknout samo – volnější, né tiptop, někdy bývá problém i pro mě z trička vysvléknout dítko před spaním.

–       Pokud holčičky nosí sukýnky, je dobré jim nechat punčošky, neodřou si kolena o koberec při hraní a cvičení.

  • Oblečení na zahradu – dávejte takové, kterého vám nebude líto, když ho dítko zničí, ať už zašpiněním,nebo roztrhnutím… Radím i náhradní botky, pokud je to možné, ze zkušenosti vím, jak kluci rádi jezdí po silnici na autech a špičky bot trpí.
  • Náhradní oblečení – nepodceňujte ho ani maminky předškoláků. I předškolák může kdokoliv vylít hrníček, postříkat se při mytí rukou, polít polévkou atd. Pak je problém dítě do něčeho převléknout, když v šatně nic nemá.
  • Jednoduché oblečení – aby to co nejlépe děti zvládaly, hlavně ti malí. Kalhoty do gumy, mikinu přes hlavu, ne zip, ne svetříky s milionem knoflíčků, pásky v kalhotách…

Bačkůrky a boty

  • Pokud to jde, dávejte boty na suchý zip bez tkaniček.
  • Do školky jen bačkůrky, žádné pantofle, jednak je děti každou chvíli hledají, ale i při hraní a cvičení jsou pro ně nebezpečím pádu atd.
  • Obuv ne o nějaké číslo větší s tím, že déle vydrží – nevydrží, bačkůrky se odřou a roztrhají stejně rychle jako s dobrou velikostí. Jediné, čeho docílíte, je, že se dítěti bude špatně chodit, budou se vyzouvat atd.

Kapesníček

  • Ve většině školek je vždy pro děti v dosahu fůra papírových kapesníčků – přimlouvám se za kapesníček do vycházkového oblečení hlavně v zimním období… Když pak rýma při procházce teče všem dětem, a nikdo nemá kapesník, tak je problém. Sice jsem si zvykla nacpat kapsy kapesníčkama, ale i já zapomínám, nebo mám nevhodné oblečení atd. Není to problém, zvykla jsem se na to připravit, jen by mi to jistě práci ulehčilo…

Moc hezký postřeh mi napsala Petra – igelitovou tašku nechat v šatně – ať už na obrázky, kterými vás vaše dítko zamoří při vašem příchodu, ale i na nečekanou situaci, kdy tatínek přijde pro dítko a v šatně na něj čeká počůrané povlečení, nebo polité oblečení od polívky a nemá to kam dát.

Teď mě nic dalšího nenapadá, ale každá učitelka vás na různé věci jistě upozorní, nebo o ně požádá.

Tohle jsou všechno věcičky, které „nemusíte“, ale určitě to velmi ulehčí práci paní učitelce. Přeji vašim dětem hladké vplutí do školky bez slziček a s úsměvem na tváři.

Asi jsem na spoustu věcí zapomněla, protože přeci jen jsem na mateřské a trochu mimo realitu, a proto očekávám vaše připomínky, postřehy a další nápady v diskusi pod článkem…

Co se osvědčilo právě vám při začínání vaší školkové docházky?

Napsal/a: bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (23 vyjádření)

  • semelka

    když to tak čtu, tak mi to nedá a musím teda připsat, že všechno co po nás školka chtěla nad rámec školkovného a stravného, bylo podáváno velmi příjemnou formou prosby (víc to byla prosba než žádost) s tím, že není to povinnost, ale byli by nám nesmírně vděčni a přece jen je to pro děti a jejich hygienu (připomínám, že chtěli jen kapesníky a jednorázové kelímky, sem tam papír či jiný tvořivý materiál a finanční příspěvek na kulturní akce). I když oproti uváděným částkám naše školkovné bylo 750,-

  • Jarmuschko ano,já zaměnila ředitelku školky,která nám předkládá co máme nebo nemáme, se zřizovatelem,u nás obec.Každý rok nám p. ředitelka prezentuje, že se dává čím dál méně peněz a co je třeba obnovit 🙁 nicméně do pozadí nevidím,protože mám pocit,že snad nejsou peníze na nic/teď už myslím celkově z obce/

  • Jarmuschka

    Zuzino, ale tohle je v kompetenci ředitelek těch školek (příspěvková organizace obce), zřizovatel o tom ani nemusí vědět…
    😯

  • ježečku ono to bude tak, jak už to bývá v rámci šetření 🙁 zřizovatel zkusí požádat a ten dotyčný se buď chytí nebo ne.Přeci není možné,aby třeba dítěti nedali napít,když rodič nedodá sirup nebo čaj 🙂
    U nás platíme ve školce školné 260 měsíčně,SRPŠ 500 na půl roku,plus dáváme na zač. šk. roku 4 toal. papíry,sadu kapesníků,ubrousků a kuchyňské utěrky,sešit na malování,zbytek si teď nevybavuji.Na kulturní akce a zážitky už během roku nedoplácíme,i výlet byl hrazen ze strany školky,takže to celkem jde.Problémek je,že školní zařízení chtějí platby najednou v září/i škola i školka/,takže je to září takový nápor na peněženku 🙁

  • Anonymní

    Tak já se tedy zeptala zřizovatel naší školky, jak to je s pitným režimem a toaletním papírem a praním povlečení. Tchýně byla zaskočená, absolutně netušila, že se do školky nosí čaje a sirupy. Takže říkala, že si to všechno ověří, co je ve vyhlášce a dá mi vědět.
    Říkala že to samé je i s toaletním papírem v nemocnicích – všude píšou, že si ho máme brát s sebou, ale ve vyhlášce je, že tyto hygienické pomůcky musí zajistit nemocnice (toaleťák a mýdlo). A je jen na zařízení, jak to respektuje. *

  • bokul

    Chtěla bych reagovat na perex toho článku – v naší školce tedy žádný seznam není. Během školního roku se tu a tam vyskytlo něco na nástěnce typu „přineste kapesníky“ nebo „děti spí bez pyžama“ či „nestačí, aby dítě bylo jen v punčocháčích – vždy musí být tepláky nebo zástěrka!“ .

  • Anonymní

    U nás ve školce po nás chtějí 4 toaletní papíry,balík papírových kapesníků,zubní pastu,kartáček a mýdlo.Prádlo na praní domů nenosíme a to ani když se dítko počůrá,pití taky mají zajištěné.Kapesníky mají vybalené v košíčku a berou si podle potřeby,ale do bundy je malému dávám už doma.Jo a já dávám malému do boxu v šatně i lžičku do bot,lépe se mu pak obouvají botasky-i když musím i říct že už ji měl i na chvíli zabavenou,protože se s nima s klukama šermovali 🙂

  • keenspeed

    Ahoj, tak na nástěnce nám nic nevisí :-), v pondělí při nástupu zatím jen vezmu Elimu oblečení a pyžamo, kapesníky. Se zbytkem počkám na učitelky, novou ředitelku a nějaké třídní schůzky. Pastu a kartáček nenosíme, povlečení asi vozí do prádelny, ale počůrané dávají v pytli na vyprání domů.
    Co se týká oblečení atd. Jak už jsem tuhle psala, hlavně jsou hrozně malý šatny. Tam by nebylo ani kam pověsit např. 20 mokrých pláštěnek, natož si neumím představit v zimě, kam dávají mokré kombinézy, aby trochu proschnuly, než v nich děti půjdou odpoledne domů? Na výlety atd. je SRPŠ, bylo to 500Kč na rok. Plus nějaké sponzorské dary od rodičů dle potřeby a možností nebo pomoc s opravami hraček, na zahradě. A pití tedy mají celodenně k dispozici, jen doufám, že šťáva není přeslazená.

  • Králíček4

    Třeba mě zaujalo,že u vnučky dostávají ve školce automaticky domů pravidelně na praní celé spaní z lehátka,včetně polštáře i deky,nejen povlaky a ručníky.

  • semelka

    ježečku ty kapesníky je individuální, u nás chtěli obojí – v šatně, ve třídě a venku měly krabice a každé dítko si chodilo brát samo a učitelky u stolku měly ty malé balíčky a ty dětem dávaly, když bylo třeba a braly je na procházku
    zase po nás nechtěli mýdlo ani toaletní papír ale chtěli vlhčené ubrousky a jednorázové kelímky na pití na zahradu (letos by tam prý už měli mít pítko), co se týče jiných příspěvků než školkovné a stravné, měli jsme příspěvek na kulturu (divadla a výlety) a po domluvě nebo na požádání jsme nosili papíry (čisté i z jedné strany potištěné), krabičky a ruličky od toaleťáku

    že po vás chtějí sirupy a čaje mi přijde zvláštní, u nás se teda jídlo ani pití nesmělo vůbec nosit do školky právě kvůli hygienickým předpisům, jediné nad čím se přimhuřovaly oči byly originálně balené koupené bonbóny nebo čokoládky v době svátků a narozenin. Hned na začátku říkaly „prosím vás hlavně nenoste dorty“. A pak poprosily akorát o občerstvení pro rodiče a přátele školky na besídky (vánoční a velikonoční)

    přístup k povlečení je různý, u nás se to neřešilo, prala si školka – měla vlastní prádelnu, u známých dostávala povlečení domů na vyprání, protože se kluk počurával téměř každý den

  • Peťka

    Tak nás se školka už netýká, ale zareaguju na tu šťávu.
    To mi přijde opravdu šílené, protože si umím dost dobře představit, pokud školka nenapíše konkrétní typ sirupu, jak někteří rodiče koupí sajrajt za 14,-Kč a hotovo. Pak to ve školce bude pít i moje dítě? No, tak to bych vážně radost neměla!
    Nejspíš to je tak, že stravné je svačiny a oběd, pitný režim je pak tedy zajištěný celý den. Ale to by myslím mělo být všude. Nepřijde mi normální, aby dítě dostalo příděl pití pouze k svačině a obědu. Určitě bych byla ráda, kdyby mělo možnost napít se libovolně, i během hry na zahradě.
    A stejný problém jsem ve školce měla se zubní pastou. Rodiče přinesou do fondu pastu a pak paní učitelka rozdává všem dětem stejnou. Vadí mi, když si pak moje dítě musí čistit zuby nějakou jedovatou pastou alá čína. 🙁

  • bamiska

    ježečku převážně nosí balení těch kapesníčků jak jich je deset v balení, ale někdo přinese i krabičku a tu mám já ráda osobně na stole je v pohotovosti pro potřebu……i když já i ty balíčky dětem rozdělávám do košíku 😀

  • Ježeček

    Tohle je na webu, co musí mít. A ty kapesníčky – může být krabice s kapesníky, nebo klasické balíčky kapesníčků?

    Hygienické potřeby

    mýdlo
    kartáček na zuby
    pastu na zuby
    toaletní papír (4 ks)
    balení hygienických kapesníků
    na 1. pololetí 1 láhev ovocného sirupu

  • bamiska

    ježečku tak to s tím pitným režimem je divné nám to posílají z jídelny, co vím štávu i čaj(ten už hotový), někdy sipaný rozpustný granulát na džusíky…..takže mi to přijde také divné
    oblečení možná i někde vysloveně řeší oblečení na ven, ale oni ty rodiče tak nějak sami si hlídají a ví kdy se chodí na vycházky a kdy jsou jak čunátka z pískoviště…..a pak tam to převlečení je….

    HLAVNĚ SE PTEJ NA COKOLIV CO TI NENÍ JASNÉ…už jen pro tvůj klid a pochopení proč to či to…

    suodal my třeba toto také vybíráme na začátku školního roku i předškoláci dávají balík papírů….u nás školné 120kč(snad se prý letos zvýší)

    je to opravdu školka od školky a dokážu pochopit malou školku kde není takový rozpočet a trochu chtějí po rodičích…ale na druhou stranu co vím tak ve vedlejší vesnici je školka kde není ani školné a vesnice to dotuje i učitelky protože o ni moc stojí(tam se chci dostat :D)

    ale chápu že pro všechny se to vždy co si ta daná školka vymyslí nemusí zamlouvat….mám to stejně tak o škole a blbinách bych mohla psát elaboráty, také jsem mamina 😀

  • Ježečku, pokud si nejsi jistá, co „je“ a co „není“ košér, tak se obrať s dotazem na zřizovatele. Podle mě je to divný a patří to do stravného!!! 🙁

    Naše ředitelka po nás zase chtěla na začátku škol. roku toaleťák, balík papír. kapesníčků a tekuté mýdlo. Pak jsme se dozvěděli, že na to nemá nárok, protože tohle je zahrnuto ve školném.

  • Ježeček

    Bami, díky. Ta anonymní jsem já 🙂
    Mě spíše napadlo, jestli třeba hygiena právě neurčila i to převlíkání, že když jsou v tom venku a pak v herně, tak je to už nepřípustné. Právě že znám ty jejich, někdy opravdu krávoviny taky z profese. NO a o cestě křížení čistého a špinavého mi povídej…
    Já se neděsím, jen mě spousta věcí překvapuje. Třeba i pitný režim. Myslela jsem si, že pitný režim je součástí stravného, které platím a tak mě překvapilo, že jednou za půl roku musím dodat sklenici šťávy a druhý půlrok krabičku čaje. Není to nic strašného, to je mi jasné, ale příjde mi to už zvláštní, že to není součástí.
    No, já právě mám v úmyslu dávat prckovi do školky samé takové ty trička a kalhoty, u nás se říká „na lítačku“ 🙂 Prostě, když to zničí, tak to neva. A na druhou stranu, aspoň budu vědět, kdy mi kecá a kdy si pamatuje, co měl k obědu 😀 😀 *

  • bamiska

    milá anonymní prvně přeju aby vstup do školky byl ten nej nej

    k dotazu oblékání samozřejmě že pokud přijde v kraťáskách a tričku tak může jít do školky rovnou, nemusí nic převlékat, žádná vyhláška v tomto směru není(tedy aspoň o ní nevím) spíš je to myšleno ve chvíli kdy holčičky jdou do školky v silonkách a sukýnce, kluci rifličky atd, mají na sobě prostě sváteční oblečení a do školky se dává pohodlnější i takové kdy by ti nevadilo, že má prošoupaná kolena, většinou jsou po koberci….a musím připsat, že by se mi snad ani nestalo, že děti jdou dovnitř v rifličkách….ono záleží kde bydlíte, pro mě je přirozené jít v kratáskách nebo tepláčkách do školky a nemuset, ale jsou rodiče co si zakládají na vzhledu dětí a na cestu by jim to nedali…..určitě to není taková věda jak to stojí napsané 😀 neboj je to jen že si to hezké oblečení pokud v něm bude chodit a budeš ho chtít ušetřit tak ho převlékneš…některé maminky těch menších dětí převlékají i trička protože jinak ví co bylo k obídku jak jsou pocmrndaná 😀 ale to zase ti co nosí něco ex..

    k prádlu to má každá školka nastavené jinak znám i takové kde si rodiče nocí povlečení svoje i své ručníčky a nosí si je na vyprání domů, ale to už by jsi v těch informacích měla napsané…..u nás jsme si prádlo prali sami (do té doby bylo krásné a voněvé a nezničené) pak přišla hygiena a nelíbilo se jim že se kříží cesta čistého a špinavého prádla – to je blbina vid….a musíme to dávat do prádelny, která je neskutečně drahá(za rok85tis a to máme 50 dětí ve školce) a prádlo je zničené utrhané, knoflíčky, krep přestal být krepem atd…..no to jsem odběhla…..takže pokud se stane že se dítě počůrá,nebo pozvrací, dáváme prát rodičům aby to nesmrdělo atd. než pro to prádelna přijede……ale tohle se stává opravdu občas…..ale opět neděs se, každá školka to má malinko nastavené jinak a možná právě v té tvé si to perou sami, nebo to mají jinak ošetřené…nikde to není stejné….

    určitě tě učitelky poinformují, většinou bývá i sezení pro rodiče kde se různé informace týkající se chodu dozví….

    věřím, že toho je moc a začátek je obavou, ale do všeho se dostaneš a hlavně tohle je doporučení nic povinného spíš takové vychytávky, které jsou pro někoho samozřejmostí….

    kdyby cokoliv i v budoucnu napiš …

  • Anonymní

    Je a ještě mě překvapilo to povlečení. To jako když se počůrá, tak ho dostanu domů na vyprání? Tam nefunguje prádelna? A jak při běžném převlíkání? To se dává jednou za měsíc taky domů na vyprávní?
    Jinak na webu naší školky, už je podrobné info, co potřebuje. Takže už jsem klidnější 😀 Ale stále nevím, jestli budu brečet nebo ne 😀 *

  • Anonymní

    Musí se dítko převlíkat hned po příchodu do školky? Když ho ráno oblíknu do trička a kraťas/kalhot a ono jen přejde z domu do školky, tak ho můžu v tom nechat. Pak se na zahradu převlíkne, do pyžama se převlíkne, ale zase pak do herny a domů může být v tom, v čem ráno přišlo, nebo ne? Já pořád nechápu to převlíkání hned po příchodu. A v zimě? Akorát sundat oteplováky a mikiny a zase může zůstat v tom tričku a kalhotech.
    Možná se pletu a je v něčem háček – vyhláška atp. Tak se tedy ptám Tebe, Bami 🙂 Díky *

  • semelka

    já dodám jen tip pro malé kluky, kteří mají problém s oblíkáním punčocháčků, v zimě to mají o něco složitější, holčičkám na pančošky oblečete do třídy sukni, ale klukům je v pančoškách a tepláčkách i v kraťascích zbytečně teplo (ne ve všech školkách jsou schovívaví k běhání ve třídě punčocháčích). My jsme o vyřešili podvlíkačkami, vypadají jako tepláky a mohou v nich být ve třídě, ale nosí se ven pod kalhoty (naše první podvlíkačky byly vlastně tříčtvrteční elasťáky pro 12tileté slečny). Jinak se přimlouvám, aby sami rodiče nechávali oblečení „na ven“ na očích dítěte a denně mu opakovali, co si má obléci – učitelka nemůže prohledávat skříňku každému dítěti a vybírat mu, co si má obléci.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist